Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
PROIECT DE ACTIVITATE
DATA: 12. 02. 24.
GRUPA: pregatitoare
COMPORTAMENTE VIZATE:
◊ C3- Demonstrează capacitate de comunicare clară a unor idei, nevoi, curiozităţi, acţiunii,
emoţii proprii;
- „Salutul”
- „Prezenţa”
- „Calendarul naturii”
- „Noutatea zilei”
•Obiective operaţionale:
O1 - Să realizeze cu ajutorul pieselor lego cel puţin o gară sau o stație unde călătorii pot aștepta
mijloacele de transport;
◊Joc de masă
•Tema activităţii: „Thomas și prietenii săi”
•Obiective operaţionale:
O1 - Să îmbine piesele puzzle-ului pentru a reda imaginea trenurilor – prieteni ai lui Thomas;
◊Bibliotecă
•Tema activităţii: „Trenul – semne grafice”
•Obiective operaţionale:
O1- Să unească punctele astfel încât să contureze forma a cel puțin două vagoane ale trenului;
•Obiective operaţionale:
•Sarcina didactică:
•Regulile jocului:
Copiii, împărțiți în două echipe, vor trebui:
să răspundă la ghicitorile din plicul ales;
să aleagă imaginea corespunzătoare mijlocului de transport ghicit, denumindu-l și
indicând locul pe unde circulă acesta.
să respecte regulile jocului, să răspundă când sunt solicitaţi si rezolvă sarcinile cerute.
•Elemente de joc: Surpriza, aplauze, recompensa, mânuirea materialelor.
•Materiale didactice: Cutii, jucării, jetoane, ,,diamantul” - piramida, minge, tablă magnetică,
magneţi, imagini, jetoane, videoproiector, laptop.
•Obiective operaţionale:
•Scopul activităţii: Antrenarea preşcolarilor într-o activitate plăcută, relaxantă, care să satisfacă
nevoia de mişcare şi recreere a acestora.
•Materiale didactice:
Bibliografie
3. Activitate integrată din grădiniţă, Ghid pentru cadrele didactice, Laurenţia Culea, Didactica
Publishing House, Bucureşti, 2008;
4. Metode interactive de grup, Ghid metodic, Silvia Breben, Editura Arves, 2002;
SCENARIUL ZILEI
Salutul şi prezenţa. Copiii se vor saluta între ei, uitându-se unii către ceilalţi, iar prezenţa se va
realiza cu ajutorul catalogului, preşcolarii având sarcina să stabilească cine este absent.
Calendarul naturii. Preşcolarii sunt rugaţi să privească pe fereastră, să spună ce fel de vreme este
afară, anotimpul, cum ne îmbrăcăm etc. Se precizează ziua în care ne aflăm, se aminteşte ce zi a
fost ieri, ce zi va fi mâine, luna şi anul în care ne aflăm.
Noutatea zilei – Sosirea TRENULEȚULUI VESEL care îi invită pe copii într-o călătorie în
care vor descoperi diverse mijloace de trasnport.
Prin tranziția:
La centrul Construcţii, copiii vor realiza gara/ stațiile diverselor mijloace de transport cu
ajutorul pieselor lego.
La centrul Joc de masă, preşcolarii vor îmbina piesele puzzle-ului pentru a reda imaginia
unui tren vesel.
La centrul Bibliotecă, preșcolarii vor trasa pe contur și vor obține diferite vagoane/trenuri.
Copiii vor fi antrenaţi într-un joc didactic „În excursie cu trenulețul Thomas” din cadrul
domeniului Științe - Cunoaşterea mediului. Preşcolarii vor avea diferite sarcini precum ghicirea
unor mijloace de transport , plasarea corectă a jetoanelor pe piramidă (în ,,Diamant”) în funcţie
de sarcina primită.
În continuare, în cadrul Domeniului Estetic ți Creativ (activitate artistico - plastică), copiii vor
picta diverse mijloace de transport.
Ziua se încheie cu un joculeţ de mişcare ,,Cursa trenurilor”menit să-i destindă şi să-i distreze pe
copii. Se vor face aprecieri generale asupra desfăşurării activităţii din ziua respectivă iar copiii
vor primi recompense.
Scrisoare de la Thomas
Dragi copii,
Am auzit că voi sunteţi foarte isteţi şi descurcăreţi şi de aceea v-am adus o mulţime de surprize
care vă vor ajuta la jocul pregătit de doamna educatoare.
Să fiţi cuminţi, să ridicaţi mânuţa când vreţi să vorbiţi deoarece la final am o surpriză pentru voi.
Cu drag,
TRENUȚUL VESEL
Trenulețul (cântec)
Ce se aude-n depărtare Noi ne plimbăm
Parc-ar fi un trenuleț Și ne distrăm
Roșu cu buline albe Noi ne plimbăm
Foarte vesel și cochet. Cu trenulețul ne plimbăm.