Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

DATA: 13.12. 2022


CLASA: a IV-a B
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Școala Gimnazială „Simion Bărnuțiu”, Baia Mare, Structură Școala Gimnazială „Petre Dulfu”, județul Maramureș
PROFESOR PENTRU ÎNVĂȚĂMÂNTUL PRIMAR: Hotca Marian
ARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicare
DISCIPLINA: Comunicare în limba română
DOMENII INTEGRATE: Arte vizuale și abilități practice
TEMA: Adjectivul
TIPUL LECȚIEI: mixtă
FORMA DE REALIZARE: activitate integrată
SCOPUL ACTIVITĂȚII:
 consolidarea cunoștințelor dobândite de elevi cu privire la adjectiv;
 verificarea nivelului de înțelegere a legăturii dintre substantiv și adjectiv.

COMPETENȚE SPECIFICE:
Comunicare în limba română:
1.3. Sesizarea abaterilor din mesajele audiate în vederea corectării acestora;
2.5. Manifestarea interesului pentru participarea la interacțiuni orale;
4.3. Redactarea unei descrieri tip portret pe baza unui plan simplu;
4.5. Manifestarea interesului pentru scrierea creativă şi pentru redactarea de texte informative şi funcţionale;
Arte vizuale și abilități practice:
2.2. Realizarea de compoziții la alegere, valorificând potențialul expresiv al limbajului plastic.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

O1: să recunoască adjectivul dint-un enunț oral și scris;


O2: să identifice cuvinte cu sens opus pentru a dezlega soluțiile rebusului;
O3: să realizeze portretul lui Moș Crăciun utilizând o serie de adjective potrivite;
O4: să efectueze corect acordul substantivului cu adjectivul;
O5: să diferențieze adjectivele de celelalte părți de vorbire;
O6: să răspundă corect la întrebări, folosind un limbaj adecvat;
O7: să alcătuiască propoziții utilizând o adjective;
O8: să realizeze o felicitare utilizând diverse materiale și integrând minim trei adjective în compoziție;
O9: să manifeste interes pentru participarea la ora de Limba și literatura română.

STRATEGII DIDACTICE

 METODE ŞI PROCEDEE: conversația, explicația, observația, rebusul, exercițiul;


 MIJLOACE DE ÎNVĂȚĂMÂNT: poezia „Uite, vine Moș Crăciun” de Otilia Cazimir, fișe de lucru, carioci, creioane, sclipici etc.
 FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual.
 RESURSE TEMPORALE: 50 de minute
 RESURSE UMANE: 14 elevi
BIBLIOGRAFIE ȘI BIBLIOGRAFIE ÎN VARIANTĂ ELECTORNICĂ

1. Programa școlară pentru disciplina Limba și literatura română, clasele a III-a și a IV-a, București, 2014;
2. Programa școlară pentru disciplina Arte vizuale și abilități practice, clasele a III-a și a IV-a, București, 2014;
3. Ioan Șerdean, Didactica limbii și literaturii române în învățământul primar, Editura Corint, București, 2008;
4. Gabriela Bărbulescu, Daniela Beșliu, Metodica predării limbii și literaturii române în învățământul primar, Editura Corint, București, 2009.
5. Iliana Dumitrescu, Nicoleta Ciobanu, Vasile Molan, Limba si literatura romana. Manual pentru clasa a IV-a, Editura CD Press, București,
2021.
6. Otilia Cazimir, Uite, vine Moș Crăciun, Editura Litera, București, 2012.
DEMERSUL DIDACTIC
Nr. Secvențe Ob. Activitatea învățătorului Activitatea elevilor Resurse Resurse Forme de Evaluare
crt. didactice Op. procedurale materiale organizare
1. Moment O9 - Pregătirea materialelor - elevii își pregătesc
organizatoric necesare desfășurării lecției. materialele
(2 minut) - Asigurarea cadrului necesare pentru ora conversația Fișa de prezență Frontală
organizatoric necesar de Limba și și alte materiale
desfășurării în condiții literatura română
optime a lecției.
2 Actualizarea O9 - Învățătorul recapitulează cu - Elevii recită 2-3 Conversația Poezia „Crăciunul Frontală Evaluare
cunoștințelor elevii poezia „Crăciunul strofe ajutați de Explicația copiilor” de Individuală sumativă
dobândite copiilor” de Octavian Goga. învățător. Octavian Goga
anterior - Învățătorul nominalizează
(3 minute) 2-3 elevi să recite câteva
strofe din poezia „Crăciunul
copiilor”
- Se discută câteva aspecte
legate de semnificația
poeziei studiate ora trecută.
3 Captarea O2 - Învățătorul le propune - Elevii rezolvă Conversația Planșă cu un Frontală Evaluare
atenției elevilor rezolvarea unui rebusul ajutați de Explicația rebus. Individuală sumativă
(5 minute) rebus (Anexa 1). învățător.

- Învățătorul notează - Elevii Conversația Fișa cu rebus Frontală Observare


răspunsurile eleviilor pe completează pe Explicația sau online Individuală sistematică
foaia de flipchart. fișele lor soluțiile (https://
(https://www.didactic.ro/r/ rebusului. www.didactic.ro/
4njxny: Se poate consulta și r/4njxny)
online)
4 Anunțarea - Învățătorul anunță că azi - Elevii ascultă Explicația Frontală Observare
temei și a vor recapitula adjectivul. atenți. Individuală sistematică
obiectivelor Conversația
(2 minute)

5 Dirijarea O1 -Învățătorul notează titlul - Elevii notează Conversația Frontală Observare


învățării O2 lecției pe tablă, iar elevii îl titlul în caiet; Explicația Individuală sistematică
(19 de minute) O3 vor trece în caiet; Aprecieri și
O4 - Se va purta o discuție cu sugestii
O5 privire la adjectiv. verbale
O6 - Solicită ca elevii să dea - Elevii dau Observare
O7 exemple de adjective; exemple de sistematică.
O8 adjective; Aprecieri și
O9 Explicația sugestii
- Învățătorul notează - Elevii notează în Exercițiul verbale
definiția adjectivului pe caiete definția;
tablă;
- se vor exemplifica o serie - elevii dau
de adjective; exemple de
adjective Explicația
- Învățătorul solicită elevii să - Elevii citesc textul Conversația Fișa cu poezia Frontală Observare
citească textul „Uite, vine în ritmul lor; „Uite, vine Moș Individuală sistematică.
Moș Crăciun” de Otilia Crăciun” Aprecieri și
Cazimir; (Anexa 2) sugestii
Conversația verbale
- Pe baza acestui text liric, -Elevii Explicația Fișa cu poezia Frontală
învățătorul solicită elevii să identifică „Uite, vine Moș Individuală Observare
remarce prezența adjectivele din Crăciun” sistematică.
adjectivelor; poezie; Aprecieri și
sugestii
verbale
- Învățătorul le propune - Elevii rezolvă Conversația Fișa de lucru Frontală Observare
elevilor rezolvarea unor exercițiile de pe fișă Explicația (Anexa 3) Individuală sistematică.
exerciții pe tema acestui fiind ajutați de Aprecieri și
anotimp, cu adjectivul și învățător. sugestii
substantivul. Exercițiile le verbale
vom rezolva frontal. (Anexa
3);

6 Obţinerea Învățătorul le cere elevilor Elevii Explicația Cartoane colorate, Individuală Observare
performanţei O8 să confecționeze o felicitare confecționează o culori, carioci, sistematică
și asigurarea de Crăciun pentru o persoană felicitare, notând un creioane
retenției dragă utilizând trei adjective. mesaj pentru
(10 minute) - După ce elevii respectiva
confecționeză felicitarea, persoană.
învățătorul le va pune pe - câțiva elevi vor Explicația https:// Individuală Observare
wordwall.net/ro/
tabla inteligentă niște jocuri ieși în fața clasei la Conversația Colectivă sistematică.
resource/
pe platforma Wordwall tabla inteligentă 7244923/ Aprecieri și
adjectivul
pentru a verifica dacă elevii pentru răspunde la sugestii
și-au însușit noțiunile despre întrebrile de pe https:// verbale
wordwall.net/ro/
adjectiv; platformă. resource/
6732703/
adjectivul

7 Anunțarea Învățătorul le spune elevilor Elevii cântă colinda Conversația - Individuală Observare
temei pentru că pentru ora viitoare vor „Moș Crăciun cu Explicația Frontală sistematică.
acasă (1 min) avea de memorat 2 strofe din plete dalbe” Aprecieri și
poezia „Uite, vine Moș sugestii
Crăciun” de Otilia Cazimir; verbale

8 Evaluarea și Se evaluează participarea Ascultă Conversația Recompense Individuală Aprecieri și


încheierea elevilor la lecție și modul în recomandările Explicația Frontală sugestii
activității care au rezolvat sarcinile. învățătorului. verbale
(1 min.) Se organizează o mică Aranjează
expoziție de felicitări în felicitările lângă
clasă. brăduțul din clasă
Se recompensează elevii
activi cu stickere
strălucitoare.

S-ar putea să vă placă și