Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

DATA: 17.12.2021
CLASA: a II-a A
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Școala Gimnazială „Petre Dulfu”, Baia Mare, județul Maramureș
PROFESOR PENTRU ÎNVĂȚĂMÂNTUL PRIMAR: Hotca Marian
ARIA CURRICULARĂ: Arte și tehnologii
DISCIPLINA: Arte vizuale și abillități practice
UNITATEA TEMATICĂ: Vin sărbătorile!
TEMA: Omul de zăpadă
TIPUL LECȚIEI : consolidare de priceperi și deprinderi
FORMA DE REALIZARE: activitate integrată
SCOPUL ACTIVITĂȚII:
- consolidarea priceperilor și deprinderilor de lipire, colorare, asamblare;
- educarea spiritului critic și autocritic prin analiza lucrărilor, pe baza criteriilor de evaluare;
- educarea simțului estetic, a gustului pentru frumos prin confecționarea unor lucrări originale și estetice.

COMPETENȚE SPECIFICE:
Arte vizuale și abilități practice
1.3. Manifestarea curiozităţii faţă de explorarea de mesaje artistice simple, exprimate vizual;
2.3. Realizarea de produse utile şi/sau estetice combinând materiale uşor de prelucrat şi tehnici accesibile;
2.4. Transformarea unui material prin tehnici variate;
Comunicare în limba română:
1.1. Identificarea semnificației unui mesaj oral din texte accesibile variate;
1.2 Identificarea unor informații variate dintr-un text audiat;

Muzică și mișcare:
2.1. Cântarea în colectiv, în grupuri mici şi individual, asociind dirijatul intuitiv.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

O1 - să descrie conţinutul etapelor de parcurs în realizarea lucrării pe baza modelelor şi a explicaţiilor primite;
O2 - să decupeze corect elementele componente ale lucrării după șabloane;
O3 - să asambleze corect, estetic și creativ în spațiul de lucru elementele componente respectând modelul;
O4 - să realizeze lucrările propuse în mod original;
O5 - să aprecieze calitatea produsului final în funcție de criteriile specificate;
O6 - să-și exprime opinia despre mesajul poeziei prezentate;
O7- să recite cu ajutorul cadrului didactic minim o strofă din poezia „Omul de zăpadă” de Marian Hotca;
O8 - să audieze și să intoneze cântecelul „Omul de zăpadă”;
O9 - să manifeste interes pentru participarea la ora de Arte vizuale și abilități practice.
STRATEGII DIDACTICE:
 METODE ȘI PROCEDEE: conversația, conversația euristică, explicația, observația sistematică, lectura-model a învățătorului, lucrarea-model
realizată de cadrul didactic.
 MIJLOACE DE ÎNVĂȚĂMÂNT:
 FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual.
 RESURSE TEMPORALE: 50 de minute
 RESURSE UMANE: 14 elevi

BIBLIOGRAFIE ȘI BIBLIOGRAFIE ÎN VARIANTĂ ELECTORNICĂ
 Programa școlară pentru ARTE VIZUALE ȘI ABILITĂȚI PRACTICE Clasa pregătitoare, clasa I și clasa a II-a Aprobată prin ordin al
ministrului Nr. 3418/19.03.2013.
 Programa școlară pentru disciplina COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ Clasa pregătitoare, clasa I și clasa a II-a Aprobată prin ordin al
ministrului Nr. 3418/19.03.2013.
 Pagina de Facebook: Sfatul logopedului.
 Poezia „Omul de zăpadă” de Hotca Marian
 https://www.youtube.com/watch?v=35hAjisjbO8&ab_channel=TraLaLa-Cantecesideseneanimatepentrucopii
DEMERSUL DIDACTIC
Nr. Secvențe Ob. Activitatea învățătorului Activitatea elevilor Resurse Resurse Forme de Evaluare
crt. didactice Op. procedurale materiale organizare
1. Moment - Pregătirea materialelor - elevii își pregătesc
organizatoric O9 necesare desfășurării lecției. materialele
(2 minute) - Asigurarea cadrului necesare pentru ora Conversația Fișa de prezență Frontală
organizatoric necesar de AVAP; și alte materiale
desfășurării în condiții
optime a lecției;
2 Actualizarea - Învățătorul le propune - Elevii discută și Conversația Frontală Observare
cunoștințelor O9 elevilor un exercițiu de răspund la Euristică sistematică
dobândite imaginație. întrebările propuse
anterior Le propune să răspundă la de învățător și se Aprecieri și
(3 minnute) câteva întrebări: discută despre Individuală sugestii
Cum e vremea acum? schimbările ce se Explicația verbale
Ce putem face cu zăpada? produc în natură
Observare
sistematică
3 Captarea - Învățătorul le citește o - Elevii sunt atenți Poezia „Omul de Frontală Observare
atenției O6 poezia intitulată „Omul de și ascultă poezia Lectura model zăpadă” de Individuală sistematică
(3 minute) zăpadă” de Marian Hotca recitată de Marian Hotca
învățător.

- Se explică o serie de - Elevii sunt atenți Frontală Observare


cuvinte necunoscute din și ascultă explicația Explicația Individuală sistematică
textul liric propus. cuvintelor.

4 Anunțarea - Învățătorul le spune elevilor - Elevii urmăresc Explicația Frontală Observare


temei și a că azi vor avea de realizat un modelul realizat de Conversația Individuală sistematică
obiectivelor om de zăpadă din utilizând învățător.
(2 minute) diverse materiale Aprecieri și
sugestii
verbale
Explicația Frontală
Conversația Individuală Observare
sistematică

5 Formarea și - Învățătorul împarte elevilor - Elevii ascultă și Explicația Fișe, creioane Frontală Observare
consolidarea O2 fișele și materialele pregătite respectă indicațiile Conversația colorate, carioci, Individuală sistematică
de priceperi și O3 pentru realizarea omului de învățătorului și fulgi, brăduleți,
deprinderi O4 zăpadă. lucrează cu atenție hârtie de de Aprecieri și
O5 - Profesorul le explică folosind materialele carton, lipici, sugestii
(30 de minute) O6 elevilor cum se va realiza date. sclipici etc. verbale
O7 această lucrare. - Elevii realizează
- În timp ce elevii lucrează, copăcelul înflorit
învățătorul îi solicită să - Elevii doritori
repete poezia despre omul de repetă poezia
zăpadă. alături de învățător.

6 Activitate O8 - Activitate recreativă: - Elevii pot executa Conversația - telefonul mobil Individuală Observare
recreativă Învățătorul le propune mișcări pe fundalul https:// Frontală sistematică
(6 minute.) ascultarea melodiei „Omul muzical sau pot www.youtube.co
de zăpadă” cânta după melodia m/watch? Aprecieri și
propusă. v=35hAjisjbO8& sugestii
ab_channel=TraL verbale
aLa-
Cantecesidesenea
nimatepentrucopii
7 Evaluarea și O9 - Se evaluează participarea - Elevii fac Turul galeriei Planșă de plută și Frontal Aprecieri
încheierea elevilor la lecție și modul în aprecieri asupra ace de gămălie; verbale
activității care au realizat fiecare omul modului în care au Lucrările elevilor Aprecieri și
(4 min.) de zăpadă. Li se propune ca realizat lucrările sugestii
viitoare temă, atunci când se propuse. verbale
va putea, realizarea unui om
de zăpadă real, în curtea
ṣcolii.

S-ar putea să vă placă și