Sunteți pe pagina 1din 6

ȘCOALA GIMNAZIALĂ ,,Veniamin Costachi”, Sinești

LOCAȚIA: GRĂDINIȚA OSOI

PROIECT DIDACTIC
Data: 09.01.2023
Nivel II: grupa mare
Propunător: Pricop Corina Mariana
Tema anuală de studiu: Când, cum și de ce se întâmplă?
Subtema: Jocurile copiilor iarna
Categoria de activitate: Domeniul om și societate – Activitate practică
Mijloc de realizare: confecționare machetă
Titlul activității: ,,Iarna în sat”
Tehnici de realizare: colorare, decupare, lipire, mototolire
Scopul:
 Exersarea și consolidarea tehnicilor de lucru necesare pentru realizarea unor produse simple,
adaptând comportamentul propriu la cerințele grupului.
Obiective operaționale:
O1: să numească corect materialele de lucru;
O2: să respecte etapele de lucru pentru a realiza produsul finit (om de zăpadă, copaci ninși, copii);
O3: să așeze pe machetă lucrarea obținută;
O4: să găsească un titlu potrivit machetei realizate;
O5: să-și evalueze lucrările proprii și a celorlalți ținând cont de criteriile de evaluare.

Strategii didactice:

a) Metode și procedee: conversația, demonstrația, explicația, exercițiul, turul galeriei, munca


independentă, analiza.

b) Material didactic: aracet/lipici, material mărunt – oameni de zăpadă, nasturi, boabe de piper,
bețișoare, nucă de cocos, siluete de pălării, siluete de mături, crengi de copac, hârtie creponată
albă, panou, căsuță, creioane colorate, foarfece, fișe.

c) Durata: 30-35 min.


Bibliografie:

 Olariu Olga, Abilități practice în grădiniță, Editura Diana, 2015


 Revista învățământului preșcolar, Editura Arlequin, 2009
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Etapele Ob. Conținut instructiv-educativ Metode și Material Forme de Evaluare


activității op. procedee didactic organizare

Crearea climatului necesar bunei desfășurări a evaluez


1.Moment activității și pregătirea materialelor necesare. explicația frontal capacitatea de a
organizatoric intra în mod
Copiii vor intra în mod organizat în sala de organizat
grupă, se vor așeza pe scăunele, la măsuțele
așezate pe trei grupe.

2.Captarea Se pregătesc pe măsuțe materialele necesare exercițiul ghicitori frontal evaluez


atenției pentru activitate. capacitatea de a
răspunde la
Se realizează prin citirea unor ghicitori : ghicitoare
Stă în curte, lângă pom.
Îi zici om, dar nu e om;
Şi când soarele-ncălzeşte,
Nu-l mai vezi, că se topeşte.
(Omul de zăpadă)
De zăpadă câmpul e acoperit,
Nu mai stă ninsoarea.
Cine a venit?
(Iarna)

Se poartă o discuție despre anotimpul de iarnă,


3.Reactuali- despre cum este afară, cum sunt copacii, casele, cu conversația planșă frontal evaluez
zarea ce se joacă copiii și ce jocuri desfășoară ei în capacitatea de a
cunoștințelor natură, iarna. răpunde la
întrebări
Voi prezenta copiilor o planșă cu jocurile
copiilor iarna.
-Cum sunt copacii în anotimpul iarna?
(Sunt acoperiți cu zăpadă.)
-Unde se joacă copiii în acest anotimp?
(Se joacă pe derdeluș.)

4.Anunțarea Se anunță tema activității: Astăzi la activitatea explicația frontal evaluez


temei și a practică vom realiza o machetă ,,Iarna în sat”. Va capacitatea de
obiectivelor trebui să facem oameni de zăpadă, copaci ninși, atenție
copii cum se joacă afară. Pentru aceasta va trebui
să colorăm, decupăm, lipim, asamblăm, mototolim
hârtie.

5.Dirijarea a) Se prezintă lucrarea model: om de zăpadă, explicația lucrările frontal evaluez


învățării copac, copil model capacitatea de
b) Explicarea și demonstrarea etapelor de demonstrația etapele de atenție
lucru. conversația lucru
O1 c) Intuirea materialelor evaluez
O2 coșulețul pe grupe capacitarea de
-Ce aveți pe măsuță? cu recunoaștere a
material materialelor din
(Avem câte un coșuleț.)
mărunt coșuleț
-Ce gășiți în coșuleț? necesar
pentru frontal
(Om de zăpadă, pălărie, mătură, aracet, nucă de fiecare
cocos, boabe de piper, bețe; crengi de copac, copil
hârtie creponată, aracet; fișe cu băieți și fetițe,
foarfece, creioane colorate, aracet, bețe).
d) Exerciții de încălzire a mâinilor exercițiul
d) Executarea temei de către copii exercițiul pe grupe evaluez
capacitatea
După parcurgerea acestor etape copiii încep să
copiilor de a
lucreze pentru a realiza lucrarea. Pe parcursul
obține om de
desfășurării activității copiilor, se urmărește ca
zăpadă, copaci,
preșcolarii să respecte etapele de lucru, dacă
copii
întâmpină dificultăți voi da indicații individuale, îi
voi ajuta atunci când au nevoie.
evaluez modul de
Pe parcursul activității copiii vor asculta lucru
cântecele de iarnă. laptop

6. O3 Fiecare copil merge și își așează produsul


Evaluarea realizat pe machetă, acolo unde dorește el. turul galeriei macheta frontal evaluez
activității O5 analiza capacitatea de
O4 Se realizează turul galeriei unde copiii vor analiza observația selecție și
lucrările după următoarele criterii: argumentare a
produselor
- respectarea etapelor de lucru;
obținute
- acuratețe;
- creativitate, originalitate.
După realizarea machetei preșcolarii trebuie să problematiza evaluez
se gândească la un titlu pentru machetă. rea dezvoltarea
gândirii laterale
a) Se fac aprecieri individuale și colective asupra
7. Încheierea modului de lucru. aprecieri verbale
activității
b) Fixarea temei
conversația frontal evaluez
- Cum ați denumit macheta?
capacitatea de a
(Iarna în sat) descrie
elementele
- Din ce elemente ați realizat macheta? componente ale
machetei
(Oameni de zăpadă, copii, copaci ninși)
- Ce materiale ați folosit?
(Om de zăpadă, pălărie, mătură, aracet, nucă de
cocos, boabe de piper, bețe; crengi de copac,
hârtie creponată, aracet; fișe cu băieți și fetițe,
foarfece, creioane colorate, aracet, bețe fulgi
Copiii vor primi stimulente.

S-ar putea să vă placă și