Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

DATA: 20.XI.2020
NIVELUL / GRUPA: 5-6 ani, nivel II / Grupa mare „Fluturașii”
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: „Când, cum și de ce se întâmplă?”
TEMA PROIECTULUI: „Pe cărările toamnei”
TEMA SĂPTĂMÂNII: „Parfum de toamnă” (flori de toamnă)
DOMENIUL/CATEGORIA DE ACTIVITATE: Domeniul Om și Societate /Activitate practică
TEMA ACTIVITĂŢII: ”Crizanteme colorate”

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:


Motricitate fină;
Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități);
Activare și manifestare a potențialului creativ.

COMPORTAMENTE VIZATE:
Utilizează independent cu ușurință materiale și tehnici de lucru diferite pentru realizarea
sarcinii;
Demonstrează creativitate prin intermediul activităților practice;
Realizează sarcinile de lucru cu consecvență.

SCOPUL ACTIVITĂŢII:
Consolidarea unor abilități practice specifice nivelului de dezvoltare motrică

TIPUL DE ACTIVITATE: mixtă (transmitere de noi cunoștințe și consolidare de


pricepri și deprinderi)

OBIECTIVE:
O1: Să denumească ustensilele de lucru puse la dispoziție;
O2: să realizeze tema propusă, respectând indicațiile oferite.
STRATEGII DIDACTICE:

Metode și procedee: conversația, observația, explicația, demonstrația.


Resurse materiale: laptop, foarfece, hârtie colorată, lipici, bețișoare de frigărui; fețe
zâmbitoare, ghiveci, carioca / creion de scris.

FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual.

BIBLIOGRAFIE:
Curriculumul pentru educație timpurie, MEN, 2019
Aplicarea noului curriculum pentru educație timpurie – o provocare?, Editura Diana,
Pitești
Repere fundamentale în învățarea și dezvoltarea timpurie a copilului de la naștere la 7
ani, Editura Vanemonde, București, 2010
SCENARIUL DIDACTIC

Pentru un model de blended learning voi folosi tehnologia digitală, răsturnând ideile
despre activitățile tradiționale. Copiii vor interacționa întâi acasă cu noul material de studiat,
respectiv ”Florile de toamnă” (Anexa 1) ca temă de lucru, apoi timpul din activitatea sincron va
fi utilizat pentru a discuta noua informație și pentru a pune ideile în practică. Voi asigura condițiile
pentru buna desfășurare a activității de tip on-line. Părinții vor fi anunțați din timp de desfășurarea
acestei activități pentru a putea pregăti materialele necesare desfășurării acesteia și pentru a
permite copiilor să se familiarizeze cu tema săptămânală.
Captarea atenției va fi realizată prin prezentarea unui buchet de crizanteme naturale și
prin următoarea ghicitoare: ”Japonezul o-ndrăgește, / Românul cu drag o crește, / Fiindcă iernii
îi zâmbește.” (Crizantema)
Voi anunța tema activității practice și obiectivele urmările în cadrul acesteia.
Pentru a mă asigura că cei mici vin la clasă cu informația asimilată, voi începe
activitatea cu o scurtă evaluare, ca un element de “spargere a gheții”, respectiv jocul interactiv
https://wordwall.net/resource/3734268 (Anexa 2). După ce a fost încheiat jocul, copiii sunt invitați
să intuiască materialele puse la dispoziție pentru confecționarea crizantemelor. Prezint modelul
realizat de mine, apoi explic și demonstrez modalitatea de lucru. După executarea exercițiilor
motrice, voi ura copiilor “Spor la lucru!”
Copiii vor confecționa crizantemele, conform indicațiilor: decupează tulpina, frunzele, fața
zâmbitoare și floarea pe conturul trasat, apoi lipesc pe bețișorul de frigăruie tulpina și frunzele și
cele două părți cu petale ale florilor între ele. La final vor lipi și emoticonul în centrul crizantemei.
Când floarea este gata, cei mici o vor așeza într-un ghiveci special pregătit.
Atât eu, cât și părinții oferim sprijin, reluând explicațiile ori de câte ori este nevoie. După
finalizarea lucrărilor acestea vor fi analizate împreună cu preșcolarii. De asemenea, vom dansa
impreună și ”Lecția de înviorare” (Anexă). La final, emit aprecieri asupra întregii activități
desfășurate, privind participarea copiilor și produselor activității lor.
Adevărata învățare răsturnată este deschiderea timpului petrecut în clasă (sincron) și
transformarea lui în experiențe practice.
ANEXA 1

„Flori de toamnă” - https://youtu.be/h62pPpjS0Fg

ANEXA 2
ETAPE DE LUCRU
INSTANTANEE DIN TIMPUL ACTIVITĂȚII
ANEXĂ

S-ar putea să vă placă și