Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE

LECȚIE
ARTE VIZUALE ȘI ABILITĂȚI
PRACTICE
PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Gimnazială "Sfântul Andrei"


CADRUL DIDACTIC: Șerbănescu Simona Ruxandra
DATA: 07.03.2022
CLASA: PREGATITOARE E
ARIA CURRICULARĂ: Tehnologii
DISCIPLINA: Arte vizuale și abilități practice
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: DACĂ AȘ AVEA…….
SUBIECTUL LECȚIEI: TEHNICI SIMPLE DE PRELUCRARE A HÂRTIEI „DINOZAURUL” - JUCĂRIE
TIPUL LECȚIEI: Formare de priceperi si deprinderi
COMPETENŢE SPECIFICE VIZATE:
2.1. Observarea unor caracteristici simple ale materialelor întâlnite în mediul familiar;
2.3. Realizarea de aplicații/compoziții/obiecte/construcții simple, pe baza interesului direct.
SCOPURI:
- sesizarea semnificației unui mesaj vizual simplu, exprimat prin desen/pictură/modelaj/colaj/film/desen animat care reflectă un
context familiar;
- manifestarea liberă a ideilor și trăirilor personale, apelând la forme simple de exprimare specifice artelor.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE: Pe parcursul și la sfârșitul orei, elevii vor fi capabili:


O1: Să decupeze dupǎ contur forma propusă; obiectivul se consideră realizat dacă 90% dintre elevi decupează fără eroare forma
propusă.
O2: Să asambleze prin lipire elementele prelucrate pe cârlig, pentru a obţine produsul final; obiectivul se consideră realizat dacă
toți elevii asamblează cel putin 8 dintre cele 10 elemente prelucrate.
STRATEGII DIDACTICE:
1. Resurse procedurale:
a) metode și procedee: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul;
b) forme de organizare: individuală, pe echipe
2. Resurse materiale: planșe cu etapele obținerii produsului, fișe pentru decupat, instrumente specifice, lipici, calculator, PPT
3. Resurse umane: 23 elevi
4. Resurse temporale: 35 minute şi 15 minute activitate recreativă.
Bibliografie
 Ministerul Educației, Cercetării, Tineretului și Sportului – Programa școlară pentru Clasa pregătitoare, 2012
 Faliboga Violeta, Ghergu Virginia, Abilitǎţi practice- clasele I - IV. Ghid metodic , Editura Axxa, 2001

DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Secvenţele
lecţiei Mijloace Forma de Evaluare
ORGANIZAREA CONȚINUTURILOR Metode didactice activitate

I. Moment Se asigură condițiile pentru desfășurarea lecției. Conversaţia Frontală


Organizatoric

II. Captarea  Se audiază cântecul pentru copii Observația Audio Frontală


atenției „Dinozauri”. video,
 Se reactualizează informațiile despre proiector
dinozauri, personajele din călătoria noastră
de azi. Orală

III.Anunțarea  Se anunță subiectul lecției, pe înțelesul Explicația


subiectului lecției elevilor.
 Intuirea modelului şi a materialelor demonstrația Planșă Frontală
IV. Dirijarea Se prezintă lucrarea model și materialele din care materiale
învățării este realizată. exercițiul
 Demonstrarea şi explicarea modului de
lucru
Se prezintă elevilor etapele de realizare ale lucrǎrii: observația
- decuparea dupǎ contur a elementelor exercițiul
componente;
- asamblarea prin lipire; exerciţiul Planșă
- lipirea elementelor de decor. materiale
V. Obținerea  Realizarea lucrǎrilor de cǎtre elevi exercițiul individuală
performan-  Se supraveghează modul în care lucreazǎ
ței elevii şi se oferă informaţii suplimentare
acolo unde este nevoie.
 Pentru asigurarea unui climat favorabil
lucrului, se ascultă cântece pentru copii,
după fiecare etapă de lucru: ”Dinozaurii”,
”Cantecul Dinozaurului”.
 Pe măsură ce lucrările sunt finalizate, vor fi
aşezate în faţa clasei, obţinându-se o mică
expoziţie.
VI.  Expunerea lucrărilor, pe masură ce sunt orală
Încheierea finalizate. Explicaţia frontal
activității  Se oferă recompense: diplome și ciocolățele
lăsate de Dino special pentru cei mai buni și
silitori copii. ANEXA 2
 Activități recreative: joc de rol cu jucăria
realizată
ANEXA 1
ANEXA 2

S-ar putea să vă placă și