Sunteți pe pagina 1din 2

Proiect didactic

Obiectul: Limba și literatura română


Profesor (studentă): Dumitrița Maximciuc, Filologie, a. II, f.r.
Clasa: a V-a
Instituția: L. T. ,,Tudor Vladimirescu”
Data: martie…


Durata lecției: 45 min.
Unitatea de învățare: Patria și Limba Română
Subiectul lecției: Legenda Dragoș Vodă

Unități de competențe:
3.1. Lecturarea textului literar cu identificarea componentelor de structura;
3.2. Confirmarea înțelegerii unui text prin răspuns la întrebări în baza lui;
3.3. Exprimarea argumentată a propriilor stări postlecturale;
3.6. Identificarea valorilor literar artistice ale textului pe parcursul lecturii.

Forma de organizare: atelier de lectură şi discuţie

Tipul lecției: lecție de formare a capacităților de înțelegere a cunoștințelor

Obiectivele lecției:
La sfârșitul lecției elevul va putea:
O1: să răspundă la întrebări, demonstrând înțelegerea textului la prima vedere;
O2: să identifice valorile literar-artistice ale textului pe parcursul lecturii;
O3: să participe activ în discuții, dezvoltându-și capacitațile de exprimare corectă și expresivă;

Tehnologia didactică a lecției:


Metode: jocul de rol, descoperirea, asaltul de idei, conversația, Provocare da/nu, brainstormingul.
Resurse: proiectorul, manualul, material ppt, fișe de lucru, material video.
Forme: frontal, individual, în perechi.
Strategii de evaluare: evaluare curentă, instructivă, fără aprecieri cu note, aprecieri verbale.

Referințe bibliografice:
1. Ghid de implementare a Curriculumului pentru clasele a V-a – a IX-a, Chișinău, 2019;
2. Curriculum național la Limba și literatura română, clasele a V-a – a IX-a Chișinău, 2019
3. Revista științifico-metodică, Învățătorul modern, nr.2 (48) martie, 2017
4. http://profesor.md/clasa-vii-dirigintia-proiect-didactic-securitatea-online/
5. https://mecc.gov.md/sites/default/files/dezvoltare_personala_cl.v_2019-2020.pdf
6. https://www.youtube.com/watch?v=Im15G06l7gU
Scenariul lecției

Etapele Ob. Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode de


lecției Timp predare/
învățare/
evaluare
claseiOrganizarea

1 Asigurarea climatului necesar desfășurării Salută profesorul. Se


min. lecției. pregătesc pentru lecția ce
va urma.

Profesorul le spune elevilor că a adus un obiect


formarea Consolidare Reactualizar Captarea

artistic interesant pentru ora de azi si il Elevii încearcă să


atenției

afiseaza in fata clasei, pe tabla. ghicească despre ce


obiect este vorba și Descoperirea
Profesorul arată imaginea elevilor și îi roagă sa descoperă că este vorba
Legenda este o
narațiune populară în
ea

Elevii sunt întrebați dacă cunosc legenda dată. proză sau în versuri în
care realitatea și Interogarea
Se retine noțiunea de legendă accentuându-se ficțiunea se împletesc. În frontală
Reflecția cunoștințelor
a materiei și

Elevii deschid manualul la pag. 160, pe care se


3 află textul DRAGOȘ-VODĂ. Lecturează textul în
min O1 Citesc textul individual și în gând. gând.
După prima lectură răspund la întrebări:
Ce sentimente aveţi după prima lecturare a
Evaluareacapacităților

PROVOCARE
Am pentru voi un lucru de valoare. Elevii pun întrebări
Dar veți afla despre ce este vorba conform indicațiilor. Provocare
2 dacă veți reuși să-l identificați, Ex: este dur, se Da/nu
min adresându-mi întrebări
pelamarginea
care eu aș sifonează?
lecției.Bilanțul

Se vor face aprecieri


lecției prin metoda Schimb de opinii

Se improvizează o discutie prin care Doritorii își pot


elevii isi adreseaza intrebari unul expune gândurile Discuție
temeiAnunțarea

1 Profesorul apreciază verbal activitatea


min. elevilor la lecție și anunță tema pentru
acasă. Elevii fac însemnări.
De cautat si de citit o nouă legenda

S-ar putea să vă placă și