Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DE LECȚIE

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Gimnazială „Liviu Rebreanu”, Cluj-Napoca


PROPUNĂTOR: prof.Trif Ramona Maria
DATA: 03.XII.2018
CLASA: a V-a D
ARIA CURRICULARĂ: limbă și comunicare
DISCIPLINA: limba și literatura română
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: IV Vreau să salvez lumea
SUBIECTUL: ,,Tezeu și Minotaurul” de Florin Bican. Personajele
TIPUL LECȚIEI: mixtă

COMPETENȚE GENERALE:
1. Participarea la interacţiuni verbale în diverse situaţii de comunicare, prin receptarea şi producerea textului oral
2. Receptarea textului scris de diverse tipuri
3. Redactarea textului scris de diverse tipuri
4. Utilizarea corectă, adecvată şi eficientă a limbii în procesul comunicării orale și scrise
5. Manifestarea unui comportament empatic cultural şi intercultural

Competente specifice:
1.1. Formularea ideilor principale şi a temei din texte narative simple, monologate şi dialogate
1.3.Prezentarea orală, pe baza unor repere date de profesor, a unor informaţii şi a unor idei, exprimând opinii, emoţii şi sentimente prin participarea la discuţii pe
teme familiare, de interes sau pornind de la textele ascultate/citite
1.6. Manifestarea unui comportament comunicativ politicos faţă de interlocutor(i) în interacţiunea faţă-în-faţă sau în cea mediată, prin gestionarea emoţiilor
2.1. Identificarea informaţiilor importante din texte continue, discontinue şi multimodale
2.2. Identificarea temei și a ideilor principale din texte diverse
2.5. Observarea comportamentelor şi a atitudinilor de lectură, identificând aspectele care necesită îmbunătățire
3.1. Redactarea unui text scurt pe teme familiare, având în vedere etapele procesului de scriere și structurile specifice, pentru a comunica idei și informaţii sau
pentru a relata experiențe trăite sau imaginate
3.2. Redactarea, individual şi/sau în echipă, a unui text simplu, pe o temă familiară, cu integrarea unor imagini, desene
4.5. Utilizarea competenţei lingvistice în corelaţie cu gândirea logică/analogică, în procesul de învăţare pe tot parcursul vieţii
5.1. Asocierea unor experiențe proprii de viață și de lectură cu acelea provenind din alte culturi
5.2. Identificarea unor tipare privitoare la cultura proprie și la cultura altor popoare
Obiectivele operaționale:
La sfârșitul lecției elevii vor fi capabili:
O1-să identifice personajele din text;
O2-să identifice și să prezinte calitățile și defectele personajului pozitiv,
O3-să identifice și să prezinte calitățile și defectele personajului negativ din text;
O4-să identifice legătura dintre numele personajelor și personalitatea acestora.
Resurse:capacitățile de învățare ale elevilor,cunoștințele însușite de ei în clasa a V-a despre textul narativ,personaje
Bibliografie:
1. Limba și literatura română, manual pentru clasa a V-a, Editura Art, București, 2018
2.Vistian Goia, Didactica limbii și literaturii române pentru gimnaziu și liceu, Editura Dacia Educațional, Cluj-Napoca, 2008
3. Convorbiri didactice(revista), anul XV, nr. 44, Bacău 2004
4.Constanța Dumitriu, Certificarea studiilor pentru profesia didactică; Editura Alma Mater, Bacău, 2004
5.Ileana Ioniță-Iancu, Onomastica românească și unele aspecte didactice ale valorificării antroponimiei, Editura Paralela 45, Pitești 2012
Metode și procedee:observația, explicația, expunerea, exercițiul, jocul de rol, cubul
Mijloace de învățământ: fișe, labtop, carioci, bandă adezivă, post-it-uri, hartie alba, scaun
Forma de activitate: individuală, frontală
Durata lecției: 50’

SCENARIU DIDACTIC

Etapele lecţiei Ob. Activitatea de predare-învăţare Forme de Strategia didactică Evaluare


Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode şi Resurse
organizare procedee materiale
Moment - se asigură climatul de ordine şi disciplină - se pregătesc pentru lecţie - activitate conversaţia - catalogul observarea
organizatoric necesar desfăşurării lecţiei în bune condiţii frontală directă
Actualizarea Printr-un joc cu mingea se verifică Elevul care prinde mingea - activitate joc didactic aprecieri
cunoștințelor cunoștințele asimilate de către elevi î răspunde la întrebare și frontală mingea verbale
anterioare. lecțile învătate anterior.Primul care aruncă adresează altă întrebare
Verificarea mingea este profesorul,adresând o colegilor săi.
temei întrebare.
Captarea - profesorul le prezintă un videoclip Elevii răspund la întrebarea:
atenției elevilor cu ajutorul manualului digital,în Tu ce crezi că ar trebui să -activitate -problematiza videoproiec aprecieri
urma căruia elevii trebuie să răspundă la o faci ca să salvezi lumea? frontală rea torul verbale
întrebarea: Tu ce crezi că ar trebui să faci
ca să salvezi lumea? La aceasta ne
răspunde și autorul textului,Florin observarea
Bican,prin intermediul unui supervideo ( directă
manualul digital).
Anunţarea Profesorul le povestește elevilor că în - elevii își notează titlul în - activitate conversaţia - tabla
titlului noii legendele grecești,personajele sunt:eroi,zei caiete frontală
lecţii şi a și oameni obișuiți. - ascultă cele comunicate de
obiectivelor - le comunică elevilor titlul noii lecţii şi profesor
operaţionale obiectivele operaţionale
Pentru început,profesorul le cere elevilor Câte un elev iese la tablă și - activitate - tabla observarea
să iasă pe rând la tablă pentru a completa aranjează întâmplările frontală directă
Prezentarea fișa expusă cu întâmplările din text. folosindu-se de un imaginar
sarcinilor de Definiția personajului fir al Ariadnei. (Anexa1)
învățare Li se cere elevilor să identifice dacă în Un elev notează la tablă - fișe de
textul Tezeu și Minotaurul întâlnim definiția personajului învătată lucru
personajul-erou,personajul-zeu și să în lecțile anterioare.
răspundă la următoarele întrebări :Cine Elevii identifică personajele
este Tezeu? Cine este Minotaurul? din textul Tezeu și
Minotaurul,de Florin
Bican,realizând harta
personajelor (Anexa 2) învățarea prin
descoperire
Stabilirea originii numelor de Tezeu și
Minotaur -elevii își notează în caiete
Te+zeu=ființă cu puteri supranaturale
Mino+Taur=ființă ciudată -elevii deschid plicurile și doi
Profesorul le împarte niște plicuri în care elevi numiți de către profesor
se găsesc informații despre originea citesc informațile găsite în
numelor lor fișa din plic.

Se lipește pe tablă două fișe cu imaginea


Minotaurului și a lui Tezeu pe care elevii
le vor completa cu defectele și calitățile lor -se face distincția dintre
(Anexa 3) personaj pozitiv și personaj
negativ
Obținerea - Profesorul împarte elevii în șase grupe a Un reprezentant al grupei exercițiul aprecieri
peformanței câte trei-patru elevi,folosind metoda aruncă cu cubul și prea verbale
cubului pentru obținerea performanței sarcina care i se cuvine planșe
(Anexa 4) privitoare la Minotaur,în Muncă pe
funcție de verbul care “i-a grupe
picat”

-elevii vor rezolva sarcina și


vor prezenta colegilor
concluziile

Asigurarea Profesor cere elevilor să expună Se expun răspunsurile


feed-back-ului răspunsurile pe tablă,realizându-se
un poster
Evaluarea Se fac aprecieri pentru elevi care au dat - conversația aprecieri
formativă răspunsuri foarte bune. verbale
Asigurarea Se dă ca activitate găsirea unui coleg din -se numește un elev care se Joc de rol conversația - caietele observarea
retenției și a clasă,care prin anumite calități ale sale s-ar aseamănă datorită calităților elevilor directă
transferului putea asemăna cu Tezeu sale cu Tezeu
-tema ex.1 și 2 de la pagina 119 - elevii notează tema în caiete
Anexa 1

Joc: Întâmplările prezentate în text s-au amestecat. Ordonează-le, folosindu-te de un


imaginar fir al Ariadnei.

 Monstrul era hrănit cu tineri aduşi ca tribut din Atena.


 Eroul pleacă spre casă împreună cu Ariadna, dar o uită pe insula unde fac popas.
 Regele Minos închide Minotaurul într-un labirint.
 La întoarcere, Tezeu uită să ridice pânzele albe pentru a-și anunța victoria.
 Tezeu devine regele Atenei.
 Egeu crede că şi-a pierdut fiul şi îşi pune capăt zilelor, aruncându-se în mare.
 Tezeu, fiul regelui atenian, pleacă în Creta ca să ucidă fiara.
 Tezeu se luptă cu Minotaurul și îl omoară.
 Ariadna i-a dat lui Tezeu un ghem de sfoară care să-l ajute să găsească ieşirea din
labirint.
ANEXA 2

Harta personajelor

Lucrați în grupe de 4-5 elevi.Pe o coală, scrieți în centru numele a două personaje,Tezeu și Minos.Notați apoi numele
celorlalte personaje din text.Evidențiați,prin săgeți,legăturile dintre ele.Prezentați harta în fața clasei.
Anexa 3 Tezeu
Minotaurul
Anexa 4

CUBUL

1. Descrieți - Cum arată Minotaurul?


2. Comparați - Prin ce se aseamănă cu un om și prin ce diferă Minotaurul de un om?
3. Asociați - Care sunt sunetele și culorile pe care le-ai asocia cu Minotaurul?
4. Analizați - De ce nu reușește Minotaurul să iasă din labirint?
5. Aplicați – Cum ai proceda tu pentru a învinge Minotaurul?
6. Argumentați – Este bine sau nu că Ariadna l-a ajutat pe Tezeu să ucidă Minotaurul?
SCHEMA TABLEI/ TEZEU ȘI MONOTAURUL

de Florin Bican

Florin Bican (n.1956)


Este scriitor și unul dintre cei mai buni traducători români. A colaborat la mai multe volume de literatură pentru copii
(Bookătăria de texte & imagini, Care-i faza cu cititul?) și a scris volumul de versuri Reciclopedia de povești cu rimă și
fără tâlc și volumul de proză Și v-am spus povestea așa…, în care construiește în mod ingenios o poveste nouă din
basme clasice românești. I se datorează traducerea unor celebre cărți pentru copii. Textul alăturat este o repovestire
inedită a legendei despre Tezeu şi Minotaur.
Personajul=este o ființă umană,un animal sau un obiect însuflețit care participă la acțiunile dintr-un text narativ literar

= este rodul imaginației unui autor și există doar în paginile textului,nu și în realiate

Textul Tezeu și Minotaurul este repovestire inedită a legendei despre Tezeu și Minotaur

-legendele=oferă explicații imaginare pentru originea universului,apariția plantelor și a an imalelor, a fenomenelor naturale etc.Inițial acestea s-au
tra nsmis prin viu grai,apoi au fost culese , iar în prezent circulă si în scris

-legendele antice= sunt narațiuni în care zeii intervin în mod supranatural în lumea umană,întâmplările petrecându-se într-un timp mai îndepărtat.

-în legendele grecești,personajele sunt zei,eroi(semeizei) și oameni obișnuiți.

Personajele din textul dat sunt:


-calitățile lui Tezeu - defectele lui Tezeu -calitățile Minotaurului - defectele Minotaurului personaj negativ și
pozitiv

S-ar putea să vă placă și