Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

I.DATE GENERALE
DATA:
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT:
PROFESOR: Știrbu Janina
CLASA: a XI-a D
DISCIPLINA: Limba și literatura română
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Perioada interbelică. Romanul balzacian
SUBIECTUL: ,,Enigma Otiliei” de George Călinescu. Otilia Mărculescu – modalități de caracterizare
TIPUL LECŢIEI: Mixtă

II. COMPETENŢE GENERALE ȘI SPECIFICE


1. Utilizarea corectă și adecvată a limbii române în diferite situații de comunicare;
1.1. Aplicarea cunoștințelor de limbă în receptarea mesajelor orale și scrise;

2. Comprehensiunea și interpretarea textelor;


2.1. Utilizarea strategiilor de lectură în vederea înţelegerii adecvate a textelor studiate;
2.2. Compararea viziunii despre lume, despre condiţia umană sau despre artă reflectate în texte literare, nonliterare sau în alte arte;
2.3. Interpretarea textelor studiate prin prisma propriilor valori şi a propriei experiențe de lectură;

3. Situarea în context a textelor studiate prin raportare la epocă sau la curente culturale/ literare;
3.1. Identificarea şi explicarea relaţiilor dintre opera literară studiată şi contextul cultural în care a apărut aceasta;
4. Argumentarea orală sau în scris a unor opinii în diverse situaţii de comunicare;
4.1. Utilizarea tehnicilor şi strategiilor argumentative în situaţii de comunicare diverse (scrise sau orale).

III. VALORI ŞI ATITUDINI


Cultivarea interesului pentru lectură, a plăcerii de a citi și a gustului estetic în domeniul literaturii;
Stimularea gândirii autonome, reflexive şi critice prin lectura textelor;
Cultivarea sensibilităţii prin receptarea operei literare.

IV. OBIECTIVE OPERAȚIONALE


a)Cognitive
La sfâ rșitul lecției, elevii vor fi capabili de urmă toarele:
O1: Să încadreze personajul în opera și autorul acesteia;
O2: Să identifice corect modalitățile de caracterizare a personajului feminin Otilia, tehnica reflectării poliedrice, directă,
indirectă;
O3: Să desprindă elementele de portret fizic și moral din textele date;
O4: Să ilustreze corect aceste trăsături prin secvențe semnificative de text;
O5: Să prezinte un punct de vedere personal referitor la importanța personajului feminin în literatura română.
b)Afective
O6: să dovedească receptivitate faţă de interpretarea unui text literar;
O7: să fie dispuşi să integreze noile cunoştinţe în sistemul propriu de valori estetice;
O8: să-şi dezvolte gândirea creatoare şi gustul pentru literatură.

V. STRATEGIA DIDACTICĂ
RESURSE:
a) umane: 22 de elevi ai clasei a XI-a D;
b) capacitatea de învățare:
- capacităţi normale de învăţare a elevilor;
-cunoștințele lor anterioare;
c) de timp: 50 de minute.

METODE ŞI PROCEDEE: expunerea, conversaţia euristică, observația, rezumatul, exercițiul de identificare, brainstorming, cvintetul,
învăţarea prin descoperire, lucrul cu textul.
MIJLOACE DIDACTICE:
 Fişe cu imagini
 Video-proiector
 Laptop
 George Călinescu – Enigma Otiliei
 Fişe pentru activitatea pe grupe și individual
 Limba și literatura română, clasa a XI-a, Grupul Editorial Art

FORME DE ORGANIZARE A ÎNVĂŢĂRII : activitate frontală, activitate individuală și activitate pe grupe și perechi;

MODALITĂŢI DE EVALUARE:
 Evaluare frontală
 Evaluare prin calificative

BIBLIOGRAFIE SELECTIVĂ:
Călinescu, George –Enigma Otiliei, Editura Adevă rul, București, 2009;
Constantin, Cucoş, (coordonator) - Psihopedagogie pentru examenele de definitivare şi grade didactice, Editura Polirom, Iași, 1999;
Ilie, Emanuela - Elemente de didactica literaturii române, Editura Universității „Alexandru Ioan Cuza”, Iași, 2007;
Manolescu, Nicolae – Arca lui Noe – Eseu despre romanul românesc (Ochiul estetului), (vol I Doricul), Editura Minerva, București, 1980;
Mutoiu, Lăcrămioara - Hermeneutică si naratologie aplicată, Editura Eurocart, Iași, 2003;
Paicu L, Lupu, M., Lazăr., M. – Eseul, Editura Art Educațional, București, 2018;
Pamfil, Alina – Didactica literaturii. Reorientării, Editura Art, 2016;
Parfene, Constantin - Literatura în şcoală, Editura Didactică și Pedagogică, Bucureşti, 1977;
Vasile, Cristina, Ene, Denisa – Metodica și Evaluarea, Editura Rovimed, Bacău, 2017.
SCENARIU DIDACTIC

EVENIMENT Ob. STRATEGII DIDACTICE


DIDACTIC Op. CONȚINUT ȘTIINȚIFIC EVALUARE
FORME DE METODE ŞI MIJLOACE
ORGANIZARE PROCEDEE DIDACTICE

Conversaţie introductivă;
1. Moment Notarea absențelor; Activitate
organizatoric Asigurarea celor necesare pentru desfăşurarea în frontală
1' bune condiţii a activităţii de învăţare.
O1 Profesorul le propune elevilor spre audiție și
vizionare o secvență din filmul ,,Felix și Otilia”
regizat de Iulian Mihu în 1972, realizat după Activitate Expunerea Video- Vizionarea cu
romanul ,,Enigma Otiliei” scris în 1938 de frontală Conversaţia proiector atenţie a
George Călinescu. Elevii primesc fișe cu imagini Observația Laptop materialului
2. Captarea
din film și texte informative referitoare la prezentat
atenției
5' ecranizarea romanului călinescian.
Chestionarea
Ulterior, profesorul le cere elevilor să-și spună
orală
impresiile despre film și despre maniera în care
epoca respectivă a rămas în memoria urmașilor Aprecierea
(societatea burgheză bucureșteană de la verbală
începutul secolului al XX-lea).

Profesorul adresează o serie de întrebări elevilor Activitate Conversația Tabla Chestionarea


3. pentru a actualiza ideile – ancoră (temă, structuri frontală Rezumatul Caietele orală
Reactualizarea narative și realizare artistică, semnificațiile Exercițiul de elevilor
cunoștințelor titlului, construcția romanului, naratorul, identificare
dobândite perspectiva narativă, moduri de expunere,
anterior O2 personaje, stilul, atmosfera, locul și rolul operei
7' O3 în dezvoltarea literaturii).
Se verifică astfel unele cunoştinţe dobândite
anterior;
Profesorul scrie pe mijlocul tablei numele Activitate Aprecierea
personajului eponim, Otilia, folosind ca desen frontală verbală
Brain
reprezentativ un bec. Elevii vor încerca să
Activitate storming
identifice statutul personajului: social, moral,
psihologic completând cu un cuvânt sau cu o individuală
sintagmă celelalte becuri.

4. Anunţarea Se anunţă titlul:,,Enigma Otiliei” – Activitate Expunerea Tabla Observarea


noului conţinut caracterizarea personajului Otilia Mărculescu. frontală
şi a Profesorul va nota titlul lecţiei pe tablă,
obiectivelor
anunţând apoi obiectivele. Se poate realiza de
operaţionale
2' asemenea, o scurtă schemă a aspectelor ce vor fi
discutate la această activitate.

Elevii sunt împărțiți pe grupe și solicitați să Fişe de lucru Rezolvarea


5. Dirijarea rezolve itemii de pe fișele de lucru primite. Va Activitate pe Tabla corectă a
învăţării rezulta un portret realizat între oglinzi paralele, grupe Exercițiul Planșă itemilor de pe
20' O2 cu elemente care o dezvăluie pe Otilia. Cel mai Poliedru fişele de lucru.
interesant efect îl au caracterizările făcute de Activitate Chestionare
O3 celelalte personaje, deoarece părerile sunt de frontală orală
multe ori diametral opuse. Procedeul mai este Întărirea
O4
numit și tehnica reflectării poliedrice. răspunsurilor
Se prezintă rezultatele întregii clase și se discută.
Răspunsurile vor fi încadrate în poliedrul de pe
planșă.
Activitate Exercițiul Fișe de lucru
individuală Explicația Tabla
Se trece la următoare activitate de învăţare. Se Observarea
Conversația Caietele
împart fișe de lucru elevilor. Elevilor li se Analiza
explică sarcinile de lucru de pe fişe. Individual, elevilor
răspunsurilor
fiecare elev va deprinde din textul – suport ce
O3 modalitățile de caracterizare (direct, indirectă)
O4 sunt utilizate pentru conturarea trăsăturilor
personajului feminin Otilia.

6. Obţinerea Elevii sunt solicitați să găsească conexiuni Activitate Exerciţiul Caietele Susținerea
performanţei O5 (asemănări și deosebiri) între personajele frontală Conversația elevilor argumentată a
3’ feminine din romanele interbelice studiate și Instrumente unui punct de
Otilia; de scris vedere

7. Asigurarea Profesorul propune metoda Cvintetului. Activitate în Conversaţia Flip-chart-ul Autoevaluare


feed-back-ului Cvintetul este o poezie care impune sintetizarea perechi Explicația Tabla
5’ unor informaţii, formată din 5 versuri: Cvintetul Instrumente
-primul vers este alcătuit din cuvântul individual: de scris
Otilia;
-al doilea vers: 2 adjective care să arate
însuşirile personajului;
-al treilea vers: 3 verbe la gerunziu care să
exprime acţiunile personajului;
-al patrulea vers: o propoziţie alcătuită din 4
cuvinte prin care se afirmă ceva individual
despre cuvântul- titlu Otilia;
-al cincilea vers: un cuvânt care să exprime
imaginea personajului în oglindă;
Ce părere aveţi despre personajul studiat astăzi?
Se verifică înţelegerea şi însuşirea cunoştinţelor
de către elevi.
8. Asigurarea Redactează un eseu de 2-3 pagini în care să Activitate Conversaţia Caietele Notarea temei
retenţiei şi a prezinţi particularități de construcție a frontală elevilor pentru acasă.
transferului personajului feminin Otilia Mărculescu.
4' În elaborarea eseului, vei avea în vedere
următoarele repere
– ilustrarea a patru componente de structură şi
de limbaj ale textului narativ, semnificative
pentru construcţia personajului ales (de exemplu:
acţiune, conflict, relații temporale și spațiale,
perspectivă narativă, conflict, modalităţi de
caracterizare a personajului, registre stilistice,
limbaj, notațiile autorului etc.);
– prezentarea statutului social, psihologic, moral
etc. al personajului;
– evidenţierea unei trăsături a personajului ales,
ilustrată prin două scene/secvenţe commentate;
– susţinerea unei opinii despre modul în care o
idee sau tema textului studiat se reflectă în
construcţia personajului.
9. Încheierea Se fac aprecieri verbale asupra modului în care Activitate Conversaţia
activităţii s-a desfășurat activitatea și se notează elevii care frontală.
s-au evidențiat.

S-ar putea să vă placă și