Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

DATA: 17.12.2021
CLASA: a II-a A
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Școala Gimnazială „Petre Dulfu”, Baia Mare, județul Maramureș
PROFESOR PENTRU ÎNVĂȚĂMÂNTUL PRIMAR: Hotca Marian
ARIA CURRICULARĂ: Matematică și științele naturii
DISCIPLINA: Matematică și explorarea mediului
DOMENII INTEGRATE: Comunicare în limba română și Dezvoltare personală
UNITATEA TEMATICĂ: Vin sărbătorile!
TEMA: Iarna. Adunarea și scăderea în concentrul 0-1000;
TIPUL LECȚIEI: de recapitulare
FORMA DE REALIZARE: activitate integrată
SCOPUL ACTIVITĂȚII: recapitularea unor concepte specifice matematicii; stimularea interesului pentru a efectua corect calcule în concentrul 0-
1000.

COMPETENȚE SPECIFICE:
Matematică și explorarea mediului
1.1. Scrierea, citirea și formarea numerelor până la 1000;
1.2. Compararea numerelor în concentrul 0-1000;
1.4. Efectuarea de adunări şi scăderi, mental şi în scris, în concentrul 0-1000, recurgând la numărare şi/sau grupare ori de câte ori este necesar;
1.6. Utilizarea unor denumiri şi simboluri matematice (sumă, total, termenii unei sume, diferenţă, rest, descăzut, scăzător, produs, factorii unui produs,
cât, deîmpărţit, împărţitor, , =, +, -, ·, :) în rezolvarea şi/sau compunerea de probleme;
5.3. Rezolvarea de probleme cu operaţiile aritmetice studiate, în concentrul 0 - 1 000 000
Limba și literatura română
2.5. Manifestarea interesului pentru participarea la interacţiuni orale;

Dezvoltare personală
2.2. Utilizarea unor elemente de ascultare activă.

Obiective operaționale
O1 - să identifice schimbările din mediul natural ce se produc în anotimpul iarna;
O2 - să citeasă și să scrie numerele în concentrul 0-1000;
O3 - să identifice succesorul și predecesorul (vecinii) unor numere în concentrul 0-1000;
O4 - să compare numerele în concentrul 0-1000 utilizând simbolurile „<”, „ > ” sau „=”;
O5 - să efectueze operații de adunare și scădere în concentrul 0-1000;
O7 - să efectueze anumite operații pentru identificarea numărului necunoscut;
O6 - să rezolve problema dată;
O7 - să verbalizeze modul de rezolvare a unor exerciții și probleme;
O8 - să manifeste interes pentru participarea la ora de Matematică și explorarea mediului;

STRATEGII DIDACTICE
Metode și procedee: conversația, explicația, exercițiul, munca independentă, ciorchinele, lucrul la tablă;
Mijloace de învățământ:
Resurse temporale: 50 de minute
Resurse umane: 14 elevi
Forme și tenici de evaluare: observarea sistematică a comportamentului elevilor, aprecieri verbale, analiza produselor activității;
Forme de organizare: fronatală, activitate individuală.

BIBLIOGRAFIE ȘI BIBLIOGRAFIE ÎN VARIANTĂ ELECTORNICĂ

 Programa şcolară pentru disciplina MATEMATICĂ ŞI EXPLORAREA MEDIULUI Clasa pregătitoare, clasa I şi clasa a II-a Aprobată prin
ordin al ministrului Nr. 3418/19.03.2013.
 Programa şcolară pentru disciplina DEZVOLTARE PERSONALĂ Clasa pregătitoare, clasa I și clasa a II-a Aprobată prin ordin al ministrului
Nr. 3418/19.03.2013.
 Programa şcolară pentru disciplina COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ Clasa pregătitoare, clasa I și clasa a II-a Aprobată prin ordin al
ministrului Nr. 3418/19.03.2013.
 Pagina de Facebook: Sfatul logopedului.
 Roşu, Mihail, Metodica predării matematicii, Editura Credis, Bucureşti, 2004.
 Constanța Bălan, Corina Andrei, Cristina Voinea, Nicoleta Stan, Matematică și explorarea mediului, București, Editura Didactică și
pedagogică, 2021.

DEMERSUL DIDACTIC
Nr. Secvențe Ob. Activitatea învățătorului Activitatea elevilor Resurse Resurse Forme de Evaluare
crt. didactice Op. procedurale materiale organizare
1. Moment - Pregătirea materialelor - elevii își pregătesc
organizatoric O8 necesare desfășurării lecției. materialele
(1 minut) - Asigurarea cadrului necesare pentru ora conversația Fișa de prezență Frontală
organizatoric necesar de MEM. și alte materiale
desfășurării în condiții
optime a lecției.

2. Actualizarea - Învățătorul le propune - Elevii ascultă


cunoștințelor O2 elevilor recapitularea atenți;
dobândite numerelor în concentrul 0-
anterior 1000;
(5 minute) - Învățătorul scrie o serie de - Elevii citesc Conversația Tabla, creta Frontală Evaluare
numere pe tablă; numerele; Explicația Individuală sumativă
235, 888, 432, 452, 914, 642 - Elevii răspund.
- Cadrul didactic întreabă din Răspunsul așteptat: Aprecieri și
ce este format un număr sute, zeci și unități sugestii
format din trei cifre: verbale
3. Captarea - Învățătorul le propune niște
atenției ghicitori despre iarnă/
(4 minute) sărbătorile de iarnă;

- Albă plapumă și moale - Elevii oferă Frontală Observare


S-a întins pe deal, pe vale, soluțiile ghicitorilor Conversația Ghicitorile Individuală sistematică.
Iar când vine primăvara ajutați de învățător; Aprecieri și
Se topește plăpumioara. sugestii
(zăpada) verbale

- E copac frumos, iubit,


De Crăciun împodobit.
(bradul)

Are tălpi perechi, lucioase, - Elevii oferă Conversația Ghicitorile Frontală Observare
Fine și alunecoase! soluțiile ghicitorilor Individuală sistematică.
Sprintenică și ușoară, ajutați de învățător; Aprecieri și
Prin zăpadă parcă zboară! sugestii
(sania) verbale
E un moș, - Elevii oferă
Cu nasul roș soluțiile ghicitorilor
Iarna lasă jucării ajutați de învățător;
La cei mai cuminți copii!
(Moș Crăciun)

Învățătorul evidențiază faptul Elevii admiră Moș Crăciun din Frontală Observare
că toate ghicitorile au figurina din piese piese de origami Individuală sistematică.
legătură cu anotimpul iarna de origami. Aprecieri și
și așază pe catedră un Moș sugestii
Crăciun din piese origami, verbale
spunând că acesta îi va asista
la oră.

4. Anunțarea - Învățătorul le spune elevilor Explicația Frontală Observare


temei și a că azi vor avea o lecție în Conversația Individuală sistematică
obiectivelor care vor discuta despre
(1 minut) anotimpul iarna, după care Aprecieri și
vor rezolva o serie de sugestii
exerciții. verbale

5. Dirijarea - Cum este vremea afară? - Elevii răspund la Explicația Frontală Aprecieri și
recapitulării O1 - Ce se întâmplă cu întrebările propuse Conversația Individuală sugestii
(30 minute) O3 viețuitoarele? de învățător. verbale
O4 - Unde sunt ele?
O5 - Câte luni are anotimpul
O6 iarna?
O7 - Cum ne îmbrăcăm noi?
O8 - Ce s-ar întâmpla dacă ne- - Elevii răspund la Ciorchine Coală de hârtie de Frontală Aprecieri și
am îmbrăca mai subțire? întrebările propuse flipchart Individuală sugestii
- Se notează pe o coală de de învățător. verbale
hârtie de flipchart cuvintele
cheie sub forma unui
ciorchine.
- Moș Crăciun a lăsat o - Elevii ascută Scrisoarea Frontală
scrisoare pentru elevi. scrisoarea moșului. moșului Individuală
-Învățătorul citește scrisoarea
primită;
- Pentru fiecare exercițiu - Elevii rezolvă Explicația Caietele elevilor Frontală Evaluare
rezolvat corect, moșul va exercițiile de pe Individuală sumativă
primi câte un ren înapoi flipchart;
pentru a-și putea efectua (anexa 1) Exercițiul
călătoria
- Învățătorul îi va îndruma pe - Elevii lipesc renii
elevi și va interveni doar Pierduți pentru Moș Reni din hârtie și
atunci când vor întâmpina Crăciun. lipici
anumite dificultăți.

6. Obţinerea O3 Elevii vor primi o fișă pe - Elevii rezolvă Exercițiul Fișa cu exerciții În perechi Evaluare
performanţei O4 care o vor rezolva în prechi; individual fișa de sumativă
și asigurarea O5 -Învățătorul intervine doar lucru primită;
retenției O6 atunci când elevii întâmpină Observare
(7 minute) O7 anumite dificultăți; sistematică
O8

7. Evaluarea și Se evaluează participarea Ascultă Conversația Recompense Frontal Aprecieri


încheierea elevilor la lecție și modul în recomandările verbale
activității care au rezolvat sarcinile învățătorului.
(2 minute) propuse. Se recompensează
elevii activi.

S-ar putea să vă placă și