Sunteți pe pagina 1din 18

PROIECT DE ACTIVITATE

INTEGRATĂ nr.2

Data: 14.04.2023
Unitatea de învățământ: Grădinița Prințesa Anastasia IAȘI
Propunător: CRÎȘMARU RODICA
Grupa: mijlocie
Tema anuală: Cine planifică/organizează o activitate?
Tema săptămânii: ”Băiatul și fata pregătesc salata”
Tema zilei: ,,Ridichea”
Activități pe domenii experiențiale:
Domeniul Limbă și Comunicare:,,Ridichea” (observare)
Domeniul Om și Societate: ,,Brățară pentru prietenul meu,, (înșirare)
Tipul de activitate: dobândire de noi cunoștințe

INVENTAR DE ACTIVITĂȚI:

❖ ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (ADP):

➢ Întâlnirea de dimineață: ,,Bună dimineața, buburuze!`` , salutul


zilei, prezența, calendarul naturii, noutatea zilei:
➢ Tranziții: 1. ,,Autobuzul,, (cântec)
2. ,, Părțile corpului,, (cântec)
3. ,,Era un pepene rotund,, (joc distractiv)
4. ,,Umflăm balonul,, ( joc liniștitor)

❖ JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI LIBER ALESE (ALA1)

➢ Știință: ,,Separă culorile,, (sortare bile)


➢ Artă: ,,Flori de primăvară,, (colorează în contur)

❖ ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE (ADE)


➢ Domeniul Limbă și Comunicare (DLC): Ridichea- observare
➢ Domeniul Om și Societate(DOS): ,,Brățară pentru prietenul meu,,
-înșirare
❖ JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI ALESE (ALA2):
➢ Joc de mișcare: ,,Scaunele muzicale,,

Elemente componente ale activității didactice

I. Activități de Dezvoltare Personală (ADP)

Rutine: ,,Doar împreună reușim,, (deprinderea de a coopera pentru


îndeplinirea unor sarcini în comun).
Întâlnirea de dimineață:
● Salutul
● Prezența
● Calendarul naturii
● Împărtășirea cu ceilalți
● Noutatea zilei
Tranziții: ,,Autobuzul,,
Dimensiuni de dezvoltare:
Comportamente vizate:
- Să utilizeze formule de salut adecvate momentului zilei ;
- Să se exprime corect gramatical ;
- Să răspundă la apelul de prezență ;

II. ACTIVITĂȚI LIBER ALESE (ALA1) : Centre de interes

● Artă: ,,Flori de primăvară,,


Obiective operaționale:
● O1: Să identifice materialele din centrul de interes;
● O2: Să utilizeze diferite culori pentru a îndeplini cerința dată;
● O3: Să coloreze în contur;

● Știință: ,,Separă culorile,, ( sortare bile colorate)


Obiective operaționale:
● O4: Să recunoască culorile bilelor;
● O5: Să sorteze bilele după culoare;
● O6: Să aibă o poziție corectă a corpului față de masă;
Voi supraveghea activitatea desfășurată la fiecare sector și voi da indicațiile
necesare. Voi face aprecieri individuale și globale a modului de participare la
activitate a copiilor și asupra comportamentului acestora .
Tranziție: ,,Părțile corpului,,

III. Activități pe Domenii Experiențiale (ADE):

 Domeniul Limbă și Comunicare (DLC): ,,Ridichea,,

Mijloc de realizare: observare


Scop: Dezvoltarea capacității de exprimare orală, de înțelegere și utilizare
corectă a semnificațiilor structurilor verbale. Îmbogățirea cunoștințelor copiilor.
➔ Obiective operaționale:
- O1: Să descopere și să denumească părțile componente ale ridichei;
- O2: Să descrie caracteristicile privind forma, culoarea, mirosul și
gustul ridichei prin antrenarea tuturor organelor de simț;
- O3: Să răspundă la întrebările adresate;

Strategii didactice :
● Metode și procedee: conversația, explicația, observația, demonstrația,
exercițiul.
● Mijloace de învățământ: ridiche, cuțit, farfurie, imagini
● Forma de organizare: Frontal
Tranziție: ,,Era un pepene rotund,,

 Domeniul Om și societate- activitate practică (DOS)

Subiectul activității: ,,Brățară pentru prietenul meu,,


Mijloc de realizare: Înșirare
Scopul activității: Verificarea abilităților practice specifice nivelului de
dezvoltare motrică, verificarea priceperilor și deprinderilor de lucru însușite și
cultivarea unor trăsături pozitive de voință și caracter: stabilitate, perseverență,
creativitate.
Obiective operaționale:
● O1: Să recunoască și să denumească instrumentele și materialele primite;
● O2: Să înșire mărgelele pe sârmă;
● O3: Să urmărească cu atenție explicațiile;
● O4: Să realizeze lucrarea, respectând indicațiile primite;

IV.Activități și Jocuri Liber Alese (ALA2):

,,Scaunele muzicale,, - joc de mișcare

Scopul activității: -Exersarea alergării cu oprire la semnal și a alergării normale.


– Dezvoltarea vitezei de reacție, de execuție și a îndemânării.
Obiective operaționale:
● O1: Să respecte regulile jocului de mișcare;
● O2: Să părăsească jocul, fără a se supăra când rămâne fără scaun;
● O3: Să dea dovadă de toleranță și fair-play;
Strategii didactice:
a. Metode și procedee : conversația , explicația , demonstrația , exercițiul.
b. Materiale didactice : scaune, stick cu muzică pentru copii.
c. Forme de realizare: individual

Regulile jocului:
Copiii așezați pe scaunele încep, la semnal să danseze în jurul scaunelor. În timp
ce copiii dansează, se va scoate din joc un scaunel. La semnal (muzica se
oprește) copiii vor lua loc. Copilul rămas în picioare este eliminat din joc. Jocul
continuă astfel până când rămâne în joc un singur scăunel. Copilul care se așază,
la semnal, pe scaunelul rămas, este declarat câștigător.
Resurse umane: grupa de copii;
Resurse temporale: 30 minute
Resurse bibliografice: Antonovici ,Ș., Neantu, P.,Jocuri și activități alese ,
Editura Aramis, Bururești , 2008;
Antonovici,Ș., Jocuri- exercițiu pentru activități alese , Editura Aramis,
București,2009;
SCENARIUL ZILEI

Programul zilei debutează cu întâlnirea de dimineață , în cadrul căreia copiii


așezați în semicerc se salută și se prezintă . Se va efectua salutul , prezența și se
va completa Calendarul naturii.
Salutul pornește de la educatoare și este continuat de toți copiii grupei cu o
formulă specială: ,, Bună dimineața, buburuze !,, .
Prezența se face prin strigarea catalogului și consemnarea în acesta a copiilor
absenți. În continuare se discută despre cum este vremea în ziua respectivă și
despre ziua în care ne aflăm ( ziua, luna, anul ), în vederea așezării
corespunzător la Calendarul naturii.
Împărtășirea cu ceilalți :
Educatoarea prezintă copiilor , în termeni accesibili , activitățile pe care le vor
desfășura în această zi, precizând pe scurt sarcinile ce le vor îndeplini în cadrul
activităților. Aceștia se vor îndrepta către Centrele de interes . Copiii
descoperă centrele pregătite și sarcinile de lucru și își aleg centrul preferat.

Prin intermediul tranziției ,,Autobuzul ,, copiii se pregătesc pentru activitățile


pe domenii experiențiale.

În continuare vor avea loc activitățile pe domenii experiențiale :


La Domeniul Limbă și comunicare (DLC): Copiii se așază pe scaunele în
semicerc și vor răspunde la întrebări, vor observa și gusta din ridiche.

Tranziția: ,,Părțile corpului,,


Rutină: Copiii se pregătesc pentru a servi gustarea.
Urmează activitatea practică din cadrul domeniului Om și Societate (DOS2) ,
unde copiii vor face brățară pentru un prieten . Aceștia vor lucra individual ,
ținând cont de aplicațiile educatoarei.
În ultima parte a zilei , la activitățile și jocurile liber alese (ALA2) preșcolarii
vor desfășura jocul de mișcare ,, Scaune muzicale,, ,având ca sarcină rolul de a
dansa pe lângă scaune și de a se așeza pe scaun când muzica este oprită.
La sfârșitul zilei se vor face aprecieri generale și individuale , referitoare la
gradul de implicare a copiilor la activități, precum și la comportamentul avut pe
tot parcursul desfășurării acestora.

PROIECT DIDACTIC
Activități și Jocuri Liber Alese ( ALA1)

Data: 19.04.2021
Grupa: Mică ,,Buburuzele,,
Tema anuală: ,,Cine planifică/organizează o activitate? ,,
Tema proiectului: ,,Băiatul și fata pregătesc salata ,,
Tipul de activitate: consolidarea priceperilor și deprinderilor;
Forma de realizare: frontal
Tipul activității: mixtă
Activități și Jocuri Liber Alese (ALA1) :
● Artă: ,,Flori de primăvară ,, (colorare )
● Știință: ,, Bile colorate ,, ( sortare bile)
Scopul activității: Consolidarea cunoștințelor și deprinderilor dobândite în
activitățile comune prin îmbinarea armonioasă a elementelor de învățare, joc și
muncă.
Dimensiuni de dezvoltare: Finalizarea sarcinilor și acțiunilor prevăzute în
proiectul monodisciplinar.
Competențe vizate: Realizarea sarcinilor de lucru respectând secvențele lecției.
Obiective operaționale:
➢ ARTĂ:
● O1: Să identifice materialele din centrul de interes;
● O2: Să utilizeze diferite culori pentru a îndeplini cerința dată;
● O3: Să coloreze în contur;

➢ ȘTIINȚĂ:
Obiective operaționale:
● O4: Să recunoască culorile bilelor;
● O5: Să sorteze bilele după culoare;
● O6: Să aibă o poziție corectă a corpului față de masă;

Durată: 30-35 minute ;


Strategii didactice:
a. Metode și procedee:
explicația,conversația,demonstrația,exercițiul,problematizarea;
b. Mijloace de învățământ: foi, creioane colorate, bile, coșuri
c. Forme de organizare: frontal,pe grupe mici,în perechi;

SCENARIUL DIDACTIC

Nr. Secvențele Ob. Conținutul instructiv- Strategii didactice Evaluare


crt. activității op. educativ Metode Mijloace de Forme
și învățământ de
procedee organi
zare

1. Momentul Sunt create condițiile conversaț Preșcolarii se


organizatoric optime pentru o bună ia organizează.
desfășurare a
activităților.

2. Captarea atenției O scurtă ghicitoare Conversa Ghicitoare Frontal Recunoașterea


despre anotimpul de ția materialelor .
primăvară: ,,Astăzi în
grădina mea
Am văzut după perdea
Cum o zână frumușică
I-ar da viață la grădină
Cine-i oare zâna
aceea?,,

3. Anunțarea Voi anunța activitățile Conversa Frontal Copiii


temelor și a ce urmează a fi ția receptează un
obiectivelor desfășurate în fiecare mesaj oral.
centru de interes Explica
(Artă,Științe) , ția
invitând copiii să le
viziteze și să își aleagă
centrul preferat.

4. Prezentarea Copiii își aleg centrul frontal Copii de a


conținutului și dorit,intuiesc și se identifica
dirijarea familiarizează cu materialele de
învățării materialele pregătite. lucru.

O1 La centrul Artă copiii foi


O2 vor colora ,cu ajutorul exercițiul creioane indivi
creioanelor, flori de dual
primăvară.
bile
La centrul Științe observa coșulețe indivi Copiii sortează
preșcolarii vor sorta ția dual bilele
bilele după culoare.
Copii identifică
materialele din
centrul de
interes.
5. Asigurarea Se fixează titlul și Copiii
retenției și a obiectivele activității: analizează
transferului -Copii, ce am lucrat obiectiv
astăzi la cele două lucrările.
centre de interes?

6. Încheierea Apreciez modul de frontal


activității lucru și conversa
comportamentul ția
copiilor pe parcursul
activității.

PROIECT DIDACTIC
Domeniul Limbă și Comunicare (DLC)

Unitatea de învățământ: Grădinița F.E.G,Smârdan 63,Iași.


Prof.înv.preș. : Ilinca-Teodora Ariton
Data: 19.04.2021
Grupa: Mică ,,Buburuzele,,
Tema anuală: ,,Cine planifică/organizează o activitate?,,
Forma de realizare: Frontal ;
Tipul activității: dobândire de noi cunoștințe
Tema săptămânii: ,,Băiatul și fata pregătesc salata,,
Domeniul experiențial: Domeniul Limbă și Comunicare
Subiectul activității: ,,Ridichea,,
Mijloc de realizare: observare;
Dimensiuni ale dezvoltării: Caracteristici structurale și funcționale ale lumii
înconjurătoare.
Mesaje orale în diverse situații de comunicare.
Competențe vizate: Copilul folosește cunoștințele predate anterior.Poate
exersa lucruri individuale și în echipă.
Scop: Dezvoltarea capacității de exprimare orală, de înțelegere și utilizare
corectă a semnificațiilor structurilor verbale orale.
Obiective operaționale:
- O1: Să descopere și să denumească părțile componente ale ridichei;
- O2: Să descrie caracteristicile privind forma, culoarea, mirosul și gustul
ridichei prin antrenarea tuturor organelor de simț;
- O3: Să răspundă la întrebările simple;

Strategii didactice:
- Metode și procedee: Conversația,demonstrația,explicația,exercițiul;
- Materiale didactice: coș cu ridichi, cuțit, farfurie,imagini;
- Forme de organizare: frontal.
Durată: 15-20 minute ;

Desfășurarea activității

Etapele O Conținut Strategii didactice Evaluare


activității b. instructiv-educativ
Metode Materi Forme
și ale de
procedee didacti organi
ce zare

1. Moment Pentru buna desfășurare a Preșcolarii se


organizatoric activității se va face: organizează
-aerisirea clasei;
-aranjarea scaunelor în semicerc;
-pregătirea materialului didactic;
-intrarea ordonată a copiilor în sala
de grupă și ocuparea locurilor.

2. Captarea Conversa
atenției Se va realiza printr-un coș cu ția Frontal Observarea
legume și se poartă o discuție Explica imagini comportamentului
despre acesta. ția copiilor. .
Ce observați în coș? (multe
legume)
- Ce legume sunt?

3. Anunțarea Se solicită copiilor să răspundă la Frontal


temei și a întrebări care sistematizează
obiectivelor cunoștințele acumulate despre Explica
anotimpul de primăvară. ția coș cu
- În ce anotimp ne aflăm? ridichi
- Cum ne îmbrăcăm în acest Copiii receptează
anotimp? mesajul oral.
Astăzi, zâna Primăvara ne-a lăsat
un coșuleț cu ridichi, despre care
vrea să descoperim cât mai multe
lucruri.Este leguma ei preferată.
Se anunță scopul și obiectivele
activității, precum și reguli de
disciplină ce trebuie respectate pe
parcursul activității.
- Astăzi vom observa
RIDICHEA.
Vom descoperi ce formă, culoare
și ce gust are.

4. Dirijarea Fiecare copil va primi câte o


activității ridiche.
- observarea componentelor:
rădăcină,tulpină, frunze cuțit
Se observă părțile Explica frontal
componente ale ridichei. ția
- Din ce părți este formată
O leguma noastră? (rădăcină, farfurie
1 tulpină, frunze) Observarea
- Unde crește această comportamentului și
legumă? (în pământ) a răspunsurilor
- Pipăiți ridichea. Cum este Explica
O el? (este tare) ția
2 Voi tăia pe o farfurie câteva felii. exerci
Copiii vor gusta. țiul
O - Ce gust are?
3 - Priviți ridichea secționată.
cum este aceasta în
interior? Se deosebește de
exterior? (ridichea are
culoarea albă în interior și
roșie pe exterior.

Demon
strația Frontal

5. Asigurarea O La sfârșitul activității copiii sunt Conversa foi individu Aprecieri


feedback-ului 6 solicitați să coloreze o ridiche, să ția creioa- al stimulative
respecte culorile și să specifice ne
părțile componente ale ridichei. exercițiul colora
te
6. Încheierea Se vor face aprecieri asupra Conversa Recom Frontal Acordare de
activității modului de participare a copiilor. ția pense stimulente.
Se vor acorda stimulente fiecărui
copil.

PROIECT DIDACTIC
Domeniul Om și Societate (DOS2)

Unitatea de învățământ: Grădinița F.E.G,Smârdan 63, Iași;


Prof.înv.preș.: Ilinca-Teodora Ariton
Data: 19.04.2021
Grupa: Mică ,,Buburuzele,,
Tema proiectului: ,,Brățară pentru prietenul meu ,,
Tema săptămânii : ,,Băiatul și fata pregătesc salata ,,
Domeniul experiențial: Domeniul Om și Societate (DOS2)
Mijloc de realizare: înșirare
Tipul de activitate: verificare de priceperi și deprinderi
Forma de realizare: frontal și individual;
Competențe vizate: Demonstrează creativitate prin activitățile aristico-plastice.
Demonstrează capacitatea de comunicare clară a unor idei, curiozități, acțiuni,
emoții proprii prin participarea la activitate.
Scopul activității: Verificarea abilităților practice specifice nivelului de
dezvoltare motrică, verificarea priceperilor și deprinderilor de lucru însușite și
cultivarea unor trăsături pozitive de voință și caracter: stabilitate, perseverență,
creativitate.

Obiective operaționale:
● O1: Să recunoască și să denumească instrumentele și materialele primite;
● O2: Să înșire mărgelele pe sârmă;
● O3: Să urmărească cu atenție explicațiile;
● O4: Să realizeze lucrarea, respectând indicațiile primite;
Strategii didactice:
- Metode și procedee:
Conversația,demonstrația,explicația,exercițiul,jocul, lucru individual,
turul galeriei;
- Materiale didactice: cutia cu bijuterii, brățări diferite modele, sârmă,
mărgele colorate, stimulente.
Forme de organizare: frontal.
Durată: 30-35 minute ;

Desfășurarea activității

Etapele Ob. Conținut instructiv-educativ Strategii didactice Evaluare


activității op.
Metode Mijloace Forme
și de de
procedee învăță organiza
mânt re

1.Moment Se asigură condițiile necesare Preșcolarii se


organizatoric desfășurării unei bune organizează.
activități: aerisirea
sălii,pregătirea materialului
didactic; Se distribuie
materialul pe marginea
meselor.

2.Captarea Captarea atenției se face prin Conversa cutia cu Frontal Observarea


atenției intermediul unei cutii cu ția brățări sistematică
brățări. elementul
Se pun întrebări despre cine surpriză
poartă brățări, de ce le
purtăm, ce putem face cu ele,
ce culori au brățările.

3.Anunțarea ,,Astăzi la activitate vă Explicația brățara frontal Observare


temei și a propun să realizăm împreună model directă
obiectivelor brățări pentru prietenii voștri,
pentru frați sau surori.

4.Desfășurarea a) Prezentarea Frontal


activității materialului Copiii intuiesc
intuitiv demonstrativ materialele de
Copiii primesc materialele de Conversa lucru.
lucru la măsuță. Se intuiesc ția
materialele,după care se
explică sarcinile de lucru. sârmă
b) Se vor executa câteva
exerciții de încălzire castrone
a mușchilor le cu
mâinilor. mărgele
,,Plouă încet,să auzim,
Cu vârful degetelor masa individu
lovim. al
Plouă mai tare,norul vine Preșcolarii
Lovim cu degetele în masă execută corect
bine. explicația exercițiile de
Cad pietricele pe șosea, încălzire .
Ciocnim degetele uite așa.
Tună afară! Tună Acum!
observa
Batem cu pumnii: Bum-bum- ția
bum individu
Vreme frumoasă s-a făcut, al
Un curcubeu a apărut!
Noi pumnii îi rotim
Ca norii să-i gonim,, exercițiul
c) Se explică modul de
realizare a lucrării
practice și se demon
prezintă lucrarea strația
model.
Procesul tehnologic: Copiii
Etapa I: Luăm sârma în denumesc
mâna dreaptă, mărgeaua în materialele
stânga și introducem sârma necesare.
O2 prin mărgea.
Etapa II: Se procedează la
fel până ce toate mărgelele au
O3 fost înșirate pe șnur
respectând alternanța după
formă și culoare.
Preșcolarii
O4 Etapa III: înșiră mărgelele
Asamblarea lucrării: la sfârșit pe sârmă
se înnoadă sârma prin două
noduri.
Copiii
d) Executarea lucrării realizează
propriu-zise lucrări estetice
Pe parcursul lucrului copiii respectând tema
sunt supravegheați. Aceștia dată.
sunt îndrumați și acolo unde
este cazul,se dau explicații
suplimentare. De asemenea,se Copiii enumera
ține cont de poziția corectă a etapele de
corpului în timpul lucrului. lucru.

5.Asigurarea Le voi adresa preșcolarilor


retenției și a următoarea întrebare: conversaț
transferului -Ce am lucrat astăzi? ia

6.Încheierea Vă propun să oferiți brățările conversa frontal și Acordarea de


activității prietenilor din grupă.Se fac ția individu stimulente.
aprecieri generale și al
individuale.

PROCES TEHNOLOGIC
Subiectul: ,,Brățară pentru prietenul meu,,
Materiale folosite: sârmă, mărgele.
Tehnică: înșirare
Etape de lucru: Etapa1: Înșirarea mărgelelor pe sârmă.
Etapa2: Continuarea înșiruirii mărgelelor pe toată lungimea sârmei.
Etapa3: Asamblarea lucrării.

PROIECT DIDACTIC
Activități și Jocuri Liber Alese (ALA2)
Data: 19.04.2021
Grupa: Mijlocie
Tema anuală de studiu: ,,,,
Tema proiectului: ,,,,
Subiectul: ,,Scaune muzicale ,,
Categoria de activitate: jocuri distractive de mișcare
Forma de realizare: frontal
Mijloc de realizare: traseu aplicativ-întrecere
Dimensiuni ale dezvoltării:
- motricitatea grosieră și motricitatea fină în contexte de viață familiare
- conduită senzorio-motrică pentru orientarea mișcării;
Competențe vizate: Își coordonează mișcările față de stimulii vizuali, ritm,
cadență, pauză, semnale sonore.
Scopul activității: Exersarea alergării cu oprire la semnal și a alergării normale.
– Dezvoltarea vitezei de reacție, de execuție și a îndemânării
Obiective operaționale:
● O1: Să respecte regulile jocului de mișcare;
● O2: Să părăsească jocul, fără a se supăra când rămâne fără scaun;
● O3: Să dea dovadă de toleranță și fair-play;
Strategii didactice:
d. Metode și procedee : conversația , explicația , demonstrația , exercițiul.
e. Materiale didactice : scaune, stick cu muzică pentru copii.
f. Forme de realizare: individual
Resurse temporale: 30 minute

Desfășurarea activității

Secvențele Ob.o Conținutul instructiv- Strategia didactică Evaluare


activității p educativ

Metode Mijloace Forme


și de învăță de
procede mânt organiz
e a
re

1.Moment Se vor asigura condițiile frontal Preșcolarii se


organizatoric necesare unei bune organizează.
desfășurări a activității:
- aerisirea clasei;
- aranjarea
mobilierului,
- pregătirea
materialului didactic

2.Anunțarea Astăzi la această activitate conversa frontal Copiii


temei și a vom juca ,,Scaune muzicale,, ția recepționează un
obiectivelor mesaj oral.

3.Dirijarea Educatoarea le prezinta


jocului copiilor regulile jocurilor.
“Scaunele muzicale”- explicați Observarea
scaunele sunt așezate în cerc a sistematică a
(cu unul mai puțin decât comportamentului
copii), iar pe fundal se aude copiilor.
muzica. Preșcolarii vor dansa
în jurul scaunelor până în
O2 momentul în care muzica se
va opri. Atunci ei vor trebui
să ocupe un scaun. Unul explicați
dintre ei va rămâne în a Deprinderea de a
picioare și va ieși din joc. Cel se opri la semnal
care va ramane ultimul în joc demon
va fi câștigătorul. Înainte de strația
jocul propriu-zis se va
desfășura un joc de probă. Copiii vor recepta
mesajul.
jocul frontal

O3
Repetarea jocului liniștitor.
,,Umflăm balonul,,

4.Asigurarea Le voi adresa preșcolarilor


retenției și a următoarea întrebare:
performanței -Copii,cum s-a numit jocul pe
care l-am jucat astăzi?

5. Încheierea Se fac aprecieri generale și frontal Acordarea de


activității individuale asupra modului individu stimulente.
de desfășurare al jocului și al al
comportamentului copiilor.

IMAGINI ACTIVITATE

S-ar putea să vă placă și