Sunteți pe pagina 1din 29

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

DATA: 22.03.2023
PROF. ÎNV. PREȘCOLAR: Aghiniță A. Mădălina-Cristina
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: G.P.P. „Perluțele mării”, Constanța
GRUPA: Grupa mare „Pescărușii veseli”
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: „Când, cum și de ce se întâmplă?”
TEMA PROIECTULUI: ,,Primăvara”
TEMA SĂPTĂMÂNII: „Păsări-hărnicie, veselie”
TEMA ZILEI: „Scrisoare de la rândunică”
TIPUL ACTIVITĂȚII: Mixtă (activitate cu conținut integrat, dobândire de noi cunoștințe, consolidare, verificare de cunoștințe, formare
priceperi şi deprinderi) – ADP+ALAI+ADE(DLC+DPM)+ALAII
SCOPUL: Dezvoltarea capacității de comunicare, de împărtășire a ideilor și experiențelor proprii cu ceilalți și crearea unei atmosfere pozitive în
sala de grupă. Transmiterea cunoștințelor, formarea priceperilor și deprinderilor estetice.
PROGRAMUL ZILEI:
1. ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (ADP)
Întâlnirea de dimineaţă: “Ce pasăre aş fi?….”- împărtăşirea cu ceilalţi
- înviorarea de dimineață, salutul, calendarul naturii, prezența, activitatea de grup, noutatea zilei
Rutine:”Mă pregătesc pentru activităţile zilei!”
Tranziții:

1
- „Bat din palme”
- „Uite așa!”
- „Trenulețul”
2. ACTIVITĂȚI ȘI JOCURI LIBER ALESE (ALA 1)
- Artă: „Așază pene pe mine ca să-mi fie cald si bine!”-lipire
- Joc de masă: „Cuiburile și ouăle”-(adaptare după jocul „X și O”)
- Științe: „Ajută rândunica!”- labirint

3. ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE


 Domeniul Limbă și Comunicare: „Povestea rândunicii”-povestirea educatoarei
 Domeniul psihomotric:
- parcurs aplicativ: „Cuibul rândunicii!”
- joc liniștitor: „Zboară, rândunică dragă!”

4. ACTIVITĂȚILIBER ALESE II (ALA II)


- joc distractiv: „Rândunică, mută-ți cuibul!”

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1: să utilizeze formula de salut atât în limba română, cât și în limba engleză;
O2: să sesizeze prezența sau absența unui coleg;
O3: să așeze boabele de porumb de la rândunică până la cuibul acesteia fără a rămâne spațiu între ele;
O4: să așeze cel puțin 5 pene pe rândunică;

2
O5: să grupeze corespunzător jetoanele după regulile stabilite anterior;
O6: să asculte, cu atenție, povestea educatoarei pentru a sesiza succesiunea momentelor acțiunii și mesajul transmis de textul literar;
O7: să răspundă la întrebări utilizând propoziții clare și corecte din punct de vedere gramatical;
O8: să redea momentele povestirii în ordinea lor cronologică, ajutându-se de covorul povestitor și de siluetele personajelor;
O9: să efectueze mișcări motrice de bază învățate (mers, alergare, sărituri);
O10: să realizeze cu corectitudine exercițiile pentru influențarea selectivă a aparatului locomotor;
O11: să respecte poziția adecvată a corpului în executarea diferitelor exerciții;
O12: să respecte regulile jocului;
OA: să manifeste, în timpul activității atitudini de cooperare, spirit de echipă și fair play;
OPM: să utilizeze corespunzător materialele didactice puse la dispoziție.

STRATEGII DIDACTICE:

 Metode şi procedee: observația, conversaţia, povestirea, covorul povestitor, explicaţia, demonstraţia, jocul.
 Mijloace de învăţământ: imaginile copiilor, rândunica veselă, rândunica tristă, scrisoarea rândunicii, hartă, cufăr, scrisor cu sarcini,
papagalul Rico, planșe labirint, boabe de porumb, planșe x și o, jetoane, figurine rândunică din carton, pene, lipici, covorul povestitor,
cercuri din plastic, medalion rândunică, recompensă, coșuleț, crenguțe, bancă, fluier surpriza, muzică, tv, laptop.
 Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe

EVALUARE: observarea sistematică a comportamentului copiilor, analiza produselor și aprecierea răspunsurilor copiilor.

DURATĂ: o zi
LOCUL DESFĂȘURĂRII: sala de grupă, holul grădiniței

3
BIBLIOGRAFIE:
 ***Curriculum pentru educaţia timpurie MEN 2019;
 Dumitru, M., Moroianu, M. (2017). Repere metodologice pentru practică pedagogică la Educație fizică. București: Editura Universitară
 Novac, C., Siminciuc, E., Moldovan, M., Dumitru, G. (2008). Metodica activităților instructiv-educative în învățământul preprimar.
Craiova: Editura Didactica Nova
 Nicola, I.(2003). Tratat de pedagogie școlară. București: Editura Aramis
 Preda, V. (2009). Metodica activităților instructiv educative în gradinița de copii. Craiova: Editura:Cartu Gh.
 https://ro.pinterest.com/
 https://www.youtube.com/

4
SCENARIUL ZILEI

Întâlnirea de dimineață debutează cu gimnastica de înviorare asigurându-se energia necesară pentru activitățile ce vor urma, vom
executa mișcări energice prin executarea comenzilor, conform indicațiilor educatoarei, pe baza unui repertoriu de jocuri cu text și cântec
(”Dansează hopa-hopa”, ”Statuile muzicale”). Preșcolarii vor asocia diverse mișcări, în concordanță cu ritmul melodiilor, apoi se așază pe
scăunele, în semicerc, pentru a putea stabili un contact vizual cu toți membrii grupei și cu cadrul didactic. Salutul de dimineață pornește de la
educatoare („Dimineața a sosit/Cu toții ne-am întâlnit/În semicerc ne așezăm/ Și iute ne salutăm!”) și este continuat de toți copiii grupei, fiecare
salutându-și colegul din partea dreaptă în timp ce-i adresează întrebarea „Ce pasăre ai vrea să fii?”. Activitatea continuă cu calendarul naturii
unde copiii denumesc ziua săptămânii, data, luna, anul și anotimpul în care ne aflăm, dar și câteva caracteristici ale vremii și împreună cu
educatoarea poartă o scurtă discuție despre acestea („În ce anotimp ne aflăm?”, „Ce zi este astăzi?”, „Cum este vremea?”, „Cum ne îmbrăcăm
în această perioadă a anului?”). Fiecare preșcolar va spune prezent atunci când își va auzi numele și vom consemna absenții în catalogul grupei
(„După ce ne-am adunat/ Și frumos ne-am salutat/ Colegii ne-am întâlnit/ Oare cine n-a venit?”). Activitatea de grup se va desfășura printr-un
joc numit „Cum se simte rândunica?”. Educatoarea aruncă o mingiuță, pe rând, fiecărui copil. Copilul ales își va exprima liber felul în care se
simte, apoi va merge la panoul specific și își va așeza poza în dreptul stării de spirit pe care o are.
Elementul surpriză îl va constitui un colet și un cufăr trimise de Rândunică. Coletul cuprinde mai multe surprize pe care aceasta le-a
pregătit copiilor și care vor fi descoperite de ei pe parcursul zilei. Ea a trimis și o hartă pe care va înainta o dată cu rezolvarea, de către copii, a
fiecărei sarcini. În momentul în care ea ajunge la finalul hărții, cufărul va putea fi deschis de educatoare, iar copiii își vor primi recompensa.
Rândunica a venit în vizită ca să se joace cu preșcolarii grupei „Pescărușii veseli” și ca să le ceară ajutorul pentru a-și construi cuibul. Aceasta a
trimis copiilor un invitat surpriză, Papagalul Rico, pe care l-a cunoscut în țările calde și care va împărtăși cu celelalte păsări tot ceea ce va învăța
de la „Pescărușii veseli”. Educatoarea le prezintă copiilor conținutul scrisorii.
În scrisoare, Rândunica, ne prezintă prima surpriză, și anume centrele de lucru (artă, științe, joc de masă) pregătite pentru ei, precum și

5
materialele puse la dispoziția acestora. Tranziția către activitățile desfășurate la centrele de interes (A.L.A.I) se va realiza prin jocul cu text și
cânt „Bat din palme” („Bat din palme clap-clap-clap/ Din picioare trap-trap-trap/ Ne-nvârtim, ne răsucim/ Și spre centre noi pornim!”).
Sunt prezentate centrele la care copiii urmează să-şi desfăşoare activităţile. Fiecare copil are libertatea să îşi aleagă centrul unde doreşte să îşi
desfăşoare activitatea. Educatoarea împreună cu copiii va trece pe la centrele de interes şi vom identifica materialele pe care le vom utiliza
La centru artă vor primi o rândunică din carton pe care trebuie să lipească cel puțin cinci pene, ghidându-se după model. La centrul joc de
masă vor forma echipe de doi copii și se vor juca „Cuiburile și ouăle” (joc adaptat după „X și O”), iar la științe trebuie să ajute rândunica să
ajungă la cuibul său trasându-i drumul din boabe de porumb pe care trebuie să le așeze cât mai unite. După rezolvarea fiecărei sarcini, preșcolarul
va primi simbolul specific centrului, iar în momentul când toți copiii vor avea cele trei simboluri, activitatea la centre va lua sfârșit. Rândunica
înaintează pe hartă. Educatoarea va face aprecieri generale și individuale referitoare la modul de realizare a lucrărilor, precum și la
comportamentul copiilor pe parcursul activităților și putem deschide cel de-al doilea plic cu sarcini, dar asta după o scurtă pauză care se
realizează prin tranziția („Ne-am jucat, ne-am distrat,/ Centrele le-am terminat/ De pe mese adunăm,/ Și ordine noi lăsăm/ Iar apoi în pas vioi/
Câte unu, câte doi,/ Trenulețul îl formăm/ Și spre baie ne-ndreptăm!”), copiii vor părăsi sala de grupă și vor merge la baie.
La întoarcerea în sală începe activitatea de educare a limbajului, povestirea educatoarei. Copiii vor asculta „Povestea rândunicii”, o
poveste interesantă, în care copiii descoperă prin ce trece o fată care este despărțită de mama ei și cum reușește aceasta să ajungă înapoi acasă.
Totodată, copiii pot spune ce cred ei că se întâmplă pe parcursul povestirii, educatoarea spunându-le mai apoi ce se întâmplă de fapt. Copiii sunt
aşezaţi în semicerc şi vor asculta povestea. Educatoarea va expune povestea folosind un ton, o mimică şi gesturi adecvate. În timpul redării
povestirii, educatoarea prezintă copiilor covorul povestitor cu ajutorul căruia așază personajele în funcție de momentele povestirii. Copiii vor
răspunde la întrebările puse de educatoare cu ajutorul siluetelor de pe covor și se poartă o scurtă discuție despre întreaga activitate. Educatoarea
face aprecieri generale și individuale referitoare la comportamentul copiilor din timpul activității.
Deschidem al treile plic și aflăm că Rândunica ne-a pregătit o activitate de educație fizică care va avea loc în holul grădiniței. Astfel,
cu ajutorul tranziției „Uite așa!” („Zboară rândunica, uite așa!/ Se învârte morișca, uite așa/ Mâinile la spate, uite așa/ Apoi bat din palme, uite
așa!”), copiii formează un trenuleț și se îndreaptă spre holul grădiniței unde se va desfășura activitatea În cadrul acestei activități copiii vor juca

6
jocul „Ajută rândunica!”, unde va trebui ca ei să adune crenguțe pentru a o ajuta pe rândunică să își construiască cuibul. După încălzirea
corpului se vor explica regulilor jocului care urmează să se desfășoare, astfel că: ne imaginăm că ne aflăm în Tărâmul păsărilor călătoare,
formăm un șir și încercăm să ajungem la sfârșitul traseului care cuprinde mai multe etape. Începem prin a ocoli ouăle rândunicii (trecere printre
obstacole), apoi luăm o crenguță din grămăjoară și trecem, păstrându-ne echilibrul, peste podul fermecat (mers în echilibru pe plan ridicat),
culegem a doua crenguță și sărim peste cele două bălți cu ambele picioare, luăm a treia crenguță și o așezăm în coș. După ce aşază preșcolarul
crenguțele în coș, se va aşeza la sfârşitul şirului, iar următorul preșcolar din echipa lui, va urmări acelaşi traseu. Jocul ia sfârșit când parcurg toți
preșcolarii traseul. Se va realiza explicarea și demonstrarea jocului. Se va executa jocul de probă, după care se începe jocul propriu-zis.
După ce au îndeplinit sarcina, și au adunat suficiente crenguțe pentru cuibul Rândunicii, vor juca jocul liniștitor „Zboară, dragă rândunică!”.
Copiii formează un cerc. Un copil „rândunică” rămâne in picioare, iar ceilalti se așază. Copilul „rândunică” imita zborul deplasându-se in
interiorul cercului, în timp ce cântă muzica. Când muzica se va opri „rândunica” va atinge ușor cu mâna pe cap un copil din cerc cu care va face
schimb de locuri. Jocul continuă până când 5-6 copiii vor fi în centru cercului. Rândunica înaintează din nou pe hartă și putem deschide al
patrulea plic, din care vom afla că activitatea integrată se va termina cu un joc distractiv intitulat „Rândunică, mută-ți cuibul!” (ALA II). Ca să
jucăm acest joc, copiii vor fi rândunele, acestea vor avea câte un „cuib” (cerc din plastic) . Fiecare se va așeza într-un cuib, iar când educatoarea
strigă „Rândunică, mută-ți cuibul!” ele vor „zbura” spre alt cuib având grijă să nu fie două sau mai multe păsări în același cuib. Copiii trebuie să
respecte semnalul educatoarei și să manifeste interes pentru joc și fairplay.

În încheierea activității, după realizarea tuturor sarcinilor trimise de Rândunică, după ce aceasta a ajuns la cufăr, se fac aprecieri
generale și individuale legate de întreaga activitate și de modul în care au participat preșcolarii, este apreciat modul în care au cooperat, gradul în
care au fost activi în cadrul activității. Educatoarea va face o sinteză cu privire la activitățile care au fost desfășurate spunându-le preșcolarilor că
au ajuns la finalul hărții și că este momentul să deschidă comoara. Înăuntrul acesteia se află stimulentele. Preșcolarii vor primi câte o pasăre
colorată.

7
DEMERSUL DIDACTIC
STRATEGII DIDACTICE
Nr. ETAPELE OB. CONȚINUT ȘTIINȚIFIC Metode și Mijloace de Forme de EVALU-
Crt ARE
ACTIVITĂȚII procedee învățământ organizare
.

1. Moment Crearea condiţiilor necesare unei bune desfăşurări a activităţii: Capacitatea


organizatoric - aerisirea sălii de grupă; conversația frontal copiilor de

- amenajarea spaţiului de desfăşurare a activităţii; a se


organiza
- pregătirea materialelor necesare desfăşurării activităţii;
- introducerea copiilor în sala de grupă şi dispunerea acestora în
semicerc.
2. Captarea Apelul la curiozitatea intelectuală a copiilor, orientarea și coordonarea Observația frontal Observația
atenției activității psihice cognitive, se va realiza, în cadrul întâlnirii de Conversa- Scrisoarea gradului de

dimineață, prin prezentarea elementului surpriză, un colet de la ția concentrare


al copiilor
Rândunică care cuprinde mai multe sarcini pe care copiii le vor realiza Papagalul
pe parcursul zilei și un cufăr care conține recompensele de la finalul Rico
zilei. Ea va urmări de la fereastra clasei noastre cum lucrează și se
comportă pe tot parcursul zilei, dar a trimis și un prieten, din țările calde,
Papagalul Rico, care nu a mai văzut niciodată o grădiniță și este tare
curios să vadă ce se întâmplă aici.
3. Anunțarea Rândunica a transmis prin intermediul scrisorii că vrea să ne cunoască frontal
temelor și a și să învețe, stând la fereastra grupei noastre, lucruri noi, promițând ca la

8
obiectivelor final să dăruiască o mare surpriză. Educatoarea le transmite copiilor
tema zilei, ”Scrisoare de la rândunică”. Aceasta prezintă copiilor temele Observația Observarea

pe care le vor aborda pe durata întregii zile, precum și obiectivele pe interesului


copiilor
care le urmăresc.
pentru
Mai întâi, educatoarea le prezintă copiilor prima surpriză şi anume activitate
centrele de lucru pregătite pentru ei, precum şi materialele pus la
Conversa-
dispoziţia acestora (ALAI: ȘTIINȚE: „Ajută rândunica!”-labirint;
ția
ARTĂ: „Așază pene pe mine ca să-mi fie cald si bine!”-lipire); JOC DE
MASĂ: „Cuibul și ouăle” (adaptat după jocu „X și O”).
După activitățile de la centre, copiii vor asculta povestea intitulată:
Explicația
„Povestea rândunicii”, precizându-le faptul că trebuie să fie foarte
atenţi deoarece, la final, trebui să povestească respectând momentele
povestirii şi să descopere care este motivul pentru care Rândunica le
cere ajutorul.
Apoi vom face mișcare, ne vom juca si totodată vom ajuta rândunica
să adune materialele necesare pentru a-și construi cuibul.
La sfârșitul zilei, dacă rândunica va fi mulțumită de felul în care copiii
au lucrat, au răspuns și s-au comportat pe parcursul activităților, le va
dărui niște ecusoane și îi va învăța jocul distractiv intitulat: ,,Rândunică,
mută-ți cuibul!”.
4. Dirijarea O1 Observarea

9
învățării O2 După Întâlnirea de dimineață, unde ne-am salutat, ne-am reamintit comportam
ziua săptămânii, luna, anotimpul, caracteristicile vremii și am făcut Observația Frontal en-tului

prezența, copiii sunt anunțați că vor lucra la centrele de interes. După ce Pozele copiilor

li se prezintă preșcolarilor, pe scurt, colţurile de joacă, aceștia vor opta copiilor


pentru unul dintre ele, îşi vor ocupa locurile şi vor aştepta cuminţi să Minge
O3 primească indicaţiile necesare de la educatoare. Se vor urmări: Conversa- Imagini
O4 socializarea, colaborarea între copii, munca în echipă, îndemânarea şi ția
O5 exprimarea liberă. Se vor intui materialele aflate la fiecare centru, apoi
educatoarea va explica şi demonstra modul de lucru. Astfel că: Individual
O12 Centrul Științe: Fiecare copil primește o fișă cu un labirint, el trebuie Fisă de Aprecieri
să ajute rândunica să ajungă la cuibul său așezând boabe de porumb pe lucru verbale
traseul dintre ea și cuib, ajutând-o să se ghideze. Explicația Boabe de
OA Centrul Joc de masă: copiii vor face perechi de câte doi și vor juca porumb Pe grupe
jocul „X și O”, unde „O” va fi înlocuit cu jetoane cu ouă, iar „X” cu Demonstra Plansă xșio
OPM cuiburi. Copiii trebuie să așeze trei imagini de același fel pe o linie. -ția Jetoane
Jocul se repetă de 2-3 ori.
Centrul Artă: Fiecare copil primește o rândunică din carton, aceștia Jocul
trebuie să așeze pene pe pasăre. Povestirea Figurina
Activitatea va lua sfârșit în momentul în care toți copiii au carton
finalizat sarcina de lucru a fiecărui centru. După desfăşurarea Lipici Observarea
activităţilor pe centre de interes, folosind tranziția („Ne-am jucat, ne- Explicația Pene comportam
am distrat,/ Centrele le-am terminat/ De pe mese adunăm,/ Și ordine en-tului

10
noi lăsăm/ Iar apoi în pas vioi/ Câte unu, câte doi,/ Trenulețul îl Frontal copiilor
formăm/ Și spre baie ne-ndreptăm!”), copiii vor forma un șir și vor
porni spre baie.

A doua surpriză din partea Rândunicii este „Povestea rândunicii”.


Copiii sunt invitaţi să asculte o poveste despre o întâmplare cu o fată pe
nume Rândunica, care a trecut prin multe peripeții. Se anunță titlul Covor
O6 poveştii: ,,Povestea rândunicii” și se va preciza faptul că povestea povestitor Frontal
propusă nu are un autor cunoscut, ci este o poveste populară, culeasă din
popor de la oameni. Observarea
Educatoarea expune copiilor povestea cu ajutorul unor siluete pe Figurine comportam
care le așază pe covorul personaje en-tului

povestitor, având grijǎ sǎ folosească un ton potrivit, mimicǎ şi gesturi copiilor

expresive.
a) familiarizarea copiilor cu conţinutul povestirii
În această poveste este vorba, după cum spune şi titlul, și după cum
Aprecieri
am aflat din scrisoare, despre o fetiță pe nume Rândunica. Pe parcursul
verbale
poveștii copiii vor afla toate peripețiile prin care a trecut aceasta.
O6 Frontal
b) expunerea povestirii
Povestirea

11
În timpul expunerii se folosesc materialele în derularea firului narativ. educatoa-
Prin mimică şi gestică educatoarea redă starea sufletească a personajelor, rei
prin intensitatea timbrului va crea o atmosferă propice captării atenţiei
copiilor asupra ordinii în care apar personajele în acţiunea desfăşurată în
povestire.
Pentru o mai bună înţelegere şi receptare a textului se va ţine cont
de următoarele:
- vocea şi tonul vor fi potrivite cu importanţa faptelor povestite;
- vor fi utilizate o mimică şi gesturi expresive; Conversa-
- cuvintele necunoscute vor fi explicate în momentul relatării textului, ția
alăturând un sinonim sau o expresie lămuritoare:
„colțoasă” = certăreață, rea; Frontal
„veninoasă” = plină de ură, răutăcioasă; Observația
„zefir”= vânt slab, călduț, care suflă primăvara;
„ageră” = „rapidă”;
„voioasă” = „veselă”;
„mănunchi” = „grămadă”;

- schimbarea tonului vorbirii, rostirea mai rară sau mai grăbită a Explicația
cuvintelor în funcţie de cele povestite. Frontal

Fixarea conținutului poveștii se va realiza pe baza următoarelor

12
întrebări:
„- Unde locuia Rândunica, împreună cu mama ei?”
„- Ce personaje am întâlnit în poveste?”
„- Cine a furat-o pe Rândunică?”
„- Ce a făcut Vântuleț cu Rândunica?”
„- Când a apărut îngerașul?”
„- De ce l-a rugat floricica pe îngeraș să o transforme într-o pasăre?”
Apoi, se insistă asupra finalului poveştii, moment în care se Frontal
surprinde mesajul acesteia şi se face legătura cu scrisoarea rândunicii de Individual
la început, precizând motivul pentru care Rândunica cere ajutorul
O8 copiilor. Explicația
Educatoarea face aprecieri generale şi individuale referitoare la
comportamentul copiilor din timpul activităţii.

Observația

13
O7
Individual

Individual

frontal

Conversa-
ția

Explicația

Frontal
Demonstra

14
-ția

O9

Exercioțiu
l

Frontal
O9 Jocul

Demonstra
-ția

Individual

15
Explicația

O10

Demonstra
O10 -ția

O11

Exercițiul

O10 Individual

16
O11
jocul

Frontal

O10
O11

17
O11 Frontal
O12
OA
Individual
OPM

Frontal

O12
OA Frontal
OPM
5. Asigurarea Copiii vor trece la activitatea de educație fizică prin tranziția: Conversația Frontal Observarea
feedback-ului și „Zboară rândunica, uite așa,/Se-nvârte morișca, uite așa,/Mâinile la Explicația sistematică

18
al transferului spate, uite așa,/Și-apoi bat din palme, uite așa!” în timp ce ne îndreptăm a copiilor
spre holul grădiniței, unde o să se desfășoare activitatea.

Adunarea copiilor în zona cunoscută şi alinierea acestora în linie pe un


rând; “umăr lângă umăr”.

Privirea înainte, spatele drept, braţele se mişcă pe lângă corp înainte şi


înapoi! Variantele de mers se lucrează în coloana, unul după celălalt, cu
exerciţii de respiraţie şi relaxare.
Cu stângul înainte marş!
*Variante de mers:
- mers pe vârfuri cu mâinile la sus;
- mers normal;
- mers pe călcâie cu mâinile la spate;
- mers normal;
- mersul piticului;
- mers normal;
- mers fandat „mersul uriașului” cu mâinile pe genunchi;
- alergare ușoară;
- mers normal cu exerciții de respirație.
 Variantele de mers se lucrează alternativ cu alergare ușoară,

19
exerciții de respirație și relaxare.
*Influențarea selectivă a aparatului locomotor:
Copiii sunt așezați pe două colane:
Exercițiul 1 (gât): „Privim cerul, privim pământul!” x2
„Atenție! Din poziția stând depărtat cu palmele pe șolduri, începem!”

T1-aplecarea capului în jos


T2-revenire
T3-aplecarea capului pe spate
T4-revenire

Exercițiul 2 (gât): x2
Poziție inițială: stând depărtat cu palmele pe șolduri:
T1: rotirea capului spre dreapta
T2: rotirea capului spre stânga

Exercițiul 3 (brațe): „Zborul rândunelelor!” x2


Poziție inițială: stând depărtat cu palmele pe șolduri:
T1-ducerea brațelor lateral
T2-ridicarea brațelor
T3-ducerea brațelor lateral

20
T4-revenoire la poziția inițială.

Exercițiul 4 (brațe): „Aripi scurte, aripi lungi”


Poziție inițială: stând depărtat, mâinile pe umeri:
T1- întinderea brațelor sus
T2- revenirea la poziția inițială
T3- întinderea brațelor în lateral
T4- revenirea la poziția inițială

Exercițiul 5 (trunchi): „Privim rândunelele!”x2


Poziție inițială: stând depărtat cu palmele pe șolduri:
T1-2-răsucirea trunchiului spre dreapta
T3-4-rasucirea trunchiului spre stânga

Exercițiul 6 (trunchi): „Uite sus și uite jos, totu-i verde și frumos!” x2


Poziție inițială: stând depărtate, brațele pe lângă corp:
T1-T2- aplecarea corpului cu atingerea solului
T3-T4- ridicarea corpului cu brațele în sus

Exercițiu 7 (picioare):
Poziție inițială: stând depărtat, brațele pe lângă corp:

21
T1- atingerea piciorului stâng cu mâna dreaptă
T2- atingerea piciorului drept cu mâna stângă
T3- atingerea piciorului stâng cu mâna dreaptă
T4- atingerea piciorului drept cu mâna stângă
Exercițiu 8: „Sări minge, minge sari!”
Poziție inițială: stând depărtat cu palmele pe șolduri:
T1: 10 sărituri ca mingea

 Schimbarea formației de lucru.

În cadrul acestuia, copiii vor forma un șir, unul în spatele celuilalt,


Anunțarea temei și a obiectivelor pe înțelesul copiilor. Jocul „Ajută
rândunica!”, copiii trebuie să îndeplinească sarcinile pentru a strânge
materialele de care Rândunica are nevoie ca să își construiască cuibul.
Mai întâi ei vor ocoli obstacolele de pe traseu (ouăle rândunicii) și vor
lua o crenguță, vor mearge în echilibru pe un plan ridicat (mers pe
băncuță-podul suspendat din tărâmul fermecat) pentru a lua cea de-a
doua crenguță, iar la final vor sari peste două bălți pentru a obține ultima
crenguță. După ce copilul a adunat cele trei crenguțe, le așază în
coșulețul de la finalul traseului aplicativ și trece la finalul șirului.

22
REVENIREA ORGANISMULUI DUPA EFORT
După ce au ajutat-o pe Rândunică să obțină crenguțele de care mai
avea nevoie pentru construirea cuibului său, vor juca jocul linistitor
„Zboară rândunică dragă!”
Când jocul va lua sfârșit, copiii pornesc în șir indian spre sala de
grupă unde vor primi ecusoane cu rândunele și vor juca jocul distractiv
„Rândunică, mută-ți cuibul!” (ALAII):

7. Evaluarea Se vor reactualiza informaţiile descoperite în cadrul temei urmărite pe Conversația Frontal
activității parcursul zilei. Explicația individual
ALA 1: - Științe: „Ajută rândunica!” („-Ce a trebuit să facem pentru a
ajuta rândunica?”)
- Artă: ,,Așază pene pe mine ca să-mi fie cald și bine” („-Ce
materiale am folosit pentru realizarea acestei activități?”)
- Joc de masă: „X și O” („-Ce imagini au fost pe tabla de x și
o?”)
DLC : „- Cum s-a numit povestea pe care ați ascultat-o azi?”
DPM: „- Cum ați ajutat-o pe Rândunică? De ce a avut ea nevoie de
ajutorul vostru?”
ALAII : „- Cum se numește jocul pe care Rândunica l-a pregătit

23
pentru voi la finalul zilei?”
Educatoarea apreciază activitatea preșcolarilor de pe tot parcursul
zilei și comportamentul acestora, evidențiind răspunsurile corecte și
comportamentele pozitive

8. Încheierea Se fac aprecieri generale și individuale legate de activitate și de Conversația Frontal Aprecieri
activității modul în care au participat preșcolarii, este apreciat modul în care au Explicația verbale

cooperat, gradul în care au fost activi în cadrul activității. Educatoarea asupra


activității
va face o sinteză cu privire la activitățile care au fost desfășurate
spunându-le copiilor că au ajuns la finalul hărții și că este momentul să
Evaluare
deschidă comoara. Înăuntrul acesteia se află stimulentele. Preșcolarii vor
finală
primi câte o pasăre colorată.

ANEXA 1: Scrisoarea rândunicii

24
Dragi copii,

Eu mă numesc Rândunica. Am fost o fetiţă cuminte şi ascultătoare, însă, sunt tare obosită şi mai ales sunt foarte, foarte tristă şi
supărată pentru că o vrăjitoare cu inimă rea m-a transformat în rândunică. Zilele trecute în timp ce mă bucuram de vremea călduroasă
și zburam în lung și lat, am observat clasa voastră frumoasă care mi-a atras atenția . Mai multe zile la rând v-am urmărit de la fereastra
clasei voaste și am observat câte lucruri frumoase şi interesante ştiţi să faceţi. Chiar v-am auzit cât de frumos vorbiţi despre primăvară și
despre păsările călătoare, aşa că m-am gândit să încerc să devin prietena voastră şi să vă învăţ cât mai multe lucruri despre mine și
prietenele mele. Sper să vreţi şi voi acest lucru.
Eu v-am trimis în plic mai multe sarcini pe care le ve-ți descoperipe parcursul zilei și o hartă cu traseul până la comoară. Cu ajutorul
vostru, după finalizarea fiecărei sarcini eu voi inainta pe hartă până când voi ajunge la finalul traseului, moment în care puteți deschide
cufărul în care se află recompensele voastre. Și încă ceva... cat timp am stat în țările calde mi-am făcut un nou prieten care nu a văzut
niciodată o grădiniță de copii și a dorit să privească, azi, activitățile voastre. Pe el îl cheamă Papagalul Rico, sper să îl primiți deoarece
este pe drum și va ajunge în curând.
Succes, dragi copii. Eu o să vă privesc de la fereastră şi o să vă ascult cu mare atenţie!
Cine ştie, poate chiar ne vom întâlni într-o zi.
Vă mulţumesc că m-aţi ascultat şi aştept şi eu scrisoarea voastră.

Semnat: Rândunica
SARCINA I- În primul rând v-am pregătit sarcini pentru cele trei centre de interes: Artă, Științe și Joc de masă. O să o rog pe doamna
educatoare să vă explice ce aveti de făcut pentru fiecare dintre ele
- Artă: „Așază pene pe mine ca să-mi fie cald si bine!”-lipire (lipire minim 5 pene pe rândunică)

25
- Joc de masă: „Cuiburile și ouăle”-(adaptare după jocul „X și O”)
- Științe: „Ajută rândunica!”- labirint

SARCINA 2- Pentru că ați finalizat cu succes prima sarcină și ați ascultat-o pe doamna educatoare vă invit să ascultati povestea mea. Vă rog să
fiti atent deoarece la finalul acesteia aș fi foarte bucuroasă să văd că mi-ați reținut povestea!

SARCINA3- Fiincă ați fost copiii ascultători, eu m-am gândit că v-ar plăcea să faceți putina miscare. Așa că pentru a finaliza această sarcina
trebuie să strângeți materiale necesare pentru a-mi construi cuibu. Drumul din tarile calde pana aici a fost destul de lung, asa ca mi-ar prinde
bine mai multe manute de ajutor. Succes!

SARCINA 4- Drept mulțumire v-am pregătit un ultim joc numit „Rândunică, mută-ți cuibul”. Pentru realizarea jocului, ne imaginăm că toți copiii sunt
rândunele și va așezați într-un cerc, imaginându-vă că este cuib, iar când doamna educatoarea va striga „Rândunică, mută-ți cuibul!” voi o să
„zburați” spre alt cuib având grijă să nu fiți două sau mai multe păsări în același cuib. După finalizarea acestui joc, o rog pe doaman
educatoare să vă dea surpriza din cufăr. Succes, copii! Mi-a părut foarte bine că ne-am jucat impreuna azi.

ANEXA 2: „Povestea rândunicii”

26
Într-o ţară depărtată, demult, de mult, trăia o zână tânără şi frumoasă. Ea avea o singură fetiţă, pe care o chema Rândunica. Şi fetiţa era
bună, frumoasă şi cuminte.. Nu departe de castelul zânei, trăia Mama-Pădurii, o babă colţoasă şi urâtă foc. Odată, baba zări pe fetiţă cum alerga
după fluturi, printre nişte flori albe ca zăpada. Şi îndată, cum avea inima veninoasă, puse gând rău asupra ei. A doua zi, pe când Rândunica
se juca voioasă cu fluturaşii, Mama-Pădurii se repezi asupra ei, o luă şi o duse departe, departe. Acolo o prefăcu într-o fetiţă mică cât un deget
şi-i dete drumul în grădină. Biata Rândunica plângea zi şi noapte după mămica ei, dar nimeni nu o auzea. Un vântuleţ uşor, Zefirul, trecu pe
acolo şi i se făcu milă de plânsul fetiţei. O luă pe aripile lui, ca să o ducă acasă la mămica ei. Merse Zefirul, merse mult, zbură zile şi nopţi, dar
acasă la Rândunica nu putu să ajungă. De oboseală, fu nevoit să lase fetiţa într-o grădină. Dar minune! Fetiţa se schimbă acum într-o floricică
albă şi rotunjoară. Era însă tot mâhnită şi plângea mereu. Dumnezeu din cer, care vede şi aude toate, auzi şi plânsul fetiţei şi trimise un înger s-o
întrebe ce vrea.
- De ce plângi, Rândunico ?
- Cum să nu plâng ?! Eram o fetiţă ca toate celelalte şi răutatea unei babe urâte m-a făcut aşa de mică, încât mă pot ascunde sub un
mănunchi de frunze, şi m-a dus departe de mămica mea.
- Şi acum ce dorinţă ai, fetiţo ?- Aş vrea să fiu o păsărică, numai aşa Mama-Pădurii nu m-ar mai ajunge şi aş zbura la mama.
- Facă-se voia ta ! zise îngerul.

27
Atunci, din floricică albă şi rotundă, ieşi o păsărică şi zbură repede ca o săgeată. Chiar şi până azi, rândunica este cea mai ageră păsărică.
Ea zboară fără odihnă. De cum se apropie iarna, această păsărică pleacă spre tări depărtate, peste munţi şi peste mări, iar pe câmpuri se mai

găsesc nişte floricele albe şi fragede, numite „rochiţa-rândunicii”.

Anexa 3: Covorul povestitor

28
29

S-ar putea să vă placă și