Sunteți pe pagina 1din 8

GRADINIȚA CU P.P. NR.

5, SIBIU

PROIECT DE ACTIVITATE
INTEGRATĂ

Profesor înv. preșcolar: Florescu Lorena-Miriana


Nivel II (5-6 ani)
Grupa mare „Ciupercuțe”
SCENARIUL ZILEI
I ADP Activitatea debutează cu întâlnirea de dimineață între copii și educatoare, prin intermediul
salutului. Salutul de dimineață se realizează cu cântecelul „Bună dimineața”
Salutul: ,,Bună dimineața la toți eu vă zic,
Bună dimineața când ochii-i deschid.
Mii de păsărele veșnic ciripesc,
Și în rând cu ele și eu îți zâmbesc!”

Împărtășirea cu ceilalți- Se va discuta despre ceea ce s-a făcut în această săptămână, ce


activitate le-a plăcut cel mai mult și despre cum se simt în această dimineață.

Prezența- Se vor stabili copiii prezenți și cei absenți cu ajutorul pozelor de pe tabla magnetică.
Vom număra fetele și băieții.

Calendarul naturii- Se va completa împreună cu preșcolarii calendarul naturii cu reperele


temporale ale zilei: anotimp, ziua, data, anul și vom preciza caracteristicile climatice ale zilei cu
ajutorul jetoanelor.

Noutatea zilei- Noutatea zilei va cuprinde informații despre activitățile ce vor avea loc în această
zi.

Rutină: ”Am grijă de mine!”


Tranziție: ”Sunt voinic”- gimnastica de dimineață

II ALA1 Copiii își continuă ziua cu activitățile la centrele de interes cu activități specifice
temei. La centrul Nisip și apă: ,,Caută-mă în nisip” vor căuta în nisip mijloace de transport pe
care le vor așeza la umbra potrivită. La centrul Bibliotecă :,,Micul călător” copiii realizează
elemente grafice. La centrul Construcții:,, Calea ferată” este locul unde se vor juca cu șine de
lemn, construind calea ferată.
Rutină: ,,Unde cu toții ne-am distrat/Impreună am adunat!”
Tranziție: „Mâinile ni le spălăm"

III ADE
DȘ (Activitate matematică): ,,Cu autobuzul”- joc didactic
DOS ( Activitate practică ): ,,Trenul Ciupercuțelor”-decupare-lipire

IV ALA2: ,,Autobuzul călător”-joc distractiv

Educatoarea este șoferul autobuzului iar copiii așezați în spatele acesteia sunt pasagerii
autobuzului. Pe melodia „Roțile autobuzului se învârtesc” pasagerii execută mișcările realizate
de șofer.
ADP: ,,Înainte să mâncăm, pe
mânuțe ne spălăm”-deprinderi de
îngrijire personală, utilizarea formulelor de
salut

ALA I : Centre de interes


Nisip și apă: „Caută-mă în nisip”
Construcții: „Calea ferată”
Bibliotecă: ,,Micul călător”

OGLINDA ZILEI

ADE: DȘ (Activitate matematică):


„Cu autobuzul” -joc didactic
DOS (Activitate Practică):
„Trenul Ciupercuțelor” decupare-lipire

ALA II: ,,Autobuzul călător”


-Joc distractiv

PROIECT DE ACTIVITATE
DATA: 01.02.2023
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Grădinița cu P.P. Nr. 5, Sibiu
EDUCATOARE: Florescu Lorena-Miriana
GRUPA: mare/ „Ciupercuțe”
TEMA ANUALĂ: „Cum e, a fost și va fi pe Pământ?”
TEMA SĂPTĂMÂNII: „Cu ce călătorim?”
TEMA ZILEI: ,,Mijloace de transport pe uscat”
TIPUL DE ACTIVITATE: Consolidare de cunoştinţe, priceperi și deprinderi
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activitate matematică, activitate practică
MIJLOC DE REALIZARE: joc didactic, lipire
ACTIVITATEA DE ÎNVĂȚARE: ADE: DȘ1 și DOS
FORMA DE ORGANIZARE: frontală, individuală
DURATA: o zi
SCOPUL ACTIVITĂȚII:
DȘ1 Activitate matematică: Consolidarea cunoștințelor dobândite cu privire la numerația în limitele
1-7.
DOS Activitate practică: Consolidarea unor abilități practice specifice nivelului de dezvoltare
motrică;

ACTIVITĂȚI DE ÎNVĂȚARE

ADP- ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ:


 Întâlnirea de dimineață: ,,Bună dimineața!”
Înviorarea, salutul, prezența, calendarul naturii, împărtășirea cu ceilalți, noutatea zilei.
Rutine: ”Am grijă de mine!”
”Unde cu toții ne-am distrat/Împreună am adunat!”
Tranziții: ”Sunt voinic”- gimnastica de dimineață
„Mâinile ni le spălăm" joc cu text și cânt
Obiective operaționale:
 Să poarte discuții libere pe baza temei alese la întâlnirea de dimineaţă;
 Să participe la activitățile de joc;
 Să observe cu atenţie vremea de afară oferind verbal câteva caracteristici ale acesteia,
marcându-le prin simbolul adecvat;
 Să participe cu interes la convorbirea din cadrul activității de grup.

Metode și procedee: conversația, explicația, observația, exercițiul


Materiale didactice: tablă magnetică, jetoane pentru calendarul naturii

ALA- ACTIVITĂȚI PE CENTRE DE INTERES:


 Bibliotecă: ,,Micul călător”
Obiective operaționale:
 Să traseze după model elementele grafice;
 Să adopte o poziție corectă la scris;
 Să țină corect unealta de scris.
Metode și procedee: conversația, explicaţia, demonstraţia, exercițiul.
Material didactic: fișe cu elemente grafice plastifiate, markere.
Mijloc de realizare: grafisme

 Nisip și apă: ,,Caută-mă în nisip!”


Obiective operaționale:
 Să descopere toate jetoanele din nisip;
 Să găsească umbra mijloacelor de transport;
 Să păstreze la masa de lucru.
Metode și procedee: conversația, explicația, observația, exercițiul.
Material didactic: jetoane, lădițe cu nisip, planșa cu umbre
Mijloc de realizare: mânuirea materialului

 Construcții: ,,Calea ferată”


Obiective operaționale:
 Să așeze șinele formând calea ferată;
 Să finalizeze lucrarea;
 Să colaboreze cu ceilalți colegi.

Metode și procedee: explicația, demonstrația, jocul de rol.


Material didactic: șine de lemn.
Mijloc de realizare: construcții

ADE-ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE:


DȘ- ACTIVITATEA MATEMATICĂ
TEMA ACTIVITĂȚII: „Cu autobuzul!”- joc didactic

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII


C. CAPACITĂȚI ȘI ATITUDINI ÎN ÎNVĂȚARE
2 Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor
2.1. Realizează sarcinile de lucru cu consecvență
2.2. Integrează ajutorul primit, pentru realizarea sarcinilor de lucru la care întâmpină
dificultăți.
E. DEZVOLTAREA COGNITIVĂ ȘI CUNOAȘTEREA LUMII
2 Cunoștințe și deprinderi elementare matematice pentru rezolvarea de probleme și
cunoașterea mediului apropiat
2.1 Demonstrează familiarizarea cu conceptul de număr şi cu numeraţia
2.4. Efectuează operaţii de seriere, grupare, clasificare, măsurare a obiectelor

Obiective operaționale:
O1. Să ordoneze crescător/descrescător în concentrul 1-7;
O2. Să descopere greșeala, rezolvând-o;
O3. Să ascocieze numărul la cantitate
O4. Să găsească vecinii cifrelor;

Denumirea jocului: ,,Cu autobuzul!”


Scopul jocului: Consolidarea cunoștințelor dobândite cu privire la numerația în limitele 1-7.
Sarcina didactică: Preșcolarii vor răspunde corect la întrebările adresate pentru a putea
continua drumul până la muzeu.
Regulile jocului:

Desfășurarea jocului: Pe tabla magnetică este trasat un drum care pornește de la grădiniță și are
destinația Muzeul Satului. De-a lungul traseului se află patru stații. În fiecare stație se află o
sarcină pe care copiii trebuie să o rezolve pentru a putea continua drumul. Copiii vor așeza
jetoanele cu cifre în ordine crescătoare și descrescătoare de la 1 la 7, respectiv de la 7 la 1.
Varianta 2:
Așază-mă la locul potrivit:
Copiii vor închide ochii, timp în care eu voi schimba jetoanele cu cifre între ele. La semnalul
meu, copiii vor deschide ochii și vor observa greșeala urmând să o corecteze.
Varianta 3:
Așază atâtea mijloace de transport câte arată cifra:
Pe tabla magnetică sunt așezate în ordine jetoanele cu cifrele 1-7. Copiii descoperă în fața
tablei 7 boluri, fiecare conținând mijloace de trasnsport diferite. Aceștia sunt anunțati că au ca
misiune să așeze în dreptul fiecărei cifre atâtea mijloace de transport câte arată aceasta. Copilul
numit poate să aleagă ce mijloc de transport să așeze pe tablă.
Complicarea jocului:
Găsește-mi vecinul!
La următoarea stație, copiii au ca misiune să descopere vecinii numărului identificat pe
jetonul indicat de doamna educatoare.
Elemente de joc:
- închisul și deschisul ochilor, mânuirea materialului, aplauze, încurajare, surpriza.
STRATEGII DIDACTICE:
Metode și procedee: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul, observația.
Mijloacele didactice:
Forma de organizare: frontală, individuală.
Locul desfășurării: sala de grupă
Durata: 30-35 de minute

DOS - ACTIVITATE PRACTICĂ


TEMA ACTIVITĂȚII: ,,Trenulețul Ciupercuțelor”- lipire

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII

A . DEZVOLTAREA FIZICĂ, A SĂNĂTĂȚII ŞI IGIENEI PERSONALE


1 Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viaţă familiare
1.3. Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activităţi variate
B. DEZVOLTAREA SOCIO-EMOȚIONALĂ
1 Interacțiuni cu adulții și cu copiii de vârste apropiate
1.2. Demonstrează abilități de solicitare și de primire a ajutorului în situaţii problematice
specifice
C. CAPACITĂȚI ȘI ATITUDINI ÎN ÎNVĂȚARE
2 Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități)
2.1. Realizează sarcinile de lucru cu consecvență
2.2. Integrează ajutorul primit, pentru realizarea sarcinilor de lucru la care întâmplină dificultăți.

Obiective operaționale:
O1. Să denumească materialele folosite;
O2: Să lipească hârtia conform modelului;
O3. Să decupeze roțile trenului;
O4. Să decoreze vagonul;

STRATEGII DIDACTICE:
Metode și procedee: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul, observația, modelarea,
turul galeriei.
Mijloacele didactice: tuburi de carton, lipici, decorațiuni, foarfecă, roți imprimate pe carton.
Forme de organizare: frontal, individual.
Locul desfășurării: sala de grupă
Durata: 30-35 de minute
SCRISOARE

,,- Bună, copii!! După cum ați auzit din cele spune de către doamna
voastră educatoare, eu sunt TIT, iar această scrisoare vine către voi cu
un mesaj foarte important pe care doresc să vi-l transmit.
Astăzi, dragii mei vom porni împreună într-o ,,călătorie minunată la
MUZEUL SATULUI. Pentru a putea ajunge la muzeu, v-am pregătit
câteva misiuni pe care le veți parcurge împreună cu doamna educatoare.
Sarcinile jocului vor fi regăsite în plicurile transmise, alături de acestea
aflându-se și materialele pe care le veți utiliza.

Totodată, pentru următoarea activitate v-am trimis câteva materiale cu


ajutorul cărora veți reuși să construiți un vagon pe care îl veți atașa la,
locomotiva prezentată.

S-ar putea să vă placă și