Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Data : 04.06.2019
Scoala : Colegiul National Preparandie-Dimitrie Tichindeal
Propunator : Ion Alexandru
Clasa a VI-a C
Aria curriculara : Arte
Disciplina : Educatie Muzicala
Unitatea de invatare : Timbrul
Tema : Instrumente muzicale ale orchestrei simfonice
Tipul lectiei : De predare si asimilare de cunostinte
Durata : 50 minute
COMPETENTE GENERALE
1. Dezvoltarea capacitatii de receptare a muzicii si formarea unei culturi muzicale
2. Cunoasterea si utilizarea elementelor de limbaj muzical
COMPETENTE SPECIFICE
1. Audierea atenta a lucrarilor muzicale, recunoscand elementele de limbaj
2. Compararea fragmentelor audiate sesizand anumite diferente sau similitudini
OBIECTIVE OPERATIONALE
● Sa numeasca instrumentele muzicale
● Sa-si insuseasca o noua melodie
● Sa grupeze instrumentele in functie de modul de producere a sunetelor
● Sa recunoasca dupa auz familiile de instrumente in exemple audio
● Sa asocieze corect ,dupa auz instrumentul cu familia de instrumente din care face parte
● Sa recunoasca dupa auz cel putin 3 instrumente

STRATEGII DIDACTICE
I. Metode si procedee : vizionarea, conversatia, explicatia, demonstratia, problematizarea, exercitiul, invatarea
prin descoperire, auditia, observarea, jocul
II. Material didactic : laptop, internet, videoproiector, fise cu cantecul “ Rapsodia I” de George Enescu, fise cu
instrumentele orchestrei simfonice, poze cu instrumente muzicale, instrumente de percutie (pseudoinstrumente)
III. Forma de organizare : frontala, individuala, grupe
DESFASURAREA ACTIVITATII
ETAPELE TIMP CONTINUTUL INSTRUCTIV STRATEGII DIDACTICE
LECTIEI ALOCAT - EDUCATIV METODE SI MATERIAL FORME DE EVALUARE
PROCEDEE DIDACTIC ORGANIZARE
Activitati 5 min Profesorul propune elevilor exercitii de respiratie explicatia individuala observare
introductive pentru dozarea aerului si o vocaliza pentru demontratia sistematica
-incalzire incalzirea vocii cu "ma-me-mi-mo-mu". exercitiul
vocala si Elevii sunt atenti la exemplificarea profesorului
exercitii de si executa cu precizie exercitiile.
respiratie
Captarea 10 min Profesorul propune pentru auditie cateva auditia laptop individuala
atentiei fragmente muzicale diferite pentru a descoperi invatarea prin videoproiector grupe
calitatea sunetului descoperire internet
-Timbrul conversatia tabla
Elevii asculta auditiile si raspund la intrebarile problematizarea caiete
profesorului
Dirijarea 15-20 Profesorul anunta inceputul unui nou capitol vizionarea tabla individuala observare
invatarii min - Timbrul muzical si titlul lectiei conversatia caiete grupe sistematica
- Instrumentele muzicale problematiza- laptop
Elevii noteaza in caiete definitia timbrului si o rea lucrari
clasificare a instrumentelor auditia instrumentale
Concomitent cu aceasta se vor viziona poze cu poze cu
instrumente muzicale si auditii corespunzatoare instrumente
Timbrul este calitatea sunetului de a se diferenta videoproiector
dupa sursa sonora care la produs
Se clasifica in timbru vocal si instrumental.
Clasificarea instrumentelor :
Instrumente cu coarde :
-prin frecarea cu arcusul: vioara, viola, violoncel,
contra bas
-prin ciupire: chitara, mandolina, harpa
-prin lovire: pian, tambal
Profesorul pune auditia "Ariel Quartet" de L.
van Beethoven
Elevii observa timbrul si modul de interpretare al
instrumentelor cu coarde.
Instrumente de suflat:
-Din lemn: flaut, oboi, clarinet, fagot
-Din alama: corn, trompeta, trombon, tuba
Se va audia lucrarea "Tablouri dintr-o expozitie "
de Modest Musorgski.
Elevii observa instrumentele din aceasta
categorie.
Instrumente de percutie:
-Acordabile: timpan, xilofon, celesta, vibrafon
-Neacordabile: toba mare , toba mica, tamburina,
castaniete, trianglu, talgere, gong
Profesorul impreuna cu elevii descopera timbrul
instrumentelor de percutie prin audierea lucrarii
"Ionization" de Edgard Varese.
Fixarea 15-20 Profesorul propune auditia "Rapsodia I" de vizionarea laptop individuala proba
cunostintelor min George Enescu prin care elevii sa descopere auditia videoproiector grupe practica
formatia instrumentala si partidele de invatarea internet
instrumente invatate pana in acest moment al prin tabla
lectiei. descoperire caiete
Elevii vizioneaza lucrarea muzicala si conversatia fise de lucru
raspund ca este vorba despre o orchestra demontratia pseudo-
simfonica. jocul instrumente
Profesorul da o fisa elevilor cu pozitionarea
orchestrei in scena .
Elevii vor nota numele instrumentelor.
Profesorul intoneaza tema muzicala din
" Rapsodia I" si intreaba elevii daca li se pare
cunoscut fragmentul.
Elevii recunosc tema din auditia anterioara
propusa de profesor.
Dupa invatarea cantecului "Cate tari sunt pe
pamant" elevii acompaniaza cu instrumente de
percutie (pseudoinstrumente).

S-ar putea să vă placă și