Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect de lecție

Clasa: A VIII-a
Disciplina: Educație Muzicală
Subiectul lecției: Măsuri compuse eterogene (mixte)
Profesor: Chihai Ionel - George
Tipul lecției: predare-învățare
Data: 09.11.2022
Unitatea de învățare: Elemente ritmice și procedee componistice
Competențe generale:
1. Exprimarea unor idei, sentimente, atitudini prin interpretarea unor lucrări muzicale
2. Operarea cu elemente de scris-citit și limbaj muzical
3. Aprecierea lucrărilor muzicale, inclusiv a conținutului lor afectiv, atitudinal și ideatic
Competențe specifice:
1.1.Interpretarea vocal – instrumentală a unor lucrări in genuri diverse, controlând schimbările dinamice, agogice și de tempo
2.2. Utilizarea unor elemente de construcție muzicală
3.3. Compararea unor genuri ale muzicii de divertisment
Obiective operaționale:
O1: Să identifice măsurile ritmice pe baza exercițiilor;
O2: Să interpreteze melodiile pe baza notelor muzicale;
O3: Să utilizeze limbajul corespunzător specific lecției.
Metode didactice: conversația (euristică, introductivă), explicația, învățarea prin descoperire, observația, exercițiul, metoda ciorchinelui.
Mijloace didactice: Tablă, PC, Audiții: Cântec din Maramureș – Ș-așa-mi vine câteodat; Hai, Dunărea mea, fișa de lucru (anexa 1), videoproiector.

1
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Evenimentele Obiective Activitatea Profesorului Activitatea elevului Resurse Mijloace Timp


Lecției operațion Metode didactice alocat Evaluare
ale/ didactice
competen
țe
1. Moment Profesorul face prezența și asigură -Comunică profesorului elevii absenți 1 min Colectivă
organizatori condițiile necesare desfășurării lecției: -Se pregătesc pentru oră
c markere, videoproiector, caiete, manual.

2. Captarea Profesorul prezintă elevilor un filmuleț: - Elevii sunt atenți și își 5 min
atenției Măsurile muzicale însușesc informații despre
(https://www.youtube.com/watch?v=BG măsurile muzicale
VgO5wn6Mg)

3. Anunțarea -profesorul îi întreabă pe copii: „Despre - Copiii răspund că era vorba 1 min
temei și a ce era vorba în filmulețul pe care l-am despre măsurile muzicale.
obiectivelor viizionat?”
-„Deci lecția noastră de stăzi se numește
”Măsuri compuse eterogene(mixte)””
(slide 1) - Notează în caiete titlul
-Notează titlul pe tablă

2
4. Dirijarea - Profesorul propune elevilor să - urmăresc cu atenție explicațiile Conversația 3 min Colectivă
învățării realizeze împreună un joc ritmic (slide profesorului și realizează jocul ritmic. învățarea
1.1 2) -urmăresc cu atenție indicațiile prin
-profesorul propune elevilor să profesorului și interpretează împreună descoperire
2.2 interpreteze un cântec: Ș-așa-mi vine cântecul.
Colectivă
3.3 câteodată” și să identifice care este
măsura acestuia. -citesc informațiile și își reamintesc. Conversația
O1 - Profesorul solicită elevilor să își
Colectivă
amintească informații despre măsurile
O2
de 2, 3 și 4 timpi studiate citind
O3 informațiile din Prezenntarea Power E. ascultă cu atenție audiția. învățarea
Point (slide 3). prin
- Solicită elevilor să noteze în caiete descoperire 30 min Colectivă
despre măsurile compuse eterogene.
- Notează la tablă: Măsurile compuse -elevii citesc cu atenție informațiile
eterogene (mixte) sunt formate din două din prezentarea Power Point (slide 5)
sau mai multe măsuri simple binare și și notează în caiete.
ternare, așezate în diverse combinații. Conversația
În creație, cele mai răspândite sunt
măsurile de 5 și 7 optimi.
Colectivă
-realizează la tablă cu ajutorul metodei -notează în caiete și completează la
ciorchinelui caracterizarea ritmului tablă ciorchinele.
eterogen precum și tipurile de jocuri în Explicația
care este întâlnit.
Conversația
-invită la tablă câte un elev pentru a
completa ciorchinele. Metoda
- solicită elevilor să citească informațiile -citesc cu atenție, notează în caiete și
ciorchinelui
din slide 6, iar cu ajutorul lor vor la tablă. Audiția Colectivă
completa împreună tabelul.
Hai,
-realizează tabelul la tablă și invită
Dunărea
elevii să completeze.
mea
-aduce spre audiere cântecul din -elevii ascultă cu atenție cântecul, îl
manualul digital de educație muzicală interpretează și identifică noțiunile
Conversația
„Hai, Dunărea mea” nou învățate.
https://manuale.edu.ro/manuale/Clasa%
20a%20VIII-
3
a/Educatie%20muzicala/Uy5DLiBDLk Colectivă
QuIFBSRVNT/book.html?book#18.
Explicația
-interpretează împreună cu elevii și
identifică noțiunile învățate.
-realizează împreună cu copiii un
exercițiu ritmic
(https://musiclab.chromeexperiments.co Conversația Colectivă
m/Rhythm/)

2.2
10 min
5. Fixarea O1 -profesorul îi anunță pe elevi că le-a -urmăresc indicațiile profesorului și
Conversația
cunoștințelo pregătit o fișă de lucru (anexa 1) rezolvă exercițiile din fișa de lucru. Colectivă
Observația
r și primirea O3 -proiectează fișa de lucru pe
Explicația
feed-back- videoproiector și îndrumă elevii.
ului

4
SHEMA LECȚIEI
Măsuri compuse eterogene (mixte)

Măsurile compuse eterogene (mixte) sunt formate din două sau mai multe măsuri simple binare și ternare,
așezate în diverse combinații:

Măsurile eterogene pot avea 5, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 timpi. În creație, cele mai răspândite sunt măsurile
de 5 și 7 optimi.
Ritmul eterogen este frecvent întâlnit în muzica populară românească.

geamparaua

Brâul
Rustemul
bănățean
oltenesc

Ritmul
Capra eterogen Cântece de
nuntă

șchioapa
Leliță
Ioană

Clasificare:

simple compuse
binare ternare omogene eterogene

S-ar putea să vă placă și