Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECȚIE

Data:
Unitatea școlară: Școala Generala “Avram Iancu” Unirea, jud. Alba
Clasa: a VII a.
Profesor: Spînu Ana-Maria
Disciplina: Cultură civică.
Aria curiculară: Om și societate.
Unitatea de învățare: VIAȚA ÎN SOCIETATE
Titlul lecției: Recapitulare unitate de învățare – “Viața în societate”
Tipul lecției: de recapitulare.
Obiectivul general: consolidarea, sistematizarea, aprofundarea şi completarea cunoştinţelor şi deprinderilor elevilor. 
Obiective operaționale: pe parcursul și la sfârșitul lecției elevii vor fi capabili:
O1 – să definească noțiunile civice din cadrul acestei unități de învățare, de exemplu “educație pentru democrație”, “cetățean”,
“persoană”, “cultură civică”, “demnitate”, “moralitate”, “drepturile omului”, “grup social”
O 2 – să enumere tipuri de drepturi ale omului și trăsături ale diferitelor tipuri de drepturi ale omului;
O 3 – să clasifice grupuri sociale;
O 4 – să descrie un grup social la alegere;
O 5 – să dea exemple de relații în cadrul grupurilor sociale;
O 6 – să listeze drepturi și îndatoriri cetățenești;
O 7 – să analizeze și argumenteze o situație de încălcare de drepturi;
O 8 – să enumere instituții europene democratice;
O 9 - să dezvolte capacitatea de cooperare și comunicare în echipă, să participe activ la lecție și însușirea cunoștințelor.
Strategii didactice:
a) metode și procedee: conversația euristică, lucrul cu manualul, explicația, exerciții.
b) forme de organizare a activității: activitate frontală, activitate pe grupe.
c) mijloace didactice: fișe de lucru, tabla, creta.
Evaluare: discuție liberă, feed-back.
Material bibliografic:
1.Cultură civică, Manual pentru clasa a VII – a, Editura Humanitas Educational, București, 2013 – Dakmara Georgescu, Doina-
Olga Ștefănescu
2. Didactica modernă, Editura Dacia, Cluj-Napoca, 1995 – Miron Ionescu, Ion Radu
DESFĂȘURAREA LECȚIEI
1
Strategii Mijloace de
Etapele lecției Obiective Activitatea profesorului Activitatea elevilor didactice învățământ Evaluare
1.Organizarea Asigurarea Verifică prezența elevilor, Pregătesc materialele pentru Conversație Apreciere orală.
clasei (2 min) condițiilor prezența mijloacelor lecție. frontală. Observație directă.
optime didactice, tabla etc.
pentru
desfășurarea
activității
2.Anunțarea Sprijinirea Scriu titlul lecției pe tablă și Ascultă și notează în caiet Expunere Manual Observarea
subiectului și a elevilor în a- enunț obiectivele. frontală comportamentului
obiectivelor și focusa elevilor.
lecției (3 min) atenția pe
subiect
3.Recapitularea Elevii Cer elevilor să întrebe orice Elevii lucrează la rezolvarea Fișă de Manual Observarea
propriu-zisă primesc nelămurire sarcinii 15 min lucru Fișă de lucru comportamentului
prima fișă de individuală elevilor
lucru – fișa Le explic că este o activitate Provocarea
nr. 1 individuală fără manuale participării tuturor
sau caiete elevilor la
demersul didactic
Elevii Împart elevii în două grupe Elevii au 10 minute la Fișă de Fișă de lucru Profesorul
primesc a Discut cu elevii despre ce dispoziție lucru pe apreciază munca
doua fișă de au notat pe grupe și 5 minute se alocă pentru grupe elevilor și le oferă
lucru – fișa sumarizez noțiunile, discuția împreună cu feed-back
nr. 2 contribui cu explicații profesorul Profesorul
ulterioare gestionează
discuția și oferă
Analiză de Rog elevii să analizeze Elevii sunt atenți și se implică Analiză de Imagine feed-back
imagine imaginea și să discutăm activ imagine
caricatură împreună despre
pag. 19 identificarea persoanelor de
manual la masă din ce grupuri
2
sociale fac parte.

Analiză Împart elevii în patru grupe Elevii lucrează pe patru grupe Lucru pe Fișă de lucru
drepturi ale de lucru cu atenție grupe
omului
încălcate –
Fișa nr. 3

4.Aprecierea Elevii sunt Elevii sunt atenți și se Elevii răspund încercând să Activitate Profesorul
rezultatelor Evaluarea rugați să implică activ folosească exprimări logice frontală. analizează cu
finală vorbească liber proprii, dar și termeni specific atenție
despre ce civici. comportamentul
constată că au verbal și non-
reținut din verbal al elevilor
această unitate evaluând gradul de
de învățare asimilare al
termenilor-cheie
întrebați. Oferă
explicații,
întregește
răspunsurile unde
este cazul și oferă
feed-back.

Fișa nr. 1 Răspundeți la întrebările de mai jos pe o foaie goală folosind cât mai mult un limbaj civic pentru a descrie termenii:

Cultura civică este un proces ……………… care se transmite prin……………………………


3
Cum au luat naștere termenii de “democrație”, “cetățean”, “cetățenie”?

Ce înseamnă să fii cetățean într-o societate democratică?

Enumerați cel puțin două documente care fundamentează cetățenia într-o societate democratică.

De ce nu sunt toți oamenii la fel?

Ce înseamnă demnitatea unei persoane?

Orice grup de oameni este un grup social?

Dați exemple de familii, de-a lungul timpului.

Ce rol au toleranța și respectul în relație cu ceilalți?

Ce este autoritatea și cum se întărește ea?

Dacă nu mai trăim în comunitatea în care ne-am născut, ne pierdem identitatea respectivă?

Cine stabilește (ce document) drepturile și îndatoririle cetățenești?

Ce prevede Convenția Europeană a Drepturilor Omului?

Ce s-au angajat să respecte statele membre ale Consiliului Europei?


Care sunt scopurile Uniunii Europene?
Între cine și cine s-a purtat Războiul Rece?
De ce a dorit România să intre în NATO?
Fișa nr. 2

Listați exemple de DREPTURI CETĂȚENEȘTI


4
Listați exemple de ÎNDATORIRI CETĂȚENEȘTI

Fișa nr. 3 – Ce drepturi sunt încălcate în situațiile de mai jos?

1. China este singurul stat care ţine în închisoare un laureat al Premiului Nobel pentru Pace În momentul în care guvernul din Birmania l-a
eliberat pe politicianul Aung San Suu Kyi, China a rămas singura ţară din lume care ţine în închisoare un laureat al Premiului Nobel pentru Pace.
Liu Xiaobo a fost condamnat la 11 de ani de închisoare pentru a criticat regimul de la Beijing
5
2. Mauritania are oameni care trăiesc în continuare în condiţii de sclavie Mauritania nu a considerat sclavia o infracţiune până în 2007, ceea ce o
face ultima ţară care scos în afara legii această practică, În acelaşi timp, între 10% şi 20% din populaţie încă trăieşte în condiţii de sclavie. În
ultimii şase ani, de când sclavia a fost scoasă în afara legii, doar un proprietar de sclavi a fost pedepsit în conformitate cu noile legi.

3. Iranul permite comercializarea organelor pentru transplanturi Iranul are o reputaţie nu tocmai bună în ceea ce priveşte respectarea drepturilor
omului, dar iese în evidenţă într-un singur aspect. Este singurul stat de pe pământ unde este legal să  cumperi şi să vinzi organe pentru transplant.

4.Statele Unite ale Americii nu asigura plata concediului de maternitate Statele Unite sunt singura ţară dezvoltată care nu plăteşte nu asigura plata
concediului de maternitate. Celelalte ţări care nu asigură plata concediului de maternitate sunt state din lumea a Treia: Papua Noua Guinee,
Swaziland, Liberia şi Lesotho. Dreptul la plata concediului de maternitate este specificat în articilul 25 al Declaraţiei Universale a Omului şi
Cetăţeanului. Majoritatea ţărilor dezvoltate asigură concediul cu plată pentru mame pentru cel puţin şase luni.

5. Belarusul este singura ţară europeană în care poate fi aplicată pedeapsa cu moartea Belarusul este ultima ţară europeană care execută
prizonierii. Execuţiile au loc prin împuşcarea prizonierilor în cap, după care trupurile victimelor sunt îngropate în locuri secrete. Mai multe ţări
europene au cerut Belarusului să renunţe la pedeapsa capitală, dar fără succes.

6. Filipinele nu recunosc divorţul În mai 2011, oamenii din Malta au fost de acord cu legalizarea divorţului, lăsând Filipinele să fie singura ţară
din lume un nu este permis acest lucru. Influenţa puternică a Bisericii Catolice este principalul impediment, cu toate că politicieni consideră
fundamental dreptul de a decide terminarea unei relaţii. Interdicţia i-a forţat pe filipinezi să vină cu moduri imaginative pentru a reuşi să se
despartă. Astfel , o căsătorie poate fi anulată în cazul în care un psihiatru declară că unul din parteneri are o „incapacitate psihologică” , ceea ce
nu poate duce la respectarea obligaţiilor matrimoniale.

7. Irlanda nu recunoaşte persoanele transsexuale Republica Irlanda este singura ţară din Uniunea Europeană care nu are nu are nicio lege care să
recunoască persoanele transsexuale. Într-o încercare de a se alinia cu restul ţărilor de pe continent, un proiect de lege a fost elaborat, dar nu este
definitivat.

S-ar putea să vă placă și