Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECȚIE

A.DATE GENERALE

DATA: 11.03.2020 SCOALA:


CLASA: A VI-A DISCIPLINA: Educație muzicală
SUBIECTUL LECȚIEI: SECUNDA PROPUNĂTOR:
TIPUL LECȚIEI: Mixtă

COMPETENȚE GENERALE: 1. Dezvoltarea capacităților de receptare a muzicii și formarea unei culturi muzicale.
2. Cunoașterea și utilizarea elementelor de limbaj muzical.
3. Cultivarea sensibilității, a imaginației și a creativității muzicale și artistice.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE: - să conștientizeze noțiunea de secundă;
- să distingă diferența dintre secunda mică și secunda mare;
- să construiască secunde (mici și mari) de pe sunete naturale și alterate;
- să recunoască intervalul de secundă în audiție și vizual;
METODE DIDACTICE: conversația euristică, explicația, audiția, demonstrația, problematizarea, jocul;
MIJLOACE DIDACTICE: laptop, partitura, pianul, tabla, caiet, fișa de lucru.
MATERIAL AUDITIV: Oda bucuriei de Ludwig van Beethoven,
B. DESFĂȘURAREA LECȚIEI
EVENIMENTEL OBIECTIVE ACTIVITATEA ACTIVITATEA METODE MIJLOACE EVALUARE
E LECȚIEI OPERAȚIONALE PROFESORULUI ELEVILOR DIDACTICE
Captarea atenției Organizarea clasei pentru Elevii se pregătesc
o bună desfăsurare a pentru lecție.
lectiei.
Reactualizarea Să-și reamintească Întreabă definiția Elevii prezintă definiția Conversația Tabla Aprecierea
cunoștințelor intervalul de primă. intervalului. intervalului. verbală.
Întreabă elevii care sunt Elevii răspund : prima.
intervalele pe care le
cunosc.
Întreabă definiția primei. Elevii răspund :
prima/repetarea
aceluiași sunet/aceleiași
trepte muzicale.
Solicită elevii sa intoneze Mai mulți elevi
intervalul de primă de pe intonează intervalul de
un sunet dat. prima de pe diverse
Cere elevilor sa sunete.
construiască la tablă Mai mulți elevi ies la
intervale de primă de pe tablă și construiesc
sunetele date. intervale de primă.

Predare / Învățare Să recunoască Propune audierea unui Ascultă cu atenție Conversația Laptop
auditiv și vizual fragment muzical care audiția propusă de către Audiția :
intervalul de începe cu intervalul de profesor încercând să Simfonia
secundă. secundă. răspundă cerințelor. a9a
Să construiască Beethoven:
secunde de pe Trasează sarcina de lucru Oda
notele tonalității Do înainte de începerea bucuriei
Major. audiției :
1. Să fie atenți la
incipitul
lucrărilor.
2. Să menționeze
dacă melodia este
construită prin
mers treptat sau
prin salturi.
Elevii răspund :
Întreabă elevii care este
intervalul dominant în
intervalul dominant în
exemplul audiat este
exemplul audiat. Conversația
secunda.

Explică definiția Sunt atenți la


intervalului de secundă : explicațiile
Secunda este intervalul profesorului.
Explicația
muzical dintre două
sunete.

Scrie pe tablă titlul


lecției : Secunda

Secunda poate fi de două


feluri : - 2m = 1st
-2M= 1T

Cere clasei sa noteze în Elevii notează în caiet.


caiet : titlul, definiția și
caracteristicile secundei

Scrie pe tablă notele Elevii vin la tablă și


gamei Do Major și construiesc intervalele Tabla Aprecierea
solicită cațiva elevi sa de secundă cerute de Caietul verbală.
vină pe rând și să profesor. Pianul
construiască 2m și 2M de Învățarea
pe fiecare treaptă a prin
gamei. descoperire.
Conversația
Cere elevilor să noteze Elevii notează în caiet.
ceea ce este pe tablă.

Cere elevilor să cânte Elevii intonează toate


toate secundele formate intervalele cu ajutorul
pe tablă, ajutându-i cu profesorului.
pianul.
Fixarea Să rezolve corect Cere elevilor să citească Citesc cerința Conversația Caietul Aprecierea
cunoștințelor exercițiile de pe fișa cerința primului exercițiu exercițiului și rezolvă Exercițiul Pianul verbală.
de lucru. de pe fișa de lucru și să îl împrună cu profesorul, Tabla
rezolve. pas cu pas. Marker
Continuă tot așa până la
realizarea tuturor
exercițiilor de pe fișa de
lucru:
- încercuirea pe culori a
intervalului de secundă
(M/m) identificat în
partitură;
- denumirea secundelor
dintr-o partitură, atât
calitative cât și orientarea
acestora (ascendent sau
descendent);
Transferul de Să Profesorul explică Elevii sunt atenți la Jocul Cartonașe Aprecierea
cunoștiințe regulile jocului, împarte indicațiile profesorului didactic Tablă verbală.
clasa pe două sau trei referitoare la joc. muzical Marker
grupe (în funcție de Săculeț
numărul de elevi), iar Se grupează în grupe
mai apoi le oferă fiecărui după indicațiile
reprezentant al fiecărei profesorului.
grupe săculețul pentru a
extrage câte un cartonaș. Câte un reprezentant
din fiecare grupă
Corectează intervalele de extrage un cartonaș din
secundă construite de săculeț și merg
elevii ieșiți la tablă și le simultan la tablă și
explică, unde este cazul, construiesc intervalul
ce este greșit. Poate să de secundă cât mai
ceară și ajutorul echipei repede posibil, inaintea
elevului pentru celorlalți colegi care
stimularea atenției și sunt la tablă.
cunoștințelor dobândite.
Elevii corectează
Procedează la fel cu posibilele greșeli și
fiecare elev care iese la merg la loc, urmând să
tablă, până la epuizarea vină un alt coleg care
fiecărui elev din echipe va proceda la fel.
sau până la finalul orei,
moment în care se va
anunța echipa
câștigătoare cu cele mai
multe secunde construite
corect.
Încheierea

C. PLANUL TABLEI
Secunda
Audiție : Ludwig van Beethoven : Simfonia a 9-a – Oda bucuriei
Definiție : Secunda este intevalul muzical dintre două sunete care cuprinde două trepte alăturate.
Secunda poate fi de doua feluri – Secundă mică (2m) – 1st
- Secundă mare (2M) – 1T

2M 2m 2m 2M 2M 2M 2m 2m

S-ar putea să vă placă și