Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

I. Date generale
Profesor: Biriș Călin-Ionuț
Data: 01.02.2023
Școala: Colegiul Național “Decebal”, Deva
Clasa: a X-a B
Disciplina: Educație Muzicală
Titlul lecției: Impresionismul muzical
Tipul lecției: predare-învățare
Durata lecției: 50 de minute

Competențe specifice vizate:


1.1. Compararea unor elemente de limbaj muzical recunoscute în cântecele interpretate şi în
audiţii.
1.6. Compararea, pe baza audiţiei, a unor aspecte specifice fenomenului muzical modern şi
contemporan.
2.6. Exprimarea în forme variate a impresiei asupra unor lucrări audiate.

Competențe specifice:
La sfârșitul lecției elevii vor fi capabili:
C1: Să cunoasă trăsături ale curentului Impresionist.
C2: Să rețină numele celor doi compozitori pe baza cărora a fost prezentată lecția.
C3 Să cunoască cele mai reprezentative creații muzicale ale lui Claude Debussy și Maurice Ravel.
Strategia Didactică:
-Mijloace de învățământ folosite la lecție: Tabla Electronică, tabla
-programe și resurse: Youtube,
- Metode de învățământ utilizate în lecție: audiția; conversația; euristica, explicația,
audiția.
- Forme de organizare: frontal.
Bibliografie folosită la lecție:
- Sofica Matei, Mihaela Marinescu, Educație muzicală, clasa a X-a, București,
Editura Aramis, 2005.
-Audiții:
- Claude Debussy: “Clair de lune”
- Maurice Ravel: “Bolero”
- Maurice Ravel: “Rapsodia spaniolă”
II. Desfășurarea lecției

Etapele Activitatea Activitate Co Metode Mijloace Evaluar Timpu


lecției profesorului a elevului . didactice didactic e l
sp. e
Momentul -profesorul -elevii salută Conversați Adservio Orală 3
organizatori salută elevii; profesorul; a
c - profesorul -elevii
face prezența răspund la
și verifică prezență.
situația
elevilor.
Anunțarea -profesorul -elevii își Conversați Orală
titlului anunță titlul notează. a
lecției noi și lecției,
prezentarea Impresionismu
obiectivelor l muzical.
C1
urmărite Impresionismu
l este un curent Euristica
manifestat mai
întâi în pictură,
fiind
reprezentat
prin
manifestarea
unui deosebit
interes pentru
nuanțe. C2
Claude
Debussy este
cel mai
reprezentativ
compozitor al
acestui curent
muzical,
remarcat prin
tehnica sa de
compoziție.
Efectuarea -profesorul le - elevii vor Audiția Tabla Orală
activităților propune spre nota în digitală
intelectuale. audiție spre caiete;
audiție
cântecul Clair
de lune;

-pe baza -elevii Conversați


audiției, ascultă cu a
profesorul îi atenția
întreabă pe cântecul.
copii la ce -elevii
instrument s-a răspund la
cântat, din ce întrebările
familie de profesorului.
instrumente
face parte
pianul, ce
sentimente C2
transmite piesa
-elevii
audiată; Conversați
ascultă cu
-profesorul le a
atenție;
comunică
faptul că,
alături de
Debussy,
Maurice Ravel
este, de
asemenea, unul
din cei mai
mari
compozitori al
acestui curent
- ascultă
muzical;
explicația Conversați
-Bolero de
profesorului; a
Maurice Ravel
este una dintre Explicația
cele mai
reprezentative
creații ale sale,
o compoziție
muzicală,
concepută ca
muzică de
balet într-un
singur act, în
gama Do -elevii
major; ascultă cu
- profesorul va atenție
pune spre lucrarea,
audiție Bolero,
de Maurice -elevii
Ravel; răspund la
Conversați
- pe baza întrebările
a
audiției, profesorului;
profesorul îi
întreabă pe
elevi, cu ce
instrument solo
a debutat
compoziția, în
ce nuanță, din
ce familie de
instrumente
face parte toba,
dacă ritmul
este variabil
sau invariabil;
-profesorul le
spune faptul că
bolero-ul este
un dans
spaniol de -elevii
origine maură, ascultă cu
într-o măsură atenție
de de 3/4; Audiția
materialul
-profesorul le propus.
propune spre
audiție
Rapsodia
spaniolă.

Încheiere -profesorul -elevii Aprecieri 2


felicită clasa ascultă. verbale
asupra modului
de funcționare
a orei.

S-ar putea să vă placă și