Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect de lecţie

Școala: Liceul de Arte „Sigismund Toduță” Deva


Clasa: a IX-a Arte Plastice
Profesor: Lavinia Muntean
Obiectul : Limba şi literatura română
Titlul lecţiei: Fantasticul
Titlul lecției: transmitere de noi cunoștințe
Durata: 50 min.

Competenţe generale:
1. utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în receptarea şi în producerea mesajelor în diferite situaţii de comunicare;
2. folosirea modalităţilor de analiză tematică, structurală și stilistică în receptarea diferitelor texte literare și nonliterare;
3. argumentarea scrisă și orală a unor opinii în diverse situații de comunicare.

Competenţe specifice:
1.5 utilizarea corectă şi adecvată a formelor exprimării orale şi scrise în diverse situaţii de comunicare
2.2 identificarea temei textelor propuse pentru studiu
2.6 aplicarea conceptelor de specialitate în analiza şi discutarea textelor literare studiate

Obiective operaţionale:
La sfârşitul orei, elevii vor fi capabili:
O1: să înțelegă conceptul de fantastic
O2: să distingă între fantastic și fabulos
O3: să recunoască teme și motive specifice fantasticului
O4: să identifice trăsături ale fantasticului într-un text dat
Strategia Didactică:

Metode şi procedee: conversaţia euristică, lectura, problematizarea, explicaţia


Mijloace didactice: fişe de citate, tabla, caiet, fișe de lucru
Forme de organizare: frontal, pe grupe
Evaluare: chestionare orală, observaţia sistematică

Bibliografie:

1. Alina Pamfil, Limba și literatura română în gimnaziu. Structuri didactice deschise, Pitești, Editura Paralela 45, 2008.
2. Alina Pamfil, Studii de didactica literaturii române, Cluj-Napoca, Editura Casa Cărții de Știință, 2006.
3. Sergiu Pavel Dan, Proza fantastică românească, Ed. Minerva, București, 1975;
4. George Bădărău, Fantasticul în literatură, Ed. Institutul european, 2015.
5. Vasile Voiculescu, Lostrița. Antologie de proză fantastică, Ed. Art, București, 2013.
Scenariul didactic

Strategia instruirii
Etapele Evaluarea
Obiective Mijloace de Forme de
activității Conținutul instruirii Metode și activității și
Operaționale învățământ organizare a
didactice procedee alte observații
și materiale activității
didactice
didactice elevilor

Moment Se pregătește materialul didactic pentru Frontală


desfășurarea activitățiilor.
organizatoric
Se asigură condițiile necesare pentru o bună
1 min. desfășurare a orei.

Reactualizarea Profesorul solicită elevilor să își amintească pe Întrebarea Frontală Chestionarea


scurt elementele definitorii ale basmului cu accentul orală
cunoștințelor Conversația
pe ideea de fabulos.
3 min.
Brainstorming
ul

Profesorul arată pe ecran o imagine care reprezintă


Captarea pictura lui William Blake, The Great Red Dragon.
Conversație Citat Frontală
atenției Elevii sunt invitați să o privească și să spună ce
3 min. emoții și stări le transmite. Apoi sunt întrebați
asupra ceea ce reprezintă, ce personaje apar, în ce
ipostaza.

Discuția se va coagula în jurul ideii de supranatural,


ireal, fantastic.
Conversație Frontală

Anunțarea
subiectului și Astăzi vom vedea împreună ce reprezintă și cum se
obiectivelor manifestă ideea de Fantastic în literatură.

lecției

1 min.

Dirijarea Frontală Se extrag


învățării ideile
Profesorul prezintă Tolba fantasticului, care conține Fișă de citate principale pe
definiții și explicații date de către cercetărorii din tablă
30 min.
domeniu. Câțiva elevi vor extrage, apoi pe parcurs
se vor discuta cele regăsite în fișe. Conversație Tablă
Se așază pe tablă și se trec în caiete.

Profesorul realizează o schemă privind toate ideile


regăsite.

Anexa 1.
O1.
Profesorul prezintă trăsăturile prozei fantastice pe
care elevii le vor aplica în analizele viitoare asupra
textelor studiate.

Observația
sistematică

Trǎsǎturile textului fantastic


existenţa a două planuri: real şi ireal - în
planul lumii cunoscute
apariţia subită a unui element misterios,
care perturbă ordinea firească a realităţii;
dispariţia limitelor de timp şi de spaţiu la
apariţia elementului misterios/ ireal;
ezitarea eroului şi a cititorului de a opta
pentru o explicaţie a evenimentului;
finalul ambiguu, deschis.
relatarea întâmplărilor la persoana I de
O2. către cel care le-a trăit sau de către un
martor - facilitează identificarea cititorului
cu întâmplările şi cu neliniştea
personajului.
relatarea întâmplărilor la persoana a III-a

Teme și motive

 pactul cu diavolul
 sufletul chinuit care pretinde pentru odihna sa
ca o anume acțiune să fie indeplinită
O3. (spirite/fantome/apariții)
 strigoiul condamnat la o ratăcire veșnică
 moartea personificată, aparând în mijlocul
celor vii
 ,,lucrul” de nedefinit și invizibil, care ucide
sau care face rău
 monștri care tulbură viața celor vii
 statuia, manechinul, armura, automatul Tablă
care deodată se însuflețesc și câștigă o
independență redutabilă
 blestemul unui vrajitor, care atrage o boala
ingrozitoare si supranaturala
 femeia-fantomă/meduzeică venită din lumea
cealaltă, seducatoare și ucigatoare
 alunecarea intr-un univers paralel
 răsturnări ale spatiului si timpului

Fixarea Elevii vor primi fișe de citate în care vor identifica


cunoștințelor elemente ale fantasticului.

Lostrița de Vasile Voiculescu


10 min
- povestea despre lucrurile necurate petrecute
pe apele râului
O4. - apariția lostriței fură mințile tinerilor –
dispariții misterioase, morți subite în apele
râului
- pactul cu diavolul – Aliman
- vrăjtorul – lostrița vrăjită
- apariția fetei adusă de ape
- înfățișarea ei – păr revărsat șiroaie, ochi ca
de sticlă
- în realitatea satului de pescari apare
nefirescul, supranaturalul
Anexa 2.

Feedback Se fac aprecieri asupra celor discutate.

2 min

Elevii primesc ca temă o Fișă de lucru tematică.

Tema pentru
acasă

S-ar putea să vă placă și