0% au considerat acest document util (0 voturi)
122 vizualizări9 pagini

Proiect Didactic Dirigentie

Încărcat de

arricioaica
Drepturi de autor
© © All Rights Reserved
Respectăm cu strictețe drepturile privind conținutul. Dacă suspectați că acesta este conținutul dumneavoastră, reclamați-l aici.
Formate disponibile
Descărcați ca DOC, PDF, TXT sau citiți online pe Scribd
0% au considerat acest document util (0 voturi)
122 vizualizări9 pagini

Proiect Didactic Dirigentie

Încărcat de

arricioaica
Drepturi de autor
© © All Rights Reserved
Respectăm cu strictețe drepturile privind conținutul. Dacă suspectați că acesta este conținutul dumneavoastră, reclamați-l aici.
Formate disponibile
Descărcați ca DOC, PDF, TXT sau citiți online pe Scribd

PROIECT DIDACTIC

Profesor: Vasiliu Roxana


Disciplina: Consiliere i orientare
Data: 25.05.2017
Subiectul: Fenomenul BULLYING n coli
Clasa: V-a C
Timp rezervat: 50 de minute
Obiective generale: Dezvoltarea unor relaii pozitive, de nelegere i toleran ntre membrii grupului din care fac parte.
Obiective specifice:
Facilitarea colaborrii i a muncii in echip
Dezvoltarea abilitilor de comunicare interpersonal.
Contientizarea faptului c sunt diferii, dar pot forma un grup unit.
S depeasc diferentele de idei pentru a obine rezultate bune.
Strategii didactice
Metode i procedee: conversaia, dezbaterea, explicaia, instructajul, exerciiul.
Forme de organizare: n perechi, frontal.
Evaluare: formativ.
Obiective operaionale:
O1 S neleag semnificaia cuvntului BULLYING;
O2 S ordoneze ideile principale extrase din mesajul transmis de filmul vizionat;
O3 S identifice proverbe, respectiv epigrame care corespund mesajului filmului;
O4 - S-i exprime sentimentele trezite de vizionarea filmului
O5 - S descopere cel puin 5 cuvinte cheie din mesajul filmului TEROARE N COAL:
O6 S stabileasc definiia i caracteristicile fenomenului de BULLYING;

O7 - S deduc nvtur din cele prezentate pe parcursul orei;


O8 - S realizeze Pomul armoniei prin lipirea florilor i mnuelor din hrtie colorat pe coroana acestuia.
Strategii didactice:
Metode i procedee: Conversaia, Intuiia, asaltul de idei, expunerea, situaia problem, caracterizarea, argumentarea, memorarea,
problematizarea, deducia, descoperirea, eseul.
Forme: Frontal, independent, n grup.
Mijloace de instruire: carton colorat, foi A4, fie de lucru, lipici, flanelograf, flori de carton colorat, anexe.
Laptop, videoproiector, ecran, acces la internet
Metode de evaluare: observarea, manifestarea public, E J T, aprecierea verbal.
Demersul didactic:
Strategia
didactic
Momentele
Activiti (profesor-elev)
leciei Mijloace de
Forme
instruire

1. Captarea 1. Salutul Frontal


ateniei 2. Autocaracterizai-v printr-un 2 adjective pentru a v cunoate mai bine ntre
voi Independ
ent
2. Anunarea 3. Intuii subiectul leciei n baza urmtoarelor citate: Front al
subiectului Violena nate violen.
i a
Violena este arma celor slabi.
obiectivelor
leciei
.
Tema leciei de astzi este: Fenomenul BULLYING n coli
Obiectivele leciei:
O1 S neleag semnificaia cuvntului BULLYING;
O2 S ordoneze ideile principale extrase din mesajul transmis de filmul vizionat;
O3 S identifice proverbe, respectiv epigrame care corespund mesajului filmului;
O4 - S-i exprime sentimentele trezite de vizionarea filmului
O5 - S descopere cel puin 5 cuvinte cheie din mesajul filmului TEROARE N
COAL:
O6 S stabileasc definiia i caracteristicile fenomenului de BULLYING;
O7 - S deduc nvtur din cele prezentate pe parcursul orei;
O8 - S realizeze Pomul armoniei prin lipirea florilor i mnuelor din hrtie
colorat pe coroana acestuia.

Predarea 4. Elevii vor viziona un film de scurt metraj, Terror in school, de pe YOUTUBE. Laptop,
nvarea videoproiector,
M voi asigura c elevii au neles coninutul i mesajul filmuleului, printr-un ecran
temei noi exerciiu de reordonare a propoziiilor-idei principale, sugerate de acesta. n perechi [Link]
I. Ordoneaz ideile, pentru a reda pe scurt mesajul filmului Terror in [Link]/w
school: atch?
4. Dirijarea Luca ncepe s plng cu lacrimi de crocodil, pentru c tocmai primise un bobrnac v=Cbdnu_R9
nvrii de la Florin, lucru pentru care acesta din urm este certat de domnul profesor.
Pe terenul de joac, Luca l agreseaz din nou, lovindu-l cu o piatr pe Florin, care se
G40
juca linitit.
Enervat la culme, Florin l lovete cu pumnul pe Luca, devenind, la rndul su agresor.
Luca i Florin sunt colegi de clas. Frontal
ANEXA 1
FENOMENUL DE BULLYING
FI DE LUCRU

I. Ordoneaz ideile, pentru a reda pe scurt mesajul filmului Terror in school:

Luca ncepe s plng cu lacrimi de crocodil, pentru c tocmai primise un bobrnac de la Florin, lucru pentru care acesta din urm este certat de
domnul profesor.

Pe terenul de joac, Luca l agreseaz din nou, lovindu-l cu o piatr pe Florin, care se juca linitit.

Enervat la culme, Florin l lovete cu pumnul pe Luca, devenind, la rndul su agresor.

Luca i Florin sunt colegi de clas.

Luca l tachineaz pe Florin n timpul orei, aruncndu-i acestuia avioane de hrtie n cap.

Florin este acuzat de profesori i de opinia public i pedepsit n consecin, pentru fapta sa violent.

nfuriat, Florin vrea s-l loveasc pe agresorul su, dar acesta este aprat de dou fetie n faa crora Florin se comport ca un gentleman.

Florin reacioneaz verbal, din cauza aceasta, fiind mustrat de doamna profesoar.

n sala de mese, n timp ce Florin mnca linitit, Luca i arunc o coaj de banan n cap.

La ora de educaie fizic, Luca l lovete cu mingea n cap pe Florin.

II. Bifeaz proverbele/epigrama care corespund mesajului filmului:

Achia nu sare departe de trunchi.

Violena nate violen.

Semeni vnt, culegi furtun.


Lenea e sor cu srcia.

Violena este tot ceea ce desfigureaz condiia uman.

Meseria e brar de aur.

Din senin un pumn i-a dat

i la pmnt l-a culcat...

Dar, nevinovat se jur,

Fu clcat... pe bttur...

Constantin Enescu

Blndeea cuvintelor rostite la timpul potrivit ctig acolo unde violena ar fi pierdut.

III. Ce sentimente i-a trezit vizionarea filmului i fa de cine? Completeaz urmtoareaschem cu aceste informaii:
IV. Activitate pe grupe
IV. 1. Descoper cel puin 5 cuvinte cheie din mesajul filmului TEROARE N COAL:

IV. 2. Completai diagrama cu definiia i trsturile caracteristice fenomenului de bullying:

VI. Tu cine crezi c a greit i de ce? Cum ai fi procedat, n locul lui Florin?
VII. CONCLUZII - morala filmului
ANEXA 2

Violena nate violen.

Violena este arma celor slabi.

Violena este ultimul refugiu al incompetenei.

Violena este tot ceea ce desfigureaz condiia uman.

Violena este replica incultului.

Violena genereaz, de obicei, violen.

Violena este o aciune corosiv asupra libertii altei persoane.

Violena este un teritoriu de exprimare a frustrrilor nghesuite.

Violena este argumentul celui lipsit de argumente.

Frustrarea ntotdeauna conduce ctre o anumit form de


agresivitate.

Agresivitatea este o form de curaj, dar o form foarte proast.

Omul trebuie s descopere cum s rezolve orice conflict fr


rzbunare, agresiune i rzboi. Fundamentul acestei metode este
iubirea.

Educaia este un vaccin contra violenei.

Blndeea este mai puternic dect violena.

Violena e un mijloc greit. Noi trebuie s adoptm calea


negocierilor.

Sidney Sheldon, Nisipurile timpului

Omul violent e fcut K. O. de cei care l bat pe umr.

Pruden

Cnd prostia se d cult,


Agresiv i tenace,
E mai ru ca o insult,
De n-o lai s moar-n pace!

epigram de Gheorghe Gh. Popescu din Antologia epigramei


romneti, 2007 (2007)

Rbdarea i inteligena ntotdeauna vor triumfa asupra forei


violente i puterii brute.

Virtutea nu poate fi insuflat prin violen.


Cnd limba eueaz, violena devine un limbaj.

Copiii sunt smna pcii sau violenei din viitor, n funcie de


felul cum sunt ngrijii i stimulai.

citat din Zilda Arns Neumann

Rzbunarea este ca un bolovan uria, pe care omul, cu fora urii,


l-a urcat sus pe un deal, pentru ca acesta s se rstoarne asupra
lui apoi cu o mai mare violen.

Albert Schweitzer

Rspunznd violenei cu mai mult violen, nu facem dect s


multiplicm aceast violen, s adugm mai mult ntuneric unei
nopi fr stele. Ura nu poate elimina ura: doar iubirea este
capabil de acest lucru.

M opun violenei pentru c i atunci cnd pare s fac bine,


binele e doar temporar. Rul pe care l produce e permanent.

citat clasic din Mahatma Gandhi

Oamenii violeni prjolesc totul n jurul lor i transform grdinile


roditoare n pustiuri aride.

citat din Elena Stan

Hrnete-i inima cu pace. Aceasta nseamn s trieti n pace


cu tine nsui. Dac inima este plin de nencredere i egoism,
capul nu gsete niciodat ci ctre pace. Pacea ncepe acolo
unde se termin ura i lcomia. Lumea nu poate fi schimbat cu
violen, ci numai cu inima.

Phil Bosmans n Raze de soare

Blndeea cuvintelor rostite la timpul potrivit ctig acolo unde


violena ar fi pierdut.

citat din Apollonios din Rhodos

Nu exist virtute mai mare dect mila. Nu exist pcat mai mare
dect violena. (proverb bengalez)

Calmul, dublat de fermitate, este cea mai bun atitudine n faa


rutii i a agresivitii semenilor ti.

citat din Ursula Yvonne Sandner


ANEXA 3
q q q A T E N I q q q p B
D E S C U R C R E I w R
w w w T w w w w w w w w w A
w w w I N G E N I O I w V
q q q V q q q q q q q q w O
q q q I N E L E P I w w

S-ar putea să vă placă și