Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învăţământ:
Propunător:
Data: 10.03.2021
Nivelul: I
Grupa:Mijlocie „Fluturașii ”
Tema anuală de studiu:“ Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?
Proiect tematic: „Zâna Primăvară”
Tema săptămănii: Mama, te iubesc!”
Tema activității:„Inimioare pentru mama”
Domeniul experiențial: Limbă și Comunicare (DLC)
Categoria de activitate: Educarea limbajului;
Subiectul activității: „ Inimioare, inimioare”
Mijloc de realizare: Lectura educatoarei;
Tipul activității: Activitate de predare – învățare ;
Dimensiuni ale dezvoltării:
C1. Curiozitate, interes și inițiativă în învățare;
C2. Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități) ;
D1. Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute;

1
D2. Mesaje orale în diverse situaţii de comunicare;
Comportamente vizate:
C1.1. Manifestă curiozitate și interes pentru experimentarea și învățarea în situații noi;
C2.1. Realizează sarcinile de lucru cu consecvență și perseverență;
D1.1. Exersează, cu sprijin, ascultarea activă a unui mesaj, în vederea înțelegerii și receptării lui (comunicare receptivă);
D2.1. Demonstrează capacitate de comunicare clară a unor idei, nevoi, curiozități, acțiuni, emoții proprii (comunicare expresivă);

Scopul activității: Familiarizarea copiilor cu noile conținuturi subsumate textului, formarea deprinderii de a asculta cu atenţie o poveste și
valorificarea unei exprimări verbale corecte din punct de vedere gramatical.

Obiective operaţionale:
O1 – să audieze cu atenţie textul reținând titlul lecturii;
O2 – să redea, în ordine cronologică, succesiunea evenimentelor;
O3 – să denumească personajul principal al poveștii;
O4– să rețină personajele, în funcție de acțiunile săvârșite;
O5 - să se exprime corect în propoziții și fraze scurte realizând acordul subiect – predicat.

Strategia didactică:

 Metode şi procedee: conversația, explicația, exercițiul, metoda Cubului ;


 Mijloace de învățământ: cutia cu surprize, inimioare din polistiren însoțite de imaginile din poveste, cub colorat cu întrebări;
 Formă de organizare: frontal,individual;

2
Resurse:

 Umane:24 de preșcolari și educatoarea;


 Temporale:20-25minute;
 Spațiale: sala de grupă;
 Bibliografie:
 Curriculum pentu educație timpurie, M.E.N. ,2019
 Antonovici, Ş., Mitu, F, (2005), Metodica activitãţilor de educare a limbajului, Ediţia a-2-a revizuitã, Editura Humanitas Educaţional,
Bucureşti;
 Hobjilã, A., (2008), Elemente de didacticã a activitãţilor de educare a limbajului (etapa preşcolaritãţii), Institutul European, Iaşi.
 Suport pentru explicitarea și înțelegerea unor concepte și instrumente cu care operează curriculumul pentru educație timpurie,2019

3
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

4
Strategii didactice

Nr. Etapele Ob Metode Mijloace Formă Evaluare


crt.
activității op. și de de
Conţinutul instructiv – educativ
procedee învățământ organiza
re

Observarea
1. Momentul Se asigură condiţiile necesare bunei Frontal
comportamen-
organizatoric desfăşurări a activității. Se pregătesc
tului nonverbal
materialele necesare.
(1 min)
Copiii se aşază pe covor, în semicerc.

Captarea Captarea atenției se va realiza cu ajutorul Verificarea


2. Conversația Bilet Frontal
Atenției măgărușului Aiurel, care a venit în vizită la deprinderii de a
(2min) fluturași cu o cutie sub formă de inimoară. Explicația Cutia
asculta
Deschizând cutia găsesc un bilet pe care Măgărușul explicația
scrie: de pluș educatoarei;
„ Pentru a putea descoperi ce se află în Aiurel
cutie,trebuie să răspundeți la următoarea
ghicitoare :
„Ne iubeste,ne rasfata, Zi de zi ne da povață
Desigur,v-ati dat seama, Nu e alta decat...„
(Mama)

3. Anunțarea După ce au dat răspunsul la ghicitoare, am Deprinderea de


temei și a descoperit că este și o scrisoare a fi atenţi la
5 Explicația Scrisoare Frontal
obiectivelor „Dragi fluturași, eu sunt mai timid , așa explicaţii
(2 min) v-am scris și un bilețel , în care vreau să vă şi de a recepta
Anexa nr. 1

INIMIOARE, INIMIOARE !
de Sarina Cassvan

(repovestită de Maria Muscalu și Mihai Muscalu)

Pe o stradă dintr-un oraș, își vindea dulciurile un oarecare vânzător care striga din când în când “Inimioare! Cine mai cumpără
inimioare de turtă dulce? Cu luleaua în colțul gurii și cu pălăria mare cât roata carului, el servea și îi poftea pe trecători să cumpere din
produsele lui.
Într-o zi, se apropia de ghereta negustorului un băiețaș care ceru o inimioară din turtă dulce pentru mama sa care era bolnavă la
inimioară. El îl întreba pe negustor cât cere pe inimioară, iar acesta îi spuse că trebuie să plătească cinci lei. Cu tristețe în glas, copilul îi spuse
că nu are decât doi lei. Vânzătorul, văzându-se că se întristează, îl întrebă ce face cu ea, iar băiatul spuse că vrea s-o ia pentru mama sa care
era bolnavă la inimă. Pănă la urmă, îi dădu copilului turta dulce fără nici un ban, acesta mulțumi și se duse într-o clipă la mama sa. Îi spuse
fericit că i-a adus o altă inimă, mai bună, ca să o înlocuiască pe cea bolnavă și să se facă sănătoasă. La început, mama nu înțelesese ce voia să
spună copilul, dar, văzând inimioara de turtă dulce, îl luă în brațe și-l sărută, apoi îi mulțumi și îi spuse că este un băiețel bun. Îl întrebă de ce
trebuie s-o înlocuiască pe cealaltă.
Copilul îi răspunse că auzise în casă spunându-se că este bolnavă la inimioară și poate acesta o va face sănătoasă. Mama aprobă
spusele copilului și îi spuse că inima omului nu poate fi schimbată, dar se va face bine dacă va mânca el inimioara din turtă dulce. Copilul nu
vru să se atingă de inimioară, dar ca să-l facă să mănânce, mama o rupse în două și-i dădu copilului o parte.
Cu timpul, femeia se făcea mai sănătoasă, doctorii îi spuse ca poate să iasă din casă și se duse cu băiețelul la vânzătorul de turtă dulce.

6
Copilul i-o prezentă pe mama sa, care-i mulțumi pentru turta dulce pe care i-a dat-o și care a făcut-o sănătoasă.Vânzătorul nu își mai
aduse aminte de întămplare, dar mama băiatului îi povesti în câteva cuvinte că fuseseră bolnavă, că într-o zi copilul i-a adus o inimioară de
turtă dulce ca s-o înlocuiască pe cea bolnavă și că a venit să-i mulțumească pentru fapta lui.
Negustorul își aduse aminte de întâmplare și îl lăudă și el pe copil pentru inima lui bună.
Mama și fiul plecară mai departe bucurosi.
Copilul păși mândru lângă mama lui, care era frumoasă, tânără și sănătoasă, iar mama era fericită ca are un copil cu o inimă atât de
bună.

7
Anexa nr. 2

8
9
10

S-ar putea să vă placă și