Sunteți pe pagina 1din 6

ȘCOALA GIMNAZIALĂ ,,VENIAMIN COSTACHI”, SINEȘTI

LOCAȚIA: GRĂDINIȚA OSOI

PROIECT DIDACTIC

Data: 10.01.2023
Nivel II: grupa mare
Propunător: Pricop Corina Mariana
Tema anuală de studiu: Când, cum și de ce se întâmplă?
Subtema: Jocurile copiilor iarna
Categoria de activitate: Activități liber alese ALA II
Mijloc de realizare: jocuri de mișcare
Titlul jocurilor: ,,Cursa omuleților de zăpadă” - joc de predare
,,Zboară fulgii de zăpadă” - joc de repetare

Scopul: recreerea copiilor și restabilirea bunei dispoziții prin desfășurarea unor jocuri de mișcare
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

O1: să respecte regulile prevăzute de joc;


O2: să răspundă motric la sarcina dată;
O3: să desfășoare corect jocul cunoșcut;
O4: să participe cu plăcere la activitate.

Sarcina de joc: Consolidarea mersului pe călcâie, luarea omului de zăpadă din coș, alergare cu omul de
zăpadă, aducerea acestuia la echipa sa într-un coș.

Regulile jocului: Respectarea etapelor jocului: mers pe călcâie până în capăt, alergare după ce ai luat
omul de zăpadă. Câștigă echipa care adună cei mai mulți oameni de zăpadă în coș. Dacă un copil nu
respectă sarcinile jocului i se va lua un om de zăpadă de la echipă și va fi adăugat la cealaltă echipă.

Elemente de joc: mișcare, alergare, întrecere, aplauze.


STRATEGII DIDACTICE

a) METODE ŞI PROCEDEE: jocul, explicaţia, demonstraţia, exercițiul,conversația

b) MATERIALE DIDACTICE: oameni de zăpadă, coșuri, fâșii din carton, fluier

c) FORME DE ORGANIZARE: în grup, frontal

d) Durata: 30 -35min.

Bibliografie:
 Revista învățământului preșcolar, Nr.1-2, 2008
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Etapele Ob. Conținut instructiv-educativ Metode și Material Forme de Evaluare


activității op. procedee didactic organizare

1.Moment Amenajarea spațiului necesar desfășurării explicația traseul, frontal evaluez


organizatoric jocului.(traseu) coșuri, capacitatea
Introducerea copiilor în sală în mod oameni de de a intra
organizat. zăpadă organizat în
grupă
2.Captarea Se va realiza prin prezentarea observația fâșii din frontal evaluez
atenției materialului necesar activității. carton, capacitatea
oameni de de
zăpadă, observație
coșuri
3.Anunțarea Astăzi la activitățile liber alese, ALA II explicația frontal evaluez
temei și a vom desfășura jocul de mișcare cu capacitatea
obiectivelor titlul ,,Cursa omuleților de zăpadă” unde de atenție
va trebui să meargă câte un copil de la
fiecare echipă pe călcâie, pe fâșia de carton,
când ajunge în capăt, ia un om de zăpadă,
aleargă cu el înapoi și îl pune în coșul
echipei. Pe parcursul desfășurării jocului va
trebui să respectați regulile acestuia.
După desfășurarea acestui joc ne vom
aminti jocul: ,,Zboară fulgul de zăpadă”.

4. Dirijarea O1 a) Explicarea și demonstrarea conversația frontal evaluez


învățării O2 explicația capacitatea
O4 Fiecare copil din echipă va trebui să pe echipe de atenție și
meargă pe călcâie pe fâșia de carton așezată înțelegerea
pe parchet, când va ajunge la capătul fâșiei regulilor
va găsi un coș cu oameni de zăpadă, va lua jocului
din coș un om de zăpadă pe care îl va aduce
alergând la echipa sa. Când ajunge înapoi la
echipa sa, va așeza omul de zăpadă adus, în
coș, va merge la coada șirului și va porni
următorul coleg din echipă. Va câștiga
echipa care adună mai mulți oameni de
zăpadă.

b) Joc de probă evaluez


După ce s-au enunțat regulile jocului se demonstrația fâșii de modul de
va desfășura jocul de probă pentru a vedea carton, implicare a
dacă preșcolarii au înțeles cum se coșuri, copiilor în
desfășoară jocul. exercițiul oameni de joc și
zăpadă respectarea
c) Jocul propriu-zis frontal etapelor și a
După ce s-a realizat jocul de probă are sarcinilor
loc desfășurarea propriu-zisă a jocului. Pe jocul pe echipe jocului
parcursul desfășurării jocului se va urmări
ca preșcolarii să respecte etapele jocului,
regulile jocului.
La finalul jocului se vor număra oamenii
de zăpadă de la fiecare echipă pentru a
stabili echipa/echipele câștigătoare.

Are loc o scurtă discuție despre iarnă.


5.Asigurarea -Ce se întâmplă afară în anotimpul de conversația frontal evaluez
retenției și a iarnă? capacitatea
transferului (Afară ninge.) de a
-De unde vin fulgii de nea? răspunde la
(Din cer.) întrebări
-Cum este vremea afară?
O3 (Vânt, frig, ninsoare)

Pentru că afară a nins vom repeta jocul


liniștitor ,,Zboară fulgul de zăpadă ”.
Copiii sunt întrebați dacă își mai aduc
aminte cum se desfășoară acest joc.
Un copil va explica cum se desfășoară
jocul.
jocul fluier frontal evaluez
modul de
Desfășurarea propriu –zisă a jocului exercițiul desfășurare
a jocului

Copiii se vor așeza în formă de cerc,


educatoarea va sta în centru, la un semnal
dat de fluierătoare copii vor zbura ca fulgii,
la două semnale date de fluierătoare, copiii
se vor așeza jos, ghemuit.

6.Încheierea a)După terminarea jocului voi face aprecieri


activității aprecieri generale și individuale asupra verbale
modului cum s-au comportat copiii pe
parcursul desfășurării acestuia.

b) Fixarea temei
-Cum se numește jocul nou învățat astăzi? conversația frontal evaluez
(Cursa omuleților de zăpadă) capacitatea
-Cum s-a desfășurat jocul? copiilor de
(Am mers pe călcâie, am alergat, am adus a denumi și
oameni în coș) descrie
jocul

S-ar putea să vă placă și