Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA: 16. 12. 2020


GRUPA: MIJLOCIE
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: CUM ESTE, A FOST ȘI VA FI PE PĂMÂNT?
TEMA PROIECTULUI: ,,AU FOST, SUNT ȘI VOR MAI FI”
TEMA SĂPTĂMÂNALĂ: „AȘTEPTÂNDU-L PE MOȘ CRĂCIUN”
TEMA ZILEI: „ BRADUL ÎMPODOBIT”
DOMENII EXPERIENȚIALE:DOMENIUL ȘTIINȚE – CUNOAȘTEREA MEDIULUI + MATEMATICĂ
CATEGORIA DE ACTIVITATE:ACTIVITATE INTEGRATĂ
FORMA DE REALIZARE: OBSERVARE + JOC LOGICO-MATEMATIC
TIPUL ACTIVITĂȚII: dobândire de noi cunoștințe
DOMENII DE DEZVOLTARE:

● C. CAPACITĂȚI ȘI ATITUDINI ÎN ÎNVĂȚARE

● E. DEZVOLTARE COGNITIVĂ ȘI CUNOAȘTEREA LUMII

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:

C 3. Activare și manifestare a potențialului creativ;


E.3. Caracteristici structurale ale lumii înconjurătoare;

COMPORTAMENTE VIZATE:

• E.3.2 Identifică și valorifică unele caracteristici ale lumii vii, ale Pământului și Spațiului;
• E.3.3 Descrie unele caracteristici ale lumii vii, ale Pământului și Spațiului;

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
DOMENIUL ȘTIINȚE – CUNOAȘTEREA MEDIULUI
O1: să recunoască bradul după componentele acestuia;
O2: Să enumere componentele bradului: rădăcina, trunchi/ tulpină, crengi, frunze (ace);
O3: Să menționeze rolul bradului în viața oamenilor;
DOMENIUL ȘTIINȚE - MATEMATICĂ
O4: Să precizeze culoarea, forma, mărimea fiecărui glob;
O5: Să numere corect globurile ce vor fi puse în brad;
O6: Să formeze mulțimi de globuri după forma, mărimea și culoarea acestora;

SARCINA DIDACTICĂ: - recunoașterea formelor geometrice, a culorilor și mărimilor globurilor cu care bradul va fi împodobit și
numărarea corectă a acestora în limitele 1-4
REGULILE JOCULUI DIDACTIC: Copiii vor veni în fața clasei pentru a extrage câte un globuleț din coș. Globurile au culori, forme și
mărimi diferite. Pentru fiecare glob ales, copiii trebuie să precizeze forma, mărimea și culoarea, apoi să le numere corect și să le grupeze
în funcție de caracteristicile acestora.
ELEMENTE DE JOC: aplauze, întrecere.
STRATEGII DIDACTICE:
● METODE ȘI PROCEDEE DDACTICE: conversația, explicația, observația, exercițiul, jocul didactic, problematizarea, demonstrația
● MIJLOACE DE REALIZARE: brad, imagini cu pădure de brazi, cu componentele bradului, stimulente (buline cu fețte zâmbitoare), globuri și
coșulețe din carton colorat, ghicitoare.
● FORME DE ACTIVITATE: frontală, individuală.
MODALITĂȚI DE EVALUARE: Observarea comportamentelor, frontal şi individual;
DURATA: 35 - 40 DE MINUTE
BIBLIOGRAFIE:
- “Curriculum pentru educaţia timpurie 2019”
- Breben S, Gancea E., Ruiu G., Fulga M. – ”Metode interactive de grup”, Ed. Arves, Craiova, 2004;
- Vasile, Molan-Didactica domeniului ,,Limbă şi comunicare” din învăţământul preşcolar, Ed.Miniped, Buc., 2017;
- Revista învăţământului preşcolar şi primar nr. 3-4 / 2013; nr. 1-2 /2017.
Etapele activității OB. SCENARIUL DIDACTIC STRATEGIA DIDACTICĂ EVALUAREA
OP. ACTIVITATEA ACTIVITATEA Metode și Mijl.de Forme de
EDUCATOAREI COPIILOR procedee realizare activitate
1.Moment Asigurarea unui climat Copiii se pregătesc pentru Conversația frontal Observarea
organizatoric favorabil desfășurării participarea la activitate, comportamentu-
activităților didactice, așezându-se fiecare pe lui copiilor
pregătirea materialelor de scaun, în semicerc.
lucru și așezarea copiilor în
semicerc, pe scaune.

2.Captarea Captarea atenției se Cei mici vor încerca să conversația Ghicitoare frontal Evaluarea
atenției realizează cu o ghicitoare, ofere răspunsul la atentiei copiilor
care va sugera și tema ghicitoare.
lecției noastre:
„De copii este iubit,
De Crăciun împodobit,
Verde e și fabulos,
Cine e așa frumos?”
3.Anunțarea „Copii, astăzi vom avea un Copiii vor fi entuziasmați conversația Mesajul frontal Observarea
temei și a musafir și anume zâna și dornici să o ajute pe de la Zâna sistematică a
obiectivelor Iarnă. Ea are o dorință, să o Zâna Iarnă. Iarnă comportamentu-
activității ajutăm să afle cât mai multe lui copiilor
lucruri interesante despre
brad (unde trăiește, ce rol
are, din ce este alcătuit).
Vreți să o ajutăm?”
4.Desfășurarea Observarea bradului se va Conversația Brad Individual Observarea
activității face prin următoarele etape:
sistematică
1. Prezentarea obiectului Explicația
de observat
Le voi prezenta brăduțul în Observarea
ansamblu, urmând să
observăm împreună Imagine
componentele acestuia: cu brad
Aprecieri
„Copii, aici am un brad. Cu
ajutorul acestui brad o s-o Copiii sunt atenți la ceea verbale
ajutăm pe Zâna Iarnă să afle ce le prezint.
mai multe despre el.” Frontal
individual
2. Perceperea liberă a Conversația
obiectului, exprimarea Copiii observă și răspund
impresiilor imediate la întrebări:
asupra obiectului Explicația

„Cum am spus că se Observarea Corectări


numește acest copac?” „Acesta este un brad.”
necesare
O1
„Bradul are culoarea Frontal,
„Ce culoare are?” Imagine
verde?” cu pădurea individual
O2 „Ce formă are bradul?” „Are formă de triunghi.” de brazi
„Unde crește bradul?” „Bradul crește în pădure.”

Frontal,
3.Perceperea sistematică a individual
O1 obiectului pe baza unui
plan de întrebări,
desprinderea părţilor
componente Observarea
sistematică
Se observă părțile
O2
componente ale bradului și Frontal,
se denumesc: Conversația individual

„Din ce este alcătuit „Bradul este alcătuit din


rădăcină, trunchi/tulpină, Explicația
bradul?” Aprecieri
frunze.”
verbale

Bradul este în ghiveci.


Cu mână îndreptată spre Observația Frontal,
ghiveci se arată fiecare parte individual
a bradului: Imagine
„Fixează bradul în
„La ce este folositoare pământ.” Explicația cu
O2 rădăcina?” componen
Conversația -tele
Aprecieri
„Din ce este formată „Rădăcina este formată bradului
din mai multe fire.” verbale
rădăcina?”
O1
„La ce ajută rădăcina?” „Rădăcina aare rol de a
Frontal,
susține bradul.”
Explicația individual
„Ce cresc pe tulpină?” „Pe tulpină cresc mai Imaginea Observarea
multe crenguțe.” Conversația cu sistematică a
componen
„Ce apare pe fiecare „Pe crengi cresc frunze.” Observația comportamentu-
-tele
creangă?”
bradului lui elevilor
„Cum se numesc frunzele „Frunzele bradului se
bradului?” numesc ace.”

Conversația Imagini cu
componen Frontal,
Explicația tele individual
bradului
Observația

Aprecieri

Copiii ating acele verbale


„De ce se numesc ace?”
bradului și observă că Conversația
(„Pentru că sunt lungi și sunt lungi și ascuțite.
ascuțite”.)
Frontal,
„Ce culoare au ele vara? Explicația
„Ele sunt veșnic verzi” individual Observarea
Dar iarna?”.
sistematică a
Observația
„Bradul a fost adus într- comportamentu-
„În ce a fost adus bradul un ghiveci.” lui elevilor
nostru?”

O3 „De ce a fost adus în „Pentru a nu îl tăia din


ghiveci?” pădure” Conversația
„ De ce credeți că este Frontal,
important ca bradul să „ Pentru că le ne oferă individual
rămână în pădure?” oxigen.” Explicația
Aprecieri
verbale
„Ce înseamnă oxigenul Observația
pentru noi?” „Oxigenul înseamnă aer
curat, viață.”
„La ce ne ajută aerul curat?”
„Aerul curat ne ajută să
avem o viață sănătoasă”
Observarea
4.Sintezele, generalizările
simple asupra celor sistematică a
observate, reconstituirea comportamentu-
întregului pe plan mintal
lui elevilor
în vederea elaborării
reprezentărilor sau
noţiunii corespunzătoare Frontal,
individual
O1 Vom face o sinteză a tot
ceea ce am observat la brad. Aprecieri

„Haideţi să îi spunem Zânei „Bradul este un copac ce verbale


O2
Iarna care sunt cele mai stă verde tot timpul Conversația
O3 importante informaţii despre anului, este alcătuit din Observarea
brad.” rădăcină, tulpină şi Explicația Frontal, sistematică a
frunze. Frunzele lui sunt individual comportamentu-
acele care sunt lungi şi Observația
lui elevilor
ascuţite. Bradul ne ajută
pentru că ne dă oxigen,
adică aer curat şi ne face
să fim sănătoşi. Îl
împodobim de Crăciun cu
multe globuri, beteală şi
luminiţe.”

Tranziție: Se va intona
colindul „O, brad frumos!”

5.Obținerea Voi propune copiilor un Explicația Globuri și Frontal Observarea


performanței joc, în care vom împodobi brad din Individual sistematică a
bradul despre care am vorbit carton comportamentu-
O4 anterior, dar, mai întâi vom Conversația colorat lui copiilor
grupa globurile după formă,
mărime și culoare.
Jocul didactic
1. Explicarea regulilor
Copiii sunt atenția la
jocului:
Globurile din carton colorat explicațiile oferite.
vor fi așezate în fața clasei,
într-un coșuleț. Voi numi
câte un copil pentru a veni și
a extrage din coș câte un
globuleț. Pentru fiecare glob
extras copilul trebuie să
precizeze culoarea, forma și
mărimea,apoi să îl atașeze
pe una din crengile bradului.
2. Jocul de probă:
Un copil va veni în fața Globuri Frontal,
clasei și va extrage un glob din carton individual Aprecieri
din coșuleț. colorat verbale

„Ce culoare are globul?” Demonstrația Observarea


„Globul este mare, are
O4 „Ce formă are și ce comportamentu-
mărime?” culoarea roșie și forma de Conversația lui copiilor
Globulețul extras va fi atașat
cerc.” Jocul didactic
pe una dintre crengile
bradului.

3. Desfășurarea prorpiu-
zisă a jocului
O4 Fiecare copil va extrage din
Fiecare copil participă la Jocul didactic
coșuleț câte un glob, va
preciza culoarea, forma și jocul propus. Conversația
mărimea acestuia și îl va Brad și
atașa pe crengile bradului. Exercițiul globuri
din carton Frontal,
colorat individual
4. Complicarea jocului: Aprecieri
Îi voi ruga pe copii să își verbale
acopere ochii cu mânuțele.
O6 Între timp, eu voi schimba Jocul didactic
locul globurilor pe crengile
bradului. Exercițiul
Voi amesteca globurile
astfel încât copiii să Conversația
descopere „intrusul”.
Apoi, voi solicita copiilor să
numere globurile:
„Sunt 3 globuri roșii.” Problematiza-
„Câte globuri roșii avem?”
O5 Globurile vor fi numărate rea
prin încercuirea acestora.
Copiii vor descoperi că
„Sunt 3 globuri roșii, dar Aprecieri
toate au aceeași mărime?” globurile au mărimi Frontal, verbale
individual
diferite.
O4 Se va proceda astfel și din
perspectiva formei Observarea
O5 globurilor. comportamentu-
lui copiilor
O6 Se vor crea grupuri de
globulețe în funcție de
culoarea, forma și mărimea
acestora.

6.Asigurarea Le voi adresa câteva Copiii vor acorda Conversația Lucrările Frontal Aprecieri
feedbak-ului întrebări despre activitatea răspunsuri în propoziții Explicația copiilor Individual verbale
desfășurată astăzi: referitor la întrebările Analiza
adresate.
O1 „Despre ce arbore am
discutat?”
O2 „Care sunt părțile
componente ale bradului?”
O3 „Cum sunt frunzele (acele)
bradului?”

7.Încheierea Voi face aprecerile necesare Copiii vor mulțumi pentru conversația Stimulente Aprecieri
activității ținând cont de primirea stimulentelor. (buline verbale
comportamentul și gradul de vesele/
implicare ale copiilor. Le zâmbitoa-
voi acorda stimulente re)
(buline cu fețe
zâmbitoare/vesele)

S-ar putea să vă placă și