Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic

UNITATEA ȘCOLARĂ: ȘCOALA GIMNAZIALĂ „IOAN DUHOVNICUL” COMUNA BĂNEȘTI


Data : 12.III.2021
Clasa: a III-a
Profesor de învăţământ primar : GRECU RUXANDRA ȘTEFANIA
Obiectul: Joc și mișcare
Unitatea de învăţare: Care e alaiul primăverii?
Subiectul lecției: Joc: Roata cu activități.
Tipul lecţiei : de formare de deprinderi
Durata: 40 de minute

Competenţe specifice:
 1.1. Aplicarea deprinderilor locomotorii în cadrul unor jocuri de întrecere;
 1.3 . Utilizarea deprinderilor motrice de bază pentru realizarea unor activități ludice, cu caracter complex și eforturi diferite.

Obiective operaţionale:
Până la sfârșitul orei, toți elevii vor fi capabili:
O1 - să realizeze exercițiile de încǎlzire pentru a pregǎti organismul pentru efort;
O2 - să adopte o poziţie corectă şi comodă a corpului pe parcursul lecției;
O3 - sǎ execute corect, exerciţiile de dezvoltare fizicǎ, conform comenzilor;
O4 - să respecte regulile impuse de joc.
Strategia didactică:
1. Resurse procedurale: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul.
2. Resurse materiale: videoproiector, laptop;
3. Forme de organizare: frontal, individual.

4. Forme si tehnici de evaluare: Observare sistematică a comportamentului elevilor, aprecieri verbale.

Bibliografie:
 Programa școlară pentru disciplina Joc și mișcare, aprobate prin Ordinul MEN nr. 5003/ 02. 12. 2014;
Secvențele Ob. Organizarea conținuturilor Metode și Mijloace Forme de Evaluare
lecției op. procedee didactice organizare
1. Moment Se organizeazǎ sala pentru începerea orei de Joc și Conversația Frontal Observarea
organizatoric mișcare. sistematică
2’ Se asigură un climat afectiv pozitiv, favorabil bunei
desfăşurări a lecției.
2. Încǎlzirea O1 Încǎlzirea organismului pentru efort este realizatǎ prin Conversația Videoproiector Frontal Aprecieri
organismului exerciții de mișcare având în vedere încǎlzirea fiecarei Exercițiul laptop Individual verbale
pentru efort pǎrți a corpului. Explicația
8’ Demonstrația
3. Captarea Captarea atenției se realizează cu ajutorul cântecului Conversația Frontal Observarea
atenției „Am o căsuță mică”. Elevii cântă și se mișcă pe sistematică
3’ muzică.
4. Anunțarea Elevii sunt anunțați că astăzi se vor juca cu Roata de Conversația Frontal Obsevarea
temei. activități. Se transmit obiectivele lecţiei la nivelul de sistematică
2’ înţelegere al elevilor.
5. Dirijarea O2 Roata se va învârti și se va opri la o sarcină . Videoproiector Frontal Observarea
învățării O3 Elevii vor îndeplini sarcina în timpul de lucru propus. laptop Individual sistematică
18’ O4 După ce realizează această activitate, roata se va
învârti din nou. Și din nou vor îndeplini sarcina. Apoi
vor continua la fel până la epuizarea tuturor sarcinilor
de pe roată.
https://wordwall.net/resource/12243082
6.Revenirea O2 Pași de dans pe muzică :”Statuile” Conversația Videoproiector, Frontal, Aprecieri
organismului Elevii dansează pe muzică. La oprirea muzicii se Exercițiul laptop Individual verbale
5’ opresc și rămân nemișcați timp de 5 secunde.

7.Incheierea Se fac aprecieri asupra modului în care elevii au Conversația Frontal Aprecieri
activității participat la lecţie. Sunt încurajaţi elevii cu ritm lent de verbale
2’ lucru, apreciindu-se fiecare progres.

S-ar putea să vă placă și