Sunteți pe pagina 1din 5

COLEGIUL NAȚIONAL „SPIRU HARET” TG-JIU

GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT ,,MIHAI EMINESCU” TG – JIU

PROIECT DIDACTIC

Profesor pentru învățământul preșcolar: Bîzdoacă Ana-Maria


Profesor metodist: Croitoru Simona
Profesor coordonator: Crudu Gabriela
Propunător: Becheru Marian-Cătălin
PROIECT DE ACTIVITATE

DATA: 10/02/2022
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Grădinița cu Program Prelungit ,,Mihai Eminescu” Tg-Jiu
GRUPA: Mică ”A” - ,,Piticii”
TEMA DE STUDIU ANUALĂ: „Când, cum și de ce se întâmplă?”
TEMA PROIECTULUI TEMATIC: „Viețuitoarele Pământului”
TEMA SĂPTĂMÂNALĂ: ,,Dinozauri sau balauri?”
DOMENIUL EXPERIENȚIAL: Domeniul Om și Societate
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activitate practică
TEMA ACTIVITĂȚII: „Dinozauri”
TIPUL ACTIVITĂŢII: Consolidare de priceperi și deprinderi
MIJLOC DE REALIZARE: Îndoire și lipire
SCOPUL ACTIVITĂȚII:
∞ Consolidarea unor abilități practice specifice nivelului de dezvoltare motrică și
cultivarea respectului faţă de muncă şi faţă de rezultatele acesteia.
∞ Consolidarea deprinderilor practice - îndoirea şi utilizarea vocabularului specific.
∞ Consolidarea cunoştinţelor despre materiale şi caracteristicile lor, precum şi despre
tehnici de lucru necesare prelucrării acestora în scopul realizării unor produse
simple.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
a) COGNITIVE
→ să denumească și să utilizeze materialele de lucru necesare realizării unor
produse simple – dinozaur;
→ să verbalizează acţiunile specifice întreprinse, folosind un limbaj adecvat;
→ să fie capabil să realizeze produse gospodărești din viaţa cotidiană,
valorificând deprinderile de lucru însușite: îndoire și lipire
b) AFECTIVE
→ să manifeste stabilitate şi perseverenţă în activitate;
→ să fie capabili să trăiască emoții în funcție de conținutul prezentat;
→ să se implice activ în activitate.
c)PSIHOMOTORII
⇰ să adopte o poziție corectă la măsuțe;
⇰ să respecte indicațiile tehnice de îndoire și lipire;
⇰ să execute exercițiile de încălzire a mușchilor mâinii.
STRATEGIA DIDACTICĂ:
a) METODE ŞI PROCEDEE: conversația, observația, explicația, demonstrația, exercițiul, turul
galeriei.
b) MIJLOACE DIDACTICE: dinozaurul ,,Dino”, planșa model, planșe, lipici, servețele, lucrările
copiilor.
c) FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual.
d) FORME ȘI TEHNICI DE EVALUARE: formativă prin observarea sistematică a
comportamentului copiilor, conversația de verificare, practică, aprecieri, analiza produselor.

DURATA: 15 minute
LOC DE DESFĂȘURARE: sala de grupă
BIBLIOGRAFIE:
❖ Glava, A., „Introducere în pedagogia preşcolară”, Editura Dacia, Cluj-Napoca, 2002;
❖ Maria Petricică, Maria Petre, ,,Metodica predării activităților manuale în grădinița de
copii”, Ed. Didactica și Pedagogică, București, 1977;
❖ https://www.didactic.ro/
ETAPELE ACTIVITĂȚII CONȚINUTUL ȘTIINȚIFIC STRATEGIA DIDACTICĂ EVALUAREA
METODE ȘI MIJLOACE FORMA DE
PROCEDEE DIDACTICE ORGANIZARE

1. MOMENT Se asigură condițiile optime desfășurării activității:


ORGANIZATORIC • aerisirea sălii de grupă;
• aranjarea mobilierului;
• aranjarea materialului didactic necesar
desfășurării activității.
2. CAPTAREA ATENȚIEI Se realizează cu ajutorul unei marionete, dinozaurul Conversația Dinozaurul Frontală Observarea
Dino. ,,Dino” capacității de
concentrare și a
interesului
3. ENUNȚAREA TEMEI ȘI Preșcolarii vor fi anunțați că în cadrul activității de Conversația Frontală Observarea
A OBIECTIVELOR astăzi, urmează să îndoaie și să lipească comportamentului
,,Dinozaurul”. nonverbal al
copiilor
4. DIRIJAREA ÎNVĂȚĂRII Copiii sunt antrenaţi în intuirea materialului Conversația Planșa model Frontală Observarea
didactic. Observația comportamentului
Se va prezenta planșa model. Explicația Planșe copiilor
Se va explica tehnica de lucru: se îndoaie pagina, Demonstrația
urmărind punctele, apoi se lipește capul Exercițiul Lipici Proba practică
dinozaurului.
Se vor executa exerciții pentru încălzirea mușchilor Formativă
mâinii.
,,Palmele eu le-am deschis, Șervețele
Pumnișorii i-am închis,
Iar apoi îi răsucesc
Și pe masa ciocănesc.
Degetele le întind
La pian cu ele cânt
Ploaia o aud cântând.”
Se va da semnalul de începere a lucrului. Se vor da Individuală
indicații individuale și colective, dacă este cazul. Exercițiul Observarea
Activitatea se va desfășura pe un fond muzical. modului de
Fiecare copil o să îndoaie și lipească dinozaurul. executarea a
tehnicilor de lucru:
îndoire, lipire

6. OBȚINEREA Voi cere unui copil să explice modul în care am Conversația Lucrările Frontală Conversația de
PERFORMANȚEI ȘI îndoit și lipit dinozaurul. Aprecierea rezultatelor se Turul copiilor verificare
ASIGURAREA va face prin metoda ,,Turul galeriei” : pe rând, 2-3 galeriei Individuală
FEEDBACK-ULUI copii vor alege lucrarea care le-a plăcut și cor motiva Analiza produselor
alegerea, avându-se în vedere următoarele criterii:
respectarea tehnicilor de lucru, îndemânare și
finalizarea lucrărilor.
7. ÎNCHEIEREA Se va aprecia munca copiilor, evidențiind Conversația Frontală Aprecieri verbale
ACTIVITĂȚII corectitudinea executării.

S-ar putea să vă placă și