Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învățământ: C.S.E.I.


Cadrul didactic:
Data:
Clasa:
Descrierea colectivului:

Aria curriculară: Terapie educațională complexă și integrată


Modul: Ludoterapie
Unitatea de învățare: Familia și relațiile sociale

Subiectul lecției: Jocuri de stimulare, dezvoltare a diferitelor tipuri de comunicare: jocuri de


expresie corporală - mişcare şi ritm
Tipul lecției: consolidare de priceperi și deprinderi
Competențe generale: 1. Formarea și dezvoltarea competenței de exprimare verbală/nonverbală
și comunicare independentă

2. Formarea și dezvoltarea competenței sociale și civice

Competențe specifice: 1.5. Interacţiunea şi comunicarea cu cei din jur


2.1. Formarea și dezvoltarea comunicării și relaționării sociale
Obiective operaționale:
Cognitive
O1: Să identifice elementele prezentate. Obiectivul va fi atins la nivel minim dacă un copil va
identifica corect un element.
O2: Să recunoască acțiunile prezentate (în imagini sau reproduse). Obiectivul va fi atins la nivel
minim dacă un copil va recunoaște cel puțin o acțiune pe baza imaginii sau a reproducerii.
Psihomotorii:
O3: Să execute corespunzător mișcările prezentate. Obiectivul va fi atins la nivel minim dacă
elevii execută corect cel puțin două mișcări.
O4: Să realizeze gesturile specifice acțiunilor prezentate. Obiectivul va fi atins la nivel minim
dacă copiii realizează un gest specific acțiunii prezentate.
Afective:
O5: Să participle cu plăcere la activitate. Obiectivul va fi considerat atins dacă elevii manifestă
(verbal sau nonverbal) o stare afectivă pozitivă cel puțin o dată pe parcursul activiății.
Metode și procedee: conversația, explicația, observația spontană și dirijată, demonstrația,
exercițiul fizic, jocul muzical
Mijloace didactice: laptop, videoproiector, tablă interactivă, materiale audio-video, joc
interactiv, jetoane, stickere colorate
Forme de organizare: frontală
Evaluare: evaluarea orală, observarea comportamentului elevilor, aprecierea verbală

Loc de desfășurare: sala de clasă

Timp: 45 min.

Bibliografie:
Programa școlară aprobată prin OMEC nr. 3702/21.04.2021
Gherguț, Alois (2016) Educația specială - Ghid metodologic, Iași: Ed. Polirom

Webografie:
https://wordwall.net/ro/resource/1047188/p%C4%83r%C8%9Bile-corpului

https://www.youtube.com/watch?v=oc4QS2USKmk&ab_channel=LittleSports

https://www.youtube.com/watch?v=KuH-QodFaas&ab_channel=ZurliOfficial

https://www.youtube.com/watch?v=floFCn-RmhM&ab_channel=TraLaLa-
Cantecesideseneanimatepentrucopii
Momentele Timp Obiective Demersul instructiv-educativ Metode și Mijloace de Evaluare
activității operaționale procedee învățământ
1. Moment Se creează condițiile psihopedagogice
organizatoric 2 min. necesare desfășurării activității:
- aerisirea sălii de clasă;
- pregătirea materialelor necesare
pentru activitate.
2. Anunțarea Se anunță tema activității „Jocuri de Conversația Tabla interactivă Evaluarea orală
temei și captarea 5 min. O1 expresie corporală”. Observația Videoproiector
atenției Se prezintă elevilor un joc interactiv pe Laptop
platforma WordWall cu părțile corpului. Joc interactiv
Elevii sunt solicitați să recunoască și să
denumească elementele prezentate.
3. Desfășurarea Elevii sunt solicitați să execute câteva Conversația Tablă interactivă Aprecierea
activității 36 O3 exerciții simple de încălzire pe baza Observația Videoproiector verbală
propriu-zise min. O4 materialului audio-video prezentat și a Explicația Laptop Observarea
O5 indicațiilor și demonstrației profesorului. Demonstrația Materiale audio- comportamentului
 Dansăm în ritmul melodiei: se va Exercițiul fizic video elevilor
prezenta elevilor un colaj format din Jocul muzical Jetoane
materiale audio-video cu muzică și
mișcare („Dacă vesel se trăiește/ Am
o căsuță mică/ A ram sam sam” -
Gașca Zurli). Copiii sunt solicitați să
urmărească videoclipul și să execute
mișcările propuse în funcție de ritmul
melodiei (mai încet, mai repede).
 Scaunele muzicale: Se va forma un
cerc din câteva scaune. Copiii
dansează în jurul scaunelor pe muzică
până când aceasta este oprită. În
momentul în care muzica se oprește
fiecare elev trebuie să-și găsească
rapid un loc, un scaun. Cel care
rămâne fără loc va dansa în alt loc
amenajat pentru cei care ies din joc,
aproape de cercul format de copii. La
fiecare sfârșit de rundă se scoate câte
un scaun din joc. Dansul continuă
până când rămâne un singur scaun,
O2
câștigător fiind copilul care reușește
să se așeze primul pe ultimul scaun.
 Pantomimă: elevii vor extrage
jetoane cu diferite acțiuni. Fiecare
elev va mima în fața celorlalți
acțiunea de pe jetonul extras.
Elevii care întâmpină dificultăți vor primi
indicații suplimentare și sprijin din partea
profesorului.
4. Încheierea Se fac aprecieri cu privire la participarea Conversația Stickere colorate Aprecierea
activității 2 min. elevilor în desfășurarea activității . Elevii verbală
sunt recompensaţi.
ANEXE

Webografie:

https://wordwall.net/ro/resource/1047188/p%C4%83r%C8%9Bile-corpului
https://www.youtube.com/watch?v=oc4QS2USKmk&ab_channel=LittleSports
https://www.youtube.com/watch?v=KuH-QodFaas&ab_channel=ZurliOfficial
https://www.youtube.com/watch?v=floFCn-RmhM&ab_channel=TraLaLa-
Cantecesideseneanimatepentrucopii

S-ar putea să vă placă și