Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect didactic

DATA: 03.11.2022
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Gimnazială ,,Ștefan cel Mare”
CLASA: a III-a B
PROPUNĂTOR: prof.înv.primar Găină Pălăguța
ARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicare
DISCIPLINA: Limba și literatura română
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: O lume de poveste
SUBIECTUL: „Prințul fermecat”.Textul narativ. Delimitarea textului în fragmente
TIPUL LECŢIEI: predare-învățare
COMPETENŢE SPECIFICE
1.2.Deducerea sensului unui cuvânt prin raportare la mesajul audiat în context de
comunicare familiare
3.1. Extragerea unor informaţii de detaliu din texte informative sau literare
3.3- Formularea unei păreri despre o povestire/ personajele acesteia

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1: să citească conştient, corect, cursiv şi expresiv, respectând semnele de
punctuaţie, un text cunoscut sau un text la prima vedere;
O2: să realizeze corespondenţa dintre mesajul transmis de ilustraţie şi cel transmis de
text;
O3:să formuleze întrebări și răspunsuri corecte referitoare la textul citit;
O4:să desprindă informații esențiale din text;
O5:să explice noile cuvinte;
O6:să integreze noile cuvinte în enunțuri proprii.
STRATEGII DIDACTICE:

Metode și procedee: conversaţia euristică, explicația, lectura explicativă, exercițiul,


explozia stelară
Mijloace de învățământ: manual tipărit / digital, fișe de lucru, calculator,
videoproiector, tablă inteligentă
Forme de organizare: frontal, individual, în perechi
Resurse umane: elevii clasei a III-a B și învățătoarea
Durata:45 de minute
BIBLIOGRAFIE:
1. MEN- Programa pentru disciplina Limba și literature română;
2. Limba și literature română, manual de clasa a III-a, Iliana Dumitrescu, Nicoleta
Ciobanu, Vasile Molan, Editura CD PRESS, București, 2021;
3. Tehnologie didactică de proiectare a activităţilor anuale , semestriale şi a
tipurilor de lecţie în învăţământul preuniversitar” ,Editura Gheorghe
Alexandru, Craiova 2005;
4. www.didactic.ro
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Moduri
Nr. Momentele lecţiei Ob. Conţinutul activităţii Metode şi de Material Evaluare
crt. op. procedee organiza didactic
re a
activităţii
1. Momentul Se pregatesc mijloace de învățământ necesare Explicaţia Frontal Observarea
organizatoric desfășurării lecției. sistematică a
comportame
Crearea unui climat psihoemoțional propice, ntului de
organizarea elevilor. elev si de
ascultator
2. Captarea şi Elevii ascultă ghicitoarea: Expunerea Calculator Observare
orientarea atenţiei Frontal CD
Ni le spune mama la culcare,/ La grădiniță le Conversația Aprecieri
narează doamna educatoare,/La școală le citim cu euristică verbale
doamna învățătoare,/Oricând le putem dramatiza la
serbare. Elevii răspund: POVEȘTILE
Cunoașteți personajele din imagine? (Anexa 1)
Ce meserie credeți că au avut? SCRIITORI
Ce scriitori de povești pentru copii cunoașteți?
FRAȚII GRIMM: Jacob Ludwig Carl Grimm (n. 4
ianuarie 1785 – d. 20 septembrie 1863) și Wilhelm
Carl Grimm (n. 24 februarie 1786 – d. 16
decembrie 1859) s-au născut în orașul Hanau situat
în apropiere de Frankfurt, Germania.

3. Anunţarea Se anunţă titlul şi obiectivele lecţiei într-o manieră Expunerea Frontal Calculator Observarea
subiectului lecţiei accesibilă elevilor. Explicaţia sistematică a
şi a obiectivelor Elevii ascultă citirea model. comporta-
operaţionale mentului de
ascultător
4. Dirijarea învăţării
şi obţinerea Comunic elevilor să deschidă manualele la pagina Conversaţia Individual
performanţelor 44. Frontal
Se observă imaginile de pe marginea textului.
Elevii primesc câteva întrebări legate de aceste
O2
imagini(Anexa 1).
Observarea
Elevii primesc ca sarcină de lucru să citească în
Conversaţia Frontal sistematica a
gând textul și să sublinieze cuvintele necunoscute.
euristică Individual elevilor
O1 autoevaluare
Se face citirea textului cu voce tare, de către elevi
( citirea pe fragmente ) . Pe măsură ce se citește
textul, se scot în evidenţă cuvintele necunoscute: a
îngădui, a făgădui, spaimă, încuviințare, chipeș.
Explicarea cuvintelor noi din text se va face cu
O5 ajutorul elevilor și a învățătorului . Învățătorul scrie
Manual
pe tablă cuvintele necunoscute și explicația
Exercițiul
acestora, iar elevii scriu pe fișa de lucru , cadranul
Frontal
II (Anexa 2).
După citirea fiecărui fragment,elevii formulează
Lectura
O3 întrebări și răspunsuri la întrebările colegilor sau ale
explicativă
învățătoarei. Se identifică informația cea mai Fișa de
importantă din fiecare fragment, stabilind ideea lucru
principală a fragmentului care se notează pe tabla
O4 digitală de către profesor și pe fișa de lucru,
cadranul I, de către elevi.
Frontal
O6 Elevii vor alcătui oral propoziții cu noile cuvinte.
Individual Manual
.
Conversatia
5. Asigurarea Elevii sunt îndrumaţi să lucreze individual în Conversaţia Fișa de Observare
retenţiei cadranul III de pe fișa de lucru Explicaţia Individual lucru sistematică
Evaluarea Autoevalua-
formativă re
6. Asigurarea Elevii sunt îndrumaţi să lucreze în perechi cadranul Exercițiul În perechi Fișa de Observarea
transferului IV de pe fișa de lucru. lucru sistematica a
elevilor
autoevaluare

7. Încheierea Se apreciază participarea și comportarea elevilor la


activității lecție.
Se discută cu elevii momentele din lecție care le-au
plăcut mai mult.
Ca temă elevii primesc exercițiile 5/44; 8,9/45 din
manual.
Anexa 1
Anexa 2 Fișă de lucru- Prințul fermecat

(după Frații Grimm)

I.Planul de idei II.Vocabular


..................................................................................................
.................................................................................................. a îngădui = .......................................................
..................................................................................................
.................................................................................................. a făgădui = ........................................................
..................................................................................................
.................................................................................................. spaimă = ............................................................
.................................................................................................
................................................................................................ a încuviința = ........................................................
..................................................................................................
.................................................................................................. chipeș = ...................................................................
...................................................................................................
..................................................................................................
...................................................................................................

III.Completează spațiile punctate folosind cuvinte potrivite. IV.

Textul „Prințul fermecat” scris de ………………………… este o Încercuiește varianta/variantele corecte. Argumentează.
…………….. . Prințul a fost transformat într-un ………………….. de a. Omul bun se cunoaște după fapte.
către o …………………….. . Broscoiul i-a adus prințesei b. Nu tot ce strălucește este de aur
……………………………….. căzută în fântână. Prințesa a fost sfătuită c. Nu contează frumusețea, ci caracterul.
de …………………….. să se țină de cuvânt. d. Ființele nu sunt întotdeauna ceea ce par a fi.

S-ar putea să vă placă și