Sunteți pe pagina 1din 25

PROIECT DE ACTIVITATE

EDUCATOARE:MATEI SANDA
NIVEL:II
TEMA ANUALĂ DE STUDIU:
TEMA PROIECTULUI TEMATIC: Noi și regulile
TEMA SÃPTÃMÂNII: Disciplina străzii
TEMA ACTIVITĂŢII INTEGRATE: Aglomerația din intersecții
TIPUL ACTIVITĂŢII:
 ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE (ADE):
1. DOMENIUL ŞTIINŢE (DŞ+DȘ): Să fim de ajutor –joc didactic
2. DOMENIUL OM ȘI SOCIETATE (DOS): Intersecții- colaj

 ACTIVITÃŢI LIBER ALESE (ALA1):


1. BIBLIOTECĂ (ML): Bilete pentru parcare și autostradă -semne grafice
2. ARTÃ: Indicatoare rutiere - pictură
3. ȘTIINȚĂ: Intersecții- liniar
4. CONSTRUCȚII: Străzi și pasaje

 ACTIVITÃŢI LIBER ALESE (ALA 2):


1. Joc de mișcare: Suntem pietoni
2. Joc distractiv: Uită- te și povestește!

 ACTIVITÃŢI DE DEZVOLTARE PERSONALÃ(ADP):


1. RUTINE:Primirea copiilor
Micul dejun
Întâlnirea de dimineaţã (Momentul de lectură): ?

2. TRANZIŢII:

1
Poezie:
- De mânuțe ne luăm…
-Ca sã fiu copil voinic
-Soarele cât e de soare….
- Cântec: Autobuzul
Cei 7 ani de acasă

OBIECTIVE GENERALE:

S1-Consolidarea capacitaţii preşcolarilor de a raporta numărul la cantitate și invers, de a alcătui


grupe de obiecte după criteriul dat- formă;
S2-Dezvoltarea imaginaţiei creatoare şi reproductive, a gândirii logice, exersarea funcţiilor
memoriei şi educarea calitãţilor, atenţie voluntarã, limbaj, prin tema propusă;
S3-Formarea unei atitudini pozitive faţă de sine şi faţã de ceilalţi;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:Pe parcursul şi pânã la sfârşitul activitãţii preşcolarii vor fi


capabili:

O1-sã formeze grupe de obiecte dupã criteriul dat: formã;


O2 –sã ordoneze grupe de obiecte în șir crescător și descrescător;
O3-sã identifice semnele de circulație și semnificația acestora;
O4-sã redea frumosul din naturã prin tehnici specifice activitãţilor practice;
O5-sã motiveze acţiunile folosind un limbaj matematic corespunzător;

SARCINA DIDACTICÃ:

2
 Constituirea de grupe de obiecte în funcţie de criteriul dat- formă şi raportarea numărului la cantitate și
invers;

REGULILE JOCULUI:
 Preşcolarii vor fi aşezaţi pe scãunele, sub formã de semicerc, împărțiți pe două echipe – echipa mașinuțelor,
echipa pietonilor. La semnalul „Bagheta acum porneşte, ghici la cine se opreşte”, preşcolarul în dreptul
cãruia s-a oprit bagheta, vine în faţã şi rezolvã sarcina propusã. Fiecare copil are dreptul la douã încercãri,
iar fiecare răspuns corect va fi răsplătit.

ELEMENTE DE JOC:
 Bagheta fermecată
 Închiderea şi deschiderea ochilor
 Aplauze
 Surpriza

STRATEGII DIDACTICE

METODE ŞI PRODECEE:
-conversaţia
-explicaţia
-povestirea
-expunerea
-demonstraţia
-exerciţiul
-problematizarea
-tehnica visului

3
MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT:
-mașina
-baghetă
-jetoane cifre
-tablă magnetică
-grupe de obiecte: mașini, semafoare, clădiri, jetoane cifre
-indicatoare rutiere
-polistiren
- hârtie colorată, lipici, foarfecă
-role hârtie carton
- cutie carton
-bețe lemn, frigărui, scobitori
-creioane colorate, creioane pentru scris
-bilete parcare, autostradă
-pensule, acuarele
-șevalet
-masa luminoasă
-imagini indicatoare

FORME DE ORGANIZARE:
-frontal
-individual
-pe grupe
SISTEM DE EVALUARE

FORME DE EVALUARE:
- evaluare formativă

4
METODE DE EVALUARE:
-chestionare orală
-observare curentă
-analiza produselor activităţii
Resurse temporale: 2 ore
FINALITATEA ZILEI: se va realiza prin prezentarea lucrărilor colective realizate pe grupuri mici.

BIBLIOGRAFIE:

 “Curriculum pentru învăţământul preşcolar, 3-6/7 ani “, MECT, 2008;


 “Activitatea integrată în grădiniţă” - ghid pentru cadrele didactice din învăţământul preuniversitar, Didactica
Publishing House, 2008;
 “Introducere în pedagogia preşcolară“, A.Glava, Editura Dacia, Cluj-Napoca, 2002;
 “Abordare în maniera integrată a activităţilor din grădiniţă” - ghid pentru proiecte tematice, V.Preda, Editura
Humanitas Educational, 2005;
 “Metode interactive de grup”, S.Breben, Editura Arves, 2002.

5
Scenariul zilei
Sala de grupă va fi organizată pe două compartimente:

1. jumătate în care scăunelele vor fi aranjate în formă de semicerc (unde se va derula Întâlnirea de
dimineaţă, începutul activităţii care se va desfăşura frontal)
2. jumătate unde măsuţele vor fi aranjate pe patru grupuri.
Copiii intră în sala de grupă şi se vor aşeza pe scăunelele aranjate în formă de semicerc pentru derularea Întâlnirii
de dimineaţă.

Întâlnirea de dimineaţă va începe prin recitarea unei poezii de către educatoare:


“Dimineata a sosit,

Toţi copiii au venit.

În semicerc să ne-adunăm

Cu toţii să ne salutăm.

A-nceput o noua zi:

-Bună dimineaţa, dragi copii.

Salutul se va realiza după formula: ,,Bună dimineaţa, Andrei!” fiecare copil salută, strângând mâna copilului
din stânga lui. Ultimul copil va saluta educatoarea, care la rândul ei va saluta copiii.

Pentru a se apuca de treabă, copiii trebuie să facă gimnastica de înviorare(moment de mișcare):


Dacă vreau să cresc voinic,
Fac gimnastică de mic.

6
Merg în pas alergător,
Apoi sar într-un picior.
Mă opresc, respire uşor
Ridic braţele să zbor!
Toată lumea e a mea
Când m-aşez jos, pe podea.
Ăsta e doar un început…
Ia priviţi cât am crescut!

Prezența se va realiza prin intermediul unui joc: Oglinda, în care fiecare copil va saluta, va spune ce fel de
copil vede în oglindă (trist/ bucuros). După realizarea prezenței se va recita poezia “Ștrumfușorul de servici”:

„Acum va veni aici ,

Ștrumfușorul de servici

Și de-ndată vom afla

Cine e aici ori ba.

După ce s-a realizat prezenţa, se trece la CALENDARUL NATURII, unde se va stabili data - 08, ziua de
MARȚI, luna OCTOMBRIE, ANUL 2019, starea vremii din ziua respectivă, aspecte ale anotimpului toamna,
îmbrăcămintea adecvată anotimpului prezentat.

Povestitorul zilei va fi ales conform unei numărători: “O-ntâmplare, o poveste / Ceva nou în viaţa ta, / Ce
copil ne-mpărtăşeşte?/ Hai pe scaun dumneata!, se va aşeza pe “scaunul povestitorului” şi va expune o anumită

7
experienţă sau o idee importantă pentru el. Ceilalţi copii îi vor adresa întrebări, ce au legătură cu secvenţă povestită
şi vor face comentarii.

În cadrul activităţii de grup, se prezintă preşcolarilor povestea “Greșeala Cumințicăi”, prin tehnica visului,
metodă prin care preșcolarii vor asculta povestea având ochii închiși și imaginându-și personajele din poveste.

În continuare, voi anunţa în termeni accesibili tema activităţii: „Astăzi împreună desfăşurăm activitatea „Să
circulăm corect”, în cadrul căreia vom desfaşura jocul didactic matematic „Să fim de ajutor”. 2-3 preşcolari
repetă titlul jocului.

-Cum circulăm prin oraș?


-Pe unde circulă pietonii?
-Pe unde circulă mașinile?
-Care sunt culorile semaforului pentru pietoni, dar pentru mașini?
-Ce alte indicatoare rutiere cunoașteți?
Explicarea şi demonstrarea jocului şi a regulilor acestuia: Preşcolarii vor fi așezaţi pe scăunele, sub
formă de semicerc,împărțiți pe două echipe – echipa mașinuțelor, echipa pietonilor. La semnalul „Bagheta acum
porneşte, ghici la cine se opreşte”, preşcolarul în dreptul cãruia s-a oprit bagheta, vine în faţã şi rezolvã sarcina
propusã. Fiecare copil are dreptul la douã încercãri, iar fiecare răspuns corect va fi răsplătit.
Jocul de probă: La semnalul „Bagheta acum porneşte, ghici la cine se opreşte”, preşcolarul în dreptul cãruia
s-a oprit bagheta, va număra în ordine crescătoare - descrescătoare în limitele 1-5.
Jocul propriu-zis: în continuare pe baza numărătorii , vor fi numiţi copiii care vor ordonat crescător/
descrescător șirul numeric de la 1 la 5 la tabla magnetică.
Varianta 2: în cadrul acestei variante, preșcolarii numiți prin numărătoare vor avea de numărat obiectele
unei mulțimi și de atașat cifra corespunzătoare, la prima intersecție de pe machetă.

Varianta 3: în continuare preșcolarii vor avea de format grupe de obiecte după criteriul dat- formă ( mașini,
clădiri, semafoare...); precum și raportarea numărului la cantitate, la a doua intersecție.

8
Se prezintă cantecul„Autobuzul”.
Complicarea jocului:Se prezintă preșcolarilor machete- intersecții, unde vor completa cu ajutorul legendei
numărulde obiecte realizate prin decupare și lipire.
Preșcolarilor li se precizează că vor avea de realizat tot atâtea obiecte cât arată cifra de pe legendă.
Ȋn continuare, preșcolarii se vor așeza pe cele patru grupuri mici.
Se anunţă tema activităţii: „Intersecția străzii mele”. 2-3 copii repetă tema activităţii.
Fiecare grup primește o legendă, în care sunt specificate obiectele pe care le au de realizat, dar și numărul
acestora.

9
Intersecția 1-

10
3

Intersecția 2

11
5

Intersecția 3

12
4

1
5
2
Intersecția 4

13
Se cere preşcolarilor să intuiască materialele puse la dispoziţie pe masă, după care vor avea de numit câteva
aspecte, dar și reguli de circulație specifice, indicatoare, etc.
Pentru realizarea unor lucrări reuşite se vor executa exerciţiile de încălzire a muşchilor mici ai mâinii:
Ne jucăm, ne jucăm
Coatele noi le mișcăm.
Mâna lebădă o fac
Care dă mereu din cap.
Lebedele-n jur privesc.
Mâinile eu le rotesc.
Ștergem tabla uite-așa,
Să putem iar desena.
Degetele-mi sunt petale,
Le desfac, ca ola o floare. ’’
Urez preşcolarilor „Spor la muncă !„după care trec şi dau indicaţii acolo unde este nevoie .
La final fiecare grup îşi va prezenta lucrările realizate și se verifică dacă s-a respectat legenda; se vor
număra obiectele realizate.
Se intonează poezia “Cum trec strada”-Iliana Bumbac

14
Se prezintă copiilor următoarele centre de lucru:
Centrul BIBLIOTECĂ- preşcolarii de la acest centru vor avea de realizat bilete pentru parcare și pentru
plată autostradă, exerciții grafice, masa lumioasă.
Centrul ARTĂ- preşcolarii vor avea de pictat indicatoare rutiere.
Centrul ȘTIINȚE- preșcolarii vor avea de realizat intersecții cu ajutorul liniarelor de dimensiuni mari.
Centrul CONSTRUCȚII- preşcolarii vor avea de realizat pasaje și strazi.

Joc de mișcare: Suntem pietoni- Copiii desfășoară un joc- exercițiu în sala de grupă, unde își imaginează că
se ”plimbă” pe stradă. Traseul parcurs de copii se realizează cu ajutorul ghicitorilor, astfel se citește ghicitoarea,
preșcolarii ghicesc răspunsul și respectă regula impusă de indicatorul respectiv:
„Ce culoare îţi spune Îţi indică
Stai şi nu pleca !        Fără grai
Încă nu e timpul Când să treci
Pentru a traversa ?” (…roşu) Şi când să stai.
         (Semaforul)
„Ce culoare îţi spune
Fii copile atent ? ” (…galben) Dungi albe, orizontale
Aşezate la picioare
„Cine te îndeamnă Te-ajută la traversare.
Hai la traversat ?” (…verde)          (Trecerea de pietoni)

 Pe orice vreme e prezent Pe jos când ai plecat la drum


În intersecţie, atent Să ştii că pieton tu eşti
Traficul îl dirijează Şi reguli ai de respectat,
Strada o supraveghează. (Agentul de circulaţie) Nu-i bine ca să te grăbeşti.
          (Pietonul)
 Cu trei ochi… Când mergeţi la grădiniţă,
Mari sclipitori Tu, băiat şi tu, fetiţă,
Face atent pe pietoni, Voi pe unde circulaţi

15
Viaţa să v-o apăraţi ? Ştii tu oare care este
           (Trotuar) Partea din şosea pe care
Merg maşinile-n plimbare ?               
Haide spune, drag copil,                 (Carosabil)

Joc distractiv: Uită- te și povestește!- Copiii stau jos pe covor și privesc o imagine reprezentând: semaforul,
agentul de circulație, pomperi, trecerea de pietoni. Copilul ales vine și descrie sau chiar mimează, acțiuni specifice,
iar ceilalți trebuie să recunoască despre ce este vorba și ce redă imaginea. Sunt apreciați pentru răspunsurile lor.

Ob Timp Evenimentul didactic Conţinut ştiintific Metode Mijloace Forme de Metode Forme
op. organizare de de
evaluare evaluare
Moment Voi asigura condiţiile psiho-pedagogice necesare bunei
organizatoric desfăşurări a activităţii (aerisirea sălii de grupă, pregătirea
materialelor necesare, aranjarea mobilierului-scăunelele, măsuţe).
O1 10 Captarea atenţiei Se prezintă preşcolarilor povestea “ABC- ul bunelor Convers Mary- Jane Frontal Evaluare Chestion
aţia iniţială are orală
min maniere….”, prin tehnica visului, metodă prin care preșcolarii
Jimmy
vor asculta povestea având ochii închiși și imaginându-și
personajele din povești.
”Într-o z călduroasă de vară, doi frați –Mary- Mașina
Jane și Jimmy, fratele ei, se pregăteau să facă cunoștină pentru
Individual
prima dată cu marea (cu culoarea ei albastră, scoici, nisip). Dar Exercițiu
cu o seară înainte de plecare, din cauza emoțiilor pentru cum va l
fi călătoria, Marie- Jane a avut un vis. Cutia
Se făcea că fetița era într-o împărăție- Împărăția magică
Evaluare Observar
Emoțiilor. Împărăția Emoțiilor era condusă de un împărat Povestir iniţială e curentă
ea
înțelept, foarte iubit și apreciat de supușii săi. Acest împărat avea
o soție foarte frumoasă, pe nume Emoția. Emoția avea în grijă o Frontal
cutie magică. În acea cutie magică se aflau 5 spiriduși, care aveau

16
O2 de gând să pună stăpânire peste emoțiile oamenilor. Nu ar fi fost
o problemă, dacă spiridușii erau bine intenționați și nu erau
năstrușnici. Cei 5
spiriduși
Dar într-o noapte Emoția, uită cutiuța magică în Chestion
are orală
curtea palatului, iar spiridușii au reușit să iasă. Primul din cutie Convers
ația
ieși Obraznicul, apoi Mincinosul, urmat de Egoistul, apoi
Pârâciosul și în cele din urmă Plângăciosul. Se făcu dimineață,
iar fetița se trezi. Lângă patul ei găsi o cutie. Povestir
Evaluare
iniţială
-Oare să fie cutia fermecată?” ea
Se cere preșcolarilor să deschidă ochii, iar împreună Cutia
stabilim care sunt calitățile fiecărui spiriduș în parte. magică Individual
- Oare de ce primul spiriduș din cutie avea numele de Evaluare
O1 Obraznicul? Cum era el? Convers iniţială
ația Observar
Se cere preșcolarilor să vină în completare, fiecare cu e curentă
câte un exemplu personal de comportament, specific
pentru fiecare spiriduș în parte. Se analizează fiecare
Frontal
spiriduș în parte.
Cei 5
Convers spiriduși
ația Chestion
are orală

Povestir
ea

Evaluare
Exercițiu Individual iniţială
l

Observar
e curentă

Anunţarea temei şi În continuare, voi anunţa în termeni accesibili tema Macheta Evaluare Chestion
iniţială are orala
enunţarea activităţii: ”Astăzi împreună o să călătorim prin ţară, vom pleca Convers
ația
obiectivelor într-o călătorie, desfăşurând activitatea “La pas prin ţarã”, în Individual
Mary- Jane
cadrul căreia vom desfaşura jocul “Spune ce grupă ai găsit?”.2-
3 preşcolari repetă titlul jocului.
O1 Jimmy
-Cum se numeste ţara noastră?
-Unde aţi călătorit cu părinţii, vacanţa care a trecut? Convers
-Cum se numește orașul nostru? atia

17
-De ce avem nevoie pentru a călători? Frontal Evaluare Observar
iniţială e curenta
-Cum ne ghidăm când ajungem într-un oraș? Mașina
Explicati
a

Dirijarea învăţării – Explicarea şi demonstrarea jocului şi a regulilor acestuia: Convers Bagheta Evaluare Chestion
atia iniţială are orala
prin abordarea Preşcolarii vor fi așezaţi pe scăunele, sub formă de Frontal
integrată a semicerc,împărțiți pe doua echipe – echipa mașinuțelor, echipa
Ecusoane
01 conţinuturilor semnelor de circulație-. La semnalul ”Bagheta acum porneşte, mașinuțe
ghici la cine se opreşte”, preşcolarul în dreptul cãruia s-a oprit
bagheta, vine în faţã şi rezolvã sarcina propusã. Fiecare copil are
dreptul la douã încercãri, iar fiecare răspuns corect va fi răsplătit. Explicați Ecusoane
a indicatoare
rutiere Individual
Jocul de probă: La semnalul ”Bagheta acum porneşte, ghici la
O2 cine se opreşte”, preşcolarul în dreptul cãruia s-a oprit bagheta, Observar
25 va număra în ordine crescătoare-descrescătoare în limitele 1-5. Jetoane e curenta
Min cifre
Jocul propriu-zis: în continuare pe baza numărătorii , vor fi Evaluare
numiţi copiii care vor număra în ordine crescătoare- Demonst iniţială
ația
descrescătoare în limitele 1-5, dar și de ordonat crescător/ Frontal
Jetoane
descrescător șirul numeric de la 1 la 5. grupe de
Chestion
obiecte
are orala
O3 Varianta 2:în cadrul acestei variante, preșcolarii numiți prin Exercițiu
numărătoare vor avea de identificat soluţii pentru următoarele l
ghicitori:
1. Cine-mi spune dintr-o dată câte colţuri are o roată?
(zero) Ghicitori
2. După zero este pusă, două linii cifra are,una mică și-alta Evaluare
iniţială
mare,care-i cifra asta oare? ( unu)
3. Este unu de făcut , după unu e trecut , seamănă cu un
răţoi, sigur știi că este... ( doi) Observar
4. E un opt pe jumătare,cifra iezilor din carte. (trei) e curenta
5. De-l primești din întâmplare,este o rușine mare, vrei să Frontal
stai mereu pe el, zici că e un scăunel . (patru)
6. Câte degete am oare, la o mână sau picioare, sigur știe
Grupe de
fiecare! (cinci) obiecte:
Convers
Varianta 3:în continuare preșcolarii vor avea de format grupe de mașini,

18
01 obiecte după criteriul dat-formă-( mașini, fete, băieți, atia fete, băieți,
indicatoare,
indicatoare); precum și raportarea numărului la cantitate și etc.
invers. Individual
Se prezintă cântecul “Autobuzul”. Chestion
are orala

Complicarea jocului: Se prezintă preșcolarilor o machetă, cu


Convers
O2 ajutorul căreia preșcolarii vor călători prin ţară. atia Jetoane
Preșcolarilor li se precizează că vor avea de oprit în cifre

staţii, fiecare staţie fiind numerotată cu o cifră, Bistriţa-1, Târgu-


Frontal
Mureș-2, Brașov-3 și capitala României-București-4,
Constanţa-5 (Marea Neagră). Mulaje:
Evaluare
iniţială
Ȋn cadrul orașelor de pe traseul spre Marea Neagră munte,
observăm diferite forme de relief, astfel: Brașov-munţii, Explicați câmpie
Observar
București-câmpie, Constanţa-Marea-Neagră-apa. a e curenta
Legenda:
O3 Ȋn continuare, preșcolarii se vor așeza pe cele patru Târgu-
grupuri mici. Se anunţă tema activităţii: ”Cãlãtorie prin ţara Mureș,
mea”.2-3 copii repetă tema activităţii. Brașov,
București,
Fiecare grup primește o legendă, în care sunt Constanța
specificate obiectele pe care le au de realizat, dar și numărul Demonst Frontal
acestora. -indicatoare Chestion
ația are orala
rutiere

Se cere preşcolarilor să intuiască materialele puse la dispoziţie pe -hârtie


masă, după care vor avea de numit câteva aspecte, dar și reguli glasată
de circulație specifice, indicatoare, etc. Exercițiu autocolantă Chestion
l
Pentru realizarea unor lucrări reuşite se vor executa exerciţiile Evaluare
are orala
-polistiren
de încălzire a muşchilor mici ai mâinii: Individual iniţială
01 Umerii îi vom mişca -cofraj ouă
Spatele vom îndrepta
Degetele-mi sunt petale -CD, hârtie
Se deschid ca la o floare Convers
colorată,
lipici, Evaluare
Vântul bate ne-ncetat atia foarfecă iniţială
Vârful degetelor bat Individual

O2 Iar apoi le răsfirăm -role hârtie


carton Observar
Şi la pian noi cântăm . e curenta
Lebedele-n jur privesc , - cutie Pe grupe
Mâinile mi le rotesc carton
Convers -bețe lemn,

19
Morişca o învârtesc atia frigărui
-reviste,
Şi la lucru eu pornesc . ’’ ziare
Urez preşcolarilor „Spor la muncă !„,după care trec şi -cleme rufe
30 dau indicaţii acolo unde este nevoie . lemn, Chestion
scobitori are orala
O3 min La final fiecare grup îşi va prezenta lucrările realizate și -materiale
se verifică dacă s-a respectat legenda; se vor număra obiectele textile Pe grupe
Explicați -dopuri
realizate. a plută, Analiza
Se intonează cântecul “Cei 7 ani de acasă”! elastic produsel
-creioane Evaluare or
colorate, iniţială activității
creioane
pentru scris Chestion
-bilete are orala
parcare,
Demonst autostradă Evaluare
ația Pe grupe
-mulaje iniţială
(munte,
câmpie)

Exercițiu
l

Observar
e curenta
Pe grupe

Chestion
Evaluare are orala
iniţială

30 Obţinerea Convers Masa


atia luminoasă
min performanţei Se prezintă copiilor următoarele centre de lucru: Observar
e curenta
Centrul BIBLIOTECĂ- preşcolarii de la acest centru Creioane
O4 vor avea de realizat bilete pentru parcare și pentru plată Explicati colorate Evaluare
Analiza
Creioane iniţială
autostradă, exerciții grafice, masa lumioasă. a Pe grupe produsel
Centrul ARTĂ- preşcolarii vor avea de pictat câte un or
Foarfecă activitatii

20
indicator de intrare în oraș- cu un simbol propus de ei pentru Hârtie
colorată
orașul ales, prin care au staționat în drumul lor spre mare (Târgu- Acuarele
Mureș, Brașov, București, Constanța). Pensule
Centrul JOC MANIPULATIV- preșcolarii vor avea de Demonst Suport Chestion
ratia pictură are orală
realizat Codul rutier, prin realizarea puzzle- ului- imagini Imagini
indicatoare rutiere. puzzle Evaluare
iniţială
O5 Centrul NISIP ȘI APĂ- preşcolarii vor avea de realizat Exercițiu Pe grupe
l Masa apă și
plaja și faleza din Constanța, din piese de lemn și nisip kinetic, nisip
dar și stabilopozi din lut. Lut
Nisip
kinetic

O5 30 Încheierea activităţii Joc de mișcare: Suntem pietoni- Copiii desfășoară un joc- Convers Scaune Individual Evaluare Chestion
aţia iniţială are orala
mim exercițiu în sala de grupă, unde își imaginează că se ”plimbă” pe
stradă. Traseul parcurs de copii se realizează cu ajutorul
ghicitorilor, astfel, se citește ghicitoarea, preșcolarii ghicesc
răspunsul și respectă regula impusă de indicatorul respectiv: Explicati Formatie
„Ce culoare îţi spune a
Stai şi nu pleca !       
Încă nu e timpul
Ghicitori
Pentru a traversa ?” (…roşu)
„Ce culoare îţi spune Demonst
ratia Observar
Fii copile atent ? ” (…galben) e curenta
O4 „Cine te îndeamnă Individual
Hai la traversat ?” (…verde)
  Evaluare
Pe orice vreme e prezent Exercitiu iniţială
În intersecţie, atent l
Traficul îl dirijează Individual
Strada o supraveghează. Chestion
Ghicitori are orala
(Agentul de circulaţie)
 
O5 Cu trei ochi…
Mari sclipitori
Face atent pe pietoni, Formatie

Îţi indică
Convers
Fără grai aţia

21
Când să treci
O4 Şi când să stai. Observar
e curenta
        (Semaforul)
Dungi albe, orizontale Explicati
a
Aşezate la picioare Ghicitori Individual Evaluare
iniţială
Te-ajută la traversare.
        (Trecerea de pietoni)
Pe jos când ai plecat la drum Demonst
Să ştii că pieton tu eşti ratia
Şi reguli ai de respectat,
O5 Nu-i bine ca să te grăbeşti.
         (Pietonul)
Când mergeţi la grădiniţă, Chestion
Exercitiu Individual
Tu, băiat şi tu, fetiţă, l
are orala
Voi pe unde circulaţi
O4 Viaţa să v-o apăraţi ?
Ghicitori
        (Trotuar) Evaluare
Haide spune, drag copil, Formatie iniţială
Ştii tu oare care este
Partea din şosea pe care
Merg maşinile-n plimbare ?            
              (Carosabil) Individual
Cine joaca întrerupe Observar
e curenta

O5 Joc distractiv: Uită- te și povestește!- Copiii stau jos pe covor și Evaluare


Convers iniţială
privesc o imagine reprezentând: semaforul, agentul de circulațe, aţia
pomperi, trecerea de pietoni. Copilul ales vine și descrie sau Individual

chiar mimează, acțiuni specifice, iar ceilalți trebuie să recunoască


despre ce este vorba și ce redă imaginea. Sunt apreciați pentru Chestion
Explicati
răspunsurile lor. a Ghicitori
are orala

Formatie

Demonst
ratia
Individual
Imagini

22
Evaluare Observar
Exercitiu Individual iniţială e curenta
l Imagini

Formatie

individual

GREŞEALA CUMİNŢİCĂİ
                                   de  V.Gafita

O cunoaşteţi pe Cuminţica? Cuminţica este fetiţa aceea cu părul legat strâns în două codiţe. Dacă aţi trecut prin faţa blocului nostru nu se poate să nu o fi văzut
jucându-se cu ceilalţi copii de seama ei; pentru că nu trebuie să credeţi cumva că dacă i se spune Cuminţica, înseamnă că nu se joacă, nu alergă, nu cântă şi nu se
ceartă uneori. Dar ea ştie unde şi când poate să se joace, respectă regulile de circulaţie şi orele de odihnă stabilite de blocul nostru. Astăzi după- amiază, tocmai
venise de la grădiniţă când mama ei i-a spus:

-Daniela - pentru că de fapt aşa o cheamă pe Cuminţica – du-te, te rog, până la magazin să iei o pâine.

23
-Desigur, mămico, a răspuns Cuminţica şi luând banii a plecat imediat.
Nu s-a îndepărtat bine de casă şi a văzut-o pe prietena ei, İrina, alergând grăbită.
-Unde te duci? a întrebat-o ea mirată.
N-am timp de vorbă, i-a răspuns İrina. M-a trimis mama la magazine să iau pâine şi mi-a zis să vin repede.
-Nu ştii că nu-i frumos să fugi pe trotuar? a mustrat-o Cuminţica. Poţi să loveşti trecătorii, iar la traversare nu ai timp să te asiguri dacă vine vreo maşină.
-Lasă-mă cu sfaturile tale, i-a întors vorba İrina şi a plecat mai repede în goană. Dar n-a făcut câţiva paşi că a trebuit să ocolească un grup de muncitori care
reparau ceva la o gură da canalizare. Dar dându-se jos de pe trotuar nu a observat o maşină ce venea din spatele ei: frâne, scrâşnete, spaimă.
-Hai cu mine, i-a spus Cuminţica şi a luat-o de mână. A merge repede pe stradă nu înseamnă ca trebuie să alergi.
Acum erau două fetiţe care mergeau grăbite ţinându-se de mână. Nu merseră prea mult şi văzură o fetiţă necunoscută care plângea la marginea trotuarului.
-De ce plângi? a intrebat-o Cuminţica.
Printre sughiţuri fetiţa i-a explicat:
-M-a trimis bunica la farmacie şi mi-a spus sa merg după cum arată semnele de circulaţie. Dar sunt atâtea semne că nu mai ştiu să mă descurc.
- İată, acela roşu, cu o dungă albă e semn pentru maşină că pe această stradă nu are voie să circule. Mai încolo este altul albastru cu silueta unui tătic şi un
copil de mână. Pe acolo trebuie să mergem noi, pentru că semnul ăsta înseamnă: trecere pentru pietoni.
- Vai, ce multe sunt, suspină fetiţa.
-Până ai să le înveţi, hai cu mine, că tot trecem pe la farmacie, îi zise Cuminţica.
Acum erau trei fetiţe care mergeau grăbite ţinându-se de mână. Abia cotiră pe prima stradă că dădură peste o multime de oameni în faţa unui camion.
-N-am nicio vină explică şoferul camionului, galben la faţă şi cu vocea răguşită. Fetiţa s-a grăbit să treacă strada rin loc nemarcat şi fără să se asigure. Noroc
că am avut frâne bune, altfel cine ştie ce se putea întămpla.
Fetiţa nu era alta decât marilena, vecină de scară cu Daniela, Cuminţica. Stătea speriată, tremura şi nu putea scoate nici un cuvânt.
- Unde te duceai? o întrebă Cuminţica.
- La …la… chioşc…să cumpăr un ziar… pentru tata.
- Hai cu noi, îi spuse Cuminţica, trăgând-o din miljocul mulţimii.
Erau acum patru fetiţe care mergeau grăbite ţinându-se de mână.
Se vedea magazinul din centrul cartierului când întâlneşte un mic agent de circulaţie ducând de mână o fetiţă cu ochii în lacrimi.
- Ce-i cu tine, Marcela? o întreabă Cuminţica mirată.
- O cunoaşteţi? se bucură micul agent.
- Da, e sora colegei mele, İulia Stănescu, de pe strada noastră.
- Am găsit-o în partea cealaltă a străzii, plângând că nu ştie pe unde să traverseze, explică micul agent de circulatie. Acum am trecut-o eu, de la un colţ la altul
al străzii.
- Dacă îmi dai voie, o luăm cu noi, ceru Cuminţica.
Erau acum cinci fetiţe care mergeau grăbite ţinându-se de mână.
Nu ştiu dacă în drumul ei Cuminţica a mai adunat şi alte fetiţe care nu ştiau să circule pe stradă. Dar şi pentru atât cât am văzut până aici Cuminţica trebuie
felicitată, cu toate că , în dorinţa de a ajuta pe alţii, a făcut şi ea o greşeală! Voi ştiţi care?
A uitat că pe trotuar merg copiii doi câte doi, ca să nu încurce pe ceilalţi oameni să circul

24
CUM TRECI STRADA?
ILEANA BUMBAC
Cum treci strada?
Uite cum
Semaforu-ţi iese-n drum,
Ochiul roşu spune”Stai!”
Ochiul verde zice”Hai!”
Drumu-i liber, poţi să treci…
Pietoni trec zeci şi zeci
Nu uita de semafor
Trec maşinile de zor
Strada nu-i o glumă, deci,
Cu atenţie să mergi
Nu în fugă, nu distrat,
De părinţi eşti aşteptat!

25

S-ar putea să vă placă și