Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

DATA:
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT:
EDUCATOARE:
NIVEL I : GRUPA MICĂ
TEMA ACTIVITĂŢII: „ LUMEA POVEȘTILOR ”
DOMENIUL EXPERIENTIAL: DLC – Educarea Limbajului
TIPUL ACTIVITĂŢII: Verificarea cunoştinţelor
MIJLOC DE REALIZARE: Joc didactic
SCOP: Verificarea cunoştintelor referitoare la povestea „Căsuţa din oală”

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

1. să identifice şi să denumească personajele de pe jetoane care fac parte din


povestea „ Căsuţa din oală;
2. să cunoască ordinea corectă a apariţiei personajelor în poveste şi să lipească
imaginile pe panou;
3. să interpreteze personajele într-un mod cât mai original cu corespondenţă în
realitate.

STRATEGII DIDACTICE:

 Metode și procedee: conversatia, explicaţia, demonstraţia, jocul,


problematizarea.
 Mijloace didactice : jucărie mascotă, oala de pământ, jetoane cu diferite
imagini, planşe cu imagini ilustrate, cosuleţ, recompense.
 Regulile jocului: Copiii trebuie să îl ajute pe Martinel să îşi aducă aminte
care sunt personajele care fac parte din povestea „Căsuța din oală”. Pentru
asta Martinel numeşte câte un copil care va trebui să extragă din oală o
siluetă cu un personaj, să îl denumească şi să spună dacă face parte din
poveste.
Fiecare copil care alege personajul corect este aplaudat.
De asemenea, Martinel dorește să afle în ce ordine își fac apariția
personajele în poveste. Din nou este ales câte un copil care vine în fața și
alege planșa cu personajul care apare primul, al doilea, șamd. Fiecare copil
este recompensat cu o bulinuță colorată.
 Elemente de joc: personajul surpriza, mişcarea, mânuirea materialului,
aplauzele, închiderea şi deschiderea ochilor, recompense.
 Sarcina didactică: Recunoașterea personajelor din poveste și ordinea
apariției lor în povestea ”Căsuța din oală”.
 Forma de organizare: frontal, individual.

DURATA: 15-20 minute.

BIBLIOGRAFIE:

- M.E.C.T. -Curriculumul pentru învăţământul preşcolar (3-6/7 ani),


Bucureşti,2008;

- ***, Metoda proiectelor la vârstele timpurii, Ed. Miniped, Bucuresti, 2002;

- ***, Activitatea integrată din Grădiniţă – Ghid pentru cadrele didactice din
învăţământul Preuniversitar, Didactica Publishing House, 2008;
DEMERS DIDACTIC

STRATEGII DIDACTICE
EVALUARE
EVENIMENTUL (Instru-
DIDACTIC Ob PRELUCRAREA Forma mente şi
CONŢINUTULUI Metode Mijloace
de indicatori)
şi de învă-
organi-
procedee ţământ
zare
I.
Moment Asigurarea climatului psiho-afectiv observarea
organizatoric necesar desfăşurării activităţii – conversaţia frontal comporta-
pregătirea materialului didactic mentului
necesar activităţii; invitarea copiilor iniţial al
pe scăunele. copiilor;

II. Momentul se realizează prin explicaţia observarea


Captarea apariţia personajului surpriză: conversatia comporta-
atenţiei ursuleţul Martinel care le aduce mentului
copiilor surprize. Prima surpriză care surpriza Martinel copiilor;
este descoperită este o oală de frontal
pământ în care se află nişte Oala de stimularea
personaje. pământ interesului
pentru
activitate;

III. Se anunţă tema activităţii: conversaţia


Anunţarea “Lumea poveştilor”. observarea
temei Dragi copii, astăzi vom frontal comporta-
şi a redescoperi împreună personajele mentului
obiectivelor din povestea “Căsuţa din oală”. explicaţia copiilor
Martinel vrea să cunoască şi el
povestea, să facă cunoştinţă cu
personajele care fac parte din ea, dar
şi ordinea în care apar ele în
poveste.
a)Explicarea şi demonstrarea
jocului:
V. conversaţia
Dirijarea Educatoarea numeşte un copil
învăţării care trebuie să rezolve sarcina
primită. Dacă copilul numit nu ştie explicaţia
să răspunda corect, educatoarea frontal aprecierea
alege un alt copil care să il ajute. verbală;
Pentru fiecare răspuns corect fiecare
copil va primi siluete cu animalul
ales corect, dar si aplauze. demonstra-
ţia
b)Jocul de probă se realizează de observarea
către copii pentru a vedea dacă au comporta-
înţeles corect ceea ce au de făcut: frontal mentului
vine în față un copil care extrage din copiilor;
oala de pământ o siluetă cu un
animal, iar dacă animalul nu face
parte din povestea studiată ”Căsuța indivi- observarea
din oală” este pus într-un coşuleţ, iar dual comporta-
dacă face parte din poveste este lipit joc mentului
la panou. didactic copiilor

c)Desfăşurarea jocului propriu-zis: frontal

Varianta 1

Pe rând câte un copil numit de


educatoare va veni în faţa grupei şi exerciţiul Siluete
va rezolva sarcina primită. Copilul animale
care rezolvă corect sarcina primeşte
aplauze şi o siluetă cu animalul individ aprecierea
extras și recunoscut ca făcând parte ual verbală
din poveste. Dacă pe parcursul
O1 desfăşurarii jocului, copiii vor siluete
întampina dificultăți, voi numi un alt animale
coleg care sa îi ajute. Jocul continuă
până la epuizarea jetoanelor. aplauze

Varianta 2

Cu ajutorul unor planșe ilustrate cu


personajele şi momentul apariției lor exerciţiul Siluete
în poveste, copiii trebuie să aleagă animale
corect planșa cu personajul care indivi-
apare primul, al doilea, șamd. și să se dual
formeze astfel o ordine cronologică
corectă. Educatoarea împreună cu
Martinel îi roagă pe copii sa închidă
ochii, moment în care Martinel închiderea
amestecă planșele. Planșe frontal şi
conversaţia deschiderea
Pe rând câte un copil numit de către ochilor
Martinel vine în față și caută planșa explicaţia
cu primul animal, al doilea, șamd.

Fiecare copil este recompensat cu o conversația buline


bulină colorată. colorate
O2
individ
Planșele sunt lipite pe pătuțuri pentru ual
a se putea observa mai bine ordinea
cronologică a apariției personajelor
în poveste.

Pentru că Martinel nu își mai aduce


aminte ce sunete scot animăluțele
explicatia
din poveste, acesta îi roagă pe copii
VI. frontal aprecierea
să le imite.Copiii trebuie să
Obţinerea verbală
numească personajul şi să îl
performaţei O4 conversatia
interpreteze într-o manieră proprie în
şi asigurarea indivi- fețe
corespondenţă cu realitatea.
feedback-ului dual zâmbitoare
Fiecare copil este recompensat cu o
față zâmbitoare.

VII. În finalul activităţii, Martinel îi


Evaluarea laudă pe copii şi le mulţumeşte explicaţia aprecierea
activităţii pentru l-au primit în grupa lor și le Suprize frontal rezolvării
oferă câte o surpriză dulce. dulci corecte a
Apreciez rezultatele şi modul de conversatia indivi- sarcinilor
desfăşurare al activităţii. dual date

La final copiii primesc de


asemenea de la Martinel câte o
VIII. aprecierea
mască, cu animalele din poveste, pe
Încheierea conversaţia Măști verbală
care ei o vor putea colora.
activităţii

S-ar putea să vă placă și