Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DE ACTIVITATE

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Şcoala Profesionala Specialã , „Emil Garleanu" Galaţi


PROFESOR EDUCATOR: Poenescu Elena
CLASA: a Va A
DATA: 15.12.2021
ARIA CURRICULARĂ: Terapie educaţionalã complexã şi integratã
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Comunicarea orala si scrisa
TERAPIA: Stimulare cognitiva
SUBIECTUL ACTIVITĂŢII: Iarna
TIPUL ACTIVITĂŢII: Consolidare
DURATA: 45 de minute

OBIECTIVE OPERAŢIONALE
cognitive:
O1-să completeze spațiile libere ale unui ”Careu cu surprize plecând de la o serie de imagini sugestive (reni, sania, zăpadă, brad, stea)
şi utilizând cunoştinţele acumulate până în prezent;
O2-să descopere pe verticala A-B a careului numele anotimpului despre care se va discuta în activitatea de astăzi (IARNA), având la
dispoziție sprijin psihopedagogoc;
O3-să răspundă oral și în scris la cel puţin 5 întrebări legate de aspectele caracteristice ale anotimpului iarna (lunile de iarnă,
schimbările ce apar în natură, sărbatorile de iarnă, viața animalelor iarna, jocuri de iarnă, obiecte de îmbrăcăminte corespunzătoare
anotimpului iarnă), având la dispoziție suport ilustrativ;
O4-să alcătuiască cel puţin 5 propoziţii corecte din punct de vedere logic și gramatical, cu sau fără sprijin ;
O5-să rezolve operațiile de calcul matematic (adunări și scăderi) scrise pe ramurile unui brăduț în vederea identificării numărului
corect de globuri pe care îl are acesta.
psihomotorii
O6-să coloreze în mod corespunzător imaginile specifice anotimpului iarna ilustrate pe fișa de lucru individuală;
O7 -să execute semnele (limbaj mimico-gestual) corespunzătoare noţiunilor însuşite în activitatea de astăzi.

afective:
O8 -participarea activă la desfăşurarea activităţii;

STRATEGIA DIDACTICĂ

Metode şi procedee: : conversaţia, descoperirea dirijată, explicaţia, observarea, exerciţiul.

Mijloace didactice: imagini care ilustrează anotimpul iarna, fișe de lucru individuale.

Forme de organizare:frontal, individual.


Forme de evaluare: observaţia sistematicã, aprecieri verbale.
Resurse umane: 6 elevi.

- Bibliografie: „Programa şcolară de terapie educaţională complexă şi integrată” cls. I-VIII, Bucureşti,
„Ghid metodic pentru invatatori si profesorii-educatori din scolile speciale” – Iasi Ed.Tehnopress 2005 – C.
Farzikhosronshahi,M.Codreanu
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Momenteleacti Ob. Demersul instructive educativ Strategii didactice Forme de


vitãţii/ ope evaluare
Durata rati
ona Activitatea profesorului Activitatea Metode şi procedee Mijloace de Forme de
le elevilor învățare organizare

1.Moment Asigur climatul de ordine şi disciplinã Elevii se


organizatoric necesare desfãşurãrii activitãţii. aşeazã în Conversaţia
(2 min) bãnci şi Frontal Observaţia
aşteaptã sistematicã
indicaţiile
cadrului
didactic.

2. Captarea O5 Captarea atenției copiilor se va realiza prin


atenţiei prezentarea jocului ”Careul cu surprize”. Explicaţia Fișa ”Careul
(6 min) Copiii au sarcina de a completa individual, la Conversația cu surprize” Frontal
Tabla interactivă Smart, spațiile orizontale Exercițiul
ale careului, plecând de la o serie de imagini Observaţia
caracteristice anotimpului iarna (reni, sania, sistematicã
zăpadă, brad, stea). După ce s-a scris
denumirea corectă a obiectelor ilustrate pe Elevii asculta
fișa de lucru copiii trebuie să descopere pe cu atentie
verticala A-B numele activității de astăzi- explicatiile
IARNA. profesorului.
Astăzi vom vorbi despre anotimpul Iarna. Se
prezintă pe înţelesul copiilor cele mai
importante obiective ale activităţii de astăzi.
3. Anunţarea
temei şi a
obiectivelor Elevii sunt
(2 min) După ce s-a descoperit numele anotimpului atenti..
despre care se va vorbi în activitatea de . Conversaţia
astăzi se prezintă copiilor planșa Iarna.
Ulterior se citesc o serie de întrebări,
utilizând limbajul verbal, dactilemele şi Frontal
Observatia
limbajul mimico-gestual.
sistematica
4. Desfãşurarea - Care sunt anotimpurile anului?
activitãţii - Care sunt lunile de primăvara?
( 25 min) - Ce se întâmplă iarna?
- Cum ne îmbrăcăm iarna? (se denumesc Explicatia
obiectele de îmbrăcăminte specifice
anotimpului de iarnă)

O1 - Ce fac copiii iarna? (se prezintă jocurile de Descoperirea dirijată


iarnă) Frontal
O2 - Ce fac animalele iarna? Individual
- Cine aduce cadouri copiilor? Exercițiul Observaţia
Unele întrebări sunt însoțite de suport sistematicã
video, pentru a oferi elevilor o imagine clară
asupra evenimentelor specifice anotimpului
iarna. Aprecieri
Răspunsul la fiecare întrebare va fi scris verbale
de către elevi la Tabla Interactivă Smart, în
spațiul de scriere potrivit. În cazul în care se
întâmpină dificultăţi voi adresa întrebări
ajutătoare. Voi aprecia propoziţiile corect
formulate. Elevii se
Ex. bucurã de
- Ce fac copiii iarna? (se prezintă jocurile de reuşita Explicatia
O6 iarnă) proprie.
- Ce fac animalele iarna?
O7 - Cine aduce cadouri copiilor? Demonstratia
Unele întrebări sunt însoțite de suport
O5 video, pentru a oferi elevilor o imagine clară
asupra evenimentelor specifice anotimpului
O8 iarna. Explicaţia Observaţia
sistematicã
Demonstraţia

Aprecieri
verbale

Observaţia
sistematicã
Conversatia

Aprecieri
verbale
Se propune un moment de energizare:
”Brăduțul cu numere”. Copiii grupați
în pereche au sarcina de a rezolva operații de
calcul matematic (adunări și scăderi) scrise
pe ramurile unui brăduț în vederea
identificării numărului corect de globuri pe
care îl are acesta. Sarcina va fi rezolvată
frontal la Tabla Interactivă Smart.
Se va desfășura activitatea ”Alege propoziția
corectă!”.
Copiii au sarcina de a citi verbal/dactil și
mimico-gestual opt propoziții date și de a le
5. Asigurarea asocia cu anotimpul corespunzător.
retenției și a Copiii mănâncă cireșe.
transferului Oamenii se îmbracă gros.
IARNA
Copiii fac baie la mare.
Ninge.
Este foarte cald.
Copiii se bat cu zăpadă.
VARA
Vine vacanța mare.
Vine Moș Crăciun.
După ce copiii au terminat sarcina se poate
face proba, activând butonul Check. În
acelasi timp ei vor rezolva activitatea pe fișa
de lucru individuală primită.

Voi distribui pe bănci elevilor fişe de


evaluare individualizate. Ei au sarcina de a
6, Evaluarea recunoaște imaginile specifice anotimpului
iarna, de a tăia imaginile care nu aparțin
anotimpului iarna și de a colora imaginile de
iarnă.
Copiii se interevaluează.

7.Încheierea Voi face aprecieri generale şi individuale


activităţii asupra întregii activităţi
(1 min)
ANEXA 1
CAREUL CU SURPRIZE
Completează căsuţele şi vei descoperi pe verticala A-B numele unui anotimp.

R E N I

Z Ă P A D Ă

B R A D

S A N I E

S T E A

S-ar putea să vă placă și