Sunteți pe pagina 1din 14

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

DATA:05.05.2023
PROPUNĂTOR: COSTEA ANDREEA
EDUCATOARE: SAVA OANA
GRUPA: Mijlocie
NIVEL: II
TEMA ANUALĂ DE ÎNVĂŢARE: ,,Cum a fost, este şi va fi pe pământ?
TEMA PROIECTULUI: Mijloace de transport
TEMA ACTIVITĂŢII: : „ Haideţi să călătorim!”
TIPUL ACTIVITĂŢII: verificare şi consolidare de cunoştinţe, priceperi şi deprinderi;

MIJLOC DE REALIZARE: Activitate integrată ADE(DEC+DOS)+ALA II


FORMA DE ORGANIZARE: frontal, pe grupe
DURATA: 1 zi
SCOPUL : : Consolidarea cunoștințelor dobândite anterior despre mijloace de transport şi
locomoţie şi abilităţilor practice utilizând corect materialele şi tehnicile de lucru.;

CATEGORII DE ACTIVITĂŢI
I. ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (A.D.P.)

ÎNTÂLNIREA DE DIMINEATA: : „Salutul” , „Prezența” , „Calendarul naturii” ,


„Noutatea zilei”

RUTINE: Sosirea copiilor.


Deprinderi de igienă personală.
Deprinderi de autonomie şi autoservire.
TRANZIŢII: Joc cu text și cânt-„uite-așa , „Bat din palme clap-clap-clap/ne-nvârtim,
nerăsucim/ și la centre ne pornim!”

II. ACTIVITAŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE( A.D.E.)

DLC - Educarea limbajului ,,Completează ce lipsește”-propoziții eliptice


Tema activităţii -,,Completează ce lipsește”
Mijloc de realizare – joc didactic
Tipul activităţii - verificare şi consolidare de cunoştinţe

DOS - Activitate practică „mijloace de transport”-lipire

ACTIVITĂȚI PE CENTRE DE INTERES:

Bibliotecă-„Mijloace de transport”- joc

Artă-„Trenulețul Thomas”-lipire

Construcții- „Gara/ stațiile din oraș”

II. ACTIVITĂŢI LIBER ALESE (A.L.A. II)

a) “Întrecerea trenuleţelor” - joc de mișcare;


b) “În autobuz” - joc distractiv;

ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE

DOMENIUL LIMBĂ ȘI COMUNICARE: ,,Completează ce lipsește”- joc didactic


SUBIECTUL: Mijloace de transport
MIJLOC DE REALIZARE: joc didactic

Dimensiuni ale dezvoltării:


1. Mesaje orale în context de comunicare cunoscute;
2. Mesaje orale din diverse situații de comunicare;
3. Premise ale citirii și scrierii, în context de comunicare cunoscute.

Comportamente vizate:
a. Demonstrează înțelegerea unui mesaj oral, ca urmare a valorificării ideilor, emoțiilor,
semnificațiilor

2.1 Demonstrează capacitatea de comunicare clară a unor idei, nevoi, curiozități, acțiuni, emoții
proprii

2.2 Respectă regulile de exprimare corectă, în diferite contexte de comunicare

Obiective operaţionale:
-să completeze propozițiile, alegând cuvântul care se potrivește;
-să atribuie propozițiilor o însușire/acțiune, pe baza imaginilor;
-să alcătuiască propoziții simple, pe baza imaginilor de pe jetoane;
STRATEGII DIDACTICE
a) Procedurale:
-metode și procedee: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul, jocul didactic
b) Materiale :
-mijloace de învățământ:jetoane cu mijloace de transport, panou, jucăria Bondarul de pluș,
planșă cu propoziții eliptice
c) Organizatorice:
-forme de organizare: frontal, individual

DOMENIUL OM ȘI SOCIETATE - activitate practică


SUBIECTUL: „Trenulețul Thomas”

MIJLOC DE REALIZARE: lipire


Tipul activității: Consolidare de priceperi şi deprinderi

Obiective operaționale:
O1-să recunoască materialele utilizate în activitatea practică;
O2-să aplice corect tehnicile de lipire;
O3-să mânuiască atent si corect materialele puse la dispoziție;
O4să lipească materialele primite pe un spațiu dat.

STRATEGIA DIDACTICĂ

•Metode şi procedee: Conversația, explicația, demonstrația, turul galeriei, exercițiul

•Materiale didactice: lipici, componentele trenulețului Thomas, foaie albă, lucrare model

•Forma de organizare: Individual, frontal

ACTIVITĂȚI PE CENTRE DE INTERES


C. CAPACITĂȚI ȘI ATITUDINI ÎN ÎNVĂȚARE:
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:
1. Curiozitate, interes și inițiativă în învățare
2. Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități)
3. 3. Activare și manifestare a potențialului creativ
COMPORTAMENTE VIZATE:
1.1. Manifestă curiozitate pentru activități, persoane și obiecte noi
2.1. Finalizează proiecte simple (ex.: un puzzle din 3-5 piese)
2.2. Solicită și acceptă ajutor pentru a depăși o dificultate
3.2. Găsește utilizări noi ale obiectelor, cu/ fără îndrumarea adultului (ex.: transformă farfuria și lingura în
tobă)
ARTĂ: „Trenulețul Thomas”
Obiective operaționale:
O1-să recunoască materialele utilizate în activitatea practică;
O2-să aplice corect tehnicile de lipire;
O3-să mânuiască atent si corect materialele puse la dispoziție;
O4să lipească materialele primite pe un spațiu dat.

Bibliotecă: –„Mijloace de transport”


O1- să identifice mijloacele de transport din imagini;
O2- -să alcătuiască enunțuri simple după diferite imagini cu mijloace de transport.
O3- să se exprime corect, în propoziţii clare şi corecte din punct de vedere gramatical.
O4- să recunoască mijloacele de transport pe uscat , pe apa și aer.
CONSTRUȚII: „Gara/ stațiile din oraș”

Obiective operaționale:
O1 - Să realizeze cu ajutorul pieselor lego o stație unde călătorii pot aștepta mijloacele de transport;

O2 - Să interacționeze cu ceilalți colegi, în cadrul jocului, pentru a realiza tema propusă;

O3 - Să participe cu interes la activitate.

STRATEGIA DIDACTICĂ

Resurse:
Procedurale: : Conversația, explicația, demonstrația, exercițiul;

Materiale: foaie alba, lipici, lucrare model, componentele trenulețului Thomas,imagine, piese lego

Organizatorice: frontal , individual.

ACTIVITĂȚI LIBER ALESE (A.L.A. II)


Tema: ”Întrecerea trenulețelor„-joc de mișcare
”În autobuz„-joc distractiv
Forma de realizare: frontal, pe grupe
Tipul activității: Joc de mișcare, joc de atenție
C. CAPACITĂȚI ȘI ATITUDINI ÎN ÎNVĂȚARE
Dimensiuni ale dezvoltării :
C.3.Activare și manifestare a potențialului creativ
B.4. autocontrolul și expresivitate emoțională

Comportamente vizate:
C.3.2. Demonstrează creativitate prin activități artistico-plastice, muzicale și practice, în conversații
și povestiri creative
C.3.3. Demonstrează simț muzical ritmic, armonic prin cântec, joc cu text și cânt, dans etc.
B. 4.2. Demonstrează abilităţi de autocontrol emoţional

Obiective operaționale:
O1- Sӑ ocolească obstacolele.
O2- Sӑ execute mișcӑrile propuse de liderul jocului.

O3- Sӑ respecte rolurile și regulile jocului.

STRATEGIA DIDACTICĂ
Resurse:

Procedurale: observaţia, conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, jocul


Materiale :obstacole;
Organizatorice : : pe echipe, frontal.

SCENARIUL ZILEI
ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ(ADP)
Activitatea începe cu Întâlnirea de dimineață în care copiii au posibilitatea de a-și
împărtăși ideile, de a-și manifesta starea de spirit, de bună dispoziție.
Urmează Salutul:
Prezenta , unde fiecare copil vine și își pune poza în lista copiilor prezenți. Absenții sunt
stabiliți de către toți copiii.
Se trece la Calendarul naturii, unde se adresează copiilor următoarele întrebări:
- În ce anotimp suntem?
- Dacă ieri a fost joi, astăzi ce zi este?
- Cum este vremea?
Apoi se completează Calendarul cu simbolurile corespunzătoare.
Împărtășirea cu ceilalți: Se va face prin desfășurarea unui joc ,,Jucăria curioasă” pentru a
afla ,,Cu ce ne place să călătorim?”
Noutatea zilei
Prezentarea Bondarului în calitate de musafir ce dorește să învețe de la copii cât mai multe
lucruri despre mijloacele de transport pentru că va pleca într-o călătorie în jurul Pământului.
Acesta a adus ,,Cutia surprizelor”, din care propunătoarea va scoate pe rând câte o surpriză.

Se trece apoi la activitățile pe centre de interes . Ca tranziție folosesc un moment de


înviorare :- brațe scurte, brațe lungi
- suntem pitici, suntem uriași
- sărim ca iezii
- vulpea privește după pește

PE DOMENII EXPERIENŢIALE(ADE)
Ambele activități se vor desfășura în manieră integrată.
Captarea atenției se realizează cu bondarul Bondărel.
Activitatea pe domenii exponențiale: se desfășoară jocul didactic ,,Completează ce lipsește”
integrată cu DOS
Urmează tranziția „Bat din palme” și copiii se îndreaptă spre centrele de lucru. Se merge la
fiecare centru pentru a familiariza copiii cu materialele, sarcinile de lucru și obiectivele urmărite.
La centrul artă- lipirea componentelor trenulețului Thomas.
La centrul bibliotecă- discuții pe baza imaginilor.
La centrul construcții-construirea un garaj din piese lego.
TRANZIŢIA către ultima parte a activității integrate: jocul muzical „Luați seama bine!”.
La ALA II, copiii vor juca jocuri distractive :“Întrecerea trenuleţelor” - joc de mișcare;“În
autobuz” - joc de mişcare;

Activitatea se va încheia cu turul galeriei, unde educatoarea împreună cu copiii, vor discuta
corectitudinea realizării sarcinilor de lucru, precum şi aspectul estetic al lucrărilor. Copiii vor fi
stimulați să discute şi despre cum au colaborat împreună cu partenerul de lucru în realizarea
lucrărilor. La sfârșitul activității, educatoarea va face aprecieri generale privind gradul de implicare
al preșcolarilor în activitate, dar și individuale şi va oferi stimulente.

Bibliografie :
Curriculum pentru educaţia timpurie a copiilor de la 3-6/7ani, Ministerul Educaţiei, Cercetării şi Tineretului,
2008, Bucureşti;
Programa activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de copii, Editura didactică şi pedagogică, 1987,
Bucureşti.
DESFĂȘURAREA LECȚIEI
Evenimentul Conținutul instructiv- educativ Metode și Mijloace Forme de Evaluare
didactic procedee didactice organizare
1 .Moment Crearea condiţiilor necesare bunei desfăşurări a
organizatoric
activităţii:
 aerisirea sălii de grupă;
 aranjarea mobilierului;
 pregătirea materialului necesar pentru
desfășurarea activității;
2. Reactualizarea Înainte de a prezenta conținutul, le voi adresa Conversația Frontal Observarea
cunoștințelor următoarele întrebări coportamentelor
-Ce știți despre anotimpul de primăvară? copiilor
-Cum este vremea în anotimpul de primăvară?
3. Captarea Se va realiza prin prezentarea musafirului Conversația Frontal Jucăria Observarea
atenție surpriză, Bondarul, care îi roagă să-l ajute să Bondarul coportamentelor
descopere cât mai multe lucruri despre copiilor
mijloacele de transport și de aceea, copiii au Cutia
primit de la el ,,Cutia surprizelor”, în care se surprizelor
găsesc mai multe lucruri care vor fi de ajutor la
activitate.

4. Anunțarea Se vor anunța obiectivele urmărite și tema Explicația Frontal Jucăria Observarea
temei si a activității. Li se reamintește copiilor despre Bondarul coportamentelor
obiectivelor Bondar care pleacă într-o călătorie în întreaga copiilor
lume împreună cu prietenii săi. El nu știe de câte
mijloace de transport are nevoie și îi roagă pe
copii să îl ajute. De aceea, vom juca un
joc ,,Completează ce lipsește”, în urma căruia
preșcolarii vor completa propoziții eliptice. În
funcție de ce parte de vorbire lipsește, preșcolarii
vor completa cu subiectul sau predicatul care
lipsește, în funcție de contextul propozițiilor.
Sarcina didactică a fost de a sesiza omisiunile
din propozițiile eliptice de subiect sau predicat și
completarea propoziției cu partea care-i lipsește.

5. Dirijarea Le voi atrage atenția copiilor asupra modului în Conversația Frontal Panou Observarea
învățării care stau pe scăunel, luând o poziție corectă. coportamentelor
copiilor
Explicarea regulilor de joc:
Copiii au fost așezați pe scăunele în semicerc. Individual
Explicația
Prezint un număr corespunzător de propoziții
eliptice, care vor fi prezentate în ordinea
dificultăților. Propunătoarea spune propoziția și
atinge un copil pe umăr, copilul atins
completează propoziția, de exemplu:
Trenul......(merge pe șine)
Avionul........(decolează) Conversația
Mașina..........(claxonează) Pe grupe
În continuare, prezint propoziții eliptice de
subiect:
.........merge pe apa.
.........frânează.
...........decolează.
Explicația Jetoane cu
mijloace de
transport
Jocul de probă:
Alternez propozițiile eliptice de subiect cu cele
eliptice de predicat, solicitându-le copiilor o
atenție sporită. Jucăria
Bondarul

Desfășurarea jocului

Varianta I
Din Cutia surprizelor, un copil extrage un jeton,
ilustrând un mijloc de transport, constituind
subiectul propoziției ce urmează să fie formulată
de copii. Copilul care a extras jetonul, denumește
mijlocul de transport și o oferă colegului
spunând ,,Completează ce lipsește”. De
exemplu: jetonul are ilustrat o imagine cu un
tren, următorul preșcolar reia subiectul și
completează ,,Trenul șuieră”. Jetonul trece mai
departe și colegul care a primit-o trebuie să
găsească alt predicat ,,Trenul este în gară”. După
ce au fost epuizate diferite posibilități de
completare a propoziției, se introduce un nou
jeton.

Varianta II
Din Cutia surprizelor, un preșcolar extrage un
jeton cu un mijloc de transport. Copilul va
denumi mijlocul de transport, iar propunătoarea
îi va adresa întrebări despre mijlocul de
transport, precum ,,Pe unde se deplasează
mijlocul de transport?(pe pământ, în aer, pe apă),
,,Pe ce distanțe putem călători?” (lungi, scurte).

Complicarea jocului
Propunătoarea formulează o propoziție simplă,
iar preșcolarii trebuie să găsească mai multe
variante de a o completa cu cuvintele potrivite.
Fiecare răspuns corect va fi recompensat cu un
gest ,,Bate palma!”

6.Obținerea Prin intermediul TRANZIŢIEI : Conversația Frontal Observarea


performanțelor ,,Bat din palme”, copiii se îndreaptă spre centrele coportamentelor
de activitate. copiilor
Forme
Domeniul om și societate geometrice

Intuirea materialului didactic şi prezentarea Explicatia


modelului educatoarei
Copiii identifică şi denumesc materialele Foi albe
distribuite pe măsuţa lor: componentele Individual
trenulețului, lipici, imagini, piese lego, foaie Componentel
albă. Se prezintă modelul educatoarei. Conversația e trenulețului
Explicarea şi demonstrarea tehnicii de lucru.
Se explică şi se demonstrează tehnicile de lucru,
precum şi etapele de realizare a lucrării.
Exerciţii de încălzire a muşchilor mici ai mâinii.
Se vor executa exerciţii precum Morişca,
Imagini
răsucirea încheieturilor, bat din palme etc. Exercițiul

Copiii se vor aşeza la măsuţe, unde vor avea


pregătite materialele didactice, necesare pentru
desfăşurarea următoarei activități.
ARTĂ-copii vor avea de căutat componentele Explicația
trenulețului cu formele geometrice ,după
modelul dat, le vor pune în ordine și le vor lipi
Piese lego
pe foaia albă. (anexa 2)

BIBLIOTECA-educatoarea împreună cu copii


vor avea discuții pe baza imaginilor prezentate.
Unde se află mijlocul de transport, ce culoare
are, ce formă are , cum este etc. (anexa 1)

Construcții: „Gara/ statiile mijloacelor de


transport”– copiii vor avea de realizat cu ajutorul
pieselor lego cel puţin o gară sau o stație unde
călătorii pot aștepta mijloacele de transport.

7. încheierea Se vor face aprecieri globale și individuale Conversația Aprecieri


activității preșcolarilor asupra modului în care au lucrat și verbale
lucrărilor realizate de către aceștia.

S-ar putea să vă placă și