Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

UNITATEA DE ÎNVAȚĂMÂNT: Liceul Tehnologic Special pentru Deficienți de Auz,Cluj-Napoca


DATA: 27.01.2023
PROPUNĂTOR: Grigore Beata Aurelia
ARIA CURRICULARĂ: Terapie Educațională Complexă și Integrată
CLASA: a II-a B (Clasa cu deficiențe senzoriale multiple)
DISCIPLINA: Formarea autonomiei personale
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Igiena sanitară
SUBIECTUL LECȚIEI: Curățel sau murdărel
TIPUL LECȚIEI: Consolidarea cunoștințelor
COMPETENȚE GENERALE:
Exersarea unor comportamente independente utile în viața cotidiană
COMPETENȚE SPECIFICE:
Antrenarea deprinderilor de igienă personală
COMPETENȚE DERIVATE:
GR 1. Oferirea de răspuns la întrebări.
Imitarea cântecului și al elementelor sale după model vizual.
Lipirea corectă a imaginilor.
GR2. Oferirea de răspuns la întrebări.
Imitarea cântecului și al elementelor sale după model vizual.
Lipirea corectă a imaginilor cu prompting verbal.
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual
STRATEGIA DIDACTICĂ:
RESURSE MATERIALE: cartonașe cu imagini, laptop, internet, fișe de lucru
RESURSE PROCEDURALE: observația, conversația, explicația, demonstrația, prompting verbal
TIMP DE LUCRU: 50 minute (timpul de lucru se va distribui pentru fiecare elev/cerința în functie de nevoile fiecărui
subiect)

1
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Etapele Continutul activității Strategia didactică Forme Evaluare


lecției Activitatea profesorului Activitatea elevului Resurse Resurse de
procedurale materiale organiz
are
Moment Profesorul pregătește materialelor Elevii se așează în bancă. Conversația -frontal Observarea
organizatori necesare activității. comportamentului
c
Captarea Profesorul le prezintă elevilor Elevii privesc elementele Conversația -cartonașe -frontal Observarea
atenției imaginile cu obiecte de igienă prezentate de profesor. Observația cu imagini comportamentului
personală. Încurajări

Anunțarea Profesorul prezintă activitatea pe Elevii ascultă indicațiile Conversația -frontal Observarea
subiectului care elevii urmează să o realizeze: profesorului. Observația comportamentului
activității “Curățel sau murdărel”

Consolidare Profesorul le spune elevilor că vor Elevii vizionează și ascultă Conversația - laptop -frontal Observarea
a urmări povestea “Maricica”, din povestea. Explicația - internet comportamentului
cunoștințelor care vor învăța ceva foarte Observația
important.
(https://www.youtube.com/watch?
v=25GDFPqLOaY)
Se consideră
După ce se termină povestea, elevii Elevii răspund la întrebări. Conversația -
sunt încurajați de către profesor să obiectiv atins dacă
Observația frontal
povestească ce s-a întâmplat în elevii răspund la cel
Explicația
poveste. puțin jumătate din
întrebări.

Profesorul lipește pe tablă Observarea


împreună cu elevii câteva Profesorul lipește pe tablă Explicația
comportamentului

2
cartonașe care reprezintă obiecte împreună cu elevii câteva Conversația -
de igienă personală pe care le-au cartonașe care reprezintă Demonstrația frontal
întâlnit în poveste. obiecte de igienă personală pe
care le-au întâlnit în poveste.

Profesorul le spune elevilor că vor Se consideră


învăța un cântecel despre igienă. Elevii ascultă, apoi repetă Conversația obiectiv atins, dacă
Cântecelul sună așa: cântecelul împreună cu Explicația elevii cântă (sau
Eu am o periuță, așa, așa așa. profesorul, mimând Demonstrația - verbalizează) și
E mică și drăguță, așa, așa așa. elemententele de pantomimă frontal mimează împreună
Ea îmi spală dinții așa, așa așa. și LMG din cântec. cu profesorul.
Apoi îmi pup părinții așa, așa
așa.

Săpunul spală fața așa, așa așa.


Și bună dimineața așa, așa așa.
Prosopul șterge apa așa, așa așa.
Eu de școală sunt gata. așa, așa
așa. Se consideră
Explicația - fișe de obiectiv atins dacă
Profesorul le oferă câte o fișă Elevii identifică și lipesc
elevilor, care prezintă igiena imaginile corespunzătoare pe Demonstrația lucru, elevii din grupa 1
mâinilor, a corpului și a dinților. fișele lor. cartonașe lipesc corect 2
Le explică sarcina elevilor. - imagini din 4, iar
individ elevul din grupa 1
ual lipește corect 1
imagine din 3 cu
ajutor verbal.
Obținerea Profesorul cântă împreună cu Profesorul cântă împreună cu -frontal Se consideră
performanței elevii cântecul învățat în timpul elevii cântecul învățat în Demonstrația obiectiv atins, dacă
orei. timpul orei. elevii cântă (sau
verbalizează) și

3
mimează împreună
cu profesorul.

Aprecieri Profesorul adresează elevilor Elevii oferă feedback Conversația -frontal


aprecieri verbale privind profesorului.
implicarea elevilor in sarcină.

4
5
6
7
8
9

S-ar putea să vă placă și