Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect de lecţie

Unitatea de învăţământ: Școala Gimnazială Bazna

Înv.de sprijin: Boțoc Flavia

Aria curriculata: Limbă şi comunicare

Disciplina: Stimulare cognitivă

Unitatea de învăţare: Comunicare orala, propoziţia, cuvântul şi sunetul

Subiectul: Cuvântul format din două/trei silabe

Tipul lecţiei: Formare de priceperi si deprinderi

Scopul lecţiei:

 Formarea capacităţii de a comunica;


 Formarea deprinderii de a despărţii coret cuvintele în silabe

Competențe generale și specifice:


O1 să despartă corect în silabe cel puţin un cuvânt format din două/trei silabe;

O2 să identifice corect numărul silabelor în cuvinte;

O3 să numească şi să despartă în silabe cuvinte descoperite pe baza imaginilor prezentate;


STRATEGII DIDACTICE :
Metode si procedee: metoda fonetică analitică-sintetică, conversaţia, demonstraţia, explicaţia, jocul didactic.

Mijloace de învăţământ: caiet special scriere, planşe, imagini,stilou,telefon,laptop,internet(Wi-fi),Google Meet.

Forme de organizare: ON-LINE (frontal,individual)

Evaluarea:formativă,prin observarea comportamentului elevilor ,aprecieri verbale individuale şi colective.

Bibliografie:Programa şcolară pentru disciplina Comunicare în limba română,Clasa Pregătitoare,Clasa I şi Clasa a II-a,aprobat prin
ordin al ministrului Nr.3418/19.03.2013

Scenarul lecţiei

Nr. Secvenţele Ob. Activitatea învăţătorului Activitatea elevilor Strategii didactice


crt. lecţiei Op. Evaluare
Metode şi Mijloace de Forme de
procedee învăţământ organizare
1 Moment Pregătirea materialului Elevii se pregătesc Materiale Frontal Observarea
organizatoric necesar desfăşurării lecţiei. pentru necesare sistematică
desfăşurarea Conversaţia lecţiei ; a elevilor
lecţiei. Laptop;
Telefon;
Google
Meet
2 Captarea Citesc elevilor poezia Elevii ascultă Conversaţia Frontal Observarea
atentiei “Povestea gâştelor” de poezia. sistematică
George Coşbuc a elevilor
3 Verificarea şi  Se realizeaza Conversaţia Observarea
reactualizarea O1 încalzirea minţii prin sistematică
cunoştinţelor reactualizarea a elevilor
cunoştinţelor legate
de propoziţie

4 Anunţarea Prezint titlul lecţiei şi anunţ Elevii ascultă cu Conversaţia Caietul Observarea
subiectului obiectivele operaţionale la atenţie,apoi îşi sistematică
lecţiei şi a nivelul de înţelegere al notează titlul a elevilor
obiectivelor copiilor. lecţiei.
operaţionale

5 Dirijarea Se trece la familiarizarea Observarea


învăţării copiilor cu noţiunea de Frontal sistematică
silabă pornind de la a elevilor
conţinutul poeziei formulând
astfel propozitii despre
O2 papuci,gâşte, raţe cu
ajutorul întrebărilor adresate
de învăţător.
Se va dirija conversaţia spre
formularea propoziţiei
“Gâscanul avea papuci”,
avand ca suport o imagine a Conversaţia
gâscanului încălţat cu
papucii Elevii răspund la
Se vor adresa întrebările: întrebări.
Aceasta este o
- Ce este aceasta? propoziţie.
Această propoziţie
- Din câte cuvinte este alcătuită din
este alcătuită? trei cuvinte.

Propoziţia se va
Se va solicita elevilor poziţia reprezenta grafic Frontal
fiecarui cuvânt în propoziţie de către elevi pe
(reprezentarea grafica a caiete.
Conversaţia
propoziţiei)
- Care este Elevii răspund la
ultimul întrebare.(papuci)
cuvânt?
Se va solicita atenţia elevilor Explicaţia
pentru a vedea modalitatea
folosită pentru despărţirea
în silabe a cuvântului Frontal
“papuci”
pa-puci =2 silabe
Elevii ascultă
Se va solicita rostirea pe
explicaţiile
rând a celor două silabe şi li
O2 învăţătoarei. Demonstraţia
se va spune că prima silabă
este “pa-“ , cea de- a doua
silabă este “puci” . Frontal
Se va pronunţa cuvântul
întreg “papuci”
Se va proceda asemănător
cu cuvântul
“gâscanul”- “gâs-ca-nul”
O1
6 Fixarea Se va prezenta elevilor
cunoştinţelor imagini cu cuvinte formate
noi O3 din două/trei silabe
Se poate îndruma o discuţie
legată de faptul ca gâscanul
Conversaţia
este o pasăre de curte
solicitând exemple de alte
O4
pasări, dând astfel exemple
de cuvinte formate din
două/trei silabe
Joc didactic: “Eu spun una, tu Joc didactic
spui multe”
7 Asigurarea Discuţia va porni de la Elevii ascultă
retenţiei şi a anotimpul toamna, cântec: cântecul.
transferului “Cântecul toamnei”
Prin audiţia cântecului elevii Frontal
vor descoperi două elemente
ale toamnei (strugure şi Elevii despart în
silabe cele două Conversatia
ardei)
Se va face reprezentarea cuvinte şi le
grafică la cele două cuvinte. reprezintă grafic.
Se vor alcatui propoziţii. Observatia
Se va verifica modul in care
elevii şi-au insuşit lecţia prin
întrebari.

8 Încheierea Se fac aprecieri asupra Elevii ascultă Frontal


activităţii modului în care s-a participat aprecierile făcute.
la oră şi au fost atinse
obiectivele propuse.

S-ar putea să vă placă și