Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE LECȚIE

Date generale

Data:
Clasa: a V- a Disciplina: Educaţie muzicală
Subiectul lecţiei: Timbrul muzical (vocal și instrumental)
Tipul lecţiei: Consolidare

Competenţe generale:
1. Exprimarea unor idei, sentimente, atitudini, prin interpretarea unor lucrări muzicale
2. Operarea cu elemente de scris-citit şi limbaj muzical
3. Aprecierea lucrărilor muzicale, inclusiv a conţinutului lor afectiv, atitudinal şi ideatic

Competenţe specifice:
1.1. Interpretarea vocală a unor piese monodice
2.3. Operarea cu noțiuni de dinamică și timbru muzical
3.1. Descrierea stărilor și ideilor generate de audierea unor lucrări muzicale

Obiective operaţionale/competenţe:
- Să intoneze corect exercițiile vocale și cântecele propuse
- Să răspundă corect la întrebările referitoare la lecția anterioară
- Să recunoască în audiții muzicale, după timbralitate, vocea umană și instrumentele muzicale
- Să acompanieze ritmic o lucrare muzicală cu instrumente de percuție
- Să rezolve fișa de lucru

Metode didactice:, conversaţia, exerciţiul, explicaţia, audiţia,


Mijloace didactice: manual, fişe, tablă, caiet, laptop, PPT
Material audio: Deșteaptă-te române! -Corul de cameră Madrigal și corul Cantus Mundi
Balada pentru vioară de Ciprian Porumbescu
Rapsodia I de George Enescu
Young Person's Guide to the Orchestra- Benjamin Britten
Tritsch-Tratsch-Polka -Johann Strauss

DESFĂŞURAREA LECŢIEI
Evenimentele Obiective Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode Mijloace Evaluare
lecţiei operaţionale/ didactice
competenţe
Profesorul face vocalize pentru Interpretează exercițiul Orală
Cultură Ob.1 încălzirea vocilor: vocal.
vocală practică
Captarea
atenției: exercițiul
Prezentarea
materialului
stimul

Vocalizele se execută cromatic în urcare Intonează după


şi diatonic în coborâre. indicațiile profesorului.
exercițiul
Profesorul propune intonarea unor
cântece: Elevii interpretează
Cântă ! cântecele propuse
Bardul din Mircesti
Eu sunt Barbu Lăutaru!

fișe

Consolidarea Profesorul propune audierea unui


cunoștințelor fragment muzical din Deșteaptă-te Elevii ascultă cu atenție
Ob.3 române! în interpretarea Corului de și recunosc timbrul conversația
cameră Madrigal și a Corului Cantus vocii umane exercițiul
Mundi și cere elevilor să recunoască
timbrul vocal
● Câte tipuri de voci cunoașteți? -Elevii răspund și
notează
● Care sunt acestea?
Cu ajutorul elevilor numeşte vocile
omeneşti şi le notează:
- de femei - sopran (sunete înalte)
Ob.2 - mezzo-sopran
(potrivite) tablă, caiet
- alto (joase)
exercițiul orală
- de bărbaţi - tenor
- bariton
- bas
- de copii

Precizează : cu aceste voci se alcătuiesc


diferite formaţii - de voci egale sau manual
mixte.

-P. propune audierea unui fragment din - audiază , recunosc


Balada pentru vioară - de Ciprian instrumentul şi răspund exercițiul
Porumbescu şi cere recunoaşterea la întrebări.
instrumentului solist. conversația
Pune întrebări despre vioară:
Ob.3 ● Cum produce sunetul?
tablă, caiet
● Din ce familie de instrumente
face parte?
● Mai cunoașteți și alte
Ob.3 instrumente din această
familie ?
● Mai cunoașteți și alte
instrumente cu coarde? -Elevii răspund
Ob. 2
● Cum producem sunetul la aceste
instrumente? Audiția laptop
- Cu ajutorul elevilor se face o
Elevii completează fișa boxe
clasificare a instrumentelor cu coarde :
cu arcuş, cu coarde ciupite şi cu coarde
lovite
Ob.3 P. va împărți elevilor o fișă ce conține
un ciorchine cu familiile de
instrumente și cere completarea
acestuia cu instrumentele potrivite - audiază şi recunosc
instrumentele Orală
Ob.2 -Propune audierea unui fragment
muzical din Rapsodia I de George
Enescu și recunoaşterea acestora.
Tablă
Cu ajutorul elevilor se face o clasificare
a acestor instrumente – din lemn şi din
alamă.
-Profesorul împreună cu elevii
realizează o clasificare și a familiei
instrumentelor de percuție (acordabile și
neacordabile)
Audiția
-Profesorul precizează că toate
Ob. 3 instrumentele stau la baza a diferite
formaţii – de muzică populară, uşoară, -elevii urmăresc
simfonică ,fanfară PPT Laptop
prezentarea cu atenție
-Profesorul prezintă un PowerPoint cu boxe
instrumentele orchestrei simfonice
(imagini și audio)
Audiția
Profesorul propune audierea unor -elevii audiază și
Ob. 5 instrumente mu Young Person's Guide sesizează ordinea Practică
to the Orchestra- Benjamin Britten și
cere elevilor să recunoască ordinea
intrării familiilor de instrumente.
exercițul
-Elevii rezolvă fișa de
lucru

-Profesorul împarte elevilor o fișă cu Fișa


diferite instrumente și cere să scrie
denumirea acestora
Transfer de -Profesorul propune un joc ritmic Elevii ascultă cu atenție audiţia Laptop practică
cunoştinţe folosind instrumente de percuție pe o explicațiile profesorului Boxe
Ob.4 exercițiul
lucrare muzicală -Tritsch-Tratsch- și încearcă să realizeze
Polka -Johann Strauss jocul
(O a doua variantă pentru transferarea
cunoștințelor este intonarea melodiei
din Rapsodia I de George Enescu -fișă)

Planul tablei: 12.04.2022


Timbru muzical (vocal și instrumental)
Consolidare
Timbrul vocal: Timbrul instrumental:
-voci feminine – sopran (voce înaltă)
- mezzo-sopran (voce medie)
- alto (voce joasă)
-voci bărbătești -tenor(voce înaltă)
- bariton (voce medie)
- bas (voce joasă
- voci de copii

Audiții:
Deșteaptă-te române! -Corul de cameră Madrigal și corul Cantus Mundi
Balada pentru vioară de Ciprian Porumbescu
Rapsodia I de George Enescu
Young Person's Guide to the Orchestra- Benjamin Britten
Tritsch-Tratsch-Polka -Johann Strauss

Fișă de lucru

Instrumentele muzicale
Scrieți denumirea următoarelor instrumente muzicale și colorați-le:

S-ar putea să vă placă și