Sunteți pe pagina 1din 18

GRĂDINITA CU PROGRAM PRELUNGIT NUMĂRUL 4 , IASI

PROIECT DIDACTIC DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

INDRUMATOR: PROF. HAMZA ADINA

DIRECTOR: DAMASCHIN VASILICA

PROPUNATOR: DORCU GIANINA

AN SCOLAR 2021-2022
Nivel /Grupa : 4-5 ani, I, mijlocie

Educatoare: Dorcu Gianina

Tema anuală : Cine si cum planifica/ organizeaza o activitate?

Tema proiectului: Mijloace de transport

Tema săptămanii :”Calator prin lume”

Tema zilei : “Trenuletul”

Tipul activității: integrată

ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂŢII INTEGRATE:


- ADP: Întâlnirea de dimineață ”Buna dimineata , dragi calatori!”
- ALA: Joc de masa: „Puzzle: Trenul cu animale”
Arta: „Trenuletul delicios”
Constructii: „Vagoanele trenului”

- ADE: ,,Trenuletul cu jucarii’’ (DS –Joc didactic matematic )


„Târârea pe coate şi abdomen ”(DPM)
- ALA 2 - ,,Ce am in valiza?”- joc de atentie
-“Umbra”-joc distractiv

Domenii de dezvoltare:

A . DEZVOLTAREA FIZICĂ, A SĂNĂTĂȚII ŞI IGIENEI PERSONALE

B. DEZVOLTAREA SOCIO-EMOȚIONALĂ

C. DEZVOLTAREA COGNITIVĂ ȘI CUNOAȘTEREA LUMII


Dimensiuni ale dezvoltării :
A. :1. Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viaţă familiare
2. Conduită senzorio-motorie pentru orientarea mișcării

B.:1.Interacțiuni cu adulții și cu copiii de vârste apropiate


2.Conceptul de sine

C. Reprezentări matematice elementare, pentru rezolvarea de probleme și cunoașterea mediului apropiat

Comportamente vizate:
A.1.1. Își coordonează mușchii în desfășurarea unor activități diversificate, specifice vârstei
A.1.2. Participă la activităţi fizice variate, adecvate nivelului lui de dezvoltare
A.1.3. Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activităţi variate
A.2.1. Utilizează simţurile (văzul, auzul, simţul tactil, mirosul etc.) în interacţiunea cu mediul apropiat
A.2.2. Se orientează în spațiu pe baza simțurilor
A.2.3. Își coordonează mișcările în funcție de ritm, cadență, pauză, semnale sonore, melodii.

B. 1.1. Manifestă încredere în adulţii cunoscuţi, prin exersarea interacţiunii cu aceştia


B. 1.2. Demonstrează abilități de solicitare și de primire a ajutorului în situaţii problematice specifice
B. 1.3. Inițiază/participă la interacţiuni pozitive cu copii de vârstă apropiată
B. 3.2. Își promovează imaginea de sine, prin manifestarea sa ca persoană unică, cu caracteristici specifice

C. 1.1. Recunoaște unele cantități ale unor obiecte


1.2. Identifică prin comparare, mărimea sau cantitatea obiectelor
1.3. Seriază obiecte de același fel într-un șir
OBIECTIVE OPERATIONALE:
 sa imbine piesele de puzzle
 sa aseze biscuitii pe planseta dupa model
 sa aseze betisoarele pe planseta dupa model
 sa uneasca cutiile de chibrite
 sa numere in limitele 1-5
 sa aseze cantitatea de figurine indicata
 sa recunoasca culorile vagoanelor
 sa foloseasca numeralul ordinal corespunzator
 sa exerseze variante de mers si alergare
 sa execute exercitii vizand miscarea diferitelor segmente ale corpului
 sa actioneze prompt si eficient in conditiile efectuarii unei intreceri
 sa perceapa componentele spatio-temporale care vizeaza directia si traiectoria
 sa execute corect târârea pe coate si abdomen
 sa respecte regulile jocului
 sa foloseasca lanterna
 sa denumeasca obiectul descoperit

Scopul activităţilor:
 Formarea unor priceperi si deprinderi sociale de cooperare, de comunicare prin activitati semidirijate care fixeaza cunostinte,
priceperi si deprinderi
 Consolidarea deprinderii de a raporta cantitatea la numar si a numarului la cantitate
 Folosirea corecta a numeralelor ordinale si cardinale
 Consolidarea deprinderii motrice de baza-târârea pe coate si abdomen
 Dezvoltarea calitatilor motrice- foaţă, rezistenta, viteza
 Dezvoltarea atentiei pentru a sesiza detalii vizuale/auditive
Strategii didactice:
Metode si procedee: jocul, explicaţia, demonstraţia, surpriza, conversaţia, exerciţiul, expoziţia, expunerea.
Material didactic: siluete, figurine, tunel, cutii de chibrite, saltele, fotografii, lanterne, jetoane, plansete, puzzle,fluier, paleta.
Resurse umane: educatoarea și copiii
Locul desfășurării activitatii: sala de grupă, sala de sport
Durata : o zi
Bibliografie :*** Curriculum pentru educație timpurie 2019
„Educatie fizica si sport-teorie si didactica”, Aura Bota, Monica Stanescu, Silvia Teodorescu, Virgil Tudor, ed. Fest,
Bucuresti, 2006

Scenariul activităţii
Copiii vor intra în sala de grupă în rând câte unul, aşezându-se în formă de semicerc, intonând versurile:
Dimineaţa a sosit,
Noi la grădi am venit.
Pe scăunele ne-aşezăm
Şi frumos să ne salutăm.

Educatoarea formuleaza salutul zilei:”Bună dimineaţa, calatori!” şi dirijează salutul colectivului de copii, urmat imediat de aşezarea
pe panoul de prezenţă a fotografiei fiecarui copil prezent.O fetiţă va număra cate fete sunt prezente iar un băiţtel va număra
băieţii.Urmează completarea Calendarului naturii , prin discuţii dirijate vor aşeza simbolurile pentru ziua săptămanii, anotimp şi
starea vremii.
Anuntarea temei: Deoarece se apropie vacanta de vara si multi dintre copii au povestit in ce locatii urmeaza sa calatoreasca , ma
intreb oare jucariile din dulapuri nu au obosit si ele de la atata joaca?Oare unde ar vrea jucariile sa calatoreasca daca ar putea?Pornind
de la aceasta intrebare propun copiilor sa joace jocul „Trenuletul cu jucarii”.
Surpriza zilei : Pe tabla magnetica se afla o fotografie cu o gara.Vom descoperi impreuna ce gara este si ce detalii sunt in fotografie
(casa de bilete, sala de asteptare, peroane,sine, ceasul, impiegatul de miscare, trenuri,semne rutiere feroviare etc).
Voi propune copiilor sa ne jucam cu figurinele si sa asezam in vagoanele unui tren aflat pe podeaua salii de grupa pasageri conform
unei reguli scrise pe bilete de calatorie .Dupa discutii despre regulile de desfasurare a jocului vom desfasura jocul de proba apoi
fiecare copil va merge la „casa de bilete” ,va cumpara un bilet, va citi mesajul de pe bilet si va efectua sarcina propusa .Sarcina jocului
va fi de aseza in vagonul potrivit tot atatia pasageri cat indica cifra de pe biletul de calatorie.Fixarea continutului se va face prin
complicarea jocului cand trenul va fi plin de pasageri si va porni la drum.Trenul va intra in tunel, moment in care unii pasageri isi vor
schimba locul.Sarcina copiilor va fi de a sesiza ce s-a schimbat.Voi face aprecieri asupra modului de implicare in joc si le voi propune
copiilor sa plecam si noi intr-o calatorie imaginara.
Copiii ies din sala de grupa pe tranzitia:

„Trenuletul muzical

s-a oprit la scara,

si pe toti ne ia cu el

pentru prima oara!

Eu locomotiva sunt,

voi sunteti vagoane

asezati-va in rand,

mainile-s tampoane.

Trenul face “ Tuu! Tuu! Tuu! ‘

De plecare-i gata

De e ger sau de-i naduf

Fuge ca sageata
Copiii se deplaseaza in sala de sport unde vor desfasura activitatea psiho-motrica „Târârea pe coate si abdomen”.
Captarea atentiei se face prin discutii care vor scoate in evidenta faptul ca trenul este foarte rapid si se poate deplasa pe distante
lungi.Le propun copiilor sa facem si noi exercitii care sa ne creasca viteza de alergare si deplasare iar la sfarsitul acestora vor face si o
cursa ce va fi premiata.
Pentru a fi foarte rapizi le propun copiilor sa incalzim corpul prin efectuarea unor variante de mers si alergare.Vom efectua si exercitii
pentru influentarea selectiva a aparatului locomotor dupa care copiii se vor repeta tararea pe sub pod.Impartiti in doua echipe vor desfasura
o cursa cu deplasare prin tunel.Fiecare copil din echipa va porni la start, va intra in tunel si se va intoarce la urmatorul copil pentru a-i preda
stafeta. La finalul cursei vom desemna echipa castigatoare , o vom aplauda, apoi propun jocul linistitor “Merge melcul ”-joc cu variante
mers si respiratie.In incheierea activitatii voi face aprecieri si voi imparti recompense.
Iesim din sala de sport prin tranzitia:”Rotile autobuzului se invartesc”.
Copiii vor reveni in sala de grupa unde vor gasi cele trei centre pregatite pentru desfasurarea Jocurilor si activitatilor la alegere.Voi
explica sarcinile de la fiecare centru si voi lasa copiii sa aleaga unde vor sa lucreze ( Joc de masa: „Puzzle: Trenul cu animale „ Arta:
„Trenuletul delicios”-tren din biscuiti , Constructii: „Vagoanele trenului” –constructii din cutii de chibrite).Dupa ce voi face aprecieri
asupra modului de lucru voi propune jocurile “Ce am in valiza?”-joc de atentie si jocul distractiv “Umbra”desfasurate in cadrul ALA 2.
Copiii se vor aseza in cerc pentru jocul de atentie.Voi imparti copiilor jetoane si o lanterna.Cu ajutorul luminii de la lanterna vor descoperi
ce au in valize si vor denumi diverse obiecte.
Vom continua jocurile libere propunand un joc distractiv.Vom face un sir si ne vom deplasa pe melodia preferata .Din cand in cand muzica
se va opri si toti copiii trebuie sa se ghemuiasca formand “umbra” liderului.Jocul continua cat timp isi doresc copiii.
PROIECT DIDACTIC
JOCURI SI ACTIVITATI LA ALEGERE

Educatoare: Dorcu Gianina


Unitatea de invatamant: Gradinita cu Program Prelungit numarul 4, Iasi
Nivel : I
Grupa :mijlocie
Tema anuala: Cine si cum planifica/ organizeaza o activitate?
Tema proiectului: Mijloace de transport
Tema zilei: “Trenuletul”o
Categoria de activitate:Jocuri si activitati la alegere
Tipul de activitate: consolidare de cunostinte si deprinderi
Mijloc de realizare: Joc de masa: „Puzzle: Trenul cu animale”
Arta: „Trenuletul delicios”
Constructii: „Vagoanele trenului”

Loc de desfasurare: sala de grupa


Forma de realizare: pe grupuri, individual
Scop: Formarea unor priceperi si deprinderi sociale de cooperare, de comunicare prin activitati semidirijate care fixeaza cunostinte,
priceperi si deprinderi.

Obiective operationale:
 sa imbine piesele de puzzle
 sa aseze biscuitii pe planseta dupa model
 sa aseze betisoarele pe planseta dupa model
 sa uneasca cutiile de chibrite

Strategii didactice:
 Metode si procedee: observatia, conversatia, explicatia, demonstratia, observatia,exercitiul, expozitia
 Mijloace de invatamant:puzzle, plansete, biscuiti, cereale, sticksuri, cutii de chibrite.
Copiii se indreapta spre sectorul preferat, unde vor desfasura activitatea propusa (dupa finalizarea obiectivului de la un centru se
pot indrepta spre un alt centru).
Se realizeaza evaluarea/autoevaluarea activitatii fiecarui sector in parte.
Se valorizeaza eforturile copiilor prin expunerea lucrarilor realizate.

DEMERSUL DIDACTIC

Nr. Eveniment Continut stiintific Metode si procedee Evaluare


Crt didactic
.
1. Moment Voi pregati conditiile optime pentru
organizatoric defasurarea activitatii:
-aerisirea salii de grupa
-amenajarea spatiului educational
2. Captarea atentiei Se va realiza prin intermediul materialelor Observatia Observarea
puse la dispozitia copiilor. comportamentului
Voi stimula motivatia pentru activitate, copiilor
lasand copiilor posibilitatea alegerii Conversatia
sectorului preferat.
3. Anuntarea temei si Prezint copiilor sarcinile ce vizeaza Explicatia
a obiectivelor obiectivele operationale urmarite.
4. Prezentarea Voi prezenta sarcinile de la centrele de Observarea sistematica a
continutului si activitate: copiilor
dirijarea invatarii Joc de masa: Copiii vor avea la dispozitie Explicatia
piese de puzzle de dimensiuni mari cu
sarcina didactica de a urmari modelul oferit
pentru a obtine o imagine cu un tren
incarcat cu animale. Suplimentar vor avea
la dispozitie si puzzle cu semne de
circulatie.
Arta”Trenuletul delicios”- activitate Demonstratia
culinara. Copiii vor avea la dispozitie
elemente precum biscuiti, cereale rotunde
si sticks-uri pe care le vor folosi pentru a
face pe plansete un tren cu mai multe
vagoane.Voi urmari sa discut cu acestia Exercitiul
despre forma geometrica a elementelor.La
sfarsit vor putea degusta.
Constructii:„Vagoanele trenului”
Folosind cutii de chibrite goale copiii pot
construi siruri de vagoane ale trenurilor
dupa model.
5 Obtinerea Voi trece pe rand pe la fiecare subgrupa si
performantei voi supraveghea activitatile copiilor, voi Conversatia
oferi explicatii suplimentare unde este
nevoie.
Voi incerca sa asigur motivatia necesara pe
tot parcursul activitatii.
6. Evaluare Copiii vor aseza lucrarile obtinute in
spatiul indicat de educatoare si vor urma Observatia Aprecieri verbale
aprecierile acestora.
Aprecierile vor fi atat asupra modului de Expozitia
lucru cat si asupra comportamentului
copiilor pe tot parcursul activitatii.
PROIECT DIDACTIC-ACTIVITATI PE DOMENII EXPERIENTIALE
DOMENIUL STIINTE

Educatoare: Dorcu Gianina


Unitatea de invatamant: Gradinita cu Program Prelungit numarul 4, Iasi
Nivel : I
Grupa :Mijlocie
Tema anuala:Cine si cum planifica/ organizeaza o activitate?
Tema proiectului:Mijloace de transport
Tema zilei:”Trenuletul”
Categoria de activitati: Activitati pe domenii exprientiale
Domeniul de activitate: Stiinte –Activitati matematice
Tema activitatii: Trenuletul cu jucarii
Mijloc de realizare: joc didactic
Tipul activitatii: consolidare
Scopul activitatii: *Consolidarea deprinderii de a raporta cantitatea la numar si a numarului la cantitate
*Folosirea corecta a numeralelor ordinale si cardinale

Obiective operationale: O1: sa numere in limitele 1-5


O2: sa aseze cantitatea de figurine indicata
O3: sa recunoasca culorile vagoanelor
O4: sa foloseasca numeralul ordinal corespunzator
Strategii didactice:
 Metode si procedee: :joc,observatia,conversatia dirijata, demonstratia, explicatia, exercitiul, joc de proba, joc de rol.
 Mijloace de invatamant:fotografii, fluier,paleta de semnalizare, macheta, jetoane, figurine
Forme de organizare: frontal
Locul de defasurare: sala de grupa
Durata:20-25 minute
Bibliografie: :*** Curriculum pentru educație timpurie 2019
DEMERS DIDACTIC
NR. EVENIMENT CONTINUT STIINTIFIC METODE SI EVALUARE
CRT DIDACTIC PROCEDEE
Asigur condiţiile necesare unei bune desfăşurări a
1. Moment activităţii.
organizatoric (aranjarea salii de grupa adecvat, formarea unui
cerc din scaune )

Conversatia dirijata Observarea sistematica


2. Captarea Voi prezenta copiilor fotografiile atasate pe tabla
atentiei magnetica.Vor descrie gara si elementele ei
specifice (peronul, trenul de calatori, sine,
impiegatul, conductorul de tren, sala de asteptare,
casa de bilete).

3. Voi propune copiilor sa trimitem jucariile in


Anuntarea vacanta cu trenul si ne vom juca impreuna jocul Explicatia Observarea sistematica a copiilor
temei si a „Trenuletul cu jucarii”.Pentru a putea calatori
obiectivelor trebuie sa cumpere bilete.Le voi imparti „carduri”
de jucarie cu care vor cumpara bilete pntru
pasageri.

4. Prezint copiilor trenuletul cu care vor calatori


Dirijarea jucariile.Observam impreuna ca are vagoane de
invatarii culori diferite .Le prezint sarcina jocului : sa Explicatia
aseze tot atatea jucarii cate indica numarul scris
in locul (vagonul) potrivit. Observarea sistematica a copiilor
Regulile jocului:-fiecare copil cumpara un bilet
de calatorie
- Fiecare copil trebuie sa identifice
cantitatea de figurine ce trebuie asezata in
vagoane.
- Fiecare copil trebuie sa identifice locul
unde trebuie asezate figurinele. Demonstratia
Jocul de proba va fi efectuat de un copil dupa
care se va trece la desfasurarea jocului propriu-
Exercitiu
zis.
Toti copiii vor lua bilete de calatorie, voi adresa
intrebari ajutatoare pentru a-l ajuta sa
indeplineasca sarcina jocului.
5. Dupa ce toti copiii au indeplinit sarcina jocului le
voi atrage atentia ca trenul este pregatit de
plecare.Vom mima mersul trenului si ne vom opri Joc de rol
Fixarea la intrarea in tunel.
cunostintelor In aceasta etapa vom desfasura complicarea Observarea sistematica a copiilor
jocului si le voi cere sa observe ce se intampla cu
pasagerii cand iese trenul din tunel. Observatia
Vor trece prin tunel iar eu voi modifica locul unor
pasageri.Le voi adresa intrebari pentru a
descoperi ce au observat.Voi urmari in
raspunsurile copiilor folosirea numeralului
cardinal/ordinal.

6. Incheierea Incheierea jocului :voi face aprecieri globale si Aprecieri verbale


activitatii individuale asupra modului in care s-au jucat si Conversatia
anunt pauza.

PROIECT DIDACTIC-ACTIVITATI PE DOMENII EXPERIENTIALE


DOMENIUL PSIHOMOTRIC
Educatoare: Dorcu Gianina
Unitatea de invatamant: Gradinita cu Program Prelungit numarul 4, Iasi
Nivel : I
Grupa :mijlocie
Tema anuala:Cine si cum planifica/organizeaza o activitate?
Tema proiectului:Mijloace de transport
Tema zilei:Trenuletul
Categoria de activitati: Activitati pe domenii exprientiale
Domeniul de activitate: Psihomotric
Tema activitatii: Târârea pe coate şi abdomen
JOC-,,Cursa prin tunel,, JOC LINIŞTITOR- ,,Merge melcul,,
Mijloc de realizare: exercitiu, concurs
Tipul activitatii: consolidare de priceperi si deprinderi

Scopul activitatii :Consolidarea deprinderii motrice de bază-târârea pe coate şi abdomen


Dezvoltarea calităţilor motrice- forta, rezistenta, viteza

Obiective operationale:O1: sa exerseze variante de mers si alergare


O2: sa execute exercitii vizand miscarea diferitelor segmente ale corpului
O3: sa actioneze prompt si eficient in conditiile efectuarii unei intreceri
O4: să perceapă componentele spatio-temporale care vizeaza directia si traiectoria
O5: sa execute correct târârea pe coate si abdomen

Strategii didactice:
 Metode si procedee: :conversatia, demonstratia,explicatia,exercitiul,jocul.
 Mijloace de invatamant: fluier, tunele, saltele.
Forme de organizare: frontal , individual
Locul de defasurare: sala de sport
Durata:20-25 minuteBibliografie: :*** Curriculum pentru educație timpurie 2019
DEMERS DIDACTIC

Nr. Eveniment Continut stiintific Formatie Dozare Evaluare


crt. didactic de lucru
1. Moment Aerisirea salii de sport si pregatirea
organizatoric materialelor necesare. Respectarea pozitiei si a directiei
Verificarea echipamentului şi a starii de Coloana corecte
sănătate.
Adunarea copiilor în sala de sport pe
melodia .
Alinierea cu fata spre educatoare.

2. Captarea Provoc copiii sa isi exerseze viteza in


atentiei deplasare cu scopul de a se asemana unui
tren Accelerat care este foarte rapid.
3. Variante de mers în coloana

Pregatirea -mers normal in coloana


organismului -mers in cadenta „ca soldatii” cu mainile pe 1 l*L
pentru efort langa corp Executarea corecta a comenzilor
-mers pe varfuri/calcai („nu trezim pisica”)
-mers cu pasi mari/mici („mergem ca Coloana 1 L*l
furnicile/ uriasii”)
Exercitii de respiratie: culegem o floare si o
mirosim.
Variante de alergare in coloana 1 l*L
-alergare usoara
-alergare cu genunchii la piept
-alergare cu atingerea sezutului
Exercitii de respiratie.

4. Influentarea Pentru a fi foarte rapizi trebuie sa ne


selectiva a incalzim bine corpul, vom efectua cateva
aparatului exercitii: X4
locomotor Ex.1.”Privim cerul, privim pamantul”- Sir Observarea comportamentului
picioarele departate,spatele drept, mainile in
sold, flexam capul in sus si in jos. X4
Ex.2.”Privim dupa pasarele”- picioarele
departate,spatele drept, o mana la frunte,
privim spre stanga si spre dreapta. X4
Ex.3 ”Nu stiu”-picioarele departate, spatele
drept, ridicarea concomitenta a umerilor X8
Ex.4.”Brate lungi si brate scurte”-picioarele Executarea corecta a comenzilor
departate, spatele drept, aducerea bratelor in X8
fata si apoi flexate cu aducere la piept.
Ex.5.„Surubul”- picioarele departate,
mainile in sold, rotiri ale trunchiului spre o X8
directie si spre cealalta
Ex. 6.”Batem tobele”- brate intinse lateral,
picioarele apropiate, ridicarea genunchiului X4
la piept si bataie de palme.
Ex.7. ,,Sari minge, minge jos,,-mainile in
sold, sarituri scurte cu desprindere de la sol, X4
aterizare in ghemuire-revenire.
Ex.8.,,Legam şireturile,,- indoirea
trunchiului cu ducerea mainilor la un picior,
revenire, indoire cu ducerea mainilor la
celalalt picior.

Exercitii de respiratie –suflam in papadie

5. Abordarea Invit copiii sa se aseze pe marginea salii si Observarea comportamentului


unitatilor de le explic ca vor repeta târârea pe coate şi
invatare abdomen(cu sprijin pe antebraţe cu Se repeta
programate împingere pe vârful picioarelor). Formatie pana cand Exactitatea miscarilor, viteza
Asez saltelele si jaloanele cu suport si de cate 2 vor
incepem exersarea târârii. Târârea se va executa
executa pe antebraţe şi vârful picioarelor, toti copiii
urmând alternativ câte un braţ şi piciorul
alternativ. Târârea se face impingand cu
coatele si varful picioarelor , cu abdomenul
lipit de sol.
Se realizează târârea pana executa toti
copiii.
Se anunţa jocul - ,,Cursa prin tunel" Se Echipe
imparte grupa în doua echipe , egale ca
numar de participanţi, azezate în doua Aprecieri asupra respectării
coloane ,in fata liniei de plecare. La sarcinii şi regulilor de joc
semnalul educatoarei primii doi copii din
cele două coloane se vor târâ prin cele doua
tunele . La iesirea din tunele copiii vor
alerga inapoi la linia de plecare, isi atinge
colegul din echipa care se află primul in
coloana si apoi se duce la capatul sirului.
Copilul atins porneste mai departe în cursa.

6. Revenirea Daca au demonstrat ca pot fi rapizi ca un


organismului tren propun copiilor sa incerce sa mearga ca Coloana Gradul de revenire al organismului
dupa efort un melc prin efectuarea jocului linistitor X4 dupa efort
„Merge melcul”.Se vor efectua variante de
mers foarte lente .
7. Evaluarea si Voi efectua aprecieri asupra
incheierea comportamentului si implicarea in activitate Aprecieri verbale
activitatii a copiilor.

PROIECT DIDACTIC
JOCURI SI ACTIVITATI LA ALEGERE 2
Educatoare: Dorcu Gianina
Unitatea de invatamant: Gradinita cu Program Prelungit numarul 4, Iasi
Nivel : I
Grupa :mijlocie
Tema anuala:Cine si cum planifica/organizeaza o activitate?
Tema proiectului:Mijloace de transport
Tema zilei:Trenuletul
Categoria de activitati: Activitati la alegere
Tema activitatii : ,,Ce am in valiza?”- joc de atentie
“Umbra”-joc distractiv

Forma de realizare : Joc de atentie/Joc distractiv

Scopul activitatii: Dezvoltarea atentiei pentru a sesiza detalii vizuale/auditive

Obiective operationale:
O1: sa respecte regulile jocului
O2:sa foloseasca lanterna
O3:sa denumeasca obiectul descoperit
Bibliografie : Curriculum pentru invatamant prescolar, 2019

Joc de atentie „Ce am in valiza?”


Copiii vor fi asezati in cerc si vor primi materiale pentru defasurarea jocului: jetoane si lanterne.Copilul care incepe jocul va fi intrebat
de educatoare „Ce ai in valiza?”, acesta va aseza lanterna sub jeton si va raspunde, apoi va da lanterna urmatorului copil din cerc si ii
va adresa aceeasi intrebare.Jocul se desfasoara pana raspund toti copiii.
.

Joc distractiv „Umbra”


Jocul se desfasoara prin deplasare in pasi de dans in coloana , pe fundal muzical.Cand se opreste muzica primul copil se intoarce iar
cei din spatele lui trebuie sa se ghemuiasca.Jocul se desfasoara cat timp isi doresc copiii.

S-ar putea să vă placă și