Sunteți pe pagina 1din 8

MINISTERUL EDUCAŢIEI NAŢIONALE

COLEGIUL NAŢIONAL PEDAGOGIC „CONSTANTIN BRĂTESCU”


- ȘCOALĂ EUROPEANĂ -
CONSTANŢA – Str. Rascoala din 1907; Nr. 42
Telefon: 0341405804,0341405805; Telefax: 0241/615994
E-mail: bratescu@gmb.ro web: www.colegium.ro

PROIECT DIDACTIC DE ACTIVITATE

Profesor învăţământ preşcolar: Perșoiu Gabriela

Profesor metodist: Prof. Dr. Ciobotaru Anamaria

Profesor coordonator: Prof. Georgescu Carmen- Gabriela

Propunător: Ionel Clara Victoria

Clasa: a XI- a B
Data: 09.02.2022

Grădiniţa de Aplicaţie a Colegiului Naţional Pedagogic „Constantin Brătescu”


Constanţa

Grupa: Delfinașii cei isteți

Domeniul experienţial: Limbă și comunicare

Categoria de activitate: Educarea limbajului

Tema activităţii: Jocurile copiilor iarna

Mijloc de realizare: Lectură după imagini

Tipul activităţii: Transmitere/ însușire de noi cunoștințe

Durata: 30 minute

Scopul activităţii: Dezvoltarea capacității de cunoaștere și înțelegere a imaginilor,


precum și stimularea curiozității pentru jocurile iernii.

Obiective operaţionale:

O1: Să răspundă corect la ghicitori.

O2: Să dea răspunsuri cât mai concrete la întrebări.

O3: Să asocieze bilețelele-imagini cu peisajele expuse.

O4: Să se exprime clar, concis și coerent.

Obiectiv afectiv:

Exprimarea impresiilor și trăirilor proprii în anotimpul iarna.

Strategii didactice:

 Metode şi procedee: conversția, informarea, exercițiul, jocul didactic.


 Mijloace didactice: imagini, plușul, pălărie, bilețele, stikere

Resurse umane: 18 preșcolari


Resurse spaţiale: sala de clasă

Bibliografie:

https://totuldespremame.ro/copilul-tau/povesti-si-poezii/ghicitori-despre-iarna
Strategii didactice
Nr. Obiecti Evaluar
Momentele activităţii Durata Desfăşurarea activităţii Metode Mijloace
crt. ve e
didactice didactice
1. Moment organizatoric 2 min. - -asigurarea condițiilor optime pentru realizarea Conversația - Frontală
activității; , informarea
-așezarea scaunelor în semicerc;
-pregătirea materialelor didactice necesare pentru
desfășurarea orei.

2. Captarea atenţiei 5 min. O1, O4 -mă prezint copiilor; Conversația Imagini, Frontală
-printr-o discuție liberă alături de spiridușul lui , pluș
Moș Crăciun pe nume Fulg De Nea (anexa 1) voi jocul
introduce copiii în povestea mea; didactic
-înainte ca Fulg De Nea să ajungă la grădiniță,
aceasta a făcut 2 poze la un peisaj tare frumos
(anexa 2);
-pentru a descoperi imaginile trebuie să raspundem
corect la câteva ghicitori (anexa 3).

3. Anunţarea temei şi a 1 min. - -le comunic copiilor tema și obiectivele propuse Informarea - Frontală
obiectivelor pentru această oră: discutarea si crearea unei
povești pe baza imaginilor.

4. Dirijarea învăţării 10 min. O2, O4 -Fulg De Nea ne va ajuta să dăm la o parte păturica Conversația Imagini, Frontală
ce ascunde cele 2 imagini cu peisajele de iarnă; , jocul plușul
-voi adresa un set de întrebări corespunzătoare didactic,
peisajelor: exercițiul
1. Unde se află copilașii?
2. Ce fac aceștia? Cum se joacă? Denumiți câteva
activități.
3. Cum sunt îmbrăcați?
4. Cum este peisajul? Ce vedem?
5. V-ar plăcea să vă jucați și voi aici?
6. Ce titlu putem da acestei descrieri?
5. Obţinerea performanţei 10 min. O3, O4 -spiridușul nostru ne-a pregătit un joc; Jocul Pălărie, Frontală
-într-o pălărie se vor afla mai multe bilețele cu didactic, bilețele
poze: unele vor fi corespunzatoare peisajelor, iar exercițiul
altele nu (ex. sanie, om de zăpadă, fluture, brad,
trandafir);
-dacă biletul este corespunzător imaginilor de pe
stativ, copilul trebuie sa arate cu degetul unde se
situează obiectul;
-însă dacă biletul nu este potrivit copilul va spune
ca nu este bun (ex. ,,Fluturele nu aparține imaginii
pentru că iarna nu sunt/ fluturii sunt primăvara-
vara);
-cu ajutorul acestui joc putem realiza o scurtă
recapitulare a lecturii prin imagini.
6. Evaluarea activităţii şi 2 min. O4 -fac aprecierile finale bazate pe implicarea acestora Conversația Stikere Frontală
aprecierile finale la oră și le voi oferi stickere pentru a-i stimula să
fie la fel de conștiincioși și pe viitor.

Anexa 1

Anexa
2
1. Moale, albă și pufoasă,
Pentru câmp e haină groasă.
(zăpada)
2. Totu-i înghețat în drum,
Florile-s pe geam acum,
în soba focul trosnește,
Spune, ce anotimp este?
(iarnă)
3. Intră pe horn
Noaptea când dorm.
(Moș Crăciun)
4. Tulpină, frunze ace are,
Verde e și pe ninsoare,
De Crăciun este tăiat
Pentru a fi înfrumusețat.
(bradul) Anexa 3

S-ar putea să vă placă și