Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE LECŢIE

A. DATE GENERALE Școala Gimnazială Berchișești


Data: 21.02.2020 Disciplina: Educaţie muzicală
Clasa: a V- a A Profesor: Nistor-Mihai Bogdan
Subiectul lecţiei: Măsuri - consolidare
Tipul lecţiei: consolidare

Competenţe generale:
1.Exprimarea unor idei, sentimente, atitudini, prin interpretarea unor idei muzicale
2.Operarea cu elemente de scris-citit şi limbaj muzical
3.Aprecierea lucrărilor muzicale, inclusiv a conţinutului lor afectiv, atitudinal şi ideatic

Competenţe specifice:
1.1. Interpretarea vocală a unor piese monodice;
2.2. Utilizarea notației duratelor (note și pauze) în fragmente muzicale simple;

Obiective operaţionale/competenţe:
1) să traseze corect barele de măsură, încadrând duratele și pauzele;
2) să definească măsura, respectiv măsurile de două, trei și patru pătrimi;
3) să explice simbolistica măsurilor învățate;
4) să tacteze corect măsura;
5) să intoneze melodiile propuse;
6) să solfegieze corect cântecele propuse.
Metode didactice: conversația, demonstrația, exercițiul, audiția, explicația, problematizarea, solfegiul
Mijloace didactice: tablă, marker, manuale, telefon, fișe de lucru
Material auditiv: „Hai, copii, cântați în cor!”, „Unu, doi”, „În poiana verde”, „Cucule, pasăre sură”, „Poveste”, „Greierașul”, „Imnul”
Audiții: „ Ceasul”, melodie din Rapsodia I „Câte țări sunt pe pământ” de George Enescu
B.DESFĂŞURAREA LECŢIEI
Evenimentul C.s. Mijloace
Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode Evaluare Observații
lecției Ob. didactice
Cultura vocală Se propun vocalizele: Intonează vocalizele respectând indica-
țiile date.
demonstraţia
frontală

exercițiul
1.1.
O.5

Se intonează în urcare în secvenţe


cromatice şi în coborâre diatonic.

Reactualizarea Propune elevilor un repertoriu de


Cunoștințelor cântece: Interpretează cântecele propuse. practică
O.5 „În poiana verde”, exercițiul manual
„Deșteaptă-te române”;
Consolidarea Propune audierea piesei muzicale Audiază atent piesa muzicală și notează audiția telefonul
cunoştinţelor „Ceasul” în două pătrimi în pe caiete audiția. tablă
interpretarea propunătoarei. Scriu la tablă și în caiete versul marker
Cere elevilor să deducă măsura în ˃ ˃ ˃ ˃ caiete observare
O.1 care este scris cântecul prin scrierea „Bate│ceasul│ti-ca,│ti-ca” și notează sistematică
primului vers la tablă, notarea accentele , apoi trasează barele de
accentelor dedesupt și trasarea măsură. Îl intonează.
1.1. barelor de măsură. Se și intonează
O.4 fragmentul scris, tactând măsura. Tactează măsura interpretând cântecul
O.5 Apoi cere elevilor să tacteze măsura propus. exercițiul
de două pătrimi interpretând
cântecul „Unu, doi”.
Împarte elevilor foi cu cântecul Analizează cântecul oferit conform
„Greierașul”, în trei pătrimi, pentru indicațiilor.
solfegiere și:
- Le cere să analizeze împreună
2.2. cântecul: gama, măsura, duratele, exercițiul
semnele muzicale folosite, indicațiile
de tempo. solfegiul
- Cere intonarea gamei Do și Intonează gama și arpegiul după cerințe.
arpegiul acesteia în urcare și în fișe cu frontală
coborâre după tonul dat; Citesc ritmic piesa muzicală. cântecul
- Propune, pentru început, citirea
ritmică folosind denumirea notelor; Citesc melodic piesa muzicală.
- Apoi citirea melodică;
O.6 - La final citirea ritmico-melodică. practică
1.1. Se adaugă textul și se impune Interpretează cântecul ritmico-melodic,
tactarea măsurii. apoi cu text. exercițiul
Unde se pun accentele în măsura de
trei pătrimi. Răspund la întrebare.
Apoi se cântă și tactează cântecul tablă
„Cucule pasăre sură”. Notează audiția și o ascultă atent. marker
Se propune ca audiție fragmentul Interpretează și tactează măsura caiete
muzical „Câte țări sunt pe pământ” cântecului propus.
din Rapsodia I de George Enescu, în
patru pătrimi, procedând ca la prima
O.5 audiție („Ceasul”).
O.4 Iar pentru tactarea măsurii se Se interpretează cântecul propus, Exercițiul
2.2. propune cântecul „Poveste”. tactând măsura.
O.3 Cere elevilor să explice semnificația Explică simbolistica măsurii.
cifrelor care compun măsurile. observare
2.2. Ulterior propune elevilor câte unu- sistematică
O.1 două exerciții ritmice a câte trei- Notează pe caiete exercițiile și le
patru măsuri pe care le scrie la tablă execută după explicațiile date.
patru ca elevii să le poată executa.
(vezi anexa planul tablei).
Transfer de 2.2. Oferă fiecărui elev fișe de lucru Rezolvă cerințele din fișa de lucru. problematiza fișe de lucru practică
cunoştinţe O.1 (vezi anexa 1) și explică clar rea
cerințele fișei. explicația
La final, după rezolvarea fișelor, li
se oferă elevilor răspunsurile
corecte.
21.02.2020
Planul tablei
Măsuri – consolidare

„Ceasul”
˃ ˃ ˃ ˃
2
„Ba-te│cea-sul│ti-ca,│ti-ca”│
4
„Rapsodia I” de George Enescu – fragment ( „Câte țări sunt pe pământ„)
˃ ˃ ˃ ˃
4
„Câ-te țări sunt│pe pă-mânt”│
4
Clasa a V-a A 21.02.2020
Fișă de lucru

I. 1. Cifra de deasupra din cadrul unei măsuri reprezintă:


a) durata utilizată
b) numărul de valori utilizate într-o măsură
c) numărul de accente dintr-un vers
2. În timpul intonării unui cântec putem deduce măsura în funcție de:
a) accentele din versurile cântecului
b) numărul de silabe din vers
c) tactând măsurile pe rând și selectând-o pe cea potrivită
II. Completați măsurile utilizând diferite combinații ale duratelor învățate și pauzele aferente
2
4

3
4

4
4

S-ar putea să vă placă și