Sunteți pe pagina 1din 13

PROIECT DIDACTIC

DATA: 08.02.2022
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” Alexandria
CLASA: a IV-a B
PROF. ÎNV. PRIMAR: TUNARU ANA-MARIA
UNITATEA TEMATICĂ:
SUBIECTUL LECŢIEI: Compunerea cu început dat
DISCIPLINA: Limbă şi literatura română
ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare
TIPUL LECŢIEI: predare-învățare
SCOPUL: dezvoltarea capacității de receptare si formulare a unei varietăți de mesaje orale sau scrise în
contexte de comunicare cunoscute
COMPETENŢE GENERALE: Redactarea de mesaje în diverse situaţii de comunicare
COMPETENŢE SPECIFICE:
Limba și Literatura Română (LLR)
1.1. Extragerea unor informaţii de detaliu dintr-un text informativ sau literar accesibil;
2.2. Povestirea unei întâmplări cunoscute pe baza unui suport adecvat din partea profesorului;
2.3. Prezentarea unei activități realizate individual sau în grup;
3.3.Formularea unei păreri despre o povestire/personajele acesteia;
4.4. Povestirea pe scurt a unei întâmplări imaginate /trăite;
4.5. Manifestarea disponibilităţii pentru transmiterea în scris a unor idei.

COMPETENŢE INTEGRATE:
Educaţie civică (EC)
1.2. Identificarea unor trăsături morale definitorii ale persoanei
2.1. Recunoașterea unor atitudini în raport cu lucrurile, cu plantele și animalele
2.2. Manifestarea unor atitudini pozitive în raport cu lucrurile, cu plantele și animalele
Muzică și mișcare (MM)
2.1. Cântarea individuală , în mici grupuri, în colectiv, cu asocierea unor elemente de mișcare și
a acompaniamentului instrumental.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

O1- Să-şi reactualizeze cunoştinţele dobândite anterior


O2- Să manifeste interes pentru poezia citită

O3- Să identifice părțile unei compuneri

O4 – Să precizeze ce trebuie să conțină parțile unei compuneri.

O5- Să rezolve corect sarcinile cerute cu ajutorul metodelor activ - participative;

O6- Să intoneze cântecul şi să execute mişcările jocului muzical

O7- Să participe activ la alcătuirea orală a compunerii

O8- Să redacteze o compunere cu început dat sau cu sfârşit dat, respectând parțile acesteia;

O9- Să coopereze cu colegii din cadrul grupului pentru îndeplinirea sarcinilor propuse;

O10- Să confecţioneze căsuţa

O11- Să evidenţieze atitudini pozitive fată de animale

O12- Să decupeze animalele

O13 – Să participe la realizarea machetei

STRATEGIA DIDACTICĂ:
a. RESURSE PROCEDURALE: conversaţia, observaţia, explicaţia, demonstraţia, compunerea model
munca independentă, munca în echipă, exerciţiul, problematizarea,
metodele activ - participative (Diagrama Venn) .
b. RESURSE MATERIALE: fişe pentru compuneri,fişe cu Diagrama Venn, creioane colorate, animale
din hârtie, fişe cu schiţa căsuţelor, căsuţă model, foarfece, lipici, scobitori
leptop, videoproiector
c. FORME DE ORGANIZARE: activitate frontală, individuală și pe grupe.

RESURSE
a. UMANE: 30 elevi
b. TEMPORALE: 100 minute
c. SPAŢIALE: sala de clasă

BIBLIOGRAFIE:
 Activităţi transdisciplinare pentru grădiniţă şi ciclul primar – Jocuri didactice, Alexandrina
Dumitru, Viorel George Dumitru, Editura Paralela 45, Piteşti 2009
 Compunerea şcolară pentru clasele a III-a şi IV-a, Elena Ispas, Ed. Erc Pres, Bucureşti, 2007
 Ghidul învăţătorului pentru clasa a III -a – Ars Libri– 2012;

2
 Programa şcolară pentru disciplina Limba și literatura română, clasa a III şi clasa a IV-a,
aprobată prin ordin al ministrului 3418/19.03.2013;
 Programa şcolară pentru disciplina Arte vizuale şi abilităţi practice, clasa a III şi clasa a IV-a,
aprobată prin ordin al ministrului 3418/19.03.2013;
 Programa şcolară pentru disciplina Educaţie civică, clasa a III şi clasa a IV-a, aprobată prin
ordin al ministrului 3418/19.03.2013;
 Programa şcolară pentru disciplina Muzică şi mişcare, clasa a III şi clasa a IV-a, aprobată prin
ordin al ministrului 3418/19.03.2013;
 www.didactic.ro
 www.facebook.com-În clasa a III-a

Ob.
Metode şi
Etapele lecţiei opera- Conţinutul lecţiei Evaluare
ţionale procedee

1. Moment - Crearea climatului optim desfăşurării activităţilor


organizatoric propuse. - conversaţia - observarea
- Pregătirea materialului didactic necesar, stabilirea sistematică
liniştii.
- Îndrumarea activitatilor de pregătire a elevilor.

2.Reactualizare O1 Elevii vor fi intrebati dacă au avut vreo tema pentru Evaluare
a cunoștințelor ora de limba si literatura română. - conversaţia frontală
anterioare şi Voi verifica oral rezolvarea temei, solicitand câte un /Evaluare
verificarea elev să răspundă la fiecare exercițiu. individuală
3
temei

3. Captarea Voi proiecta pe ecran şi voi citi poezia „Ce este


atenţiei compunerea?” (Anexa 1) - observaţia
O2

- explicaţia,

- observarea
sistematică
- expunerea

O3
Vom scoate în evidenţă mesajul poeziei şi anume
faptul că o compunere este ca o casă, trebuie alcătuită - conversaţia,
pe părţi.
Pentru a exemplifica acest lucru voi prezenta căsuţa
model pe care o vom realiza la sfârşitul activităţii,
precum şi macheta pe care o vom realiza împreună

4. Anunţarea Se anunţă subiectul lecţiei şi obiectivele într-un


subiectului şi a limbaj accesibil elevilor: - conversaţia,
obiectivelor „Textul creativ cu început dat şi - observarea
operaţionale textul creativ cu sfârşit dat” - explicaţia sistematică
Se notează pe tablă data şi titlul lecţiei.
Se enumerează obiectivele operaționale

5. Prezentarea Se va prezenta la tablă, metoda „Diagrama Venn”.


optimă a O4 Elevii vor primi o fişă cu diagrama, pe care o vor lipi - Diagrama Venn - observarea
conţinutului sistematică
în caiete şi apoi vor ieşi și vor completa la tablă
această metodă după indicațiile cadrului didactic. - explicaţia,
(Anexa 2).

O5
- conversaţia, Evaluare
frontală
/Evaluare
individuală

- problematizarea,

O6
- exerciţiul
Apoi, elevii cântă şi executa mişcările jocului

4
muzical „Bim, Bam”.

6. Dirijarea Le voi cere să îşi deschida manualele la lecţia


învăţării O7 „Textul creativ cu început dat şi - demonstraţia
textul creativ cu sfârşit dat”
Observăm că în manual avem şi planul de idei pentru - compunerea
compuneri. Pornind de la un model din manual vom model
crea oral o compunere.

7. Obţinerea Le voi distribui fişe cu compuneri cu început dat şi cu


performanţei compuneri cu sfârşit dat, iar ei, câte trei (o bancă) vor
alcătui o compunere cu ajutorul planului de idei - problematizarea
(Anexa 3, Anexa 4).
- observarea
- munca în echipă sistematică
O8

-conversaţia.

- conversaţia
- aprecieri
O9 - explicația verbale
Elevii trebuie să colaboreză pentru a a alcătui
compunerea, să respecte planul de idei şi părţile
componente ale compunerii şi să se încadreze în
timpul dat de 20 de minute. - exerciţiul
O6 Evaluare
După terminarea compunerilor înterpretăm cântecul frontală
„Povestea unui ciobănaş” /Evaluare
individuală
Se adună compunerile şi se distribuie fişele cu schiţa
căsuţelor. (anexa 5)

- aprecieri
verbale

- munca
Se explică modul de lucru: independentă
O10 - se decupează,
- se colorează,
- se pliază - observarea
- se lipesc căsuţele sistematică
- se prind pe machetă

 În timp ce elevii realizează căsuţele se vor


corecta câteva compuneri şi apoi se vori
5
prinde pe un panou

- expunerea - aprecieri
8. Realizarea Se va citi o compunere cu început dat şi o compunere verbale
feedbackului O11 cu sfârşit dat, se vor analiza şi corecta greşelile. - observaţia
Analizăm subiectele compunerilor, aflăm că este Evaluare
O12 vorba despre animale. Discutăm despre mediul de - conversaţia frontală
viaţă al animalelor şi nevoile lor, iar pentru a /Evaluare
O13 completa orăşelul nostru decupăm animale şi individuală
confecţionăm o Grădină zoologică. (Anexa 6)

9. Încheierea Se fac aprecieri generale şi individuale cu privire la


lecţiei modul de participare a elevilor la lecţie.
Se dă tema de casă - o fişă pentru a realiza o
compunere cu început dat (Anexa 7) - conversaţia.

- aprecieri
verbale

Anexa 1

6
Anexa 2
7
Anexa 3
8
Anexa 4

9
Anexa 5

10
Anexa 6

11
Anexa 7

12
13

S-ar putea să vă placă și