Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Grădinița cu P.P. Nr. 5 Sibiu


DATA: 27.09.2022
EDUCATOARE : Pîrcălăboiu Delia-Maria
GRUPA: Mijlocie – Mămăruțele
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: ,,Cine sunt/ suntem?”
TEMA PROIECTULUI TEMATIC: ,,Lumea mea fermecată ”
SUBTEMA: ,,Universul meu – Familia mea ”
TEMA ZILEI: ,, Familia mea ”
DOMENIUL EXPERIENȚIAL: Domeniul estetic și creativ
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Educație muzicală
TIPUL ACTIVITĂȚII: însușire de noi cunoștințe
FORMA DE REALIZARE: predare
SCOPUL ACTIVITĂȚII: Formarea deprinderii de a intona corect, expresiv şi omogen
cântecul, respectând poziţia corectă, tonul şi respiraţia şi de a executa mişcările sugerate
de text.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

O1: Să adopte o conduită optimă pe tot parcursul desfășurării activității;


O2: Să respecte ritmul vioi și pauzele date;
O3: Să rețină cuvintele necunoscute;
O4: Să participe activ la activitate.

STRATEGII DIDACTICE :
a) Metode și procedee: conversația, explicația, observația, problematizarea, exercițiul;
Mijloace de învățământ: laptop, boxa, albinuța;

1
b) Forma de organizare: frontală, pe grupe
umane: 25 de copii, educatoarea
c) Resurse temporale,: 25 – 30 de minute
spațiale: sala de grupă

d) Bibliografie:

o Curriculum pentru educaţie timpurie, MEN, 2019.


o „Laborator preșcolar”. Liliana Ezechil, Mihaela Paisi Lăzărescu, Editura
V, &I.Integral, București, 2006
o „Activitatea integrată în grădiniță”Laurenția Culea, Editura
Publishing House, București, 2008

2
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Etapele Ob Durata Conținutul învățării Strategii de instruire Evaluare


activității op.
Metode și Mijloace de Forme de
procedee învățământ organizare
F G I
1. Moment 1 min Pentru o bună desfășurare a activității, se vor asigura
organizatoric
următoarele condiții:
-aerisirea sălii de grupă;
-aranjarea mobilierului;
-pregătirea materialului didactic necesar desfășurării activității;
2 .Captarea Captarea atenției se va realiza printr-o poveste,, Dragii mei, Evaluarea
atenției 3 min Conversația Albinuța Frontală gradului
astăzi de dimineață, în fața casei mele am găsit această albinuță
de
care avea un cadou pentru noi. Sunteți curioși să aflați ce cadou?! concentra-
O1 re al
Ei bine, ea, ne-a trimis un cântecel pe care să-l învățăm noi astăzi
copiilor
și să-l cântăm și celorlalți prieteni. Sunteți pregătiți? Perfect!’’
3. Anunțarea 2 min Interesul
temei și a Conversația Frontal manifestat
Înainte de a începe, trebuie să stabilim câteva reguli:
obiectivelor de copii
1.Ascultăm indicațiile necesare. pentru
cântec
2.Suntem atenți și încercăm să reținem versurile.
-Cred că deja știți cum se numește cântecelul nostru pe care o să-l
învățăm. Acesta se numește: ,,Familia mea ”.

3
4. Frontal Corectitu-
Desfășurarea 15 min Activitatea de educație muzicală debutează cu exerciții de încălzire dinea
propriu-zisă a interpretăr
a vocii sub pretextul reglării respirației și mobilității corzilor
convorbirii Conversația ii copiilor
vocale: Boxe Individu
O1 -al
,,Haideți să ne ridicăm și să ne imaginăm cum umflăm balonul
Explicația
(inspirăm aer pe nas, eliminăm aerul afară pe guriță), suflăm în
lumânare( de două ori). Cum mirosim noi o floare? (inspirăm și
O2 dăm afară aerul pe guriță). Laptop
Ați auzit vreodată sunetul unui șarpe? Haideți să facem și noi ca el.
Exercițiul
Urmează câteva vocalize: la la la la la la.
Corectitu-
dinea
O să interpretez cântecul în întregime, iar copiii o să asculte cu interpretăr
O3 ii copiilor
atenție.Le voi cere copiilor să interpreteze cu mine cântecul, mai
întâi prima strofă, apoi prima și a doua împreună. Această tehnică
se va repeta până când se va învăța cântecul.
O4

5. Obținerea 5 min Interesul


performanței Obținerea performanței se va realiza printr-un concurs. manifesta
Exercițiul Pe grupe t de copii
Voi împărți copiii în două grupe: grupa băieților și grupa fetelor.
pentru
Fiecare grupă va interpreta câte o strofă din cântecul de astăzi. Boxe interpreta
rea
Copiii sunt apreciați pentru rezultatul obținut.
Problematiza cântecul-
rea ui0

4
7. Încheirea 2 min Se fac aprecieri verbale globale și individuale asupra modului Aprecieri
activității verbale
de implicare al copiilor și asupra răspunsurilor date.
Aplauze

S-ar putea să vă placă și