Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic

Data: 02.12.2020
Unitatea de învățământ: Grădinița nr.111, București
Grupa: mare-Ștrumfi
Educatoare: Halip Daniela-Nicoleta
Tema anuală: „Cum este, a fost și va fi aici pe Pământ?„
Proiect tematic: „Zâna Iarnă a venit”
Subtema: „Moș Nicolae-prietenul copiilor”
Tema activității: 1)„Fă ce spun, nu ce arăt” -Joc de atenție
2) „Spiridușii Moșului”-Joc distractiv
Tipul activității: Consolidare de priceperi și deprinderi
Scopul activității:
-Crearea unei atmosfere de relaxare propice jocului și activitățior distractive;
-Consolidarea priceperilor și deprinderilorspecifice jocului și activităților
distractive în contextul unei atmosfere recreative de relaxare;

Obiective operaționale:
Pe parcursul si la finalul activitatii copiii vor fi capabili :
O1:să respecte regulile jocurilor propuse ;
O2: să reacționeze prompt la comenzile conducătorului de joc;
O3: să adopte o poziție corectă a corpului după ritmul impus de regulile jocului;

Strategii didactice :
-Metode și procedee: explicația, conversația, demonstrația, exercițiul, jocul;
-Mijloace didactice: laptop, spiriduș;
-Forme de organizare: frontal, individual;
Forme de evaluare: orală, aprecieri verbale.

Durata: 30-35 de minute

Bibliografie:
- Repere metodice în aplicarea curriculumului preșcolar- PIRAMIDA
CUNOAȘTERII, Editura Diamant, autori: Adina Glava, Olga Chiș, Lolica Tătaru,
2016
Regulile jocului:

FĂ CE SPUN, NU CE ARĂT! – joc de atenție

Desfășurarea jocului:

Copiii primesc câte o comandă de la educatoare. De exemplu, mâinile pe cap,


dar educatoarea va pune mâinile pe genunchi, astfel încât să le testeze atenția
copiilor. Aceștia trebuie să facă ce spune educatoarea, nu ce arată.

Alte exemple: Săriți de două ori! (educatoarea va sări o singură dată) -și invers

Mâinile sus ! (educatoarea va lăsa mâinile pe lângă corp) -și


invers...

Acela care greșește, luându-se după mișcările educatoarei, nu după cuvintele


sale, este penalizat(pus să execute niște mișcări sau să pronunțe onomatopee
care să-i amuze pe toți copiii).

SPIRIDUȘII MOȘULUI – joc distractiv

Desfășurarea jocului:

-Preșcolarii vor intra în rolul spiridușilor Moșului și se vor pregăti să îl


primească călduros pe Moșul Nicolae. Pe tot parcursul jocului preșcolarii vor
cânta, vor bate din palme și nu vor uita să se distreze, întâmpinându-l pe Moș
Nicolae cu voie bună.
Eveniment OB. Strategii didactice Forme de evaluare
didactic OP. Conținutul activității Metode și Material Forme de
procedee didactic organizare
1)Moment Asigurarea condițiilor necesare pentru buna
organizatoric desfășurare a activităților:
-pregătirea materialelor necesare temelor
propuse;
-conectarea preșcolarilor și a cadrului didactic
pe platforma de lucru online.

2)Activitate/ Captez atenția preșcolarilor cu un spiriduș care Conversația Spiriduș Frontal Orală
discuție a venit tocmai de la Polul Nord pentru a ne
introductivă anunța că Moșul Nicolae este foarte aproape
de noi și trebuie să ne pregătim să îl
întâmpinăm cu cântecele speciale, muzică și
voie bună.

3)Anunțarea Le spun preșcolarilor că astăzi vom desfășura Conversația Frontal


temei și a două joculețe :„Fă ce spun, nu ce arăt” și
obiectivelor „Spiridușii Moșului”și că ne vom distra foarte
tare.

4) Dirijarea Le comunic copiilor că primul joc pe care îl vom Conversația Frontal


învățării desfășura va fi jocul de atenție: Fă ce spun, nu Explicația
ce arăt! Jocul
-Eu vă voi da câte o comandă. Exemplu: Mâinile Conversația Individual
pe cap, mâinile sus,etc. Voi trebuie să faceți Explicația
ceea ce auziți, nu ce arăt, pentru că eu vă voi Jocul
păcăli.

Cel care se va lua după mișcările mele și nu


după ceea ce spun va trebui să execute o
pedeapsă hazlie.

Înainte de a începe jocul propriu-zis realizez o


Demonstrația Frontal, Aprecieri verbale
demonstrație a jocului, iar mai apoi un joc de
individual
probă

Se trece la cel de-al doilea joc: Spiridușii Jocul Frontal Aprecieri verbale
Moșului . Explicația Individual
Propun copiilor să își imagineze că sunt Demonstrația
spiridușii Moșului și solicit acestora să cânte, să
execute mișcări specifice cântecelor, să
danseze pentru a-l întâmpina pe Moșul Nicolae.
5)Încheierea Se vor face aprecieri legate de executarea Conversația Frontal
activității jocurilor și a modului de desfășurarea al
activității, spunându-le că acum Moșul Nicolae
este foarte fericit și va ajunge foarte curând la
ei, deoarece l-au impresionat în urma
desfășurării acestui spectacol.

S-ar putea să vă placă și