Sunteți pe pagina 1din 11

FLOREA RISIPITU

FACULTATEA DE TEOLOGIE ORTODOXA

UNIVERSITATEA 1 DECEMBRIE 1918,ALBA IULIA

PROIECT DE LECŢIE

Școala: Gimnaziala nr 6 din Hunedoara

Clasa: a V-a
Disciplina: Educaţie muzicală
Subiectul lecţiei: GAMA Do Major Natural şi GAMA la minor natural
Tipul lecţiei: lecţie de comunicare /însuşire de noi cunoştinţe, consolidare
Obiectivul fundamental al lecţiei: transmiterea şi asimilarea de cunoştinţe despre
modurile Major şi minor.
Obiectivele operaţionale ale lecţiei:
- să dobândească cunoştinţe teoretice şi practice despre modurile Majore şi minore.
- să facă diferenţa auditiv dintre cele două.
Metode didactice: observaţia, exerciţiu, audiţia, conversaţia
Mijloace didactice: fişe de lucru, laptop, tabla, boxe

A. Desfăşurarea lecţiei
Evenimentele Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode didactice
lecţiei
Captarea atenţiei – intonează vocal un exerciţiu – la rândul lor, fac exerciţiul, demonstraţia
ritmico-melodic de încălzire aceleaşi vocalize
pentru încălzirea vocii.
sunt atenţi la profesor
Evenimentele Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode didactice
lecţiei
Reactualizarea de – Împarte fişele cu – Câte ţări sunt – sunt atenţi la exerciţiul, demonstraţia
cunoştinţelor/ pe pământ, care preia tema din întrebările
Comunicarea Rapsodia Română 1 de G. Enescu, profesorului.
cunoştinţelor însă, fără a preciza aceasta.

Analiza. În ce măsură suntem? În patru pătimi. Elevii conversaţia


Cum batem măsura de patru exemplifică
pătrimi?
Ce semene distincte avem în cântec
(mă refer la cele de repetiţie)?
Ce durate diferite avem aici? Punctul de după notă îi
(pătrimea cu punct?) Ce rol are măreşte valoarea
punctul de după notă? duratei cu jumătate din
ea.

Cântecul începe cu notele? Do-Mi-Sol


Evenimentele Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode didactice
lecţiei

do, mi, sol Do Major


Care este arpegiul gamei…?
În ce tonalitate suntem? De ce? Do major, pentru că
începe cu nota Do şi
cu Arpegiul Gamei Do
Major
După instituirea unui moment de Elevii sunt atenţi şi Exerciţiu, demonstraţia
tăcere totală pentru ascultarea urmează metoda.
interpretării, cu manualele închise
şi cu sistarea oricăror preocupări ale
elevilor, pentru o contemplare
auditivă eficientă vom trece la
cântarea model.

Textul
1. Citirea textului, cu dicţia şi
expresia corespunzătoare;
2. Textul nu prezintă dificultăţi
în din punct de vedere
ritmic, astfel că vom sări
peste citirea metroritmică.
Melodia
1. Interpretarea (text şi
muzică) a primului fragment
de către profesor;
2. Repetarea fragmentului
respectiv în felul auzit de
către elevi până la învăţare

3. Interpretarea (text şi
muzică) fragment secund de
către profesor
4. Repetarea fragmentului
respectiv în felul auzit, de
către elevi până la învăţare.
Evenimentele Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode didactice
lecţiei
Predare de Recunoaşteţi cărei din audiţiile Audiţia
cunoștințe și următoare îi aparţine tema din Conversaţia
reactualizare cântecul anterior. Nu vom preciza
decât numele lucrării.
1. Rapsodia nr. 2, op. 11
2. Rapsodia nr.1, op 11
Despre ce compozitor credeţi că (George Enescu)
este vorba?
Completaţi în caiete şi în fişe, la Muzica: după George
autor, sub titlu…. Enescu
Extrageţi scara muzicală din Unul dintre elevi va fi
cântecul anterior. provocat la răspuns ţi
vom reconstitui planul
tablei din lecţia
anterioară.

Va nota o parte din titlu: Dezbaterea


– Gama Do Major…
Elevii vor completa scara muzicală
evidenţiind caracteristicile ei, la fel
ca în modelul de mai sus, urmând
ordinea următorului curs de
întrebări:
Între ce note se află în mod natural
semitonurile?
Care este configuraţia gamei notate T-T-St-T-T-T-St
pe tablă?
Ce se formează la baza acesteia din T+T=3ţăM
T+T?
– Împarte fișele cu Cântecul
– S-a dus cucul de
pe-aici

Analiza. În ce 2 pătrimi
măsură suntem?

Cum batem Elevii exemplifică


măsura de două
pătrimi?
Ce durate diferite Optimi, pătrimi cu punct şi
avem aici? (se doimi
atrage din nou
atenția asupra
pătrimii cu
punct)

1. După ce ne 1. Ne uităm la prima şi ultima Tabla


dăm seama în ce notă din cântec. Fişa de lucru
tonalitate 2. la minor natural
suntem?

2. În ce tonalitate
suntem?
Va completa
titlul:
… şi gama la
minor natural
Recapitulăm Elevii îndeplinesc sarcinile
cântecul. propuse de profesor
a. Solfegiu
elevi aleși
aleatoriu
b. Textul
literar
Sistematizarea și Extrageți scara muzicală completând modelul de Conversaţia
consolidarea cunoştinţelor mai sus.

Elevii vor completa în continuare schema Conversaţia


respectând indicațiile profesorului:
Între ce note se află în mod natural semitonurile? Mi-Fa şi Conversaţia
Si-Do
Care este configurația gamei notate pe tablă? T+St+T+ Conversaţia
T+St+T+
T
Ce interval se formează la baza gamei din T+St? T+St=3ţă Conversaţia
m
Consolidăm desenând pe tablă un tabel cu Conversaţia
diferențele și asemănările dintre cele două game.
(vezi planul tablei)
Auditiv cum puteți diferenția cele două cântece? Primul Conversaţia
este mai
vesel,
deci are
o
sonoritat
e mai
luminoas
ă şi al
doilea
este mai
trist/sobr
u.
Audiţie: 1. Major Concursul
Precizaţi modul Major sau minor 2. Major
corespunzător următoarelor fragmente 3. Minor
muzicale. (7 minute) 4. Major
5. Minor
6. Minor
B. Planul tablei

A: George Enescu – Rapsodia nr.2, op. 11;


George Enescu – Rapsodia nr.1, op 11

Gama Do Major Gama la minor


- are la bază o 3ţă M - are la bază o 3ţă m
- St sunt între III-IV și VII-VII? - St sunt între II-III și V-VI
- Conf. T+T+St+T+T+T+St - Conf. T+St+T+T+St+T+T
- sonoritate luminoasă - sonoritate sobră
Câte ţări sunt pe pământ Câte ţări sunt pe pământ Câte ţări sunt pe pământ
Versuri: Georgeta Moraru Versuri: Georgeta Moraru Versuri: Georgeta Moraru
Muzica inspirată Muzica inspirată Muzica inspirată
de…………….. de…………….. de……………..

Câte ţări sunt pe pământ Câte ţări sunt pe pământ Câte ţări sunt pe pământ
Versuri: Georgeta Moraru Versuri: Georgeta Moraru Versuri: Georgeta Moraru
Muzica inspirată Muzica inspirată Muzica inspirată
de…………….. de…………….. de……………..
S-a dus cucul de pe- S-a dus cucul de pe-aici S-a dus cucul de pe-aici
aici

S-a dus cucul de pe- S-a dus cucul de pe-aici S-a dus cucul de pe-aici
aici

S-ar putea să vă placă și