Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

 Data: 23.11.2022
 Unitatea de învăţământ: Grădiniţa cu Program Prelungit „Ion Creangă”- Slatina, Olt
 Grupa: Mijlocie B
 Practicantă: Lungu Robert
 Educatoare: Oteleanu Mariana
 Profesor îndrumător/coordonator: SULGER Nicolae Marcel
 Profesor metodist: PIȚU Iuliana
 TEMA ANUALĂ DE STUDIU: „Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim”
 TEMA PROIECTULUI: „E toamna ”
 TEMA ZILEI: „Fenomene si caracteristici de toamna”
 TEMA ACTIVITATI:"Gheorghita este bolnav”
 Domeniul experential:”DOS1-EDUCATIE PENTRU SOCIETATE,EDUCATIE SANITARA”
 MIJLOC DE REALIZARE: memorizare
 TIPUL DE ACTIVITATE: dobândire de cunoștințe
 LOCUL DESFĂŞURĂRII ACTIVITĂŢII: Sala de grupă
 SCOPUL ACTIVITĂȚII: Consolidarea cunostintelor privind regulile de igiena personala
 OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
a) Cognitive:
 Să invete versurile poeziei;
 Să retina titlul poeziei
 Să inteleaga regulile de igienta personala
b)Afective:

Să manifeste interes pentru activitate, etc.


b) Psihomotorii:
Să mânuiască în mod corect fișele/instrumentele de scris, etc.

 STRATEGII DIDACTICE:
 Metode și procedee: conversaţia, observația, explicaţia, demonstratia, exercitiul,
 Materiale didactice: planșe ilustrând aspectele celor prezentate, recompense: buline sau steluțe
 Mijloace de învățământ: planșe
 Forma de organizare: Frontal/ individual/ etc.

 DURATA: 25/30 min


 BIBLIOGRAFIE:

 1.MEC: Programe școlare pentru învățământul primar, București 2018


 2. www.didactic.ro
DEMERSUL DIDACTIC

Strategii didactice

Eveniment Ob. Materiale Metode şi Forme de


operațion Activitatea Activitatea procedee organizare Evaluare
instrucțional/ didactic didactice/
ale practicantei preşcolarilor
Dozarea în timp

1. Momentul Se creează Ex:


organizatoric condițiile necesare Observarea
(2 min.) pentru buna sistematică a
desfășurare a imagini comportamen
activității: tului verbal și
nonverbal al
-aerisirea salii;
preșcolarilor;
-pregătirea etc.
materialului
didactic;

- aranjarea
scaunelor sub
formă de semicerc;

Captarea atenției
2. Captarea se face prin
atenţiei prezentarea unei
ghicitori: Conversația

E tare când e uscat, Povestirea


redată prin
Dar, în apă de-a
intrat, imagini

Face spumă și
clăbuc,

Mă gâdilă la năsuc.

(Sapun)

Voi intreba copii ce


alte obiecte de
igiena personala
mai cunosc.
3. Anunţarea temei Se anunță titlul
şi a obiectivelor temei pe care o
operaționale vom
propuse realiza ,,Gheorghit Explicația
a este bolnav "

4. Prezentarea
Povestire
conținutului și
Voi familiariza Asezare
dirijarea Adresez cate o
copii cu
învățării prin intrebare
continutul
abordare
poeziei,voi copiilor legat
integrată
povesti textul
de continutul
explicand
cuvintele textului.
necunoscute.

Recit poezia Explicație

model si voi trece


la invatarea
poeziei de catre
copiii.

In poezie se
invata mai intai
prima strofa,
prima si a doua
strofa, iar la final
o sa numesc 3-4
copii sa o recite in
intregime

Se realizează prin intrebari legate de Imagini Explicația


poezia”Gheorghita este bolnav” reprezentând
5. Asigurarea
diferite
feedback-ului și De ce a facut gheorghita gestul de al
persoane
a retenției pupa pe azorel
făcând
Conversația
De ce este murdar azorel anumite
acțiuni
De ce a lipsit astazi gheorghita de la
gradinita

Exercițiul
6. Evaluarea Se evidentiaza o morala a povestii:
activității
1 Ce este bine?

2 Cum este bine sa procedam după


ce ne am jucat cu animalele?

7. Încheierea Se fac aprecieri generale si


activității individuale asupra modului în care
copiii au răspuns la activitate,precum
și la modul cum aceștia s-au Buline sau
comportat. steluțe că
Conversația
recompense

S-ar putea să vă placă și