Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

DATA: 13.12.2022
CLASA: a IV-a B
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Școala Gimnazială „Simion Bărnuțiu”, Baia Mare, Structură Școala Gimnazială „Petre Dulfu”, județul Maramureș
PROFESOR PENTRU ÎNVĂȚĂMÂNTUL PRIMAR: Hotca Marian
ARIA CURRICULARĂ: Arte și tehnologii
DISCIPLINA: Arte vizuale și abillități practice
DOMENII INTEGRATE: Limba și literatura română/ Muzică și mișcare
TEMA: Bradul de Crăciun
TIPUL LECȚIEI : consolidare de priceperi și deprinderi
FORMA DE REALIZARE: activitate integrată
SCOPUL ACTIVITĂȚII:
- consolidarea priceperilor și deprinderilor de lipire, colorare, asamblare;
- educarea spiritului critic și autocritic prin analiza lucrărilor, pe baza criteriilor de evaluare;
- educarea simțului estetic, a gustului pentru frumos prin confecționarea unor lucrări originale și estetice.

COMPETENȚE SPECIFICE:

Arte vizuale și abilități practice:


1.1. Exprimarea de opinii proprii referitoare la mesajele comunicate prin limbaj vizual;
2.1. Valorificarea unor materiale și tehnici adecvate, pentru exprimarea clară a unui mesaj intenționat;
2.3. Realizarea de produse unicat, personalizate și utilizabile, în urma desfășurării unor activități dominant manuale, creative și ludice;
Limba și literatura română:
2.5. Manifestarea interesului pentru participarea la interacțiuni orale;

Muzică și mișcare:
2.1. Cântarea individuală, în mici grupuri, în colectiv, însoţită de elemente de mişcare cu diferenţieri expresive.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

O1- să realizeze un alfabet al Crăciunului


O2 - să descrie conținutul etapelor de parcurs în realizarea lucrării pe baza modelelor şi a explicațiilor primite;
O3 - să decupeze corect elementele componente ale lucrării după șabloane;
O4 - să asambleze corect, estetic și creativ în spațiul de lucru elementele componente respectând modelul;
O5 - să realizeze lucrările propuse în mod original;
O6 - să aprecieze calitatea produsului final în funcție de criteriile specificate;
O7 - să audieze și să intoneze cântecelul „O, brad frumos”
O8 - să manifeste interes pentru participarea la ora de Arte vizuale și abilități practice.

STRATEGII DIDACTICE:

 METODE DIDACTICE: conversaţia, explicaţia, exercițiul, observația, turul galeriei.


 MIJLOACE DIDACTICE : modelul învățătorului, hârtie colorată, foarfecă, lipici, laptop, fişă cu etapele de realizare a bradului.
 FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual.
 RESURSE TEMPORALE: 50 de minute
 RESURSE UMANE: 14 elevi
BIBLIOGRAFIE ȘI BIBLIOGRAFIE ÎN VARIANTĂ ELECTORNICĂ
1. PROGRAME ŞCOLARE PENTRU CLASA A IV-A ARTE VIZUALE ŞI ABILITĂŢI PRACTICE, aprobată prin  ordin al ministrului nr. 5003 / 
02.12.2014;
2. MIRELA FLONTA, CLAUDIA STUPINEANU, SIMONA DOBRESCU, Arte vizuale si abilitati practice. Manual pentru clasa a IV-a, EDITURA CD
PRESS, 2022.
3. https://www.youtube.com/watch?v=GgCRBoL19Sc&ab_channel=TraLaLa-Cantecesideseneanimatepentrucopii
DEMERSUL DIDACTIC

Nr. Etapele lecţiei OP Activitatea învățătorului Activitatea elevilor Metode şi mijloace Evaluarea
crt didactice/ forme de
organizare
1. Moment Se asigură climatul de ordine şi disciplină necesar Elevii se pregătesc Observaţia
organizatoric desfăşurării lecției în bune condiţii. pentru lecția de arte Conversația sistematică
1 minute vizuale și abilități frontal, individual
practice.
2. Captarea şi Se realizează împreună cu elevii un ALFABET Flipchart Observaţia
Răspund la
orientarea AL CRĂCIUNULUI, solicitându-i să numească sistematică
Marker
solicitarea
atenţiei O1 câte un termen pentru fiecare literă ce
învățătorului.
10 minute întruchipează simboluri ale sărbătorii Nașterii
Conversaţia Frontală
Domnului (obiecte, ființe, fenomene ale naturii,
însușiri, stări sufletești, acțiuni);
♠A – atelier, alergătură, acadele; Brainstorming
♠B – brad, biscuiți, bucurie;
frontal, individual
♠C – cadouri, colinde, copii, costum;
♠D – Daruri, Decembrie, Dumnezeu;
♠E – elfi, entuziasm;
♠F – fulgi, frig, familie;
♠G – globuri, gheață, ger;
♠H - horn;
♠I – iubire, iarnă;
♠J - jucării;
♠K – kilogramele Moșului;
♠L – lapte, Laponia;
♠M - mănuși;
♠N – Nașterea Domnului, nămeți,
noaptea de Crăciun;
♠O – oameni de zăoadă, omăt;
♠P – pom de Crăciun, paltoane, prieteni;
Formează cuvântul
♠R – reni, râsete;
BRAD.
♠S – sanie, spiriduși, scrisori, sacul
Moșului;
♠T – timp;
♠U – urme, uniți;
♠V – vacanță, veselie;
♠Z – zăpadă, zâmbete;
Se încercuiesc literele A, B, D, R și elevii sunt Elevii formează
cuvântul BRAD.
rugați să formeze un cuvânt cu literele.(BRAD)
3. Anunțarea Se anunță titlul lecției - BRADUL Ascultă cu atenție la Conversația Observaţia
temei ceea ce spune frontal, individual sistematică
1 minute învățătorul.

4. Dirijarea a) Intuirea materialului


învățării „Ce aveţi pe masă fiecare dintre voi?”
Privesc materialele Expunerea Observaţia
8 minute
Cu ajutorul acestor materiale vom realiza lucrarea
puse pe masă. Observaţia sistematică
de astăzi.
b) Prezentarea modelului
Răspund la întrebări. Conversaţia
Prezint copiilor, sub formă de surpriză bradul ca
model:
„Pentru a realiza bradul eu v-am adus şi un
model.” Observaţia
c)Explicarea şi demonstrarea modului de lucru Modelul învățătorului sistematică
Se explică copiilor modul de executare al
bradului, pas cu pas, pentru ca aceştia să înţeleagă.
d) Încălzirea muşchilor mâinii
Înainte de a trece la realizarea lucrării li se cere să
execute diverse exerciţii pentru încălzirea Privesc cu atenție Demonstraţia
mușchilor mici ai mâinii . modul de explicare a Explicaţia Observaţia
bradului. sistematică
5. Executarea Se va crea climatul necesar (fond muzical Copiii realizează Laptop Proba practică
lucrărilor adecvat). bradul respectând Cântecele audio
25 minute Se va trece la realizarea lucrărilor. Elevii vor lucra fiecare pas. Explicaţia
individual, în timp ce cadrul didactic îi va urmări, Munca independentă
intervenind cu explicaţii și sprijin când este
nevoie. Se vor face observaţii şi se vor da indicaţii
individuale suplimentare dacă este cazul.
6. Evaluarea O7 Elevii își vor prezenta produsele finite, iar clasa Expun lucrările pe un Conversaţia Expunerea
lucrărilor
lucrărilor O8 le va aprecia din punct de vedere estetic și al panou. Turul galeriei
5 minute utilității acestora.
Se va urmări respectarea tehnicii de lucru corecte. Cântecul:
Vor fi apreciate inițiativele creatoare. https://
Elevii vor intona o colindă învățată anterior. www.youtube.com/
watch?
v=GgCRBoL19Sc&ab_
channel=TraLaLa-
Cantecesideseneanimate
pentrucopii
7. Încheierea Se fac aprecieri colective și individuale. Se felicită Ascultă și intervin Conversația Aprecieri verbale
lecției copiii pentru rezultatele obţinute. după caz.

S-ar putea să vă placă și