Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

Activităţi liber alese (ALA 2)

DATA: 13.12.2022

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Grădinița cu Program Normal ,,TIC-PITIC” VADU OII

PROF. ÎNV. PREȘCOLAR: Marcu Oana Georgiana

NIVEL DE VÂRSTĂ/GRUPA: 5-6 ani, nivel II / grupa mare „Voiniceii”

TEMA ANUALĂ: „Când, cum și de ce se întâmplă?”

TEMA SĂPTĂMÂNII: „Bucuriile iernii”

TEMA ZILEI: „Împodobirea bradului”

CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activităţi liber alese (ALA 2)

TEMA ACTIVITĂȚII: Dans liber în jurul bradului pe melodia „BRĂDULEȚUL” (Licuricii)

https://www.youtube.com/watch?v=pbs6e68pRCo&ab_channel=GurinelTV

MIJLOC DE REALIZARE: jocul „Fă ca mine”

TIPUL ACTIVITĂȚII: destindere și relaxare

SCOPUL ACTIVITĂȚII: recreerea și destinderea copiilor, stimularea simțului artistic și crearea unei bune dispoziții.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

O1- să termine împodobirea bradului;

O2 - să danseze liber pe melodia audiată;

O3 – să urmeze pașii de dans conform regulilor jocului;

O4 - să dea dovadă de spirit de competiție și fair-play.

STRATEGII DIDACTICE:

Metode didactice: conversația, explicația

Resurse materiale: brăduț, beteală, ornamente, laptop, sistem audio

FORME DE ORGANIZARE: frontal, activitate cu întreaga grupă

Durata: 40 min

BIBLIOGRAFIE:

- Curriculum pentru educație timpurie 2019- Ministerul Educației Naționale;

- Repere fundamentale în învățarea și dezvoltarea timpurie a copilului de la naștere la 7 ani - UNICEF, Editura Vanemonde;

- Jocuri-exercițiu pentru activități alese – Ștefania Antonovici, Editura Aramis, București, 2009;

- Activități practice în grădiniță, O.Olariu, Editura Diana, 2015.


DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Nr.
Crt.
Etapele activității Conținutul științific Strategii didactice Evaluare

Metode și Mijloace de
procedee învățământ

1. Momentul Se creează condiţiile necesare Mobilierul Observarea


organizatoric desfăşurării activităţii în bune condiţii: grupei comportamentului
- aerisirea sălii de grupă; copiilor
- aranjarea mobilierului şi a materialului
didactic.
2. Captarea Le îndrept atenția către bradul nostru.
atenției Îi întreb: „Vă place cum arată?”, și
dacă ei consideră că mai are nevoie de Conversația Bradul
ceva prietenul nostru, brăduțul.
Observația Ornamente

3. Anunțarea temei și Le voi sugera să mai adăugăm câteva Observarea


a obiectivelor ornamente în brăduț pentru a-l face mai comportamentului
Conversația
frumos, iar apoi vom dansa în jurul lui la copiilor
libera alegere pe melodia „Brădulețul”. Explicația
4. Dirijarea învățării Copiii vor lua din cutie ornamentele Beteală Observarea sistematică a
care au mai rămas și le vor pune în brad. comportamentului
După ce vom termina, vom pune Conversația Diverse
ornamente copiilor
muzică și fiecare va dansa liber,
Explicația pentru brad
executând mișcări creative, relaxante.
Jocul Laptop
Le propun să facem un joc „ Fă ca
mine”.
Regulile jocului:
Unul dintre copii trebuie să execute o
mișcare de dans, iar ceilalți să-l imite.
Jocul se termină atunci când fiecare
preșcolar, pe rând, va transmite către
ceilalți câte o mișcare de dans.
5. Evaluarea Se fac aprecieri asupra Conversația
comportamentului copiilor pe durata
activităţii.
6. Încheierea Se fac aprecieri cu privire la întreaga
activității activitate.

S-ar putea să vă placă și