Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

Data:25.05.2023
Unitatea de învățământ: Grădinița cu P.P. Girotondo
Grupa: mică, Steluțele/Nivel I
Educatoare: Samoilă Anca
Tema anuală de studiu : “Cum este, a fost si va fii aici pe Pamant?”
Tema săptămânii: “O lume dispărută- Dinozaurii”
Tema zilei: “In lumea dinozaurilor”
Tipul de activitate: Mixt
Forma de realizare: Activitate integrată(ADP+ALA1+ADE- DȘ+ALA2)
ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂȚII INTEGRATE:
ADP:Întâlnirea de dimineață: “Bun venit în lumea dinozaurilor! Bun venit la grădiniță!”- salutul, prezența, calendarul naturii, noutatea zilei.
Tranziții:Detectivii- joc distractiv
Activitati liber alese (ALA)
ALA1:
Sectorul 1 : Biblioteca
Subiectul activitatii: “Citim imagini cu si despre dinozauri”
Mijloc de realizare: Vizionare planse, imagini cu si despre dinozauri
Obiective operationale:
- să ,,citească” succesiuni de imagini ,alcătuind o naraţiune pe baza lor;

Metode si procedee: explicația, conversația.


Desfășurarea activității: Copiii observă planșele si imaginile cu dinozaurii .
Evaluarea activitatii: Corectitudinea exprimarii de catre copii.
Sectorul 2 : Știință
Subiectul activitatii: “Caută intrusul” (asemănări si diferențe)
Mijloc de realizare: Fișă de lucru.
Obiective operationale
- să selecteze obiecte de aceeaşi formă/mărime;
- să compare grupe de obiecte prin punerea în corespondenţă;
Material didactic: fise de lucru, culori si creioane.
Metode si procedee: explicatia, conversatia si exercitiul.
Desfășurarea activității: Copilul primeste fișă pentru identificarea asemănărilor si diferențelor din imagine.
Evaluarea activiățtii: Corectitudinea afirmațiilor si a răspunsurilor date de copiii.

Activitati pe domenii experientiale (ADE)


Domeniul experiențial : DȘ
Categoria de activitate: Activitate Matematica
Subiectul Activitatii : “In lumea dinozaurilor” .
Mijloc de realizare: Fișă de lucru; exerciții cu material individual.
Forma de organizare: Frontală/individuală.
Obiective Operationale:
O1 - Să constituie mulţimi de elemente utilizând criteriul forma;
O2 - Să formeze, prin punere în perechi mulţimi cu ,,tot atâtea’’, ,,mai multe’’, ,,mai puţine’’ elemente;
O4 - Să raporteze numărul la cantitate şi invers, verbalizând corect acţiunea efectuată;
O5 - Să numere conştient (prin gest de încercuire), mulţimimea nou formata;
O6 - Să constituie independent mulţimi cu 3 elemente;
Strategii didactice:
a) Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, învăţarea prin
descoperire, observaţia
b) Mijloace de învăţământ: planșă cu 3 dinozauri, si cifra 3 pentru fiecare copil cu jetoane, fişe de muncă independentă
c) Forme de organizare a activităţii: frontală, individuală, pe grupuri
Biblografie:
1.Curriculum pentru învăţământul preşcolar, MECT-2019.
2.Caietul profesional al Educatoarei/Editura Omfal Esenţial /2006.
3.Ghid pentru proiecte didactice, Editura Didactică, 2008.
4.Învăţământul primar şi preşcolar 3-4, Editura Arlequin/2012.
5. Metodica Activităţilor de educare a limbajului în învăţământul preşcolar-Seria didactica-Humanitas Educaţional, 2005 /Florica Mitu, Ştefania
Antonovici.

SCENARIU DIDACTIC
Activitati de dezvoltare personala (ADP)
Activitatea debuteaza cu intalnirea de dimineata prin intermediul salutului. Copii sunt salutati prin intermediul formulei expresive : “Bun venit
în limea dinozaurilor! Bine aţi venit la grădiniţă! Acum aici este un tărâm magic în care oamenii şi dinozaurii trăiesc împreună.” Pe o
melodie cunoscută, de la stânga la dreapta copii se prezinta. Exemplu ,, Eu sunt T-rex, sunt mare, fioros si nu mi-e frica de nimeni” sau ,,Eu
sunt ....... am aripi şi-mi place să zbor sus în cer, de acolo să privesc lumea dinozaurilor”. Se procedează în acest mod până când toţi copii se
salută. Intâlnirea de dimineață se continuă cu vizionarea unui desen animat – “Dinoland” (povestea unui pui de dinozaur in căutarea părinților
săi). Copiii vor povesti apoi dacă ei vreodată s-au simțit precum puiul de dinozaur, dacă au fost triști sau veseli și de ce.
Voi descoperi impreună cu copiii anotimpul, ziua, starea vremii, din ziua respectiva pentru a completa calendarul naturii cu imaginile
corespunzătoare.

Tranziții: Jocul ,,Detectivii”


Trei copii vor fi detectivi. Ei vor trece pe la fiecare centru de învăţare, vor observa ce materiale noi au apărut şi vor prezenta grupei noutăţile. Dar
tot detectivii vor observa nişte urme ciudate, pe care le investighează şi urmând aceste urme îl vor descoperi pe Dino ,care se ascunde la ei in
grupă. După ce-l descoperă pe Dino, atât copiii cât şi el doresc să se joace împreună.Dino le propune copiilor să petreacă o zi în lumea lui să le
arate copiilor cum se distrează el. Copii vor să se joace cu Dino şi pentru început ei işi aleg un centru unde vor lucra , după care le sunt explicate
de către Dino sarcinile de lucru.
ETAPELE CONȚINUTUL METODE ȘI FORME DE MATERIAL EVALUARE
ACTIVITĂȚII ACTIVITĂȚII PROCEDEE ORGANIZARE DIDACTIC
1.Moment Aerisirea sălii de grupă Conversația Frontal Calendarul Observarea
organizatoric naturii comportamentului
Pregătirea materialului didactic
copiilor
necesar
Evaluare orală

Aranjarea mobilierului pe
grupuri

Copiii manifestă
interes pentru joc
2.Captarea atentiei Captarea atenţiei se va realiza Materialele de
pintr-un joc,,Detectivii” prin lucru
-personajul surpriza Conversaţia Frontal
care copii vor decoperi
materialele de la centrele de
interes şi personjul surpriză care Observarea
se ascunde la ei în grupă, comportamentului
urmărind nişte urme ciudate de copiilor
pe covor. Personajul
surpriză

Observarea
sistematică
3.Anunţarea temei și Personjul surpriză le propune Conversația
a obiectivelor copiilor să petreacă o zi
Frontal
împreună pentru a învăţa cît mai
,, În lumea Intuirea
multe despre dinozauri, despre
Dinozaurilor” materialelor la
lumea în care aceştia au trăit.
Expunerea centrele de interes
4.Prezentarea noului În continuare Dino îi invită pe Conversația Dinozaurul Dino Observare curentă
conținut și dirijarea copii sa pătrundă împreună în
învățării lumea lui. Copiii sunt rugaţi să
închidă ochii şi să intoneze o
vrajă...
După ce au terminat de spus
vraja, copiii se trezesc în lumea Observarea
dinozaurilor. Dino este cel care comportamentului
Expunerea Frontal Imagini cu
îi ghidează în această lume şi copiilor
diverși dinozauri
vrea să-i înveţe cît mai multe
lucruri despre dinozauri.
Pentru început el doreşte să le
facă cunoştinţă copiilor cu
prietenii lui. Le sunt prezentate
copiilor mai multe imagini cu
diverşi dinozauri. Copii vor
recunoaste şi denumi o parte a Individual
acestor dinozauri şi Dino le
propune copiilor să-i numere.
Copii vor număra dinozaurii din
fiecare imagine, îi vor grupa în
funcţie de ceea ce mănîncă în
ierbivori şi carnivori.
Pentru că tot vorbind despre Problematizarea
mâncare lui Dino i s-a făcut
foame , acesta îi roagă pe copii
să-l ajute pentru-că nu ajunge la
crengile din arborele lui
preferat, el este încă un pui.
Copii doresc să-l ajute pe Dino
şi culeg prin săritură în înălţime
frunze din arbore. Primul copil
culege tot atîtea frunze cat arata
cifra. Un alt copil culege tot
atâtea frunze cate buline sunt pe
corpul lui Dino.
După ce a mâncat pe săturate
Dino mai are o surpriză pentru
copii, îi roagă să închidă ochii.
Cînd deschid ochii Dino le arată
un cuib de dinozaur cu ouă în el.
Vorbeşte cu copiii despre cum
se îmulţesc dinozaurii. Cuibul
pe care el îl arată copiilor este al
mătuşii lui şi le propune copiilor
să numere împreună cîte ouă
sunt în el. După ce au numărat
ouăle se gîndesc toţi câţi pui de
dinozauri fete şi câți băieţi pot
să iasă din 3 ouă, trebuie să
găsească cît mai multe variante.

6. Încheierea Explicația Frontal Fițe cu dinozauri Evaluarea


activității capacității de
La sfârşit Dino vrea să-i înveţe atenție voluntară
pe copii un joc pe care el îl
joacă cu prietenii lui. Pentru joc
el are nevoie fisele cu Creioane colorate
Dinozauri.
Copii împreună cu Dino au de
colorat 3 dinozauri . Demonstrația Individual Observarea
modului de
De asemenea au de desenat / Dinozauri de
exprimare a
trasat tot atâtea linii câți plastic
copiilor
dinozauri au colorat.
Pe grupuri
Copii vor explica cum au
colaborat, ce greutăţi au
întîmpinat şi se vor bucura de
rezultatele colective obţinute.

7. Evaluarea Drept recompensă pentru cei Conversația Frontal Lucrările copiilor Aprecieri verbale
activității care au lucrat corect şi repede individuale,
copii îşi vor pune măşti de colective
dinozauri şi vor cânta şi dansa
pe melodia ,,Cântecul
dinozaurilor,,. Individual
Recompense
Se fac aprecieri asupra modului
de lucru, iar copiii vor primi
surprize dulci.
ALA 2 : Joc de miscare
Subiectul activității: „Evadarea lui T-Rex”
Mijloc de realizare: joc de mișcare
Metode și procedee: explicația, exercițiul
Obiective operaționale: - să respecte regulile jocului, participând activ la joc;
Desfășurarea activității: Copiii stau în picioare, în semicerc. Un copil este T-Rex, iar ceilalti sunt dinozauri, atunci când educatoarea strigă“Start”
toți copiii aleargă, astfel incât sa il blocheze pe T-Rex sa nu evadeze.
Încheiere: Se fac aprecieri verbale asupra comportamentului copiilor pe durata jocului.

S-ar putea să vă placă și