Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învăţământ: Școala Gimnazială Alexandru Aldea Voievod Alexeni


Clasa: Pregătitoare
Data: 18.03.2024
Profesor: Filip Ionela
Aria curriculară: Consiliere si orientare
Disciplina: Dezvoltare personală
Unitatea de învăţare: Povești de primăvară
Subiectul lecţiei: Interacțiuni simple cu obiecte familiare-plante, animale, persoane; Cum îngrijim plantele?
Tipul lecţiei: dobândire de noi cunoștințe
Forma de realizare: activitate integrată
Discipline integrate: Comunicare în limba română, Arte vizuale şi abilităţi practice, Muzică şi mişcare
Scopul lecţiei: Dobândirea de către elevi a unor cunoştinţe referitoare la plante, factorii de mediu necesari pentru a trăi şi modalitătile de
îngrijire ale acestora
Competenţe specifice vizate:
DP:
2.3. Explorarea caracteristicilor fiinţelor şi obiectelor preferate şi a interacţiunii simple cu acestea;
3.3. Identificarea hobby-urilor, jocurilor şi activităţilor preferate
CLR:
2.4 Exprimarea propriilor idei în contexte cunoscute manifestând interes pentru comunicare.
MM:
2.1. Cântarea în colectiv a cântecelor, asociind cu mişcarea sugerată de text;
Obiective operaţionale:
OC1 – să descopere nevoile de bază ale plantei pe baza materialelor expuse;
OC2 – să recunoască comportamentele pozitive și negative ale oamenilor față de plante ;
OC3 - să aprecieze valoarea de adevăr a unui enunţ ;
Strategii didactice:
Metode şi procedee didactice: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, brainstorming, jocul didactic, munca independentă;
Mijloace de învăţământ: laptop, videoproiector, plante în ghiveci, creioane colorate, Caiet de creație nr.3 “O călătorie distractivă prin clasa
pregătitoare”, aplicația Wordwall
Forme de organizare: frontal, individual
Forme şi tehnici de evaluare: observarea sistematică, aprecieri verbale, evaluare orală, probă practică, autoevaluarea
Resurse: - temporale: 45 min.
- umane: 15 elevi

Bibliografie:
-
- Dumitru Alexandrina, Dumitru Viorel-George (2009). Activităţi transdisciplinare pentru grădiniţă şi ciclul primar – jocuri didactice,
Piteşti: Editura Paralela 45
- Grigore Adina, Ipate-Toma Cristina, Neagoe Ioana, Negriţoiu Claudia, Anghel Augustina, Ionică Nicoleta-Sonia, Nicolescu Maria-
Magdalena (2014). Ghidul cadrului didactic: clasa pregătitoare, Costeşti: Editura Ars Libri
- FPSE – Universitatea din Bucureşti (2012). Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru formarea competenţelor cheie la
şcolarii mici – Program de formare continuă de tip „blended learning” pentru cadrele didactice din învăţământul primar – Suport de
curs
- FPSE – Universitatea din Bucureşti (2014). Abilitarea curriculară a cadrelor didactice din învăţământul primar pentru clasa
pregătitoare - Program de formare continuă pentru cadrele didactice din învăţământul primar – Suport de curs
Desfăşurarea activităţii

Nr. Etapele Resurse Ob. Conţinut instructiv-educativ STRATEGII DIDACTICE Evaluare


crt. lecţiei tempo-
rale Op.
Metode şi Mijloace de Forme de
procedee învaţare organizare
1. Moment 2 min. Pregătirea materialelor necesare pentru buna Conversaţia Caietul de Frontal Observarea
organizatoric desfășurarea a lecției. creație nr. 3 sistematică a
Asigurarea unui climat educațional favorabil. “O călătorie comporta-
distractivă mentului
prin clasa
pregătitoare”
2. Captarea 5 min . Vom discuta despre schimbările petrecute în Conversaţia https:// Frontal Observarea
atenţiei natură în anotimpul primăvara, activități ale www.youtube sistematică
oamenilor. .com/watch?
Se propune cântecul “Copăcelul’’ v=Ro87EVjlm
Qk

Laptop
Videoroiecto
r
3. Anunţarea 2 min. Anunț elevii că astăzi la ora de dezvoltare Frontal
temei şi a personală vom discuta despre ceea ce trebuie să Explicaţia
obiectivelor facem pentru a îngriji plantele.
operaţionale
propuse
4. Dirijarea 15 min. Se adresează întrebări referitoare la mesajul Observarea
învăţării OC1 cântecului audiat: Laptop sistematică
- Despre ce este vorba în acest cântec? Conversaţia Videoroiecto Frontal
- Când a înflorit copăcelul?
r
- Cine l-a ajutat să înflorească?
- Ce a făcut copilul pentru a ajuta Aprecieri
copăcelul? verbale
- Cum a răsplătit copăcelul copilul care l-a
îngrijit?
Se cere copiilor să deschidă caietul de creație
nr. 3 ,să observe cu atenție imaginile și să le Explicaţia Individual Observarea
marcheze pe acelea care arată acțiuni de îngrijire Aplicația “O sistematică
a plantelor. Se verifică frontal modul în care călătorie
elevii au rezolvat sarcina de lucru. distractivă Frontal
Munca prin clasa
independentă pregătitoare”
Aprecieri
Frontal verbale

Caietul de
creație nr. 3
Elevii vor alcătui propoziții după imagini și
vor enumera alte lucrări care se fac primăvara în Conversaţia “O călătorie
grădină. distractivă
Elevii sunt solicitați să ajute personajul din prin clasa
povestea ,,În grădină,, să înțeleagă de ce are pregătitoare”
nevoie o plantă pentru a se dezvolta .

5. Obţinerea 10 min. OC1 Se cere elevilor să identifice diferenţele dintre Frontal Observarea
performanţei cele două plante aflate în ghivecele de pe Conversaţia Ghivece cu sistematică
OC2 catedră. Se adresează întrebări: flori
- De ce s-a uscat planta ?
- Care sunt nevoile unei plante? Evaluare
- Unde aşezăm planta în clasă? De ce? Problematizarea Individual orală
- Ce înseamnă cuvântul “grijă” faţă de
plante?
- Cum îngrijiţi voi o plantă?
- Dacă ați fi o plantă, ce v-ați dori să fiți ? Probă
Elevii sunt anunțați că vor primi ghivece în Conversaţia Ghivece, Frontal practică
care vor semăna semințe de flori. Sarcina lor va semințe de Individual Aprecieri
fi să îngrijească plantele, punând în aplicare flori, pământ globale şi
informațiile dobândite în lecția de astăzi. individuale
6. Activitate 5 min. OC3 Elevii sunt anunțați că în minutele următoare https://
recreativă se vor juca la tablă, cu ajutorul aplicației Joc didactic wordwall.net Frontal Aprecieri
Wordwall. /ro/ verbale
resource/
6454749/
atitudinea-fa
%C8%9B
%C4%83-de-
plante-
%C8%99i-
animale
7. Încheierea 2 min. Apreciez activitatea elevilor, oferindu-le câte Conversaţia Ecusoane cu Frontal Aprecieri
activităţii o floricică. floricele globale şi
Se cântă cântecul “Copăcelul”. individuale
ANEXA 1

Fetiţa cu părul auriu şi fundiţe desprinse din cer


de Nicola Alina

O picatură de cer căzu pe pământ şi răsări o floricică albastră, albastră – ca marea. Soarele o încălzea, o mângâia. Floricica era fericită.
De la un timp i se facu sete şi aştepta nerăbdătoare ploaia, dar cerul rămânea limpede. Biata floricică se sufoca de arşită.
- Mi-e sete! şoptea ea suratelor sale.
O auzi soarele şi fiindcă nu-şi putea stăpâni razele, îl rugă pe nouraşul alb să meargă la floarea aproape ofilită să o stropească cu câteva picături de
ploaie.
- Nu pot, dragul meu prieten, eu nu sunt un nor de ploaie, misiunea mea este să aduc un pic de umbră, atât.
Fraţiorii cenuşii sunt stăpânii ploii.
Spre seara, nu departe de floricica albastră, câţiva copii se jucau cu apă. Ce mai ţipete, ce veselie! Dintr-un colţ, ca un ecou stins se auzea:
- Mi-e sete, tare sete! Şoptea la nesfârşit floricica albastră.
Brusc, o fetiţă se opri din joacă.
- Linişte! strigă ea. Aţi auzit? Cineva plânge ca îi este sete.
- Lasa poveştile! O sfătui un baieţel. Să ne continuam jocul!
- Priviţi! alergă fetiţa spre floare. I s-au uscat petalele de sete! Noi irosim apa pentru joacă!
Fetita reveni şi udă toate floricele. Vazând-o atât de harnică, de bună la inimă, cerul îi dărui o pereche de fundiţe albastre.
O raza de soare, mulţumită de fapta sa îi mângâie obrajii spunându-i:
- De acum esti Aura, prietena mea, fetiţa cu părul auriu şi fundiţe desprinse din cer!
Dupa o lună, două, în grădina Aurei era mare agitaţie.
Petuniile, daliile, tufănelele tremurau de frig.
- Ce ne facem, suratelor? Noiembrie ne-a înnegrit hainele de brumă! Soarele, prietenul nostru nu ne mai alintă cu razele sale.
O crizantemă mândră, în costumul său încreţit striga în gura mare:
- Staţi liniştite! Aura ne va salva! Stropitoarea ei colorată ne va da un strop de viaţă! În curând vom putea dansa cu fluturaşii şi albinuţele!
Preocupat să spulbere frunzele unui măr, vântul murmura încruntat:
- Ce naive sunteţi! Toamna e pe sfârşite şi voi tot speraţi la vremea frumoasă de vară!
Zadarnic a încercat Aura să readucă la viaţă florile. Bruma cazută le-a distrus petalele cusute cu grijă de vara cea calduroasă.
Lângă floricica tristă, un bob de fasole căzut din coşul bunicii se întreabă:
- De ce oare este tristă, vecina mea, margareta? Doar Aura a facut o faptă bună!
Un dovleac surprins dezlegă misterul:
- Nu va agitaţi! La primăvară din seminţele voastre vor creşte noi plăntuţe! Veţi avea o familie numeroasă!
- Tu, bobule rătăcit, ai avut mare noroc ca n-ai ajuns în bucătărie! îi şopteşte la ureche dovleacul.
Un vânt rece pune stăpânire pe întreaga grădină, anunţând ca iarna va sosi cât de curând.

S-ar putea să vă placă și