Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE LECȚIE

A. Date generale Şcoala:


Data: 06.11.2019 Disciplina: Educație muzicală
Clasa: a VII-a Propunător:
Subiectul lecției: Trioletul
Tipul lecţiei: Transmitere și asimilare
Competențe generale: 1. Dezvoltarea capacității interpretative; 2. Dezvoltarea capacității de receptare a muzicii și formarea unei culturi muzicale; 3.
Cunoașterea și utilizarea elementelor de limbaj muzical; 4. Cultivarea sensibilității, a imaginației și a creativității muzicale și artistice.
Competenţe specifice: 2. Operarea cu elemente de scris, citit și limbaj muzical; 3. Aprecierea lucrărilor muzicale, inclusiv a conținutului lor afectiv, atitudinal
și ideatic.
Obiective operaţionale: - să descopere prin audiție elementele de limbaj muzical;
- să reproducă în mod corect trioletul și toate celelalte ritmuri discutate la oră;
- să recunoască diferențele dintre măsurile binare și ternare învățate;
- să coreleze cântecele-exemplu interpretate cu epoci și compozitori.
Metode de folosite: Conversația euristică, problematizarea, învățarea prin descoperire, audiţia, comparaţia, analiza, exercițiul.
Mijloace didactice: Fișă de lucru, pian.
Forme de organizare a activităţii: Frontal, pe grupe.
B. Desfăşurarea lecţiei:

Evenimentele
lecţiei Metode Mijloace Evaluare
Activitatea profesorului Activitatea elevului
didactice didactice
- Momentul introductiv (profesoara salută - Își pregătesc materialele didactice pentru
elevii, face prezența); oră; - demonstrația Profesorul apreciază
Captarea
- Corectează poziția elevilor în bancă și pe - Iau poziția 2 pentru cânt și realizează - conversația - pian verbal răspunsurile
atenţiei
scaune și se pregătește pentru vocalize. vocaliza „Tra la la la” (staccato, apoi euristică elevilor
legato).
- Profesoara dictează cerința unui exercițiu: - Notează cerința și sunt atenți la - audiția - pian
„Stabiliți după audiție, măsura fragmentului fragmentul ce urmează să fie audiat; Scriu - tablă
muzical.” (J. S. Bach – Menuet); Notează pe în caiete fragmentul audiat. - marker
tablă fragmentul cântat. - conversația
- Ea le cere copiilor să recunoască epoca în - Recunosc epoca despre care este vorba;
funcție de anul nașterii compozitorului Profesorul face
(baroc). Se mai menționează un nume- aprecieri verbale
Dirijarea exemplu din aceeași perioadă (Vivaldi); asupra răspunsurilor
învățării - Stabilește felul măsurii: ternară simplă - Ascultă exemplul de măsură binară - învățarea elevilor
(3/4) și oferă un exemplu de măsură binară compusă în liniște și cu mare atenție; prin
compusă (4/4 – L. Van Beethoven: „Oda descoperire
bucuriei”);
- Explică elevilor diviziunea unei pătrimi - Învață cum se poate împărții durata unei - explicația
într-o măsură binară, până ajunge la pătrimi și în câte moduri; - sfoară
diviziune excepțională, introducând - Sunt atenți la explicație și notează - foarfecă
termenul de triolet; definiția trioletului;
Fixarea și - Împarte elevii în două grupe, profesoara le - elevii din fiecare grupă vor cânta în - exercițiul - pian Profesorul face
consolidarea explică elevilor ce au de făcut, iar de pe modul solicitat de către profesoară, iar - conversația aprecieri verbale
sunetul do1: Grupa I cântă în ritm de două dacă vor întâmpina greutăți la executarea euristică asupra răspunsurilor
optimi, iar Grupa II cântă în ritm divizat colectivă a grupelor, sunt ajutați de către elevilor şi
excepțional de triolet, în timp ce profesoara profesoară, iau un tempo mai rar, pentru coordonează copiii în
va cânta în ritm de pătrime. realizarea finală a exercițiului; procesul de împărţire
- Profesoara îi pune pe elevi să compară cele - Compară și observă diferențele dintre ele; - comparația pe grupe
două diviziuni (normală și excepțională);
- Profesoara împarte o fișă de lucru și - Elevii urmăresc cu atenție indicațiile și
coordonează elevii înspre exercițiul nr. 2 de analizează exercițiul 2;
pe fișă; - Ies cei chemați la tablă și rezolvă cât
- Profesoara cheamă la tablă câte un elev mai corect exercițiul;
pentru a crea câte o măsură care să conțină - probă practică
formule ritmice divizionare, normale și
excepționale; - exercițiul - pian
- Greșește intenționat prin lipsa notării cifrei - au fost stimulați la observarea și - conversația - fișă de lucru
3 deasupra unui triolet, verificând așa dacă corectarea greșelii profesoarei; - audiția - tablă
Transfer de
elevii au înțeles lecția și dacă au fost atenți. - demonstrația - marker
cunoștințe
- Într-unul dintre exercițiile de pe fișa de - Elevii ascultă și urmăresc partitura
lucru, profesoara cântă un fragment muzical fragmentului, apoi răspund la întrebările
(„Amazing Grace” – notat fragmentul profesoarei (4 trioleți pe partitura dată);
partiturii pe fișă), și cere elevilor să
identifice dacă sunt și unde sunt trioleți și
câți sunt la număr; Profesorul face
- Atenționează elevii că urmează să cânte - Elevii cântă alături de profesoară aprecieri asupra
împreună fragmentul și îl interpretează fragmentul, bucurându-se de muzica reuşitei copiilor.
imediat. frumoasă.

C. Planul tablei

S-ar putea să vă placă și