Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
PROIECT DIDACTIC
1
COMPONENȚA ACTIVITĂȚII:
ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (ADP)
Rutina: Întâlnirea de dimineaţă: ,,Vreau să călătoresc cu...”-dezvoltarea abilităților de comunicare
Salutul. Prezenţa.Calendarul naturii.
Ne pregătim pentru activități
Sosirea copiilor la grădiniță- deprinderi de igienă și autoservire
Tranziţii: Joc cu text :”Mâinile ni le spălăm,, (anexa1)
Joc muzical: „Bat din palme”
Cântec : ,,Autobuzul,,
JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI LIBER ALESE (PE CENTRE DE INTERES)
ALA: Joc de rol: „De-a șoferii ”- imitarea rolului de a conduce mașină,tren,avion,vapor;
Bibliotecă: „Trenul”- exerciții grafice ;
Construcții: „Gara”- cuburi de plastic/lemn.
JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI LIBER ALESE (DE RECREERE)
ALA: Joc distractiv: „Condu autobuzul”
Joc concurs: “Ghiceşte mijlocul de locomoţie ”
SCOPUL:
-Consolidarea capacității de a raporta numarul la cantitate,formarea șirului crescător și descrescător în limitele 1-10, precum și exersarea
unor deprinderi practice specifice nivelului de dezvoltare motrică (decupare, lipire, asamblare).
OBIECTIVE: La sfârşitul activităţii copiii vor fi capabili:
O1- să numere crescător și descrescător în limitele 1-10;
O2- să așeze tot atâtea elemente cât indică numărul;
O3- să decupeze ,lipească, asambleze mijloace de transport pentru a realiza orașul;
2
O4- să interpreteze rolul de șofer pentru diferite mijloace de transport;
O5- să construiască gara prin alăturare, suprapunerea cuburilor;
O6- să traseze pe liniile punctate denumirea mijloacelor de transport;
MODALITĂȚI DE EVALUARE: Continuă- formativă: prin observarea sistematică a comportamentului copiilor, analiza produselor
activității, răspunsurile copiilor.
DURATA: 8:30—14:30
3
SCENARIUL ZILEI
Rutină: Copiii vor aborda întâlnirea de dimineaţă într-o manieră optimistă şi plină de energie, deoarece ziua bună se cunoaşte de
dimineaţă.
Salutul. Așezați în semicerc, pe scăunele, copiii se salută reciproc cu expresia „Bună dimineaţa!”. salutul curgând firesc de la stânga la
dreapta, într-o atmosferă de relaxare şi bună dispoziţie. Educatoarea va fi cea care va da startul acestui salut.
Prezenţa. Educatoarea face prezența, iar fiecare copil când își aude numele răspunde „Prezent”.
Calendarul naturii. Consultăm buletinul meteo verbalizând acţiunea: “Suntem în anotimpul iarna, luna februarie.“,”Ieri a fost
duminică zi de uichend, a șaptea zi a săptămânii, astăzi este luni, prima zi a săptămânii, iar mâine va fi marți, a doua zi a săptămânii.
Vremea este...........,cerul este............,soarele............”.
Împărtășirea cu ceilalți: Preșcolarii vor vorbi despre mijlocul de transport cu care vor să călătorească ,,Vreau să călătoresc cu.......”
Noutatea zilei:
Copiii sunt întrebați dacă îl cunosc pe Mickey Mouse ,educatoarea îi anunță că în drumul ei spre grădiniță l-a întâlnit pe
Mickey ,acesta era trist deoarece mașina sa i se defectase și trebuia să ajungă alături de prietenii săi, la o cursă importantă.
De aceea îi roagă pe copii, să îl ajute să își repare mașina .Pentru a-l ajuta, copiii vor trebui să participe, la toate activitățile de astăzi.
Tranzţiție:„Mâinile le spălăm”-joc cu text.
Jocul de probă:Se va desfășura un joc de probă pentru a verifica dacă preșcolarii au înțeles ce au de realizat.
Varianta 2: Raportarea numărului la cantitate, așază tot atâtea elemente cât indică numărul
Complicarea jocului .Copiii vor extrage câte un număr și se vor așeza la masa numerotată asociind numărul extras cu cel de pe masă în
ordine crescătoare.
DOS: Activitate practică- Copiii vor realiza cu ajutorul materialelor puse la dispoziţie și folosind tehnicile specifice activităților
practice „Orașul meu”. Vor decupa ,lipi și asambla mijloace de transport pentru a realiza un colaj cu tema/titlu ,,Orașul meu,, (copiii de grupă
mijlocie vor lipi si vor asambla mijloacele de transport).După ce vor realiza sarcina dată , copiii vor primi câte un bilet pentru a-l folosi la
jocul distractiv.
Joc de rol: „De-a șoferii”- copiii vor avea la dispoziție mașini,avioane,trenulețe,vapoare de jucărie, etc. Ei vor imita rolul de șoferi,
conducând diferite mijloace de transport.
Construcții: ,,Gara” – copiii vor avea de realizat cu ajutorul cuburilor din lemn și plastic cel puţin o gară sau o stație unde călătorii pot
aștepta mijloacele de transport.
Bibliotecă: „Trenul”- copiii vor uni punctele, astfel încât să contureze forma a cel puțin două vagoane ale trenului.
5
DEMERSUL DIDACTIC
Eveniment Obiec Conținutul științific Metode și Mijloace de Forma de Evaluare
didactic tive procedee învǎțǎmânt organizare
1. 1. Moment Se asigură condiţiile optime pentru desfăşurarea
organizatoric activităţii.
Întâlnirea de dimineaţă Observarea
Copiii intră în sala de grupă şi se aşază în semicerc. comportamentului
Salutul între copii se va realiza utilizând tehnica inițial
comunicării rotative.
Prezența: Educatoarea face prezența, iar fiecare Tehnica Calendarul
copil când își aude numele răspunde „Prezent”. comunicării naturii Frontal
Calendarul naturii: În ce anotimp suntem? În ce rotative Catalog
lunǎ suntem?Ce zi a sǎptǎmânii este? Cum este Rǎspunsurile
vremea? Conversația copiilor
Împǎrtǎsirea cu ceilalți: „Vreau să călătoresc cu...”-
dezvoltarea abilităților de comunicare.
6
punctele pentru a realiza vagoanele trenului, vor
construi gara cu ajutorul cuburilor de lemn și
plastic.
7
cu un mijloc de transport.Se va continua până când
se vor rezolva toate sarcinile jocului și Mickey va
putea să își repare mașina.
Complicarea jocului . Copiii vor extrage câte un
număr și se vor așeza la masa numerotată asociind
numărul extras cu cel de pe masă în ordine
crescătoare.
Copiii se vor încolona pentru a merge la toaletǎ și
la apǎ.
5. Obținerea Prin intermediul TRANZIŢIEI :
performanței ,,Bat din palme”, copiii se îndreaptă spre centrele
de activitate.
La măsuţe este pregătit materialul pentru
următoarea activitate, iar educatoarea prezintă
centrele, materialele şi sarcinile din fiecare sector.
Se va da startul de începere a lucrului. Se vor
îndruma copiii acolo unde vor întâmpina greutăţi,
atenţia deosebită va fi canalizată la centrul Artă, Explicația
unde se va desfăşura activitatea practică.
O2 DOS-Activitate practică „Orașul meu”. Individual
Se vor executa exerciții pentru încălzirea
muschilor mici ai mâinii: Mișcăm Exercițiul Observarea
degețelele,/Închidem și deschidem pumnișorii/ produselor
Rotim pumnișorii,/Cântăm la pian,/Scuturăm activitǎții
mânuțele.
Intuirea materialelor, explicarea modului de lucru:
Copiii vor realiza cu ajutorul materialelor puse la
dispoziţie și folosind tehnicile specifice activităților Mijloace de
practice „Orașul meu”.Vor decupa ,lipi și asambla transport
mijloace de transport pentru a realiza un Lipici
Foarfece
colaj ,,Orașul meu,, (copiii de grupă mijlocie vor
lipi si vor asambla mijloacele de transport).După ce
vor realiza sarcina dată , copiii vor primi câte un Observarea
8
bilet pentru a-l folosi la jocul distractiv comportamentului
Copiii vor respecta criteriile de realizare: să
decupeze , lipească și asambleze mijoace de
transport pentru a realiza un colaj, să lucreze
îngrijit, să finalizeze lucrarea. Mijloace de Individual
O3 transport din Observarea
Joc de rol: „De-a șoferii”- copiii vor avea la plastic produselor
dispoziție mașină, avioane,trenulețe,vapoare de Jocul activității
jucărie, etc. Ei vor imita rolul de șoferi, conducând
O4 diferite mijloace de transport.
Individual
Construcții: ,,Gara” – copiii vor avea de realizat
O5 cu ajutorul cuburilor din lemn și plastic cel puţin o Observarea
gară sau o stație unde călătorii pot aștepta produselor
mijloacele de transport. activității
Bibliotecă: „Trenul”- copiii vor uni punctele astfel
încât să contureze forma a cel puțin două vagoane
ale trenului. Exercițiul
Igiena
Mâinele noi le spălăm
Cu apă și cu săpun
Mânuțele le spălăm acum
Le spăl bine cu bulbuc
Le clătesc și le usuc
Acum mă așez la masă
Mama-i foarte bucuroasă
10
Că mânuțele-s curate
Paznici sunt la sănătate.
11