Sunteți pe pagina 1din 15

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

ROMÂNIE, LA MULȚI ANI!

„România-i mândră floare,


N-are-n lume-asemănare.
Mici și mari ne pregătim,
Țara noastră să o cinstim!”

1
DATA: 23.01.2024
CADRU DIDACTIC: Iurașcu Veronica-Cristina
NIVELUL II – Grupa mare
TEMA ANUALĂ: „Cine sunt, suntem?”
TEMA SĂPTĂMÂNII: „Românie, la mulți ani!”
TEMA ACTIVITĂȚII: „Mergem la hora unirii”
MIJLOC DE REALIZARE: Activitate integrată: ADP + ALA 1 +ADE- DLC (Limbă și
comunicare) +DOS (Activitate practică) +ALA II
TIPUL ACTIVITĂȚII: sistematizare și consolidare de priceperi și deprinderi
SCOPUL ACTIVITĂȚII:
stimularea și dezvoltarea sentimentelor de dragoste și respect pentru țara și poporul din
care fac parte;
FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupe
DURATA ACTIVITĂŢII: 1 zi
LOCUL DE DESFĂȘURARE: sala de grupă

ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (ADP)

ADP:
Întâlnirea de dimineață: Salutul: „Bună dimineața, românaș/româncuță!”, prezența,
calendarul naturii, împărtășirea cu ceilalți, noutatea zilei;
Tranziții: „1, 2, 3....defilăm”
„Hai la horă”-joc cu cânt
„Sunt un pui de românaș”
Rutine:
- sosirea copiilor la grădiniță: „Bine ați venit, dragi românași!
- deprinderi de igienă personală: „Știm să ne spălăm pe mâini!”
- deprinderi de autonomie și autoservire: „Suntem copilași isteți și mereu
descurcăreți!”

2
ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERENŢIALE (ADE)

DOMENIUL LIMBĂ ȘI COMUNICARE

Tema activității: „Aventurile lui Andrei” (reinterpretată)


Mijlocul de realizare: povestirea educatoarei (covorul povestitor)
Domeniul de dezvoltare:
C. CAPACITĂȚI ȘI ATITUDINI ÎN ÎNVĂȚARE
D. DEZVOLTAREA LIMBAJULUI, A COMUNICĂRII ȘI A PREMISELOR CITIRII ȘI
SCRIERII
Dimeniuni ale dezvoltării:
C.1. Curiozitate, interes și inițiativă în învățare
D1. Ascultarea activă a mesajului pentru înțelegerea și receptarea lui (comunicare receptivă)
D.2. Exprimarea orală a mesajului, a emoțiilor etc. (comunicare expresivă)
Comportamente vizate:
C.1.1. Manifestă curiozitate şi interes pentru experimentarea și învăţarea în situații noi
D.2.3. Utilizează structuri orale simple
Obiective operaționale:
O1: să audieze povestea, urmărind cu atenție momentele importante ale poveștii;
O2. Să răspundă în propoziții dezvoltate pe marginea poveștii, corect din punct de vedere
gramatical, lexical și fonetic;
O3: Să enumere personajele participante la acţiunea din poveste;
O4. Să desprindă mesajul esențial al textului.

STRATEGIA DIDACTICĂ:
 Metode şi procedee: observația, expunerea, povestirea, exercițiul, conversația, explicaţia;
 Forme de organizare: frontal;
 Mijloace de învățământ: valiză, covor din fetru cu personaje din poveste, pluș băiețel;

3
DOMENIUL OM ȘI SOCIETATE(ACTIVITATE PRACTICĂ)

Tema activității: „Hai la hora românească!”


Mijlocul de realizare: șnuruire+lipire
Tipul activității: Consolidare de priceperi și deprinderi
Domeniul de dezvoltare:
A . DEZVOLTAREA FIZICĂ, A SĂNĂTĂȚII ŞI IGIENEI PERSONALE
C. CAPACITĂȚI ȘI ATITUDINI ÎN ÎNVĂȚARE
Dimensiuni ale dezvoltării:
A.1.1.Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viaţă familiare
B.2.2. Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități)

Comportamente urmărite:
A.1.1. Își coordonează mușchii în desfășurarea unor activități diversificate, specifice vârstei
B.2.1. Realizează sarcinile de lucru cu consecvență

Obiective operaţionale:
O1: Să verbalizeze acțiunea reprezentată în imaginea de pe hartă;
O2: Să mânuiască corect materialele de lucru, în vederea realizării lucrării;
O3: Să redea cu ajutorul tehnicilor învățate tema propusă;
O4. Să finalizeze lucrarea respectând etapele de lucru.

Strategia didactică:

Metode şi procedee: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul, turul galeriei,


instructajul verbal.
Mijloace de învăţământ: șnur, harta din lemn, ac pentru șnuruit, lipici, personaje pentru
horă, lucrarea model.
Forme de organizare: individual.

4
ACTIVITĂŢI PE CENTRE DE INTERES

Bibliotecă: „Din poveste adunate”

Mijloc de realizare: exercițiu cu material individual

Obiective operaţionale:
O1: Să verbalizeze fiecare acțiune din imaginile prezentate;
O2: Să unească întâmplările cu locul unde se desfășoară;
O3. Să mânuiască corect materialele de lucru, în vederea realizării lucrării;
O4: Să redea cu ajutorul tehnicilor învățate tema propusă;

Artă: „Hai la hora românească”

Mijloc de realizare: șnuruire+lipire


Obiective operaţionale:
O1: Să verbalizeze acțiunea reprezentată în imaginea de pe hartă;
O2: Să mânuiască corect materialele de lucru, în vederea realizării lucrării;
O3: Să redea cu ajutorul tehnicilor învățate tema propusă;
O4. Să finalizeze lucrarea respectând etapele de lucru.

Joc de masă: „Casa lui Andrei”

Mijloc de realizare: șnuruire, asamblare, lipire


Obiective operaționale:
O1: Să identifice materialele puse la dispoziție de către educatoare;
O2: Să verbalizeze acțiunea ilustrată din imagine;
O3: Să redea cu ajutorul tehnicilor învățate tema propusă;
O4: Să asambleze personajul din poveste;
O5: Să realizeze sarcinile respectând fiecare cerință solicitată de educatoare.

5
Joc de rol – „Azi e zi de sărbătoare, ne cinstim la masa
mare!”

Mijloc de realizare: joc cu roluri


Obiective operaţionale:
O1: Să identifice obiectele și alimentele de pe masă (ulcele, linguri, cuțite, prosoape,
pâine, magiun, unt, mămăligă, blat de pus mămăliga, compot);
O2: Să formuleze propoziții dezvoltate pe marginea obiectelor de pe masă, corect din
punct de vedere gramatical, lexical și fonetic;
O3: Să mânuiască corect materialele puse la dispoziție;
O4: Să socializeze cu colegii de la masă;

STRATEGIA DIDACTICĂ:
Metode şi procedee: exercițiul, conversația, explicația, demonstrația, instructajul verbal.
 Mijloace de învăţământ: carioci, fișa de lucru, ață pentru șnuruit, ac din plastic, lipici,
elemente de lipit cu acțiuni din poveste, șnur, harta din lemn, ac pentru șnuruit, lipici,
personaje pentru horă, lucrarea model, ulcele, linguri, cuțite, prosoape, pâine, magiun,
unt, mămăligă, blat pentru mămăligă, șorțuri, compot, lucrare model, șnur, lipici, foaie
cartonată cu casa băiatului, puzzle cu corpul lui Andrei, șervețel umed;
Forme de organizare: frontal, individual;

JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI LIBER ALESE (ALA II)

Tema activității 1: „Țară, țară vrem ostași!”


Mijloc de realizare: joc de mișcare
C. Domeniul de dezvoltare:
A. DEZVOLTAREA FIZICĂ, A SĂNĂTĂȚII ȘI IGIENEI PERSONALE
C. CAPACITĂȚI ȘI ATITUDINI DE ÎNVĂȚARE
3, Dimensiuni ale dezvoltării:
A 1: Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viaţă familiare.
C 1: Curiozitate, interes și inițiativă în învățare.
Comportamente vizate:
A 1.1. Își coordonează mușchii în desfășurarea unor activități diversificate, specifice vârstei.
A 1.2. Participă la activităţi fizice variate, adecvate nivelului lui de dezvoltare.

6
C 1.1. Manifestă curiozitate şi interes pentru experimentarea și învăţarea în situații noi.

Obiective operaționale:
O1. Să respecte indicațiile date de educatoare;
O2. Să colaboreze cu colegii pentru a juca corect;
O3. Să adune cât mai mulți ostași din echipele adverse.
O4: Să picteze drapelul României echipa câștigătoare.

Descrierea jocului:
Copiii sunt împărțiți în două echipe. Echipele se așează față în față, în linie, la o distanță
de câțiva metri una de alta. Toți jucătorii dintr-o echipă se vor ține de mână, formând un “gard”.
Echipa care începe jocul strigă: „Țară, țară vrem ostași!”. Cealaltă echipă răspunde: “Pe cine?”.
Prima echipă alege un jucător advers și îi spune numele: „Pe……!”.
Jucătorul ales trebuie să fugă spre echipa care l-a strigat și să spargă, daca reușește,
„gardul” format de aceștia. Daca reușește, se va întoarce la el în echipa cu încă o persoană. Dacă
nu reușește, va rămâne să facă parte din echipa care l-a strigat. Ca să spargă „gardul”, jucătorul
trebuie să treacă în fugă prin locul în care doi adversari se țin de mână. Rolul adversarilor este să
îl oprească fără să dea drumul la mâini. Câștigă jocul echipa care capturează toți jucătorii.
Echipa câștigâtoare va picta stagul României în culorile potrivite.

Tema activității 2: „Hora Unirii”


Mijloc de realizare: Euritmie
Obiective operaționale:
O1. Să execute corect mișcările sugerate de melodie;
O2. Să respecte indicațiile date de educatoare;
O3. Să manifeste stări de bucurie.

Descrierea jocului:
Copiii sunt așezați în semicerc, ținând în ambele mâini câte oun drapel. Pe versurile
imnului „Deșteaptă-te române”, preșcolarii vor realiza corect mișcările indicate de educatoare.

STRATEGIA DIDACTICĂ:
 Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, instructajul verbal.
 Mijloace de învățământ: steaguri, laptop, boxe.
 Forme de organizare: frontal.

7
BIBLIOGRAFIE:
1. M.E.C., „Curriculum pentru învățământul preșcolar 3- 6/7 ani ‒ 2019”.
2. „Revista învățământului preșcolar Nr. 3-4/2009”, Editura Arlequin, 2009.
3. „Metodica activităților instrutiv- educative în grădinița de copii”, Editura Gheorghe- Cârțu
Alexandru, 2009.
4. Silvia Breben, Elena Gongea, Georgeta Ruiu, Mihaela Fulga, Ghid metodic-Metode
interactive de grup”, Editura Arves, 2009.
5. Lolica Tătaru, Adina Glava, Olga Chiș, Piramida cunoașterii-Repere metodice în aplicarea
curricumului preșcolar, Editura Diamant, 2014.
6.Tatiana Corciovei, Activități proiectate pentru preșcolari 4-5 ani- Ghid orientativ
Conform Curricumului pentru Educație Timpurie 2019, Huși, 2021.
7.https://www.google.com/search?q=hora+unirii+cantec&oq=hora+uni&gs_lcrp=EgZjaHJ
vbWUqBwgEEAAYgAQyBggAEEUYOTIGCAEQRRhAMhAIAhBFGBMYJxg7GIAEGIo
FMgcIAxAuGIAEMgcIBBAAGIAEMgcIBRAAGIAEMgcIBhAAGIAEMgcIBxAAGIAE0g
EJNTYzNWowajE1qAIAsAIA&sourceid=chrome&ie=UTF-
8#vhid=aHHvO4WSXgJd2M&vssid=videos-1f7195c9
8. https://www.youtube.com/watch?v=tqycYkByXpQ
9. https://www.google.com/search?sca_esv=600034106&sxsrf=ACQVn09-
PC40If9VnSk4mI5atFW79BCqmw:1705741409723&q=Case+cu+paie+imagini&tbm=isch
&source=lnms&sa=X&ved=2ahUKEwiKjLj2zeuDAxUwgv0HHZe4BjYQ0pQJegQIDBAB
&biw=1536&bih=738&dpr=1.25#imgrc=cOoc0B2iIQtRkM

8
SCENARIUL ZILEI

Ziua va debuta cu jocurile și activitățile liber alese. Se va face prezentarea sectoarelor


disponibile pentru lucru. Fiecare copil va alege locul în care va lucra, conform nevoilor
individuale. La finalul activităților, se vor face pentru fiecare sector în parte aprecieri cu privire la
modul de lucru, implicare și disciplină.
În cadrul Întâlnirii de dimineață preșcolarii au posibilitatea de a împărtăși cu ceilalți
starea de spirit, cum se simt. Salutul: Educatoarea va saluta copiii cu ajutorul versurile:
„Dimineața a sosit
Toți copiii au venit.
Pe scăunele ne așezăm
Și cu toți ne salutăm.
A început o nouă zi,
Bună dimineața, dragi copii!”
Prezența se va realiza prin strigarea numelor copiilor. Calendarul naturii se va realiza prin
întrebări ajutătoare: „Cum este vremea astăzi?”, „În ce anotimp suntem?”, „Cum ne îmbrăcăm
în acest anotimp?”, „În ce zi a săptămânii suntem?”. În urma răspunsurilor primite, educatoarea
va completa/actualiza calendarul naturii. Se vor alege doi, trei copii pentru a împărăși cu ceilalți,
activități realizate în familie în ziua anterioară.
Pentru trecerea la următoarea etapă se vor ridica copiii de pe scăunele, pentru a se realiza
Gimnastica de înviorare: „Dacă vreau să cresc voinic,/Fac gimnastică de mic/Unu, doi, unu, doi/
Faceți toți la fel ca noi/ Sus/jos/Întindem elasticul/Sări minge”. Se va realiza și Tranziția „1, 2,
3....defilăm”pentru a merge la toaletă, apoi se vor întoarce la scăunele.
În continuare, Captarea atenției copiilor se va realiza cu ajutorul unei hărți, intinsă pe jos,
un drapel, iar pe ele vor fi așezate siluete cu fețele copiilor, aceștia formând o horă. După ce vor
intui ce urmează să se discute, doamna educatoare le va așeza în piept câte o concardă băieților,
iar fetițelor câte o brățară.
Se va realiza tranziția „Hai la horă”-joc cu cânt” și apoi se va trece la activitatea
frontală de educare a limbajului prin ascultarea poveștii „Aventurile lui Andrei”(covorul
povestitor). Se va discuta pe marginea poveștii, apoi se va realiza următoarea tranziție.
După tranziția „Sunt un pui de românaș”, va avea loc deplasarea către centrele de interes,
care se va realiza cu ajutorul lui Andrei, o jucărie din pluș. El va reprezenta personajul din
poveste, care le va descrie fiecare centru de interes copiilor, și ceea ce pot realiza acolo. Se va
realiza încălzirea mușchilor mici ai mâinii.

9
La centrul Bibliotecă, copiii vor rezolva mai multe sarcini: vor verbaliza fiecare acțiune
din imaginile prezentate, vor uni întâmplările cu locul unde se desfășoară, apoi, vor mânui
materialele de lucru cu ajutorul tehnicilor învățate, în vederea realizării temei propuse.
La centrul Artă, copiii vor verbaliza acțiunea reprezentată în imaginea de pe hartă, apoi,
vor folosi tehnicile învățate pentru a finaliza lucrarea după etapele de lucru.
La centrul Joc de rol, copiii vor identifica obiectele de pe masă, vor formula propoziții
dezvoltate pe marginea obiectelor d epe masă, și vor unge felia de pâine cu unt și cu magiun. La
centrul Joc de masă, copiii vor realiza sarcinile respectând fiecare cerință solicitată de
educatoare.După finalizarea activitățiilor de la centre, se vor aprecia produsele de la fiecare
centru prin metoda „turul galeriei”.
Ziua se va încheia prin desfășurarea jocului de mișcare „Țară, țară vrem ostași!” și a
euritmiei pe linia melodică a cântecului „Hora Unirii”.

10
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII
Etapele activității Conținutul științific Strategia didactică Evaluare
Activitatea didactică Activitatea preșcolarilor Metode și Mijloace de Forme de
procedee învățământ organizare
1.Moment Se vor asigura condițiile Copiii se așază pe scaune, în Conversația Frontal Observarea
organizatoric necesare desfășurării activității: semicerc; Individual sistemică.
aerisirea sălii, organizarea
scaunelor și pregătirea
materialelor;
2.Reactualizarea Cu ajutorul unor imagini Copiii reactualizează cunoștințele Conversația Imagini Frontal Observarea
cunoștințelor ilustrate se vor reaminti câteva despre ziua de Unirii. ilustrate cu Individual sistemică
informații despre ziua Unirii. ziua Unirii

3.Captarea Se vor introduce elementele Copiii se bucură să vadă Conversația Harta Frontal Aprecierea
atenției surpriză ale zilei, o hartă elementele surpriză, cu fețele lor. României Individual verbală
intinsă pe jos, un drapel, iar pe Copiii își admiră cadourile Exercițiul Pânză albastră
ele vor fi așezate siluete cu primite. Steagul
fețele copiilor, aceștia formând României
o horă. După ce vor intui ce Concarde
urmează să se discute, doamna Brățări
educatoare le va așeza în piept Siluete cu
câte o concardă băieților, iar fețele copiilor
fetițelor câte o brățară.

4.Anunțarea temei Se vor anunța tema zilei, titlul Copiii ascultă cu atenție Conversația Frontal Observarea
și a obiectivelor activității, dar și obiectivele indicațiile educatoarei și rețin Explicația Expunerea comportamentu
propuse într-un limbaj adaptat titlul activității; lui
nivelului de vârstă;

11
5.Dirijarea Educatoarea se va folosi de o Expunerea Valiză Frontal Observarea
învățării valiză în care va avea un covor Copiii sunt atenți la valiza Observația Covor Individual sistemică
povestitor. doamnei și sunt atenți la ce scoate Povestirea povestitor din privind
Educatoarea le va povesti, din ea. fetru interesul pentru
nuanțându-și tonul în așa fel Ei ascultă cum le povestește Conversația Personaje din activitate
încât să mențină interesul doamna educatore. Explicația fetru
copiilor, marcând pauzele Exercițiul Personaj din
determinante de punctuație, Pluș
utilizând mimica și gesturile
adecvate situației.
Concomitent cu povestea
educatoarei, aceasta va expune
și personajele sugestive pentru
fiecare acțiune din poveste. Copiii sunt atenți la personajele
Va fi evidențiată atitudinea lui introduse pe parcursul poveștii.
Andrei față de ziua Unirii.
(Anexa 1) Copiii răspund la întrebări.
La finalul, se va face o mică
retrospectivă a povestii
ascultată.
Educatoarea le va adresa
câteva întrebări.
Cum s-a simțit Andrei în vis?
Unde a plecat cu părinții lui?
Ce au făcut la Iași?
Ce sărbătoresc ei pe 24
Ianuarie?

6.Obținerea Se realizează tranziția spre Copiii se prind de mână și Frontal Aprecierea


performanței activitățile desfășurate în dansează în horă. Boxă Individual verbală
cadrul centrelor de interes prin Laptop
intermediul cântecului „Hai la Carioci, fișa de
horă”. Conversația lucru, ață

12
Se vizitează împreună cu copiii pentru șnuruit,
fiecare centru de interes, unde Copiii rețin ceea ce au de făcut în ac din plastic,
se prezintă temele propuse, cadrul fiecărui centru de interes; lipici, elemente Observarea
sarcinile de lucru, etapele de Explicația de lipit cu sistemică a
realizare și lucrarea model; Instructajul acțiuni din comportamentu
La centrul Bibliotecă, verbal poveste, șnur, lui
copiii vor rezolva mai multe Copiii realizează încălzirea Demonstrația harta din lemn,
sarcini: vor descrie fiecare mâinilor și realizează sarcina ac pentru
acțiune din imaginile didactică. Exercițiul șnuruit, lipici,
prezentate, vor uni întâmplările personaje
cu locul unde se desfășoară, pentru horă,
vor șnurui pe contur drumul Copiii rezolvă fișa de lucru; lucrarea
căruței către Iași, iar la final model, ulcele,
vor lipi imaginile în ordinea Copiii șnuruiesc harta, apoi lipesc linguri, cuțite,
desfășurării acțiunilor. La hora în mijlocul ei. prosoape,
centrul Artă, copiii vor pâine, magiun,
verbaliza acțiunea reprezentată unt, mămăligă,
în imaginea de pe hartă, vor Copiii ung felia de pâine cu unt și blat pentru
șnurui după conturul hărții, cu magiun, apoi o mănâncă. mămăligă,
apoi vor lipi personajele de la Copiii șnuruiesc, asamblează iaurt, lucrare
horă, în centrul hărții. La părțile corpului lui Andrei și le model, șnur,
centrul Joc de rol, copiii vor lipesc. lipici, foaie
identifica obiectele de pe masă, cartonată cu
vor formula propoziții casa băiatului,
dezvoltate pe marginea puzzle cu
obiectelor de pe masă și vor corpul lui
unge felia de pâine cu unt și cu Andrei,
magiun. La centrul Joc de șervețel umed;
masă, copiii vor verbaliza
acțiunea ilustrată din imagine,
vor șnurui după conturul
căsuței, vor asambla părțile
corpului lui Andrei, iar la final
le vor lipi pe patul din căsuță.

13
7.Asigurarea Va prezenta copiilor un cub, pe Copiii aruncă pe rând cubul. Conversația Cub cu Individual Obsevarea
retenției și a fețele căruia sunt ilustrate Copiii denumesc Explicația elementele din sistemică
transferului imagini cu personaje/acțiuni personajele/acțiunile din imagine. Demonstrația poveste. Frontal Aprecierea
din poveste. Fiecare copil va Copiii formulează o propoziție cu Instructajul verbală
arunca cubul, va denumi personajele/acțiunile din imagine. verbal
elementul prezentat în imagine Exercițiul
și va formula o propoziție cu
acesta.

8.Evaluarea Lucrările realizate la centre se Copiii apreciază lucrările Conversația Panou Frontal Aprecierea
performanțelor așază pe panouri. colegilor ținând cont de aspectele Explicația, Lucrările verbală
Prin metoda „Turul Galeriei”, propuse. Instructajul copiilor
copiii vor analiza și vor aprecia verbal
lucrările colegilor folosindu-se
de criterii precum Pe echipe
corectitudinea rezolvării, Frontal
aspectul estetic, etc.
În această etapă se organizează Copiii participă la jocurile Conversația
ALA II, copiii vor juca jocul propuse. Explicația
de mișcare „Țară, țară vrem Copiii participă entuziasmați la Demonstrația
ostași” și „Hora Unirii”. joc, apoi dansează. Exercițiul

9. Încheierea Se fac aprecieri privind Copiii ascultă aprecierile și Conversația Stimulente Frontal Aprecierea
activității activitatea și comportamentul așteaptă în liniște stimulentul. Individual verbală
copiilor în cadrul activităților
desfășurate.
Se împart stimulente.

14
15

S-ar putea să vă placă și