Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE ACTIVITATE- învăţămȃnt preșcolar

Unitatea de învăţământ: Grădiniţa, Liceul Pedagogic ,,Nicolae Iorga’’, Botoşani


Data: 10.01.2023
Grupa: Albinuţelor Nivel 1 ( mijlocie)
Profesor învățământ preșcolar: Mandache Mihaela
Profesor metodist : Manolache Cristina
Profesor coordonator al practicii pedagogice :  Manolache Cristina 
Elev practicant :  Lalac Cosmin-Andrei
Tema anuală de studiu : ,, Cȃnd, cum și de ce se întȃmplă?“
Tema proiectului: ,, T.S.I – Tema săptămȃnală independentă
Tema activității: ,, Te rog!”, ,, Bună ziua!” , ,, Mulţumesc”
Tema săptămȃnală: ,, Viscol, ger , joc de ninsoare / Iarna, ce culoare are?”
Mijloc de realizare: lectura educatoarei
Domeniul experenţial : DOS- Domeniul Om și Societate
Tipul de activitate : Consolidarea unor deprinderi de conduita morală
Sarcina didactică: Sa identifice care sunt formulele de adresare politicoasa din povestea,,Aventurile unui fug de nea”.
Durata activităţii : 30 min
Scopul activităţii: Cunoasterea normelor de comportare civilizată si intelegerea necesitatii de a le folosi in societate.
Obiective operaţionale :
La sfârșitul activității, educabilii vor fi capabili :
O1- să explice cand si unde se folosesc formulele de politete( cand saluti, ceri sau primesti)
O2 – să identifice fragmente din poveste referitoare la reguli de comportare.
O3- să utilizeze formulele de politete si salut specifice.

Strategia didactică: inductiv-deductivă


● metode şi procedee didactice : conversaţia , explicaţia, demonstraţia, povestirea, expunerea.
● mijloace didactice: planse ilustrand imagini sugestive, bulgăre din polistiren, fulgi in diferite forme, stikere, cufarul magic.
● forme de organizare a activităţii educabililor : individual, frontal
● forme si strategii de evaluare: aprecierea verbală , observaţia sistematică
Desfășurarea activităţii instructiv-educative
Nr. Secvenţele Ob. Conţinutul instructiv-educativ Activitatea Strategia didactică Evaluare
activităţii copiilor
Crt Op. Metode Materiale Forme Timp
.
şi didactice de
procedee organizare
1. Organizare • Asigurarea climatului optim de - Copiii se Conversaţia Frontal 2 Observaţia
a spaţiului ordine și disciplină, necesar pregătesc introductivă minute
sistematică
educaţional desfășurării activității. pentru
activitate.

2. Captarea ● Li se va capta atentia - Copiii sunt Povestirea -cufar Frontal 2 Observaţia


atentiei prescolarilor printr-o atenti si minute
Conversaţia sistematică
istorisire a unui eveniment recunosc
petrecut in drum spre supriza aflata
gradiniţă: ,, M-am intalnit cu in cufăr.
Crăiasa Zăpezii care m-a
rugat sa deschidem acest
cufar( in care se vor afla
fulgi de diferite marimi si
forme ce vor fi oferite
prescolarilor la finalul
activitatii). Dupa acest
moment, vom porni in
calatoria fulgului de nea.
3. Anunţarea Explicatia Frontal 4 Observaţia
temei și a
obiectivelor - Se prezintă pe înțelesul - Copiii sunt minute sistematică
preșcolarilor titlul și obiectivele atenți și
propuse: ,,Astăzi vom citi receptează
povestea: ,, Aventurile unui tema anunțată.
fulg de nea “si vom afla lucruri
foarte interesante despre acesta.
4. Dirijarea O1 - Copiii vor fi așezați în - Copii sunt Explicatia - Planse cu Frontal 10 Observaţia
învăţării semicerc. Povestea va fi citită atenti la imagini minute
sistematică
cu intonatie , raspectand semnele poveste si se sugestive
de punctuatie si pauzele. Pe pregatesc sa pentru
parcursul lecturii , vor fi raspunda la poveste
evidențiate și explicate cuvintele intrebarile
noi. ( pulbere= praf, pudră) , adresate. Demonstratia
diabolic= demonic, rautacios), a
încumeta = a cuteza, a îndrăznii).
Se evidentiaza din continutul - Cufar
povestii faptul ca personajele au
O2 un comportament si vocabular
civilizat( ,, Ati observat ca Exercițiul
Fulgul de nea se adreseaza intr- - Bulgare
un mod civilizat Printului de
Fermecat si Eroului?” iar copiii polistiren
vor incerca sa redea formulele de
adresare poticioasa-Buna,
Multumim, Te rog). ,,-Daca ati Lectura
fost atenti, veti putea raspunde educatoarei
corect la unele intrebari pe care
fulgul de nea le-a pregatit pentru
voi!” ( Copilul care prinde
O3 bulgarele va raspunde la Conversatia
intrebarile fulgului de nea.) euristica( folo
sirea
imaginilor)
5. Obtinerea - După ce au raspuns laintrebari, - Acestia Conversatia Individual 5 min Aprecierea
performant se fac aprecieri verbale și îi raspund la verbala
ei O1 înștiințăm că mai au o singură intrebarea
sarcină de rezolvat. Pentru adresata
obținerea performanței, va fi
adresata intrebarea: ,, Ce
formule de politete a folosit
O2 Fulgul de nea in aventurile sale”.
6. Încheierea - Se fac aprecieri verbale asupra - Primesc Aprecieri Fulgi de Frontal 2 Aprecierea
activităţii modului în care s-a desfășurat recompense în verbale nea minute verbală
activitatea și fiecare elev va fi funcție de Stimulente
chemat în față pentru a îi oferi activitatea lor.
un fulg de nea din cufarul magic.

S-ar putea să vă placă și